PDA

Επιστροφή στο Forum : Κορυδαλλός: Forthnet 2play ή να μείνω με το Connx;



N3ptun3
29-09-08, 10:49
Μένω Κορυδαλλό (περίπου 1Km από το dslam του ΟΤΕ) και είμαι με μια απλή adsl pstn του ΟΤΕ και ένα connx στα 2mbps. Δέν έχω κανένα πρόβλημα σύνδεσης και δε ζητάω κάτι παραπάνω ως προς το ADSL. Επειδή όμως η κοπέλα μου είναι από το εξωτερικό οι λογαριασμοί έρχονται φουσκωμένοι ...

Σκέφτομαι λοιπόν να περάσω στη Forthnet για το λόγο που ανέφερα παραπάνω, όμως γνωρίζοντας τα προβλήματα που υπήρχαν πέρυσι (όταν είχα πάλι ψαχτεί) φοβάμαι μη φάω τα μούτρα μου ...

Γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν:

- υπάρχουν προβλήματα με disconnect και κακή ποιότητα τηλεφωνίας;

- έχουν μειωθεί οι χρόνοι της γενικότερης διαδικασίας αίτησης/ενεργοποίησης;

- γενικότερα έχει εξομαλυνθεί η κατάσταση που υπήρχε πέρυσι τέτοια εποχή;

- αξίζει ο κόπος να περάσω στο 2play της Forthnet;

Ευχαριστώ

ironwiller
29-09-08, 12:17
Μένω Κορυδαλλό (περίπου 1Km από το dslam του ΟΤΕ) και είμαι με μια απλή adsl pstn του ΟΤΕ και ένα connx στα 2mbps. Δέν έχω κανένα πρόβλημα σύνδεσης και δε ζητάω κάτι παραπάνω ως προς το ADSL. Επειδή όμως η κοπέλα μου είναι από το εξωτερικό οι λογαριασμοί έρχονται φουσκωμένοι ...

Σκέφτομαι λοιπόν να περάσω στη Forthnet για το λόγο που ανέφερα παραπάνω, όμως γνωρίζοντας τα προβλήματα που υπήρχαν πέρυσι (όταν είχα πάλι ψαχτεί) φοβάμαι μη φάω τα μούτρα μου ...

Γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν:

- υπάρχουν προβλήματα με disconnect και κακή ποιότητα τηλεφωνίας;

- έχουν μειωθεί οι χρόνοι της γενικότερης διαδικασίας αίτησης/ενεργοποίησης;

- γενικότερα έχει εξομαλυνθεί η κατάσταση που υπήρχε πέρυσι τέτοια εποχή;

- αξίζει ο κόπος να περάσω στο 2play της Forthnet;

Ευχαριστώ

βαση του ξαδερφου μου που ειναι γυρω στα 200-250 μετρα απο το dslam:

- πολυ λιγα disconnects
- ναι
- κατα πολυ και οσες φορες εχω επικοινωνησει με το κεντρο τους απαντανε σχεδον αμεσως
- ναι, εγω ειμαι στην νετονε αυτη τη στιγμη κ στο τελος του χρονου παω κ γω στη φορθνετ.

spsomas
29-09-08, 12:33
Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που θα σου πουν ΜΑΚΡΙΑ και όχι άδικα. Υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα τον τελευταίο μήνα με μεγάλα piings και μικρή ταχύτητα download ανεξαρτήτου ταχύτητας. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τόσο τα on line games και θες την τηλεφωνία με τα απεριόριστα (προσωπική γνώμη) προχώρα το. Αν όμως όχι τότε κάτσε στο ΟΤΕ τουλάχιστον για λίγο ακόμα μέχρι να διορθωθούν τα πράγματα.

xolloth
29-09-08, 12:44
μενω Κορυδαλλο οπωs ξερετε οι περισσοτεροι ,περιπου 800 μετρα απο το dslam,και εχουμε και λεμε,ταχυτητα 22300/1021,disconnects τουs τελευταιουs 6 μηνεs σχεδον ανυπαρκτα,τηλεφωνο στην forthnet εχω να παρω απο περυσι [δεν υπαρχει λογοs],λογ/σμοι κανονικο[ησυχασα εδω και 2χρονια απο τον ΟΤΕ]χωριs συζητηση,προχωρα.

tsimpouri3
29-09-08, 12:50
Καλημέρα

Εγώ μενω κοντά στην Ελευθερίας έχω forthnet απο τον περασμένο Οκτώβριο και η σύνδεση μου είναι σταθερή όλο τον χρόνο.

Συχρονίζω στα 16mb κατεβάζω στην καλύτερη 19mb χειρότερη 15mb και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Ημουν λίγο κωλόφαρδος μπορώ να πώ :p

xolloth
29-09-08, 13:28
ετσι ειμαστε ολοι,στον Κορυδαλλο αυτοι που ειμαστε κατω απο 1000 μετρα απο το dslam,εχουμε πολυ καλεs ταχυτητεs.

ironwiller
29-09-08, 18:40
ετσι ειμαστε ολοι,στον Κορυδαλλο αυτοι που ειμαστε κατω απο 1000 μετρα απο το dslam,εχουμε πολυ καλεs ταχυτητεs.

