PDA

Επιστροφή στο Forum : Βενεζουέλα: Η κυβέρνηση παράγγειλε 1.000.000 Classmate PC της Intel με λειτουργικό Linux



nm96027
30-09-08, 15:17
H κυβέρνηση της Βενεζουέλας ανακοίνωσε την παραγγελία 1.000.000 Classmate PC από την Intel. Το συγκεκριμένο μοντέλο φορητού υπολογιστή χαμηλού κόστους, που θεωρείται ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής του XO OLPC, θα διανεμηθεί σε σχολεία της Βενεζουέλας προκειμένου να βελτιώσει το μορφωτικό επίπεδο των μαθητών, ενώ όπως έγινε γνωστό θα έχει προεγκατηστημένο λειτουργικό σύστημα Linux.

Πρόκειται για την δεύτερη μεγάλη συμφωνία της Ιntel, μετά την συμφωνία για την πώληση 500.000 Classmate στην Πορτογαλική κυβέρνηση.

Από την πλευρά τους μέλη της ομάδας OLPC project ισχυρίζονται πως δεν ανησυχούν για το προβάδισμα της Intel στις παραγγελίες, υπενθυμίζοντας πως στόχος τους ήταν και είναι η διάθεση τέτοιων υπολογιστών σε μαθητές, σε παγκόσμιο επίπεδο, ακόμα και αυτό γίνει δυνατό μέσω των ανταγωνιστών τους.

Πρόσφατα η κυβέρνηση του Περού προχώρησε στην παραγγελία XO OLPC με λειτουργικό σύστημα Windows XP.

Πηγή: Techspot (http://www.techspot.com/news/31831-intel-sells-massive-classmate-pc-order-to-venezuela.html)

Σχετικά θέματα στο adslgr.com:
Πορτογαλία: 500.000 μαθητικοί υπολογιστές της Intel θα μοιραστούν σε μαθητές 6 έως 10 ετών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=222496)
Περού: Ξεκινάει η διάθεση OLPC XO-1 με λειτουργικό σύστημα Windows XP (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=232715)

andreasermones
30-09-08, 15:59
πολυ καλη πρωτοβουλια....και εδω βεβαια παιρνουν υπολογιστη οι αριστουχοι αλλα γιατι να μην γινει ενα τετοιου ειδους προγραμμα για παιδια των γυμνασιων ας πουμε να εξοικοιωθουν νωρις με την τεχνολογια???

crypter
30-09-08, 16:02
και εδω βεβαια παιρνουν υπολογιστη οι αριστουχοι αλλα γιατι να μην γινει ενα τετοιου ειδους προγραμμα για παιδια των γυμνασιων ας πουμε να εξοικοιωθουν νωρις με την τεχνολογια???
κατι ειχε υποθει νομιζω περσι οτι θα μοιρασουν δοκιμαστικα μια ποσοτητα σε μαθητες δημοτικου η γυμνασιου σε μερικα σχολεια αλλα δεν ακουσα να το προχωρανε παραπερα.

panther.
30-09-08, 16:36
χλωμο το κοβω ... ας θυμηθουμε τις τυμπανοκρουσιες της κυβερνησης οταν ειχε ερθει ο Γκειτς...αν δεν κανω λαθος περυσι

SirAggelos
30-09-08, 16:36
Καλα ο Τσαβεζ πηγε να στηριξει τον ισχυρο(iNTEL) Γιατι δεν αγοραζε με AMD να την στηριξει λιγο?

evoloution
30-09-08, 16:55
πολυ καλη πρωτοβουλια....και εδω βεβαια παιρνουν υπολογιστη οι αριστουχοι αλλα γιατι να μην γινει ενα τετοιου ειδους προγραμμα για παιδια των γυμνασιων ας πουμε να εξοικοιωθουν νωρις με την τεχνολογια???

Γιατί εδώ τα παιδια πρέπει να διαβάζουν :P δεν έχουν χρόνο για pc και τοιούτα

manuel
30-09-08, 16:57
Καλα ο Τσαβεζ πηγε να στηριξει τον ισχυρο(iNTEL) Γιατι δεν αγοραζε με AMD να την στηριξει λιγο?

Αμερικάνικες είναι και οι δύο.....γιατί να προτιμήσει AMD δηλαδή ?

zeppelin
30-09-08, 18:08
α ρε Τσάβες.. Σημασία έχει ότι δίνουν PC τώρα αν είναι amd intel δεν έχει μεγάλη διαφορά (για εμάς)

Mike86
30-09-08, 19:50
Καλα ο Τσαβεζ πηγε να στηριξει τον ισχυρο(iNTEL) Γιατι δεν αγοραζε με AMD να την στηριξει λιγο?

Έλεος.
Και τι ειναι ο Τσάβες? Φιλανθρωπικό ίδρυμα? Αν δεν κατάλαβες, τους μαθητές της χώρας του προσπαθεί να στηρίξει όχι τις Αμερικάνικες εταιρείες!!

