PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιστεύετε ότι θα πρέπει να διατηρηθεί ως έχει η υπηρεσία e-Voice;



yianniscan
29-09-08, 03:48
Σε συνέχεια της συζήτησης στο νήμα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=227577 ξεκινώ θέμα με δημοσκόπηση, για το κατά πόσο νομίζετε ότι πρέπει ν' απευθυνθούμε προς την HOL για την διατήρηση του e-Voice ως ανεξάρτητης υπηρεσίας.

Η υπηρεσία e-Voice διατίθεται προς το παρόν στους υπάρχοντες πελάτες, αλλά πληθαίνουν οι αναφορές μελών μας ότι η HOL προτίθεται να την καταργήσει, αφού δεν ενεργοποιείται για τους νέους πελάτες της.

Η εν λόγω υπηρεσία επιτρέπει την νομαδική χρήση γεωγραφικών αριθμών Αθήνας και Θεσσαλονίκης, διευκολύνοντας την επικοινωνία σε περισσότερες από μια τοποθεσίες με τον ίδιο αριθμό, όπως στο γραφείο, στο σπίτι, και σε όποιο σημείο υπάρχει Διαδικτυακή πρόσβαση με ενσύρματη ή ασύρματη (WiFi) δικτύωση.

Θα ήθελα λοιπόν να επιλέξετε αν θέλετε την συνέχιση της υπηρεσίας, αλλά και να παραθέσετε τις προτάσεις σας, ώστε να διαμορφωθεί ένα κείμενο που θα προωθηθεί στην HOL.

maxorfo
29-09-08, 05:40
Πολύ σωστή κίνηση. :oneup: Εύχομαι να υπάρξει ικανοποιητική συμμετοχή.

Κανονικά τη δημοσκόπηση έπρεπε να την κάνει η HOL (αν βέβαια υπολόγιζε τους καταναλωτές). Άλλα όμως κελεύουν κάποιοι κοντόφθαλμοι managers.
Μα, δεν καταλαβαίνουν ότι υπάρχει και κόσμος που ήδη έχει συνδρομή Internet από άλλον ISP και δεν είναι διατεθειμένος - ή δεν μπορεί, γιατί δεσμεύεται χρονικά - να φύγει και να πάει καλά και σώνει σε Double Play;

Αν υπήρχε το αντίπαλο δέος - λέγε με i-call - η κίνηση αυτή μάλλον δεν θα είχε γίνει από τη HOL. Βέβαια δειλά-δειλά το θέμα το έχει ξεκινήσει από καιρό. Σε σχετικό ερώτημα του adslgr η απάντηση ήταν "ήξεις αφίξεις". Καθώς φαίνεται, η κατάρρευση της Altec λειτούργησε καταλυτικά.

Από τη στιγμή που πρακτικά η HOL έχει μείνει ο μόνος VoIP πάροχος, που δίνει γεωγραφικό αριθμό, δεν θα έπρεπε να κλείνει την πόρτα κατάμουτρα σε χρήστες, που το μόνο που πραγματικά χρειάζονται είναι η τηλεφωνία μέσω Internet και τίποτe περισσότερο.

Πιστεύω ότι, όποιος πάει για τα πολλά, στο τέλος χάνει και τα λίγα, γι αυτό και η HOL δεν θα κερδίσει από την κίνησή της αυτή, υπό την έννοια ότι δεν θα μπορέσει να κερδίσει τους χρήστες που φεύγουν από το i-call, ωθώντας τους στο Double Play. Κι αυτό, γιατί οι δύο υπηρεσίες δεν είναι όμοιες. Η μία είναι σκέτη τηλεφωνία, η άλλη πακέτο μαζί με Internet.
Επί πλέον υπάρχουν και πολλοί χρήστες, που αισθάνονται ακόμα ανασφάλεια να φύγουν εντελώς από τον ΟΤΕ στο καμμάτι σταθερή τηλεφωνία και όσο και να το θέλει η HOL, δεν θα μπορέσει να τους πουλήσει Full LLU.

Τέλος, η υπηρεσία αποφέρει κέρδος. Ίσως όχι τόσο, όσο αν όλοι οι χρήστες του evoice είναι συγχρόνως και συνδρομητές στο Double Play, όμως κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο, για το λόγο που λέω πιό πάνω. Εγώ είχα φτάσει στο σημείο να πληρώνω για evoice περισσότερα απ' ό,τι για Internet. Τώρα που το i-call δεν παίζει πλέον, έχω επανέλθει δριμύτερος στο evoice.