εγω που ειμαι στα 450 μετρα απο το dslam του κορυδαλλου αλλα ανηκει το τηλεφωνο στις νικαιας το dslam τι να πω :p :rolleyes:

xolloth
29-09-08, 18:54
και εγω μενω Περιβολακι,λιγο πιο πανω αλλα ανηκω και εγω στο dslam τηs Νικαιαs,αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την ταχυτητα,εχω καλη ταχυτητα.
εκτοs εαν εννοειs οτι εισαι πιο κοντα στο dslam του κορυδαλλου και εαν επαιρνεs απο κει θα ειχεs καλυτερο badwidth.
κανονικα οσοι ειναι πανω απο την Π.Ραλλη θα επρεπε να ανηκαν στο dslam Κορυδαλλου,αλλα δεν ειναι ετσι,ταχουνε χωρισει διαφορετικα.
και εγω απεχω απο το dslam Κορυδαλλου καμμια 300 μετρα,αλλα δυστυχωs παιρνω απο Νικαιαs.

manolism3
30-09-08, 13:14
εγω που ειμαι στα 450 μετρα απο το dslam του κορυδαλλου αλλα ανηκει το τηλεφωνο στις νικαιας το dslam τι να πω :p :rolleyes:


Και εγώ είμαι Νίκαια, αλλά έχω DSLAM κορυδαλλού και κάνω τη πάπια.

Mode: ADSL2+
Downstream Upstream
SNR margin (dB): 6.0 - 17.5
Attenuation (dB): 27.5 - 11.2
Output power (dBm): 0.0 - 11.9
Attainable rate (Kbps): 16808 - 1352
Rate (Kbps): 17131 - 1020

Andreas_Skag
30-09-08, 13:54
Μένω Κορυδαλλό (περίπου 1Km από το dslam του ΟΤΕ) και είμαι με μια απλή adsl pstn του ΟΤΕ και ένα connx στα 2mbps. Δέν έχω κανένα πρόβλημα σύνδεσης και δε ζητάω κάτι παραπάνω ως προς το ADSL. Επειδή όμως η κοπέλα μου είναι από το εξωτερικό οι λογαριασμοί έρχονται φουσκωμένοι ...

Σκέφτομαι λοιπόν να περάσω στη Forthnet για το λόγο που ανέφερα παραπάνω, όμως γνωρίζοντας τα προβλήματα που υπήρχαν πέρυσι (όταν είχα πάλι ψαχτεί) φοβάμαι μη φάω τα μούτρα μου ...

Γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν:

- υπάρχουν προβλήματα με disconnect και κακή ποιότητα τηλεφωνίας;

- έχουν μειωθεί οι χρόνοι της γενικότερης διαδικασίας αίτησης/ενεργοποίησης;

- γενικότερα έχει εξομαλυνθεί η κατάσταση που υπήρχε πέρυσι τέτοια εποχή;

- αξίζει ο κόπος να περάσω στο 2play της Forthnet;

Ευχαριστώ

Εάν δεν σε ενδιαφέρει τόσο το internet, τότε προχώρα ελεύθερα. Τα τηλέφωνα, είναι ένας λόγος που έφυγα κι εγώ από τον ΟΤΕ. Και φυσικά θα έχεις σαφώς καλύτερο internet απ'ότι έχεις τώρα. Όσο αφορά τυχόν προβλήματα, εγώ δεν έχω κάτι ιδιαίτερο οπότε.... :)

xolloth
30-09-08, 14:15
αρα αφου υμφωνουμε ολοι,τι περιμενειs ;
προχωρα.

spsomas
30-09-08, 15:21
Έλα έλα και συ στο μεγάλο καζάνι που λέγεται Forthnet. Μια χαρά θα περάσουμε :twisted:

ironwiller
02-10-08, 10:32
και εγω μενω Περιβολακι,λιγο πιο πανω αλλα ανηκω και εγω στο dslam τηs Νικαιαs,αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την ταχυτητα,εχω καλη ταχυτητα.
εκτοs εαν εννοειs οτι εισαι πιο κοντα στο dslam του κορυδαλλου και εαν επαιρνεs απο κει θα ειχεs καλυτερο badwidth.
κανονικα οσοι ειναι πανω απο την Π.Ραλλη θα επρεπε να ανηκαν στο dslam Κορυδαλλου,αλλα δεν ειναι ετσι,ταχουνε χωρισει διαφορετικα.
και εγω απεχω απο το dslam Κορυδαλλου καμμια 300 μετρα,αλλα δυστυχωs παιρνω απο Νικαιαs.

ιδια περιπτωση με εσενα φιλε, ειμαι ενα στενο πιο μακρια απο το οριο που εχει τεθει για το dslam του κορυδαλλου!!!

αυτα...

moutsos79
02-10-08, 17:52
20 μετρα απο την πλατεια ελευθεριας. τηλεφωνο οκ, ιντερνετ οκ αλλα εδω και ενα μηνα disconnects 1 φορα την ημερα.
Παρακατω ειναι τα στοιχεια της γραμμης μου

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 7.1 13.1
Attenuation (dB): 25.0 11.5
Output power (dBm): 12.4 18.7
Attainable rate (Kbps): 18988 1261
Rate (Kbps): 16886 1021

xolloth
02-10-08, 18:17
εγω κυμαινομαι μεταξυ 20000-22300/1021 σταθερα εδω και 2 χρονια κοντα που ειμαι στο 2play.
ενα στενο πανω απο το Περιβολακι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.