Πάντως ένα μεγάλο μπράβο σε αυτή τη χώρα που προσπαθεί να εκμεταλευτεί τον πλούτο της προς χάρη του λαού της. Παράδειγμα προς μίμηση για κάθε άλλη χώρα που θέλει να καυχιέται για προσπάθειες περί κοινωνικής προόδου κλπ κλπ (πχ Ελλαδιστάν)

21century
30-09-08, 20:11
Μπράβο στον Ούγκο Τσάβες που πολλές φορές χαστουκίζει τα παγκόσμια λαμόγια με τους πύρινυος λόγους του και την προτεραιότητα που αποδίδει στην ψηφιακή εκπαίδευση...

MNP-10
30-09-08, 20:54
Καλα ο Τσαβεζ πηγε να στηριξει τον ισχυρο(iNTEL) Γιατι δεν αγοραζε με AMD να την στηριξει λιγο?

Υπαρχει αντιστοιχο προιον AMD? :hmm:

alkis13
30-09-08, 21:27
Εμενα με ικανοποιει οτι εχουν LInux τα συστηματα και οχι ms @@.

:respekt:

alepapad
30-09-08, 21:38
Γνωρίζουμε περίπου πόσο κοστίζει κάθε μονάδα Classmate PC??

Tiven
30-09-08, 22:35
Εμενα με ικανοποιει οτι εχουν LInux τα συστηματα και οχι ms @@.

:respekt:

Και 'γω χάρηκα όταν διάβασα πως διάλεξαν Linux. Όχι σαν και 'μας ή το Περού...:whistle:

michael92
30-09-08, 23:23
Γιατί εδώ τα παιδια πρέπει να διαβάζουν :P δεν έχουν χρόνο για pc και τοιούτα

Άσε ρε c 5 ώρες διάβαζα σήμερα, για κατεύθηνση και proficiency μην μου το θυμίζεις :p


πολυ καλη πρωτοβουλια....και εδω βεβαια παιρνουν υπολογιστη οι αριστουχοι αλλα γιατι να μην γινει ενα τετοιου ειδους προγραμμα για παιδια των γυμνασιων ας πουμε να εξοικοιωθουν νωρις με την τεχνολογια???

Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει παιδί που να πάει γυμνάσιο και να μην έχει pc (εγώ δεν ήξερα ούτε έναν ακόμα και κορίτσια πριν 3-4 χρόνια που ήμουν γυμνάσιο να μην έχουν pc), στο δημοτικό ίσως, είπαμε δεν είμαστε καλά στα οικονομικά ως χώρα αλλά όχι και ελεημοσύνες στα pc έλεος, ειδικά από αυτήν την κυβέρνηση που θα μιλάει για νέας τεχνολογίας και θα δώσει PC στα 100Μhz 4mbyte σκληρό ;) Αυτά που πέρνουν οι αριστούχοι είναι πολύ καλά laptop πάντως, όχι των 100-200 ευρώ που θα μοιραστούν αν γίνει κάτι τέτοιο...


Εμενα με ικανοποιει οτι εχουν LInux τα συστηματα και οχι ms @@.

:respekt:

1) MS Windows κοστίζουν
2) Το PC που μοίρασε δεν μπορεί να τα τρέξει :p :rofl:

Tiven
30-09-08, 23:27
Άσε ρε c 5 ώρες διάβαζα σήμερα, για κατεύθηνση και proficiency μην μου το θυμίζεις :p



Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει παιδί που να πάει γυμνάσιο και να μην έχει pc (εγώ δεν ήξερα ούτε έναν ακόμα και κορίτσια πριν 3-4 χρόνια που ήμουν γυμνάσιο να μην έχουν pc), στο δημοτικό ίσως, είπαμε δεν είμαστε καλά στα οικονομικά ως χώρα αλλά όχι και ελεημοσύνες στα pc έλεος, ειδικά από αυτήν την κυβέρνηση που θα μιλάει για νέας τεχνολογίας και θα δώσει PC στα 100Μhz 4mbyte σκληρό ;) Αυτά που πέρνουν οι αριστούχοι είναι πολύ καλά laptop πάντως, όχι των 100-200 ευρώ που θα μοιραστούν αν γίνει κάτι τέτοιο...



1) MS Windows κοστίζουν
2) Το PC που μοίρασε δεν μπορεί να τα τρέξει :p :rofl:

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ ξέρω ΠΟΛΛΑ παιδιά που ΔΕΝ έχουν.

Και τι σε χαλάει δηλαδή αν δώσουν φθηνά laptop ? Επειδή θα έχουν ATOM ή κάτι "αργό" ? Μήπως να τους δώσουν και τετραπύρινο και κανα σύστημα με SLI για να χρησιμοποιούν τον ιστό και το office ?

michael92
30-09-08, 23:42
Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ ξέρω ΠΟΛΛΑ παιδιά που ΔΕΝ έχουν.