Η HOL πρέπει ν' αναθεωρήσει.

paravoid
29-09-08, 06:13
Η νομαδική χρήση είναι αν δεν κάνω λάθος παράνομη/παράτυπη. Ίσως είναι ένας εκ των λόγων που καταργείται η υπηρεσία...

nm96027
29-09-08, 12:34
Παρακαλω να συμμετέχουν μόνο χρήστες της υπηρεσίας evoice που καμμια σχέση δεν εχει με το double play.

Ψηφισα ασφαλως ναι, ως παλιότερος χρηστης του evoice (σκοπευω να ξαναγινω βαζοντας τον παλιο μου λογαριασμο στο κινητο μου).

lewton
29-09-08, 12:55
Θα μας πει κάποιος πώς έχει η υπηρεσία;
Ποτέ δεν κατάλαβα. Πάντα την κάλυπτε ένα πέπλο μυστικότητας.

Εδώ φανατικός -πρώην- χρήστης του -πρώην- iCall. :rolleyes:
Μήπως θα επαληθευτούν οι φήμες για λανσάρισμα τέτοιας υπηρεσίας από τη Forthnet;

nm96027
29-09-08, 12:58
Θα μας πει κάποιος πώς έχει η υπηρεσία;
Ποτέ δεν κατάλαβα. Πάντα την κάλυπτε ένα πέπλο μυστικότητας.

Εδώ φανατικός -πρώην- χρήστης του -πρώην- iCall. :rolleyes:
Μήπως θα επαληθευτούν οι φήμες για λανσάρισμα τέτοιας υπηρεσίας από τη Forthnet;

Oπως ακριβως το icall χωρις ομως το εμπορικο του περιτυλιγμα.

Σου δινουν/εδιναν γεωγραφικο αριθμό, χωρις απεριοριστα, με πολυ χαμηλες χρεώσεις σε αστικα/υπεραστικα/διεθνη.

lewton
29-09-08, 13:06
Oπως ακριβως το icall χωρις ομως το εμπορικο του περιτυλιγμα.

Σου δινουν/εδιναν γεωγραφικο αριθμό, χωρις απεριοριστα, με πολυ χαμηλες χρεώσεις σε αστικα/υπεραστικα/διεθνη.
Α μάλιστα.
Θα ψήφιζα ότι με ενδιαφέρει, αλλά δε θέλω για να ψηφίσουν μόνο οι χρήστες.

paravoid
29-09-08, 13:27
Oπως ακριβως το icall χωρις ομως το εμπορικο του περιτυλιγμα.

Σου δινουν/εδιναν γεωγραφικο αριθμό, χωρις απεριοριστα, με πολυ χαμηλες χρεώσεις σε αστικα/υπεραστικα/διεθνη.
Και με τραγική ποιότητα - G.729 υποχρεωτικά αν δεν κάνω λάθος.

Το i-call ήταν G.711 για Αθήνα και κάποιες άλλες μεγάλες πόλεις ενώ μπορούσε να στο κάνει ό,τι ήθελες "παρακάτω" (ακόμη και Speex!).

nm96027
29-09-08, 13:41
Και με τραγική ποιότητα - G.729 υποχρεωτικά αν δεν κάνω λάθος.

Το i-call ήταν G.711 για Αθήνα και κάποιες άλλες μεγάλες πόλεις ενώ μπορούσε να στο κάνει ό,τι ήθελες "παρακάτω" (ακόμη και Speex!).

KAΘΕΤΑ θα διαφωνήσω.

Η ποιότητα και η αξιοπιστια του evoice είναι/ήταν καλυτερη και απο του dp της hol. Για το icall δεν ξερω και δεν μπορω να το συγκρινω. Χρησιμοποιησα ως αποκλειστικα εξερχομενη τηλεφωνία το evoice επι 1.5 χρονο.

Α, και μπορεις να το αλλαξεις το G.711 απο το managment tools.;)

........Auto merged post: nm96027 πρόσθεσε 4 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Oυσιαστικα, οπως εχω γραψει πολλες φορες, ο συνδιασμος evoice και shared LLU απο την hol, τον Μαιο του 2006, με εκαναν εναν ευχαριστημενο πελατη της. Αυτοι ήταν οι λογοι και που εμεινα στο dp: απο τα 384/128 πηγα στα 4/1 και μπορουσα πλεον να εχω voip.

