PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι αναβαθμισης



panathas
30-09-08, 14:18
παιδια καλησπερα. Εχω μια συνθεση που περιλαμβανει μια msi p35 platinum, με επεξεργαστη Q6600 και 4 gb ram pc 6400. Θα ηθελα να αναβαθμισω λιγο τις μνημες μου για τις δυσκολες εφαρμογες. 1)Να παω σε pc 8000 και αν ναι τι να προσεξω στα timings?
2)Να φτασω συνολικα στα 8 gb που υποστηριζει η μητρικη μου, εχει νοημα?
3)Οσον αφορα τα volts της ram οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα?
4)Εχω μια nvidia 8800 gtx 768 mb . Αν βαλω και αλλη καρτα γραφικων θα εχω καλυτερη αποδοση στα παιχνιδια?

Ελπιζω να μην σας κουρασα και ευχαριστω προκαταβολικα.

crypter
30-09-08, 14:24
εχεις μια χαρα μνημες, αλλαζωντας τες σε 1066αρες δεν θα δεις τοση διαφορα και θα πανε χαμενα τα λεφτα σου
μεγαλυτερη διαφορα θα εβλεπες αν εβαζες καποιον γρηγοροτερο σκληρο δισκο για το λειτουργικο (π.χ. αυτον (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1120727&HYSKLIROSDISKOSHORITIKOTHTA=640+GB&category=69977741&catalog=20) )
ποια προγραμματα σου καθυστερουν;
επισης σε τι αναλυση παιζεις παιχνιδια; γιατι και η τωρινη σου καρτα ειναι πολυ καλη και θα επρεπε να ανταπερχεται χωρις προβλημα,

panathas
30-09-08, 14:31
Βασικα το matlab με εχει κρεμασει μια δυο φορες. Χθες που εκανα ενα check μεσω sandra sisoftware μου εβγαλε οτι το συστημα ειναι για τα σκουπιδια... Απο σκληρους το λειτουργικο τρεχει σε ενα western digital raptor στις 10000 rpm

Hodad
30-09-08, 14:45
Βασικα το matlab με εχει κρεμασει μια δυο φορες. Χθες που εκανα ενα check μεσω sandra sisoftware μου εβγαλε οτι το συστημα ειναι για τα σκουπιδια... Απο σκληρους το λειτουργικο τρεχει σε ενα western digital raptor στις 10000 rpm

Τί εννοείς είναι για τα σκουπίδια;

:blink:

panathas
30-09-08, 14:48
ολο κατι περιεργα σηματακια εβγαζε οτι πρεπει να αναβαθμισω τις μνημες, ενω στα συγκριτικα με τους αλλους επεξεργαστες ειχα τουλαχιστον 50% διαφορα στην αποδοση

Hodad
30-09-08, 14:50
ολο κατι περιεργα σηματακια εβγαζε οτι πρεπει να αναβαθμισω τις μνημες, ενω στα συγκριτικα με τους αλλους επεξεργαστες ειχα τουλαχιστον 50% διαφορα στην αποδοση

Οι μνήμες σου είναι CL4?

Σε σχέση με ποιούς επεξεργαστές και σε τί benchmarks;

Σκέψου τη λύση του overclocking αν θες το κάτι παραπάνω.

Το συστημά σου είναι αρκετά ισχυρό για να μην έχεις προβλήματα στις περισσότερες εφαρμογές και παιχνίδια.

ardi21
30-09-08, 14:56
Oπως λεει και ο Hodad ειναι μια χαρα συστημα.

Βεβαια αν ο Q ειναι στα 2.6 το θελει το ανεβασματακι του.

Παει μεχρι τα 3.2 ΧΑΛΑΡΑ, οποτε προχωρα.

Δεν θα δεις ΚΑΜΙΑ πρακτικη διαφορα αν πας σε 1066 διοτι θα εχει πιο χαλαρα timings... οποτε θα ειναι μια η αλλη.

panathas
30-09-08, 20:34
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας

@ ADSLgr.com All rights reserved.