Και τι σε χαλάει δηλαδή αν δώσουν φθηνά laptop ? Επειδή θα έχουν ATOM ή κάτι "αργό" ? Μήπως να τους δώσουν και τετραπύρινο και κανα σύστημα με SLI για να χρησιμοποιούν τον ιστό και το office ?

Ας δώσουν, δεν αντιλέγω, αλλά ας δώσουν λίγα, καλά και ΔΩΡΕΑΝ, τέτοιες φιλανθρωπίες είναι για το ΠΕΡΟΥ και την Βενεζουέλα...

arkara
01-10-08, 02:38
Εμενα με ικανοποιει οτι εχουν LInux τα συστηματα και οχι ms @@.

:respekt:

Βασικά αυτό είναι το κόλπο και αυτό φοβάται η ms.. αν δίνουν υπολογιστές με linux τότε σιγά σιγά αναθρέφουν μια νέα γενιά linuxαδων οι οποίοι δεν θα γυρίσουν ποτέ σε windows.. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η μελλοντική πορεία της ms να είναι πτωτική.

MadAGu
01-10-08, 02:39
μια πολύ καλή κίνηση από το Περού... καιρός και για άλλους να ακολουθήσουν αυτό το δρόμο...

KLG
01-10-08, 03:18
Ας δώσουν, δεν αντιλέγω, αλλά ας δώσουν λίγα, καλά και ΔΩΡΕΑΝ, τέτοιες φιλανθρωπίες είναι για το ΠΕΡΟΥ και την Βενεζουέλα...

Σωστός ο νέος. Εμεις δεν θέλουμε φιλανθρωπίες... Ας του περάσουνε ένα νικελ χρώμα, ας το βγάλουνε στο ebay και τότε θα δώσουμε $500 για το καινούριο gadget.

Μου θυμίζεις την ιστορία με τον ανάρχα και το μήλο που έζησα στο πανεπιστήμιο: Πάει ο ανάρχας σε μια κοπελίτσα και της ρωτάει αν θέλει ένα μήλο. Αυτή του λέει οχι, και τότε εκείνος της απαντάει "καλά τότε στο πουλάω".

kennyyy
01-10-08, 07:49
Πολύ καλή κίνηση, κρίμα που δεν πήρε το ΟLPC. Το project του ΜΙΤ πάει για μία από τις μεγαλύτερες αποτυχίες του εν λόγω ιδρύματος και εργαστηρίου αν και ξεκίνησε με τις καλύτερες προυποθέσεις για την αγορά...:(
Μακάρι να γινόταν κάτι τέτοιο και στην Ελλάδα αλλά δυστυχώς δεν έχουμε πετρέλαιο εδώ...!

konenas
01-10-08, 09:37
Περιμένει ο καλός μας, να πέσουν οι τιμές, να γίνουν σεμνές και ταπεινές, για να πάρει σε ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες. Όπως το επίδομα θέρμανσης.
:rofl:

Ήδη το υπουργείο παιδείας εξετάζει το θέμα πιλοτικά. Το 2013 θα έχει απαντήσεις. Το 2050 θα δημοπρατήσουμε.:rofl:

Η κίνηση με τα OLPC έσπρωξε όλους ώστε να ρίξουν στην αγορά τέτοιου είδους πισι.
Μπράβο τους.
Περίεργο πάντως είναι πως στο δικτυακό τόπο τους δεν αναφέρεται πουθενά 2008. Μάλιστα φαίνεται ότι τον Ιούλιο του 2007 η intel προσχώρησε και τα τελευταία νέα σταματάνε τον Αύγουστο του 2007

thman
01-10-08, 10:43
Συμφωνω με καποιον που απαντησε νωριτερα. Τα παιδια εδω πρεπει να διαβαζουν και οχι να ασχολουνται με μπουρδες υπολογιστακους οι οποιοι ετσι και αλλιως θα τους ειναι οταν ενηλικιωθουν κατι σαν το μολυβι ή το στυλό.
Ειναι σαν να λες οτι το παιδι απο 1 μηνος πρεπει να κανει ποδηλατο για να εξοικειωνεται.

Κατα την γνωμη μου περασαν οι εποχες που ο υπολογιστης εδινε ενα πλεονεκτημα στην γνωση σε σχεση με αλλους που δεν τον ειχαν. Τωρα ειναι προαπαιτουμενο - δεδομενο, το οποιο θα περασει στην γνωση του καθε παιδιου ουτως η αλλως. Δεν βλεπω καμμια αναγκη για τοση βιασυνη να τα βαλουμε στον "κοσμο της τεχνολογιας" περα απο το να πουλησουν 3 κ@λοεταιρειες τα τσιπακια η τα λειτουργικα τους.

konenas
01-10-08, 10:53
Δεν θα μάθουν υπολογιστές.
Οι υπολογιστές θα τους μάθουν.

