PDA

Επιστροφή στο Forum : Baudtec και αδράνεια.



tiatrou
30-09-08, 06:45
Πριν από μία βδομάδα έβαλα και εγώ conn-x από τον ΟΤΕ (από HOL ΑΡΥΣ που είχα). Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν ξεκινάω την περιήγηση στο Internet ή όταν παραμείνει ανενεργή η σύνδεση για 15-20 λεπτά, χρειάζεται 5-10 δευτερόλεπτα για να αρχίσει να τραβάει δεδομένα. Συγκεκριμένα και ο IE δείχνει σα να κολλάει μέχρι να αρχίσει να κατεβάζει και το Outlook Express το ίδιο μέχρι να αρχίσει να κάνει τη σύνδεση για να κατεβάσει τα mail.

Επιπλέον όταν ξεκινάνε τα windows χρειάζονται περίπου μισό με ένα λεπτό για να δείξει το εικονίδιο δίπλα στο ρολόι ότι έγινε η σύνδεση με το Internet, ενώ μετά από αδρανοποίηση μου έχει τύχει να μην ανάψει καν το λαμπάκι USB σύνδεσης του modem και να αναγκαστώ να κάνω επανεκκίνηση.

Το πρόβλημα το εντοπίζω μάλλον στον driver σύνδεσης modem με PC. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό, και υπάρχει κάποια ρύθμιση του Interface του modem που να βελτιώνει το πρόβλημα;
Έχω windows vista SP1 Gr και baudtec T263R1U ενσύρματο με σύνδεση USB.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

baltazar1999
30-09-08, 09:22
Βάλε το router σε Ethernet και θα διορθωθεί είμαι σίγουρος.

tiatrou
30-09-08, 14:48
Βάλε το router σε Ethernet και θα διορθωθεί είμαι σίγουρος.

Δίκιο έχεις. Τελικά μάλλον έφταιγε ότι ήταν συνδεδεμένο πάνω σε USB HUB. Τώρα που το έβαλα κατευθείαν πάνω σε USB θύρα φαίνεται να δουλεύει κανονικά. Προφανώς υπήρχε κάποια ασυμβατότητα υλικού. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

logosof
01-10-08, 20:23
Παρόλο που λύθηκε το πρόβλημα, συνέδεσε το ρουτερ με ethernet, όπως σου είπε ο baltazar1999.

tiatrou
13-10-08, 13:50
Παρόλο που λύθηκε το πρόβλημα, συνέδεσε το ρουτερ με ethernet, όπως σου είπε ο baltazar1999.

Πράγματι έχετε απόλυτο δίκιο, αυτό ακριβώς έκανα τελικά και εγώ. Τώρα δεν δημιουργείται καμία αδράνεια, καθώς ακόμη και όταν είχα συνδέσει το modem κατευθείαν πάνω στη USB θύρα του PC, η αδράνεια παρέμενε, απλά δεν ήταν τελείως νεκρό μετά από επανεκκίνηση του PC από αδρανοποίηση.
Τώρα ακόμη και αν έχουν περάσει 5 λεπτά από τότε που χρησιμοποίησα το Internet, αμέσως μόλις ζητήσω μία νέα σελίδα ξεκινάει να την κατεβάζει.
Συνεπώς είναι προβληματική η USB θύρα των Baudtec modem, καθώς στο παρελθόν με τρία διαφορετικά ADSL modem, δεν είχα ποτέ παρόμοια προβλήματα με την USB θύρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.