yianniscan
29-09-08, 14:40
Η νομαδική χρήση είναι αν δεν κάνω λάθος παράνομη/παράτυπη. Ίσως είναι ένας εκ των λόγων που καταργείται η υπηρεσία...
Η οδηγία της ΕΕΤΤ για το συγκεκριμένο θέμα αναφέρει τα εξής μεταξύ άλλων:

«Κάθε πρόσωπο που παρέχει Υπηρεσίες Φωνής μέσω πρωτοκόλλου IP ή/και μέσω Διαδικτύου υποχρεούται να διαθέτει συμβατικό κείμενο, το οποίο πέραν από το ελάχιστο περιεχόμενο της παραγράφου 2.1.14 θα πρέπει:
...
• Να υπάρχει όρος ο οποίος να αναφέρει ότι ο χρήστης δεν επιτρέπεται να κάνει μόνιμη χρήση γεωγραφικών αριθμών έξω από την γεωγραφική περιοχή για την οποία εκχωρείται ο αριθμός».
...

maxorfo
29-09-08, 15:23
..... Σου δινουν/εδιναν γεωγραφικο αριθμό, χωρις απεριοριστα, με πολυ χαμηλες χρεώσεις σε αστικα/υπεραστικα/διεθνη.

Και με χρέωση ανά δευτερόλεπτο και από το πρώτο δευτερόλεπτο, να συμπληρώσω. Εδώ υπερτερούσε του i-call, που χρέωνε ανά λεπτό.

apophis
29-09-08, 16:41
Φοβάμαι ότι θα διαφωνίσω με την ως τώρα πλειοψηφία και θα ψηφίσω να μην συνεχιστεί.

Το eVoice "έπαιρνε" διαθέσιμο bandwidth από το ίδιο κανάλι με το download και το upload, κοινώς το πόσο καλά λειτουργεί εξαρτάται από την χρήση που κάνουμε στην γραμμή μας.

Επίσης, η HOL δεν "εγγυώτανε" την ποιότητα υπηρεσίας... κοινώς σου λέγανε πάρε ένα evoice, βαλ' το πάνω, κάνε ότι θες, αν έχεις σωστές ρυθμίσεις... θα παίξει. Δεν σου αρέσει ο τρόπος που παίζει? No prob, δεν μας νοιάζει... δεν εγγυώμαστε ποιότητα υπηρεσίας.

Προσωπικά, προτιμώ να έχω υπηρεσίες για τις οποίες ξέρω ότι δικαιούμαι πλήρης υποστήριξη, όσο χρονοβόρα ή κουτσή κι αν είναι αυτή. Στο evoice, δεν είχα τίποτα πέρα από τις βασικές ρυθμίσεις... οπότε δεν θα με χαλάσει να ακυρωθεί.

Προσωπική άποψη πάντα ε; ;)

nm96027
29-09-08, 16:51
Προσωπική άποψη πάντα ε; ;)

Eννοείται! Ολοι μας καταθέτουμε την προσωπικη μας αποψη και την προσωπικη μας εμπειρία.:oneup:


Το eVoice "έπαιρνε" διαθέσιμο bandwidth από το ίδιο κανάλι με το download και το upload, κοινώς το πόσο καλά λειτουργεί εξαρτάται από την χρήση που κάνουμε στην γραμμή μας.

Και στο dp της hol που παίρνει απο αλλο καναλι, οταν με το 7140 εκανα μεταφορα data μεσα στο τοπικο LAN, εχανα τον συνομιλητη μου. Αλλο αυτο θα μου πεις (δεν εχει καμμια σχεση με το δευτερο καναλι) αλλα...


Επίσης, η HOL δεν "εγγυώτανε" την ποιότητα υπηρεσίας... κοινώς σου λέγανε πάρε ένα evoice, βαλ' το πάνω, κάνε ότι θες, αν έχεις σωστές ρυθμίσεις... θα παίξει. Δεν σου αρέσει ο τρόπος που παίζει? No prob, δεν μας νοιάζει... δεν εγγυώμαστε ποιότητα υπηρεσίας.

Ενω τωρα που την εγγυάται στο dp....:whistle:


Προσωπικά, προτιμώ να έχω υπηρεσίες για τις οποίες ξέρω ότι δικαιούμαι πλήρης υποστήριξη, όσο χρονοβόρα ή κουτσή κι αν είναι αυτή. Στο evoice, δεν είχα τίποτα πέρα από τις βασικές ρυθμίσεις... οπότε δεν θα με χαλάσει να ακυρωθεί.

Στο evoice δεν πλήρωνες παγιο για να σου εγγυηθει κάτι.

