PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL over isdn στο Περιστερι... εχει βαλει κανεις?



Koumooo
21-10-03, 06:34
Παιδια σκοπευεω μεσα στη βδομαδα να πάω απο τον ΟΤΕ να κανω αιτηση και καλο θα ηταν να ακουσω καμια γνωμη απο καποιον υπάρχοντα χρηστη.

Εχουμε DSLM siemens απο ότο ξερω .... και σκεφτομαι να παρω ενα routeraki ... Sisco, Zyxel, ή Belkin για τα οποια εχω ακουσει παρα πολυ καλα λόγια απο φιλους τεχνικους που δουλευουν στα προγραμμα edunet και βαζουν ADSL σε δεκαδες σχολεια ανα την ελλαδα. (εχει και lifetime εγγυηση!!)

Ειναι καποιος εδω που πέφτει πάνω στο DSLAM του περιστεριου??
πώς παιζει?
ειχατε κανενα πρόβλημα?

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Stilskin
21-10-03, 15:23
Nai meno peristeri kai exo syndesh edo kai 3 mhnes peripou. Exo PSTN grammh kai oudepote synanthsa kapoio problhma me to dslam! Den tha exei diafora to oti eisai se ISDN grammh!
Toso kairo pou parakoloutho to forum den akousa kapoio problhma sto peristeri!
Ante me to kalo h adsl kai kala katebasmata! :D

Koumooo
21-10-03, 16:40
σημερα μου εσκασε mail απο τον isp.... οτι κανω παρανομη διακινηση υλικου με προγραμματα p2p και οτι θα μου κόψουν τον κ@@ο.

απο Dial-up?? με dynamic IP???
δεν μας βλέπω καλα...

οπότε.... αν ειναι να βαλω adsl μονο για το 24ωρο internet... ασε ειναι νωρις ακομα και σε αυτες τις τιμες

maria
21-10-03, 16:45
για ποσταρε το αυτο το μηνυμα που λες...

Koumooo
21-10-03, 17:09
ασε καλυτερα... οποιος φυλαει τα ρουχα του...

απλα λεει οτι η BaytSp ανα καλυψε οτι απο το συγκεκρίmeνο IP γινεται παράνομη διακινηση ταινειων της Paramount και παραθετει ενα αρχειο (μια ταινεια), το οποιο παρεπιπτωντος το εβαλα κατα λαθος (νόμιζ οτι ηταν αλλο) και μετα απο λίγη ώρα το εσβησα...
λεει επισης οτι χρησιμοποιησα το emule ... το οποίο ειναι γεγονός.

απλα μου φαινεται περιεργο γιατι κατεβασα πραγματικα πολυ λιγα πραγματα (τρελος ειμαι να κατεβαζω ταινειες με dialup??) , και επισης το οτι μου την επεσε ο isp που παρεπιπτωντος ειναι εκπαιδευτικο ιδρυμα...

και ναι χρησιμοποιούσα τα πλεον ανανεωμενα ipfilter.dat αρχεια και πλήρως σεταρισμενο firewall μες όλες τις "γνωστες" διευθύνσεις των μαντροσκυλων της mpaa.

Athlon_XP
21-10-03, 18:10
Μπούρδες. Αυτή είναι η άποψή μου όσο αφορά την BaySp και την mpaa. Απειλές του αέρα τις θεωρώ εγώ που δεν πιάνουν τόπο.

Ray
21-10-03, 19:43
Φίλε Κουμοο,

Ο μόνος κίνδυνος, που ίσως να υπάρξει, είναι να χάσεις την σύνδεση σου και αυτό διότι είναι σύνδεση εκπαιδευτικού ιδρύματος…

Νομίζω ότι σου παρέχετε αυτή η σύνδεση, από το ίδρυμα, μόνο για ακαδημαϊκούς σκοπούς, οπότε κάνοντας κάποιο ‘παράνομο’ κατέβασμα, παραβαίνεις τους όρους της σύνδεσης…

Όσον αφορά τα νομικά θέματα, συμφωνώ με τον Athlon_XP…

Φιλικά,

Χρήστος

Koumooo
22-10-03, 01:15
Ελπίζω να εχετε δικιο.... εγω δουλευω εκει και μου φαινεται οτι θα ακουσω μπινελικια παντως...

το κουλο ειναι οτι η baytsp την λεει γιατι κατεβαζα και κυριως ανεβαζα ( emule..) ενα αρχειο... που το εν λόγω αρχειο το "δουλεψα" ισως και 20 λεπτα.. ειδα οτι δεν ηταν κατι που νομιζα και το εσβησα...

μιλάμε για ΠΟΛΥ γκαντεμια


α και αυτοι απειλουν το εκπαιδευτικο ιδρυμα οτι θα λαβουν μετρα εναντιον του και οτι θα ζητησουν να μπει στην "black list", και οι administrators πανικοβληθηκανε και βαρεσανε αναποδες....

Stilskin
22-10-03, 02:25
To ekanes to thayma so u pali. :lol: :lol: :lol:
Pantos paraxeno pou sou esteilan mail.Mexri edo ftanei h xarh tous???

Koumooo
22-10-03, 16:59
τι θαυμα ρε παιδια...ειμαι στη δουελια.και βαραει το τηλεφωνο και λεω ωχ τωρα θα ειναι το αφεντικο να με διαολοστειελει. Μου χαλαει την ψυχολογια. Αυτό που με παραξενεψε δεν ειανι τόσο για ρδω που ειναι static ip... όσο για το σπιτι που εμπαινα με dialup.. τι διάολο?? πως μου την πέσανε με τόσο λιγες μερες και τοσο λιγη κινηση αρχειων 5 -10 μέρες.. και όχι πανω απο 150 ΜΒ....)

Stilskin
22-10-03, 23:55
Dhladh se merikous tha eprepe na pesei pelekys!!! :lol: :lol: :lol:

Koumooo
23-10-03, 00:04
αναρωτιεμαι απλα..ολοι αυτοι που εχουν βαλει ADSL... και το 95% κατεβαζει πολλα και διαφορα... έχουν πάρει καμια ειδοποίηση απο καμια εταιρια κεφαλοκυνηγο??

τι κανουν σε αυτη την περίπτωση οι "εμπορικοι" ISPs??? για αν μας πει κανενας που εχει γνωση!

Stilskin
23-10-03, 00:09
An eixe ginei kati tha eixe matheytei.
Kai ego paraxeneythka me thn periptosh sou. Bebaia gia thn elladitsa mas ontos einai ligo paraxeno.alla pote mhn eisai sigouros oti den tha erthei h seira sou!!! :lol: :lol:

ermis333
23-10-03, 01:37
Η Ευρωπαϊκή νομοθεσία δεν είναι Αμερικάνικη μη φοβάστε δεν υπάρχει περίπτωση να συληφθεί κανείς επειδη χρησημοποιεί KAZAA e-mule κτλ να ήξερες τι έχω κατεβάσει μέχρι στιγμής........... χεχεχε

@ ADSLgr.com All rights reserved.