PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol double play πρόβλημα



sotirisko
26-09-08, 20:00
Ενεργοποιήθηκα και εγώ στο double play και δεν έχω τηλέφωνο όταν είναι συνδεδεμένα πάνω στις πρίζες. Γι' αυτό έκανα το κόλπο που λέει στο βιβλιαράκι της HOL, δηλαδή συνέδεσα το FON1 (που είναι ο αριθμός 210...) με το splitter εκεί που λέει phone και έτσι έχω τηλέφωνο σε όλο το σπίτι κανονικά από τις πρίζες τηλεφώνου. Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν τα συνδέω έτσι τα τηλέφωνα δεν έχω αναγνώριση κλήσης, ενώ όταν συνδέσω τα τηλέφωνα κατευθείαν πάνω στον fon1 ή fon2 του router έχουν κανονικά αναγνώριση κλήσης.
Τι μου προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

dikal
26-09-08, 20:36
Διάβασε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=170808) μέχρι το post #5.

sotirisko
26-09-08, 21:54
Ευχαριστώ πολύ.
Άλλη μία ερώτηση: αν υπάρξει ποτέ διαθεσιμότητα POTS τηλεφωνίας στην περιοχή μου θα με αναβαθμίσουν ή όχι;
Επίσης έχω και ένα πρόβλημα από ένα κινητό cosmote που έχω δεν μπορώ πάντα να πάρω τηλέφωνο το σταθερό μου με 210... , μου βγάζει αδυναμία κλήσης 3 στις 5 φορές ενώ το 213 το καλεί πάντα. Τι γίνετε ρε παιδιά;

Υ.Γ. Εσύ φίλε dikal double play δεν έχεις; Τι τηλεφωνία έχεις;

dikal
26-09-08, 23:27
Έχω voip (τα τηλέφωνα πάνω στο ρούτερ). Αν ενεργοποιήθηκες χθές ή σήμερα, πιθανότατα το πρόβλημα με το τηλέφωνο να αποκατασταθεί από Δευτέρα, μόλις ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση.

sotirisko
26-09-08, 23:31
Αυτό που λέει στο link που μου έδωσες παραπάνω δυστυχώς δεν μπορώ να το εφαρμόσω επειδή το σπίτι μου έχει παλιά εγκατάσταση και δεν έχει κεντρική πρίζα και δεν ξέρω που είναι οι διακλαδώσεις ,οι ενώσεις κτλ. Επίσης σε κάθε πρίζα ακόμα και σε αυτήν που θα έπρεπε να είναι κεντρική έχει μόνο 2 καλώδια (κόκκινο-μπλέ)

dikal
26-09-08, 23:37
Κάποιος ηλεκτρολόγος ίσως μπορεί να σε βοηθήσει. Διαφορετικά σύνδεσε τα τηλέφωνα πάνω στο ρούτερ και μη χρησιμοποιείς τις υπόλοιπες πρίζες, αν θέλεις αναγνώριση.

sotirisko
26-09-08, 23:40
Ευχαριστώ για την βοήθειά σου. Αύριο που θα έχω όλη την ημέρα θα κοιτάξω να βρώ που στο καλό είναι η ενώσεις...

aa144
27-09-08, 00:20
Ή αλλιώς πάρε NetFaster, με αυτό η αναγνώριση λειτουργεί και με την πατέντα (αλλά δεν έχει τα κόλπα του ΦΡΙΤΣ, επίσης ζεσταίνεται τόσο, που σου κρατάει ζεστό ένα τσιζμπέργκερ αν χρειαστεί...).

sotirisko
27-09-08, 00:21
Αλήθεια τι φταίει και δεν εμφανίζεται η αναγνώριση με την πατέντα στο Fritz ?

aa144
27-09-08, 00:26
Το σήμα της αναγνώρισης κλήσης στον ΦΡΙΤΣ είναι (σχετικά) ασθενές και όταν διέρχεται μέσω του φίλτρου κάνοντας την πατέντα, χαλάει τόσο ώστε τα περισσότερα τηλέφωνα (όχι όλα) δεν μπορούν να το διαβάσουν.