Να το πως και αλλιως: με το evoice (αν και ο αριθμος των συνδρομητων ήταν μικρός) δεν ειδα ποτε στο section της hol την εικονα που βλεπω τωρα "Προβλημα", "Δεν ακουω", "Δεν καλει" κτλ. Παντα στα πλαισια της προσωπικης αποψης το evoice λειτουργουσε μακραν καλυτερα απο το dp. Aσφαλως δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες οι δυο υπηρεσίες: εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα και διαφορετικη χρησιμότητα.

Διαφωνείς πως περα απο την ποιότητα της υπηρεσίας, το evoice ειμαι μια πολυ καλη εναλλακτική-ευέλικτη λυση τηλεφωνίας που μετα την καταργηση του icall δεν θα υπαρχει αλλη;

nongrata
29-09-08, 18:18
Είμαι νέος χρήστης και το ανοίγω περιστασιακά όταν βρίσκομαι εκτός Ελλάδος. Νομαδικά επιτρέπεται αν και δεν καταλαβαίνω γιατί η ΕΕΤΤ δεν επιτρέπει σε μόνιμη βάση τη χρήση αριθμού από όπου θέλεις. Η ποιότητά του είναι άριστη με X-lite και με τις ρυθμίσεις που βρήκα σε αυτό το φόρουμ. Σημειώνεται ότι αν διαθέτεις ΑΤΑ είναι ακόμη καλύτερη. Ψήφισα να συνεχιστεί η υπηρεσία. Είναι χρήσιμη για ανθρώπους που μετακινούνται.

k_77
29-09-08, 18:45
Σε σχέση με το i-call δεν πλήρωνω 1 ευρώ για να έχω αριθμό που να με καλούνε από σταθερά ή κινητά.
Επίσης διάβασα ότι δεν καταργείται αλλά για τεχνικούς λόγους το σταματάνε. Κάποιο πρόβλημα με το e-money.
Ίσως το κάνουν σύντομα διαθέσιμο ξανά. (λογικό δεν μπορούν να πάρουν χρήματα - δεν το παρέχουν, μόλις το διορθώσουν θα το επαναφέρουν).

Επίσης, όπως έγραψα σε σχετικό άρθρο μπορώ και στέλνω και fax, κάτι που δεν μπορούσα να το πετύχω με i-call.

tasis
29-09-08, 19:26
Ναι, είναι μία υπηρεσία που χρησιμοποιώ καθημερινά μέσω του κινητού μου απ'οπουδήποτε και αν βρίσκομαι (σπίτι, γραφείο, εκτός Αθήνας, εξωτερικό).

Ακόμη και στο σπίτι όπου δεν έχω (ούτε προτίθεμαι να αποκτήσω) σύνδεση HOL αφού το Forthnet 2play με καλύπτει απόλυτα, χρησιμοποιώ το eVoice για εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις.

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί η HOL θα προτιμούσε - κλείνοντας την υπηρεσία - να με χάσει από πελάτη σταθερής τηλεφωνίας. Σημειωτέον ότι το μηνιαίο χρηματικό ποσό των κλήσεων μέσω eVoice (προς σταθερά, κινητά, κλπ) ανέρχεται μερικές φορές στο ίδιο ύψος με το πάγιο της ADSL σύνδεσης. Το ποσοστό της HOL δεν νομίζω λοιπόν ότι είναι τόσο αμελητέο.

maxorfo
29-09-08, 20:25
..... Το eVoice "έπαιρνε" διαθέσιμο bandwidth από το ίδιο κανάλι με το download και το upload, κοινώς το πόσο καλά λειτουργεί εξαρτάται από την χρήση που κάνουμε στην γραμμή μας. ....

Αν και έχω shared LLU και όχι DP, η HOL μου παρέχει τη δυνατότητα να περνάω την τηλεφωνία μέσω Internet από δεύτερο κανάλι (PVC2).
Αλλά και από ένα κανάλι να περνάει, τουλάχιστον με το Fritz!Box, που μπορεί να επιλέγει αυτόματα το voice coding που χρησιμοποιείται κάθε φορά (lossless - compressed) , ανάλογα με την ταχύτητα, το πρόβλημα που περιγράφεις δεν υπάρχει.

........Auto merged post: maxorfo πρόσθεσε 9 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


.... Επίσης διάβασα ότι δεν καταργείται αλλά για τεχνικούς λόγους το σταματάνε. Κάποιο πρόβλημα με το e-money. ....