Tiven
01-10-08, 10:57
Συμφωνω με καποιον που απαντησε νωριτερα. Τα παιδια εδω πρεπει να διαβαζουν και οχι να ασχολουνται με μπουρδες υπολογιστακους οι οποιοι ετσι και αλλιως θα τους ειναι οταν ενηλικιωθουν κατι σαν το μολυβι ή το στυλό.
Ειναι σαν να λες οτι το παιδι απο 1 μηνος πρεπει να κανει ποδηλατο για να εξοικειωνεται.

Κατα την γνωμη μου περασαν οι εποχες που ο υπολογιστης εδινε ενα πλεονεκτημα στην γνωση σε σχεση με αλλους που δεν τον ειχαν. Τωρα ειναι προαπαιτουμενο - δεδομενο, το οποιο θα περασει στην γνωση του καθε παιδιου ουτως η αλλως. Δεν βλεπω καμμια αναγκη για τοση βιασυνη να τα βαλουμε στον "κοσμο της τεχνολογιας" περα απο το να πουλησουν 3 κ@λοεταιρειες τα τσιπακια η τα λειτουργικα τους.

Εδώ ΓΕΛΑΜΕ.

Εγώ από όσα άτομα γνωρίζω στην ηλικία μου , ναι μεν οι περισσότεροι χρησιμοποιούν υπολογιστή (τονίζω οι περισσότεροι , όχι όλοι) αλλά ΟΛΟΙ από αυτούς τον χρησιμοποιούν είτε για MSN είτε για Facebook και τέτοιες αηδίες είτε για παιχνίδια. Κανένας τους δεν ασχολείται με τίποτα παραπάνω από αυτά.
Ούτε απεγκατάσταση προγραμμάτων δεν ξέρουν οι περισσότεροι...:whistle: πως λοιπόν θα το έχουν σαν τον μολύβι και το στυλό έτσι ?

Οι μόνοι που γνωρίζω και ασχολούνται για σοβαρότερα πράγματα από MSN κλπ , είναι 2-3 άτομα από το forum που τους γνώρισα στις συναντήσεις του adslgr.

Nozomi
01-10-08, 11:00
Αφού μας "μορφώνουν" οι υπολογιστές γιατί τόσα παιδιά που ασχολούνται μαζί τους είναι ανορθόγραφα ?
Συμφωνώ να υπάρχει εξοικείωση μαζί τους, αλλά να τα βάζουμε απ' το Δημοτικό να παίζουν video-games (γιατί αυτό κάνουν στις μικρές ηλικίες), πραγματικά δεν βλέπω ποιά χρησιμότητα υπάρχει ...

Tiven
01-10-08, 11:28
Αφού μας "μορφώνουν" οι υπολογιστές γιατί τόσα παιδιά που ασχολούνται μαζί τους είναι ανορθόγραφα ?
Συμφωνώ να υπάρχει εξοικείωση μαζί τους, αλλά να τα βάζουμε απ' το Δημοτικό να παίζουν video-games (γιατί αυτό κάνουν στις μικρές ηλικίες), πραγματικά δεν βλέπω ποιά χρησιμότητα υπάρχει ...

Εσύ αυτό νομίζεις ότι υποστηρίζουμε τόση ώρα ?

Επίσης , σχετικά με την ορθογραφία , είσαι τελείως άκυρος. Θυμάμαι στο δημοτικό πόσα παιδιά διαβάζανε με τις ώρες ορθογραφία και γράφανε σκατά. Εγώ από την άλλη ποτέ μου δεν διάβασα και έκανα πολύ σπάνια κανα λαθάκι. Το ίδιο και στα αγγλικά στο φροντιστήριο. Τώρα τι σχέση έχει ο υπολογιστής με τα ορθογραφικά , μόνο εσύ το ξέρεις.

Επίσης να ξαναπώ πως το μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιών χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για αηδίες τύπου MSN,Hi5,MySpace,Facebook κλπ , και μιλάνε του στυλ : el r t kneis kl ? perasa gmt xthes itn tlia!!!11!! - μετάφραση=(έλα ρε τι κάνεις , καλά? Πέρασα γαμάτα χθες , ήταν τέλεια !!1!!) :whistle:

Αν αυτό βοηθάει στην ορθογραφία , τι να σου πω. Το μόνο που καταφέρνουν έτσι είναι να ξεχνάνε την γλώσσα.
Εγώ πάντα γράφω ελληνικά πλέον , και στο msn έχω πετύχει άτομα να με παρακαλάνε να γράψω greeklish γιατί δεν μπορούν να διαβάσουν γρήγορα αυτά που γράφω...

Nozomi
01-10-08, 12:44
Εσύ αυτό νομίζεις ότι υποστηρίζουμε τόση ώρα ?
Εξέφρασα γενικό προβληματισμό για τις θεωρίες κάποιων που υποννοούν ότι μόνο με υπολογιστές θα αποκτήσουμε Παιδεία.
Απ' την άλλη εγώ πιστεύω ότι βοηθά στην ορθογραφία η συμμετοχή σε ένα φόρουμ, γιατί έχω προσωπικά παραδείγματα πιτσιρικάδων που διορθώθηκαν (μετά το ανάλογο "κράξιμο" φυσικά).
Έλπίζω τώρα να καταλαβαίνεις τι σχέση έχει ο υπολογιστής με την ορθογραφία.

