PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΛΛΑΣ



dblade
27-09-08, 18:22
πριν 3 μερες μου ηρθε η υποτιθεμενη 24αρα της τελλας εφυγα απο τον οτε ειχα 2mbps αλλα πληρωνα 70 ευρω το διμηνο.εχω ενα modem router philips CGA5722 PSTN εκτος οτι την πρωτη μερα που μου ηρθε η συνδεση προσπαθουσα να ανοιξω πορτα για το τορεντ (εχω την εκδοση 1,8 βετα) καταφερα ανοιξα την πορτα και μετα εκανε 8 reboot καθε 10 λεπτα το ρουτερ την επομενη μερα ολα καλα χωρις κανενα προβλημα το θεμα ειναι οτι με το ζορι πιανω 7mbps δειτε χαρακτηριστικα και προτεινετε λυσεις. Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


996 (Kbps.)

Down Stream


6644 (Kbps.)



Operation Data upstream downstream


Noise Margin 9 dB 9 dB


Attenuation 7 dB 17 dB

μπορω να κανω κατι για την γραμμη μου ισως με ενα αλλο router εχω στα χναρια ενα fritz box
υποθετικα μεχρι που μπορει να φτασει η γραμμη μου δωστε μου τα φοντα σας:worthy::worthy:

crypter
27-09-08, 20:53
δοκιμασε και με το router συνδεδεμενο απευθειας στην γραμμη απο τον τοιχο σε περιπτωση που φταιει το splitter και παρε τηλεφωνο στο 1212 και ανεφερε το ως βλαβη και οτι εχεις πολυ χαμηλο snr στην γραμμη με αποτελεσμα να πεφτει,
αν παλι προχωρησεις σε αλλαγη μοντεμ πηγαινε στο speedtouch 585v7 που ειναι διαθεσιμο στα περισσοτερα oteshop γυρω στα 65-70 ευρω

dblade
28-09-08, 03:48
θα κανω συνδεση vodafone best price στο αλλο μου σπιτι και μου εταξαν φριτζ λες να κανει δουλεια θα δοκιμασω αυριο αυτο που λες και το 1212 τι ειναι κεντρο παραπονων της τελλας και αμα τουσ πω οτι εχω πολυ θωρυβο θα μου το βελτιωσουν???:(

crypter
28-09-08, 09:27
ναι, το 1212 ειναι το κεντρο αναγγελιας βλαβων, θα σου αυξησουν το snr απλα για να μην εχεις αποσυνδεσεις και παραλληλα πες τους οτι εχεις και πολυ χαμηλη ταχυτητα(οχι οτι θα το αλλαξουν απλα για να το σημειωσουν και αυτο :p)

tzivanas2000
28-09-08, 11:08
Το 1212 είναι αναγγελία βλαβών του ΟΤΕ και όχι της Τελλάς.

crypter
28-09-08, 11:09
βασικα ειναι αναλογα με το απο που παιρνεις, αν παιρνεις το 1212 απο σταθερο του οτε τοτε συνδεεσαι με την αναγγελια βλαβων του οτε, αν παιρνεις απο σταθερο της τελλας τοτε συνδεεσαι με την αναγγελια βλαβων της τελλας. :)

baskon
28-09-08, 11:27
17 db attenuation?6600 ταχυτητα??
Εισαι σιγουρος ότι το ρουτερ σου δουλευει σε ADSL2+ ?Σαν κατι να μου λεει ότι το εχεις σε G.DMT..Δηλαδη απλο ADSL.
Αν δεν ειναι αυτο τότε παιζει τρελος θορυβος στη γραμμη σου,
και δε νομιζω ότι θα δεις τρελη διαφορα στο συγχρονισμο ότι ρουτερ και να βαλεις πανω.Αντε να πας στα 8-8.5 Mbit που για attenuation 17 είναι τελειως χαλια.
Απλα με αλλο ρουτερ ισως εχεις καλυτερη σταθεροτητα.
Παντως σα πρωτο βημα τσεκαρε οπωσδηποτε ότι το ρουτερ σου ειναι τωρα σε ADSL2+ και οχι G.DMT ή ADSL2

LOUKAS32
28-09-08, 11:30
βαλε αλλο μοδεμ και θα βρεις την υγεια σου

chosen0ne
28-09-08, 12:11
βασικα ειναι αναλογα με το απο που παιρνεις, αν παιρνεις το 1212 απο σταθερο του οτε τοτε συνδεεσαι με την αναγγελια βλαβων του οτε, αν παιρνεις απο σταθερο της τελλας τοτε συνδεεσαι με την αναγγελια βλαβων της τελλας. :)