Πάντως μην υποτιμάτε τις θερμαντικές ικανότητες του NetFaster, γιατί έρχεται και χειμώνας...

sotirisko
27-09-08, 00:29
Οπότε θεωρητικά αν δεν χρησιμοποιήσω φίλτρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα ; Ή θα έχω μετά πρόβλημα με το internet ;

aa144
27-09-08, 00:32
Το καλύτερο σενάριο είναι χωρίς φίλτρα, σπλίτερ κτλ, η γραμμή απευθείας στο ρούτερ, και τα τηλέφωνα επίσης απευθείας στο ρούτερ. Έτσι όμως χρειάζεσαι καλωδίωση για να έχεις τηλέφωνα σε άλλους χώρους του σπιτιού. Οπότε κάνεις τον συμβιβασμό που λειτουργεί για εσένα, ακόμα και αν αυτό σημαίνει να ζητήσεις να σου στείλουν NetFaster.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν κάνεις την πατέντα, φυσικά και πρέπει να έχεις ΚΑΙ φίλτρα στα τηλέφωνα που συνδέονται στη γραμμή σου (μέσω της πατέντας).

sotirisko
27-09-08, 00:39
Λογικό είναι αυτό που λες. Αν όμως κάνω την πατέντα και συνδέσω το fon1 με την πρίζα τηλεφώνου κατευθείαν χωρίς splitter, θα δουλεύει η αναγνώριση ή όχι επειδή αυτή την φορά θα την "κόβουν" τα φίλτρα πριν τα τηλέφωνα ;

aa144
27-09-08, 00:40
Η πατέντα γίνεται με το σπλίτερ, αλλιώς δεν θα λειτουργήσει καθόλου.

sotirisko
04-10-08, 15:39
Υπάρχει κανένα γνωστό φίλτρο που να μην κόβει καθόλου (ή τουλάχιστον να την κόβει λιγότερο) την αναγνώριση κλήσεων του Fritz Box Fon Wlan ; Αν ναι, ποιο είναι ;

aa144
04-10-08, 23:36
Δύσκολα τα πράγματα, η λύση στο θέμα αυτό λέγεται NetFaster. Ή εξωτερική καλωδίωση από τον ΦΡΙΤΣ μέχρι τα τηλέφωνα (ή ασύρματα τηλέφωνα πάνω στον ΦΡΙΤΣ).

sotirisko
04-10-08, 23:42
Αν αγοράσω ένα ασύρματο DECT της Siemens και συνδέσω πάνω στην βάση του άλλα 2 ακουστικά θα έχουν αναγνώριση και τα επιπλέον ακουστικά ή μόνο το 1ο ;

Σχετικά με την λύση να τους πω να μου δώσουν το netfaster, πιστεύω ότι το fritz είναι μακράν καλύτερο. Ίσως βέβαια να με έχει επηρεάσει η εμπειρία μου από το προηγούμενο router της Intracom το JetSpeed 520+ το οποίο πραγματικά μου είχε σπάσει τα νεύρα (κόλλαγε συνέχεια όταν κατέβαζα torrent και αποσυνδεόταν αλλεπάλληλα, άσε που ήθελες πτυχίο για να το ρυθμίσεις. ευτυχώς το πήραν πίσω)

aa144
04-10-08, 23:45
Πάρε το ασύρματο που λες, θα έχουν αναγνώριση όλα τα ακουστικά εφόσον η βάση συνδέεται πάνω στον ΦΡΙΤΣ, μετά η βάση στέλνει το σήμα για την αναγνώριση στα ακουστικά της. Και βάλτην λίγο μακρύτερα από τον ΦΡΙΤΣ, όχι ακριβώς δίπλα ή επάνω του.

Συμφωνώ ότι αν ο ΦΡΙΤΣ λειτουργεί καλά στη γραμμή σου, δεν υπάρχει λόγος να τον αλλάξεις.

sotirisko
04-10-08, 23:50
Απλά ρωτάω αυτό με το ασύρματο γιατί έχω ήδη ένα siemens (τουλάχιστον 9 χρονών) στου οποίου την βάση όσα ακουστικά και να συνδέσεις μόνο το 1ο έχει αναγνώριση (μιλάω για εποχή ΟΤΕ που δεν είχα το frtiz καν)

Το πόσο καλά κάθεται το fritz στην γραμμή μου είναι σχετικό... ναι μεν δεν έχει αποσυνδέσεις αλλά συγχρονίζει στα 9-10Mbps... και το παλιό μου φυσικά (ένα Netgear DG834GT) δεν συγχρόνιζε πολύ παραπάνω, στα 13Mbps αλλά ρε γαμώτο εγώ πληρώνω για 24...

aa144
05-10-08, 00:55
Για τον ΦΡΙΤΣ το ζητούμενο είναι η σταθερότητα. Αφού την έχεις, άστο όπως είναι.