Στην ορθογραφία βοηθά γενικώς να διαβάζεις (έστω και στο Ίντερνετ αφού δεν διαβάζουν πια βιβλία) και να γράφεις σωστά Ελληνικά.

Tiven
01-10-08, 12:53
Εξέφρασα γενικό προβληματισμό για τις θεωρίες κάποιων που υποννοούν ότι μόνο με υπολογιστές θα αποκτήσουμε Παιδεία.
Απ' την άλλη εγώ πιστεύω ότι βοηθά στην ορθογραφία η συμμετοχή σε ένα φόρουμ, γιατί έχω προσωπικά παραδείγματα πιτσιρικάδων που διορθώθηκαν (μετά το ανάλογο "κράξιμο" φυσικά).
Έλπίζω τώρα να καταλαβαίνεις τι σχέση έχει ο υπολογιστής με την ορθογραφία.

Στην ορθογραφία βοηθά γενικώς να διαβάζεις (έστω και στο Ίντερνετ αφού δεν διαβάζουν πια βιβλία) και να γράφεις σωστά Ελληνικά.

Πάνω σε αυτό συμφωνώ αλλά το θέμα είναι πως η χρήση των υπολογιστών από το μεγαλύτερο ποσοστό γίνεται δυστυχώς για άλλα πράγματα άσχετα από forums κλπ που όπως και εσύ λες , βοηθούν.

Όντως , αν είναι να τους δώσουν υπολογιστές και να τους έχουν για msn και για hi5 , να το βράσω.

WagItchyef
01-10-08, 13:18
Η ορθογραφία είναι θέμα σχολείου και οικογένειας. Όταν τέλειωσα το Λύκειο το '93, πολλοί συμμαθητές ήταν ανορθόγραφοι, και δεν είχαν σχέση οι υπολογιστές, αλλά το εκπαιδευτικό σύστημα.

........Auto merged post: WagItchyef πρόσθεσε 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πιστεύω ότι τα παιδιά πρέπει να εξοικειώνονται με τους υπολογιστές, γιατί όποιος δεν γνωρίζει υπολογιστές στην εποχή μας είναι αγράμματος. Τα MSN, κ.λ.π. είναι Δικτυακές υπηρεσίες, πιστεύω ότι πρέπει να τα χρησιμοποιούν αν θέλουν, εφόσον είναι κατάλληλα για την ηλικία τους.

Tiven
01-10-08, 13:23
Η ορθογραφία είναι θέμα σχολείου και οικογένειας. Όταν τέλειωσα το Λύκειο το '93, πολλοί συμμαθητές ήταν ανορθόγραφοι, και δεν είχαν σχέση οι υπολογιστές, αλλά το εκπαιδευτικό σύστημα.

........Auto merged post: WagItchyef πρόσθεσε 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πιστεύω ότι τα παιδιά πρέπει να εξοικειώνονται με τους υπολογιστές, γιατί όποιος δεν γνωρίζει υπολογιστές στην εποχή μας είναι αγράμματος. Τα MSN, κ.λ.π. είναι Δικτυακές υπηρεσίες, πιστεύω ότι πρέπει να τα χρησιμοποιούν αν θέλουν, εφόσον είναι κατάλληλα για την ηλικία τους.

Όχι και να μένουν στάσιμα εκεί όμως...

Για παράδειγμα , ξέρω άπειρα παιδιά που χρησιμοποιούν όλη μέρα το MSN και το Hi5 αλλά δεν ξέρουν πως να κάνουν λογαριασμό για το MSN για παράδειγμα...

Ακούγεται πολύ περίεργο αλλά είναι η πικρή αλήθεια.

Που να δείτε όταν θέλουν να αλλάξουν τον κωδικό τι γίνετε...

WagItchyef
01-10-08, 13:43
Το να ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές δεν σημαίνει ότι θα γίνουν ή πρέπει να γίνουν προγραμματιστές.

apostol70
01-10-08, 14:09
Ναι αλλά το να χαρακτηρίζεις κάποιον ότι έχει βασικές γνώσεις στους υπολογιστές σημαίνει ότι θα πρέπει να ξέρει κάποια βασικά πράγματα και όχι μόνο hi5, msn, facebook κλπ.

Δυστυχώς το ελληνικό κράτος λέει ότι έχει πληροφορική στα σχολεία αλλά δεν ασχολείται με το τι πρέπει να μαθαίνει εκεί. Και τα παιδιά στο σχολείο δεν ασχολούνται για να μάθουν κάτι. Προτιμούν να χαζεύουν και να πληρώνουν μετά τα διάφορα κέντρα για ecdl και πιστοποιήσεις

michael92
01-10-08, 15:27
Εδώ ΓΕΛΑΜΕ.