Εχμ......κάνετε και οι δυο λάθος!!!! :rofl::lol::lol:
Ο ΟΤΕ έχει το 121, απλά καλώντας 1212 το τελευταίο 1 το αγνοεί αφού έχει καλέσει ΗΔΗ το 121............ ;) Απο γραμμή ΤΕΛΛΑΣ το 1212 μπαίνει στο δικό της σύστημα αναγγελίας βλαβών.............. Απο σταθερό ΟΤΕ να καλέσεις το τμήμα της ΤΕΛΛΑΣ γίνεται με 13800. ;)


:cool:

dblade
28-09-08, 12:25
επειδη ειμαι και καινουργιος σε αυτα πως θα κοιταξω αν το modem router philips CGA5722 εχει adsl2+ για να το αλλαξω???

chosen0ne
28-09-08, 12:29
Προς το παρόν, δεν χρειάζεται.... Γιατί η Τελλας δεν υποστηρίζει ταχύτητες adsl2+.......

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:respekt:

Πέρα απτην πλάκα, δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς... :oops:

dblade
28-09-08, 12:37
ενταξει το ρυθμησα σε adsl2+ ειτανε αυτοματο τεσπα εκανε μια ωρα να συνχρονισει και παλι τζιφος μηπως ειναι κατι που δεν εχω κανει σωστα με τις ρυθμισεις μου η θελη πεταμα???απο θορυβο εχω 9db ειναι υπερβολικα πολυς??

dblade
28-09-08, 16:09
Operation Mode: G.992.5(ADSL2+) το εβαλα αλλα παλι τπτ 7200 σηκωσε παιζει να κανει με το firewall γιατι το εχω απενεργοποιημενο mtu εχω 1492 απο protocole PPPoE αλλα ISP KAI SUBNET MASK δεν μπορω να βαλω μολισ βαζο 192.168.2.1 και αντοιστοιχα 255.255.255.0 δεν το περνει λεει κανω λαθος ip το θεμα ειναι οτι απο την τελλας μου εχουν customer ID χρησιμευει καπου αυτο???:hmm::hmm:

........Auto merged post: dblade πρόσθεσε 50 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

για σας και παλι παιδες εκανα firmware upgrade αλλα μονο που εχει περισσοτερες ρυθμισεις για wifi τπτ αλλο και το atennuation πηγε 16 db και το noise margin 12 db ειναι καλο η κακο αλλα παλι στα 7 κληδωνει τι να κανω??:hmm::hmm:

count1983
28-09-08, 16:26
Βαλε PPPoA,ειναι πιο σταθερο στην tellas....Σε PPPoE εχει πολλα disconnects...

dblade
28-09-08, 17:50
με το noise margin τι να κανω που ειναι 9 db εαν παρω τηλεφωνο στο 1212 μιας και εχω γραμμη τελλας θα μου το αυξησουν μπας και πιασω μεγαλυτερη ταχυτητα ???ειναι και σημερα ανοιχτη η γραμμη???;)

Davout
28-09-08, 17:52
Για να πιάσεις μεγαλύτερη ταχύτητα πρέπει να στο μειώσουν (<9) και νομίζω πως η πολιτική τους το "απαγορεύει" πλέον.

count1983
28-09-08, 17:59
Οσο πιο μικρη ειναι αυτη η τιμη τοσο πιο μεγαλος ειναι ο θορυβος....Οπως και να εχει δεν το κανουν αυτο στην tellas....Και αναβαθμιση να σου κανουν,το snr θα πεσει και αν πεσει κατς απο 6 θα εχεις disconnects....απλα πες τους να σου ανοιξουν βλαβη....Μηπως και το ελεγξουν καποτε...Αν εισαι τυχερος

dblade
28-09-08, 18:01
οποτε τι κανω η μονη λυση ειναι αλλο ρουτερ? γιατι απο βδομαδα θα μου δοσει ενας φιλος ενα fritz box καλο η κακο θα το δοκιμασω μπας και κανει δουλεια δεν εχω προβληματα με disconects ειναι σταθερη η γραμμη ταχυτητα δεν εχω!!!:evil::evil:

crypter
28-09-08, 18:02
οποτε τι κανω η μονη λυση ειναι αλλο ρουτερ? γιατι απο βδομαδα θα μου δοσει ενας φιλος ενα fritz box καλο η κακο θα το δοκιμασω μπας και κανει δουλεια δεν εχω προβληματα με disconects ειναι σταθερη η γραμμη ταχυτητα δεν εχω!!!:evil::evil:

ε τοτε ναι δυστηχως μονο με αλλαγη μοντεμ θα δεις καποια αποτελεσματα, αν σου κατεβασουν κι αλλο το snr θα κινδυνευεις πολυ απο αποσυνδεσεις.

dblade
28-09-08, 18:13
μονο στην πρωτη μερα μου ειχε κλειδωσει μια φορα στα 12500 απο εκει και μετα βαρια 9500.λετε το fritz να κανει δουλεια???:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.