Για τα ασύρματα τηλέφωνα (σημερινής τεχνολογίας) μου φαίνεται απίθανο να μην στέλνουν την αναγνώριση κλήσης σε όσα ακουστικά έχεις πάνω στη βάση. Αλλά για σίγουρα, ρώτα πριν αγοράσεις (όχι ότι θα ξέρουν, αλλά λέμε τώρα...).

Και τελικά ίσως να περάσεις ένα καλώδιο (ή να χρησιμοποιήσεις ένα υφιστάμενο καλώδιο) και να μην πας καθόλου σε ασύρματο, είναι η τελική λύση που λέμε.

maxorfo
05-10-08, 02:03
[QUOTE=sotirisko;2368484]
Απλά ρωτάω αυτό με το ασύρματο γιατί έχω ήδη ένα siemens (τουλάχιστον 9 χρονών) στου οποίου την βάση όσα ακουστικά και να συνδέσεις μόνο το 1ο έχει αναγνώριση (μιλάω για εποχή ΟΤΕ που δεν είχα το frtiz καν)...[QUOTE]

Για ποιό μοντέλο μιλάμε; Τα ακουστικά είναι όλα ίδια ή διαφορετικά μοντέλα; Αν ναι, ποιά μοντέλα είναι τα ακουστικά;

sotirisko
05-10-08, 12:53
[QUOTE=sotirisko;2368484]
Απλά ρωτάω αυτό με το ασύρματο γιατί έχω ήδη ένα siemens (τουλάχιστον 9 χρονών) στου οποίου την βάση όσα ακουστικά και να συνδέσεις μόνο το 1ο έχει αναγνώριση (μιλάω για εποχή ΟΤΕ που δεν είχα το frtiz καν)...[QUOTE]

Για ποιό μοντέλο μιλάμε; Τα ακουστικά είναι όλα ίδια ή διαφορετικά μοντέλα; Αν ναι, ποιά μοντέλα είναι τα ακουστικά;

Το ένα είναι το Siemens Gigaset 2000C pocket και έχει την βάση Gigaset 2011 pocket και το 2ο ακουστικό είναι το Siemens Gigaset 4000 Classic με βάση την Gigaset 4010 Classic. Έχω δοκιμάσει να συνδέσω και τα 2 και στις δύο βάσεις αλλά κάθε φορά αναγνώριση έχει μόνο το ακουστικό που ταιριάζει στην βάση και το 2ο δεν έχει...

aa144
05-10-08, 13:06
Μήπως να βάλεις και τις δυο βάσεις πάνω στον ΦΡΙΤΣ (παράλληλα στο ίδιο FON αν τις θέλεις έτσι) και να μιλάει κάθε μια στο δικό της ακουστικό;

sotirisko
05-10-08, 13:09
Να γεμίσω το δωμάτιο βάσεις ; παραπάει... Θα δω τι μπορώ να κάνω με τα καλώδια και έστειλα και e-mail στην siemens με την ερώτησή μου

maxorfo
05-10-08, 13:41
.... Το ένα είναι το Siemens Gigaset 2000C pocket και έχει την βάση Gigaset 2011 pocket και το 2ο ακουστικό είναι το Siemens Gigaset 4000 Classic με βάση την Gigaset 4010 Classic. Έχω δοκιμάσει να συνδέσω και τα 2 και στις δύο βάσεις αλλά κάθε φορά αναγνώριση έχει μόνο το ακουστικό που ταιριάζει στην βάση και το 2ο δεν έχει...


Παρά το πρωτόκολλο GAP, έχω δει να μη λειτουργούν σωστά όλες οι δυνατότητες των ακουστικών, όταν συνδέουμε συσκευές διαφορετικής γενιάς στην ίδια βάση.
Το pocket το έχω κι εγώ, αλλά όταν συντονίζω πάνω στη βάση του νεώτερα ακουστικά, πχ. το S1, δεν δουλεύουν τα πάντα σωστά.
Επίσης, όταν συντονίζω στη βάση του S1 (την S100) παληότερα ακουστικά, πχ. το 1000S ή το 2000S, η αναγνώριση δεν δουλεύει στα παληότερα.
Το μόνο που βλέπω ως λύση είναι να χρησιμοποιήσεις τη νεώτερη βάση (4000) με νεώτερο δεύτερο ακουστικό.

Σημ: btw, στο Γερμανικό eBay μπορείς να βρεις ακουστικό 4000 comfort σε πολύ χαμηλή τιμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.