Εγώ από όσα άτομα γνωρίζω στην ηλικία μου , ναι μεν οι περισσότεροι χρησιμοποιούν υπολογιστή (τονίζω οι περισσότεροι , όχι όλοι) αλλά ΟΛΟΙ από αυτούς τον χρησιμοποιούν είτε για MSN είτε για Facebook και τέτοιες αηδίες είτε για παιχνίδια. Κανένας τους δεν ασχολείται με τίποτα παραπάνω από αυτά.
Ούτε απεγκατάσταση προγραμμάτων δεν ξέρουν οι περισσότεροι...:whistle: πως λοιπόν θα το έχουν σαν τον μολύβι και το στυλό έτσι ?

Οι μόνοι που γνωρίζω και ασχολούνται για σοβαρότερα πράγματα από MSN κλπ , είναι 2-3 άτομα από το forum που τους γνώρισα στις συναντήσεις του adslgr.

Εγώ πάλι εκτός αν είμαι εξαίρεση ξέρω αρκετούς που ξέρουν, βέβαια σχεδόν κανείς δεν ασχολείται σοβαρά. Τώρα το να μην ξέρουν απεγκατάσταση προγραμμάτων ελπίζω να κάνεις πλάκα :rofl:

Εγώ ασχολούμαι γενικά με graphic/ web design (http://www.michael92.deviantart.com/gallery), ο προγραμματισμός δεν είναι το φόρτε μου, αν και ξέρω σχετικά καλά scripting (JS).


Το να ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές δεν σημαίνει ότι θα γίνουν ή πρέπει να γίνουν προγραμματιστές.

Συμφωνώ, πάμε από το ένα άκρο στο άλλο έτσι, νομίζω αν και το σνομπάρουνε μερικοί εδώ το να έχεις το ECDL πιστοποιεί ότι ξέρεις τα βασικά από τους υπολογιστές, Βασικές έννοιες, windows, office και δομή του διαδυκτίου.


Ναι αλλά το να χαρακτηρίζεις κάποιον ότι έχει βασικές γνώσεις στους υπολογιστές σημαίνει ότι θα πρέπει να ξέρει κάποια βασικά πράγματα και όχι μόνο hi5, msn, facebook κλπ.

Δυστυχώς το ελληνικό κράτος λέει ότι έχει πληροφορική στα σχολεία αλλά δεν ασχολείται με το τι πρέπει να μαθαίνει εκεί. Και τα παιδιά στο σχολείο δεν ασχολούνται για να μάθουν κάτι. Προτιμούν να χαζεύουν και να πληρώνουν μετά τα διάφορα κέντρα για ecdl και πιστοποιήσεις

Μαθαίνουμε αλλά μαθαίνουμε όλα τα άσχετα, δυαδικό σύστημα μας βάζαν πράξεις και σαχλαμάρες, άλγεβρα boole, λίγο word που δεν το χε το βιβλίο κιόλας και ms paint (ντάξει το Paint 1η γυμνασίου :p). Θέλω να πω ότι μερικά σημεία είναι άσχετα με τις σύγχρονες εφαρμογές πληροφορικής και αφορούν αποκλειστηκά νηπιακό στάδιο προγραμματισμού :down: Εγώ πάντως έφυγα από το μάθημα της πληροφορικής και φέτος πήρα σχέδιο μιας και ασχολούμαι γενικά με γραφικά και πιστεύω από εκεί θα μάθω κάτι χρήσιμο και όχι π@π@ρολογίες...

konenas
01-10-08, 16:04
Καμία σχέση με αυτά που λέτε.
Οι υπολογιστές OLPC/classmate δεν είναι για παιχνίδια. Είναι εξειδικευμένοι για την εκπαίδευση.

Περιλαμβάνουν όλα τα απαραίτητα εργαλεία για έναν δάσκαλο και καθηγητή. Αυτά στο εξωτερικό. Μένει να γραφούν βιβλία, να μεταφραστούν προγράμματα, να κατασκευαστούν προγράμματα σύμφωνα με τις ανάγκες της όποιας χώρας. Ακόμη να γραφεί ή να σαρωθεί υλικό, βιβλία, βίντεο, ταινίες κλπ. Καλή δουλειά γίνεται στο hellug.

Δεν θα χρειάζεται να κουβαλάνε τα παιδιά τις τσάντες με το καροτσάκι.
Ο δάσκαλος θα δίνει το διαγώνισμα στο πισι.
Θα ελέγχει το διαγώνισμα άμεσα και θα διορθώνουν τα λάθη άμεσα.