Να είναι δάκτυλος του curbas ; :rolleyes:

Dr.Sat
29-09-08, 22:36
Παιδιά, κάνω χρήση του evoice από την πρώτη μέρα που ξεκίνησε πάνω σε ένα Linksys SPA941 και πάνω στο Fritz Box (2 λογαρισαμούς). Και οι δύο λειτουργούν τέλεια από την πρώτη μέρα. Μάλιστα μέχρι τώρα είχα OTE σαν ISP . Το μόνο που με έχει χαλάσει λίγο είναι το γεγονός που έκοψαν την online πληρωμή μέσω πιστωτικής.

Με εκτίμηση

nnn
29-09-08, 22:39
Σαν χρήστης της εδώ και τουλάχιστον 3,5 χρόνια, φυσικά και θέλω να συνεχίσει να παρέχεται εκτός double play.

apophis
30-09-08, 18:37
Ενω τωρα που την εγγυάται στο dp....:whistle:


Τουλάχιστον για το dp μπορείς να πάρεις και να βάλεις μια φωνή βρε αδερφέ :P



Διαφωνείς πως περα απο την ποιότητα της υπηρεσίας, το evoice ειμαι μια πολυ καλη εναλλακτική-ευέλικτη λυση τηλεφωνίας που μετα την καταργηση του icall δεν θα υπαρχει αλλη;

Δεν διαφωνώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει μια τέτοια υπηρεσία, αυτού καθ' αυτού. Διαφωνώ στο ότι θα πρέπει να είναι στο τόσο "χύμα". Π.χ. δεν εγγυώμαι τίποτα, κι αν γουστάρω αύριο την κόβω. Υπό αυτές τις συνθήκες, καλύτερα να την κόψουν :P

maxorfo
30-09-08, 22:48
Στο DP υπογράφεται σύμβαση με εκατέρωθεν δεσμεύσεις. Στο evoice δεν υπογράφεται τίποτα, όπως πχ. γίνεται με όλους τους Betamax κλώνους, οι οποίοι ούτε την ποιότητα εγγυώνται ούτε το αν θα σου δίνουν εσαεί free calls. Πιστεύεις ότι θα έπρεπε να έχουν helpdesk για ν' ακουνε γκρίνια απ' όλη την υφήλιο;

Στις υπηρεσίες του είδους είτε προσχωρείς και αν σου κάνουν παραμένεις, είτε διακόπτεις ανά πάσα στιγμή.
Η HOL δεν μπορεί να εγγυηθεί ποιότητα, γιατί αυτή εξαρτάται από την ποιότητα της adsl σύνδεσης, που δεν ελέγχει.
Δεν ξέρω από πόσο παληά έχεις εμπειρία με το evoice, αλλά την εποχή, που δεν υπήρχαν ιδιόκτητα δίκτυα - με εξαίρεση ίσως τη Vivodi - και όλοι πέρναμε internet μέσω AΡΥΣ, υπήρχαν πολλά προβλήματα στην ποιότητα, που όμως δεν οφείλονταν στη HOL, αλλά στον γνωστό περιορισμό των πακέτων που έκανε ο OTE, για να υπονομεύσει τη VoIP τηλεφωνία.

Το ίδιο άλλωστε ίσχυε και στην περίπτωση του i-call. Πέρα από τις οδηγίες ρύθμισης του ρούτερ, καμμία άλλη υποστήριξη ή εγγύηση δεν παρείχε.

Έτσι λειτουργούν όλες οι υπηρεσίες του είδους ανά τον κόσμο. Δοκιμάζεις και αν σου κάτσει συνεχίζεις, αλλοιώς στρέφεσαι σε άλλες λύσεις. Εμένα ποτέ δεν μου έκατσαν τα Voipbuster, Voipdiscount κτλ. Ξέρεις κανένα τηλέφωνο να τους βάλω τις φωνές;

nongrata
01-10-08, 12:05
1) Εχτες το βράδυ δέχτηκα κλήση μέσω evoice στη Γερμανία. Η ποιότητα άριστη. Μου είπαν μόνο ότι άκουγαν λίγο τη φωνή τους αλλά ψιλοπράγματα. Η Υπηρεσία πρέπει να συνεχιστεί και η ΕΕΤΤ να δώσει πανελλαδικούς VOIP αριθμούς όπως υπάρχουν και σε άλλες χώρες. Τι θα πει γεωγραφικοί αριθμοί. Αυτά ίσχυαν πριν πολύυυυυυυ καιρό. Να στείλουμε κι ένα γράμμα στην ΕΕΤΤ και να παραπονεθούμε. Δε μπορεί να έχεις τη μισή Ελλάδα στο εξωτερικό και να λες δε σου δίνω νούμερο. Να κόψεις το λαιμό σου να δώσεις. Εγώ για να είμαι νόμιμος το έχω κλειστό και το ανοίγω ευκαιριακά, αλλά αυτό δεν είναι λύση.