Εργαλείο εκπαίδευσης είναι δεν είναι irc ούτε mail client. Αλλά θα περιλαμβάνει και τέτοιου είδους προγράμματα.
βλ. http://www.laptop.org/el/index.shtml

Tiven
01-10-08, 19:43
Εγώ πάλι εκτός αν είμαι εξαίρεση ξέρω αρκετούς που ξέρουν, βέβαια σχεδόν κανείς δεν ασχολείται σοβαρά. Τώρα το να μην ξέρουν απεγκατάσταση προγραμμάτων ελπίζω να κάνεις πλάκα :rofl:


Δεν κάνω καθόλου πλάκα στο πως δεν ξέρουν απεγκατάσταση. Η κατάσταση είναι τραγική σου λέω. Δεν είναι πως δεν ξέρουν όλοι , αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό.

Τι εννοείς πως ξέρουν αλλά δεν ασχολούνται σοβαρά ? Γιατί και εδώ μπορεί να ξέρουν να κάνουν εγκατάσταση παιχνίδια (next , next , next , install , close ) άντε να περνάνε και κανα crack αλλά αυτό ήταν. Όποιος κολλήσει με τα παιχνίδια , το χάνει το τραίνο. Αν βέβαια κρατήσεις μια ισορροπία είσαι μια χαρά.

........Auto merged post: Tiven πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καμία σχέση με αυτά που λέτε.
Οι υπολογιστές OLPC/classmate δεν είναι για παιχνίδια. Είναι εξειδικευμένοι για την εκπαίδευση.

Περιλαμβάνουν όλα τα απαραίτητα εργαλεία για έναν δάσκαλο και καθηγητή. Αυτά στο εξωτερικό. Μένει να γραφούν βιβλία, να μεταφραστούν προγράμματα, να κατασκευαστούν προγράμματα σύμφωνα με τις ανάγκες της όποιας χώρας. Ακόμη να γραφεί ή να σαρωθεί υλικό, βιβλία, βίντεο, ταινίες κλπ. Καλή δουλειά γίνεται στο hellug.

Δεν θα χρειάζεται να κουβαλάνε τα παιδιά τις τσάντες με το καροτσάκι.
Ο δάσκαλος θα δίνει το διαγώνισμα στο πισι.
Θα ελέγχει το διαγώνισμα άμεσα και θα διορθώνουν τα λάθη άμεσα.

Εργαλείο εκπαίδευσης είναι δεν είναι irc ούτε mail client. Αλλά θα περιλαμβάνει και τέτοιου είδους προγράμματα.
βλ. http://www.laptop.org/el/index.shtml

:oneup::oneup::oneup:

WagItchyef
02-10-08, 02:38
Νομίζω ότι το OLPC έχει και παιχνίδια. Αλλιώς δεν θα υπήρχε ενδιαφέρον από τα παιδιά.

Aπό το site του OLPC: http://www.laptop.org/el/children/learning/


Και στα specs αναφέρει: ... "a music composition toolkit, graphics toolkits, games, a shell, and a debugger".

http://www.laptop.org/el/laptop/software/specs.shtml

ypopto_mpifteki
02-10-08, 08:49
Γιατί...δηλαδή ..Γιατί νομίζουν κάποιοι άνθρωποι οτι ντε και καλά επειδή έχουν μια αποψη πρέπει αυτή να παρατεθεί και δημόσια..τι φταίμε να μείνουμε φαλακροί εμείς οι υπόλοιποι?

Τι θα πει βρε παιδιά οτι ο υπολογιστής πρέπει να συμβάλει ΚΑΙ αυτός? Η οτι πρέπει τα παιδιά κάποτε να τον μάθουν ΚΑΙ αυτόν?
Οσο πιο νωρίς γίνεται το παιδί πρέπει να τον μάθει, και οσο πιο νωρίς γίνεται πρέπει να ενσωματωθεί στην παιδία.
Έχεται καταλάβει οτι δεν υπάρχει πια ανάγκη για γραπτή ύλη παρα μόνο σαν αρχειακό είδος?
Φανταστείτε μια τάξη, ο κάθε μαθητης ενα μικρο pc και ολα συνδεμενα ασυρματα στο hot spot του σχολειου, ο καθηγητης φυσικης τους αναθετει μια εργασια και να πρεπει να χρησιμοποιησουν το ιντερνετ για τις απαντησεις τους. Ξερετε τι θαυματα μπορει να δημιουργησει μια τετοια ταξη?
Ασε που θα ηταν και η μονη μας ελπιδα πλεον με το αδιεξοδο χαλι που μας πνιγει στη παιδεια.

Μπαμπαδες ξυπνηστε πριν να ειναι αργα, αστε τη λογικη του μαναβη. Μαναβηδες εισαγουμε και απο την Αφρικη αμα χρειαστει, θελουμε ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΥΣ κι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ που να ειναι σε επαφη με τη πραγματικοτητα απο νωρις! Το ιντερνετ αυτο το πραγμα κανει, σε κρατα ενημερο με το τι γινεται παντου και παντα, γιατι να στερησουμε απο τα παιδια μας αυτες τις πληροφοριες. Μπορουν να γινουν ενεργα μελη της ιδιας της κοινωνιας της αναπτυξης των μελλοντικων μοντελων επικοινωνιας και αλληλεπιδρασης και αυτο μπορει να γινει μονο αν μαθουν την εργασια μεσο υπολογιστων και ερθουν σε επαφη με τη διαδικτυωση απο μικρα παιδια. Αν περιμενουμε να τα μαθουν αργοτερα..καληνυχτα, μονο για τσοντες θα το εχουν το PC.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

Tiven
02-10-08, 08:56
Νομίζω ότι το OLPC έχει και παιχνίδια. Αλλιώς δεν θα υπήρχε ενδιαφέρον από τα παιδιά.