2) Στην Αθήνα χρησιμοποιώ για όλες τις εξερχόμενες justvoip. Κλώνος της ΒΕΤΑΜΑΧ και κανένα πρόβλημα ως προς την ποιότητα. Κλέβει λίγο στα ελεύθερα λεπτά αλλά τους στέλνω μήνυμα και τα φτιάχνουν. Μέσω SIP+firtzbox fon+1024 DSL+ISDN (4 νούμερα) όλα από τον ΟΤΕ η ταχύτητα αρκεί και ο λογαριασμός διμήνου ήταν 77 Ευρώ.

trd64
01-10-08, 13:33
Ας ελπίσουμε ότι δεν θα το διακόψουν. Η ποιότητα είναι ίσως καλύτερη και από του ΟΤΕ και σίγουρα κλάσεις ανώτερη από οποιοδήποτε άλλο voip (και έχω δοκιμάσει τα περισσότερα αν όχι όλα).

livadia
05-10-08, 18:18
I have an eVoice number since the beginning, I guess (even before the actual geographic numbers, but the 77xx ones), however my usage of it is not very extensive. Anyway, from that limited experience, I have to say that the quality is extremely good, I never had any problem (except the fact that they probably have changed something in their end, that requires very frequent re-registration).

I find this EEE.. regulation about geographic numbers totally silly in this era. Although I can see that an additional inexpensive number within the same area may be useful, its usefulness peaks when it is used outside that area. There are millions of Greeks outside Greece some (at least) of whom would like to have such a number. Perhaps a petition to the 'Ministry of Greeks Abroad' or whatever is called may be appropriate. If the Greek Gov. really cares about the Greeks who live abroad, it should do it in all aspects, not only when there is some catastrophe in Greece and they ask for fundraising.

Back to hol: What I would like to see there would be:
1) An easy way of depositing some money through credit cards, paypal, etc. They could have a limit of 5-10 euros initially until a certain card is verified (say after a month or so). I do not think that someone will try to defraud Hol for 5 euros. This way their income from this service would increase and would make it more sustainable.

2) A basic help desk. No need to be live, but a decent response time would be appreciated.

If they decide that to provide a better service they need to charge for each number one or two or perhaps three euros a month, I do not think that there will be that many complaints.

Anyway, I hope they continue the service...

PS. I wrote in another thread that hol probably does not make any money from this service. Reading some posts here (from people who pay for evoice as much as for their ADSL service), I may have to review my earlier position.

zntoup
13-10-08, 19:27
Πήρα τηλ. στο 13844 και η κοπέλα μου είπε πως η υπηρεσία evoice δεν είναι πια διαθέσιμη εδώ και 6 περίπου μήνες!

nongrata
14-10-08, 12:37
Έτσι έλεγαν πάντα αλλά για καμιά 20αριά μέρες τον Αύγουστο μπορούσες να κάνεις εγγραφή και δούλευε το νούμερο. Το δικό μου δουλεύει ακόμη χωρίς πρόβλημα. Ήθελα να πάρω άλλο ένα για το σπίτι το αμέλησα κι έκλεισαν τις εγγραφές.
Λένε ότι δεν το κατάργησαν εντελώς αλλά ότι δε δέχονται νέους χρήστες. Μάλλον κάτι άλλο μαγειρεύρουν. Ίσως κάποια αναβάθμιση ή αλλαγή τρόπου πληρωμής. Πάντως τα πράγματα είναι πολύ γκρίζα. Άκρη δε βγάζεις.

Dr.Sat
14-10-08, 14:17
Παιδιά το DP της Hol βασίζεται στο VoIP του evoice. Μπορεί να θέλουν να το προφυλάξουν.

Με εκτίμηση

vervil
29-11-08, 22:15
[QUOTE=Dr.Sat;2387509]Παιδιά το DP της Hol βασίζεται στο VoIP του evoice. Μπορεί να θέλουν να το προφυλάξουν.



χαζομαρα τους μια υπηρεσια τοσο χρισημη την κλεισανε .......
μεγαλη βλακεια οσες φωρες προσπαθησαμε να επικοινωνησουμε για αυτο το θεμα
ειτε κανουν τον κινεζο και σου λενε κρατα το για μοστρα ουσιαστικα η δε απανταν στα μαιλ
θα μπορουσαν να χουν ευχαριστημενους συνδρομητες και να προχωρουσαν και σε μελλοντικες συνεργασιες με την εταιρια απλα εκνευριζουν το συνδρομητη με αυτο που τελικα κανουν και τους παρατα τελειος βλακεια τους
αρχιστε κοβετε και τις προεπιλογες μεσω hol λογο evoice να δουμε ποιον συμφερει αυτη η λογικη

tasis
30-11-08, 02:09
[QUOTE=Dr.Sat;2387509]
χαζομαρα τους μια υπηρεσια τοσο χρισημη την κλεισανε .......
μεγαλη βλακεια οσες φωρες προσπαθησαμε να επικοινωνησουμε για αυτο το θεμα
ειτε κανουν τον κινεζο και σου λενε κρατα το για μοστρα ουσιαστικα η δε απανταν στα μαιλ
θα μπορουσαν να χουν ευχαριστημενους συνδρομητες και να προχωρουσαν και σε μελλοντικες συνεργασιες με την εταιρια απλα εκνευριζουν το συνδρομητη με αυτο που τελικα κανουν και τους παρατα τελειος βλακεια τους
αρχιστε κοβετε και τις προεπιλογες μεσω hol λογο evoice να δουμε ποιον συμφερει αυτη η λογικη

Όπως φαίνεται, δεν την έκλεισαν τελικά. Το γύρισαν σε συνδρομητική υπηρεσία με μηνιαίους λογαριασμούς. Δες το post μου στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=227577

vanels
02-12-08, 14:07
Το evoice ειναι εξαρτημενο απο το internet εγω πχ με το που κοβετε το internet κοβετε και το τηλ.λογου προβληματος στην γραμμη μου αρα ψηφιζω pots

alt10alt10
02-12-08, 16:03
ναι αλλα στην pots δεν εχει τα 213 τα εξτρα(αυτα που εδιναν τοσο καιρο με καθε νεα συνδεση ή φορητοτητα) ... που ειναι πολυ χρισημα για φαξ για 2η γραμμη ... κτλ μπορουμε να στειλουμε μια μαζικη επιστολη υπογεγραμενη που να λεει οτι αμα δν μας ξαναεχουν e-voice θα φυγουμε απο πελατες ... μπας ...

ogenikos
28-03-09, 00:17
Ναι οπως δή ποτε πρέπει να συνεχιστεί η υπηρεσία.
Οχι τίποτε άλλο, αλλά να λέμε ότι έχουμε και εμείς έναν πάροχο που δίνει και καθαρό ελέυθερο VoIP, απο την άποψη ότι δεν δεσμεύεσαι με συμβόλαιο μηνιαιου παγιου, ( βάζεις credits κάνεις τηλέφωνα, δεν έχεις credits, δεν κάνεις τηλέφωνα)
Και ομολογώ ότι άν και χρησιμοποιώ διεθνείς παρόχους, που έχουν πολύ καλή ποιότητα και πολύ δωρεάν ή πάμφθηνες χρεώσεις, ρίχνω το περισσότερο βάρος στους Ελληνικούς.
Πάντως εάν νομίζουν ότι καταργώντας την υπηρεσία, θα με αναγκάσουν να κάνω συμβόλαιο VoIP, με μηνιαίο πάγιο, είναι πολύ γελασμένοι

tasis
28-03-09, 16:48
Ναι οπως δή ποτε πρέπει να συνεχιστεί η υπηρεσία.
Οχι τίποτε άλλο, αλλά να λέμε ότι έχουμε και εμείς έναν πάροχο που δίνει και καθαρό ελέυθερο VoIP, απο την άποψη ότι δεν δεσμεύεσαι με συμβόλαιο μηνιαιου παγιου, ( βάζεις credits κάνεις τηλέφωνα, δεν έχεις credits, δεν κάνεις τηλέφωνα)
Και ομολογώ ότι άν και χρησιμοποιώ διεθνείς παρόχους, που έχουν πολύ καλή ποιότητα και πολύ δωρεάν ή πάμφθηνες χρεώσεις, ρίχνω το περισσότερο βάρος στους Ελληνικούς.
Πάντως εάν νομίζουν ότι καταργώντας την υπηρεσία, θα με αναγκάσουν να κάνω συμβόλαιο VoIP, με μηνιαίο πάγιο, είναι πολύ γελασμένοι

Δηλαδή εσύ μπορείς και χρησιμοποιείς ακόμη και σήμερα την eVoice υπηρεσία; Και για εξεργόμενες και για εισερχόμενες κλήσεις;

Και αν ναι, είσαι συνδρομητής σε κάποια άλλη υπηρεσία της HOL ή χρήστης μόνο στην eVoice;

(ρωτάω φιλικά γιατί το post σου ήρθε ξαφνικά σε ένα θέμα που συζητούσαμε πριν από 3 μήνες, και έχουν συμβεί διάφορα στο ενδιάμεσο διάστημα).

nnn
28-03-09, 18:05
Εγώ δεν έχω άλλη υπηρεσία εκτός του Evoice, πλέον έρχεται μηνιαίος λογαριασμός.

trd64
28-03-09, 20:42
Είσαι σε forthnet και σου στέλνουν μηνιαίους λογαριασμούς???

Αυτό σημαίνει ότι δεν το διακόπτουν τελικά.

Καλά νέα.

nnn
28-03-09, 20:58
yeap..

maxorfo
28-03-09, 21:40
Κι εγώ, εκτός από Ιnternet, δεν έχω καμμιά άλλη υπηρεσία από τη HOL. Το eVoice το χρησιμοποιώ πάνω από τρία χρόνια. Μαζί με το λογαριασμό του Internet, έρχονται και τα τέλη για τη χρήση του eVoice.
(Τελευταία έχω προσθέσει και την Omnivoice).

tasis
29-03-09, 00:50
Ενδιαφέρον, γιατί η προσωπική μου εμπειρία με τη HOL και την eVoice ήταν η ακόλουθη:

- ήμουν χρήστης της eVoice από τον Αύγουστο 2008 (στην prepaid μορφή της) με το κλασικό 213... νούμερο για εισερχόμενες

- τον Δεκέμβριο (2008) ζήτησα να μεταφερθεί ο αριθμός μου από το i-Call στην e-Voice και ενώ στην αρχή μού είπαν κανένα πρόβλημα, μετά μού το αρνήθηκαν λέγοντας ότι έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να συνεχίσω με την eVoice αφού δεν υπήρχε τρόπος - σύμφωνα με αυτούς - να πληρώνω τις χρεώσεις (είχαν κόψει την προπληρωμή και ενώ μού είχαν στείλει ήδη δύο μηνιαίους λογαριασμούς για την eVoice, μού έλεγαν ότι πλέον δεν ισχύει ούτε η συνδρομή). Μοναδική λύση - μού είπαν - είναι να πάρω και κάποια άλλη υπηρεσία της HOL (προφανώς double play)

- σε συνέχεια των παραπάνω, τους κατήγγειλα στην ΕΕΤΤ η οποία ζήτησε επίσημα έγγραφη εξήγηση από την HOL, κυρίως για την άρνησή τους να δεχθούν τη φορητότητα του αριθμού της i-Call (αλλά και τη συμπεριφορά τους απέναντί μου σχετικά με την eVoice υπηρεσία)

- η HOL απάντησε εγγράφως (κοιν. σε μένα) ότι δεν υπάρχει εμπορική υπηρεσία που να ταιριάζει στις απαιτήσεις μου. Ανεπίσημα με πήραν τηλέφωνο και ήθελαν - φαντάζομαι - να μού κάνουν κάποια προσφορά αλλά είχα βαρεθεί να χάνω τόσο χρόνο μαζί τους για μήνες για κάτι τόσο απλό, που τους έκλεισα το τηλ στα μούτρα (δεν το έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου...)

- από τον Φεβρουάριο έχω μεταφερθεί στην Omnivoice (και τον πρώην i-Call αριθμό) και έχω βρει την υγειά μου...

Γι'αυτό ρωτούσα, εξακολουθεί να μού κάνει τεράστια εντύπωση η πολιτική (ή η έλλειψη πολιτικής) αυτής της εταρείας... άλλα μού έλεγε ένας υπάλληλος άλλα κάποιος άλλος. Άλλα μού είπαν τελικά (και μού έγραψαν) και άλλα κάνουν με άλλους συνδρομητές τους. Χάος... δυστυχώς ίσως είναι ελληνικό φαινόμενο. Από την πλευρά μου τους έχω γράψει στα μαύρα κατάστιχα forever. Αυτά τα λίγα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να δημοσιοποιήσω και τις επιστολές που ανέφερα για τα παραπάνω.

Φαντάζομαι ότι πλέον κρατάνε όσους παλιούς έχουν (ίσως και να προσπαθήσουν με την πρώτη ευκαιρία να τους ξεφορτωθούν όπως εμένα)...

@ ADSLgr.com All rights reserved.