Aπό το site του OLPC: http://www.laptop.org/el/children/learning/


Και στα specs αναφέρει: ... "a music composition toolkit, graphics toolkits, games, a shell, and a debugger".

http://www.laptop.org/el/laptop/software/specs.shtml

Ωραία , και ? Τι σημαίνει αυτό ? Πως δεν θα είναι χρήσιμο στα παιδιά και πως θα παίζουν μέρα - νύχτα παιχνίδια στο OLPC ?


Γιατί...δηλαδή ..Γιατί νομίζουν κάποιοι άνθρωποι οτι ντε και καλά επειδή έχουν μια αποψη πρέπει αυτή να παρατεθεί και δημόσια..τι φταίμε να μείνουμε φαλακροί εμείς οι υπόλοιποι?

Τι θα πει βρε παιδιά οτι ο υπολογιστής πρέπει να συμβάλει ΚΑΙ αυτός? Η οτι πρέπει τα παιδιά κάποτε να τον μάθουν ΚΑΙ αυτόν?
Οσο πιο νωρίς γίνεται το παιδί πρέπει να τον μάθει, και οσο πιο νωρίς γίνεται πρέπει να ενσωματωθεί στην παιδία.
Έχεται καταλάβει οτι δεν υπάρχει πια ανάγκη για γραπτή ύλη παρα μόνο σαν αρχειακό είδος?
Φανταστείτε μια τάξη, ο κάθε μαθητης ενα μικρο pc και ολα συνδεμενα ασυρματα στο hot spot του σχολειου, ο καθηγητης φυσικης τους αναθετει μια εργασια και να πρεπει να χρησιμοποιησουν το ιντερνετ για τις απαντησεις τους. Ξερετε τι θαυματα μπορει να δημιουργησει μια τετοια ταξη?
Ασε που θα ηταν και η μονη μας ελπιδα πλεον με το αδιεξοδο χαλι που μας πνιγει στη παιδεια.

Μπαμπαδες ξυπνηστε πριν να ειναι αργα, αστε τη λογικη του μαναβη. Μαναβηδες εισαγουμε και απο την Αφρικη αμα χρειαστει, θελουμε ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΥΣ κι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ που να ειναι σε επαφη με τη πραγματικοτητα απο νωρις! Το ιντερνετ αυτο το πραγμα κανει, σε κρατα ενημερο με το τι γινεται παντου και παντα, γιατι να στερησουμε απο τα παιδια μας αυτες τις πληροφοριες. Μπορουν να γινουν ενεργα μελη της ιδιας της κοινωνιας της αναπτυξης των μελλοντικων μοντελων επικοινωνιας και αλληλεπιδρασης και αυτο μπορει να γινει μονο αν μαθουν την εργασια μεσο υπολογιστων και ερθουν σε επαφη με τη διαδικτυωση απο μικρα παιδια. Αν περιμενουμε να τα μαθουν αργοτερα..καληνυχτα, μονο για τσοντες θα το εχουν το PC.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

:worthy: :worthy:
:oneup:

kennyyy
02-10-08, 09:52
Και εγώ με την πλευρά μου θα συνυπογράψω τη λογική του ύποπτου μπιφτεκιού. "Οσο πιο νωρίς γίνεται το παιδί πρέπει να τον μάθει, και οσο πιο νωρίς γίνεται πρέπει να ενσωματωθεί στην παιδία. " λέει και έχει απόλυτο δίκιο. Ο υπολογιστής μέσω του παραδείγματος που παραβάλλει και πολλών άλλων μπορεί να αλλάξει ριζικά τον τρόπο που γίνεται το μάθημα. Και αν κάποιοι μαθητές παίζουν πασιέτζα αντί να προσέχουν, τι έγινε; Αυτό γινότανε και με τον "παλιό" τρόπο με το βιβλίο, όποιος ήθελε παρακολουθούσε, όποιος ήθελε κοιμότανε όρθιος...!
Το OLPC εμένα είναι η αδυναμία μου, αλλά και ένα classmate από μόνο του θα άλλαζε ριζικά την εκπαίδευσή μας. Και δεδομένου του ότι οι προσλήψεις πλέον γίνονται μέσω ΑΣΕΠ και υπάρχουν αρκετοί νέοι καθηγητές τουλάχιστον στην Πληροφορική, δε βλέπω ιδιαίτερο "πολιτιστικό" (cultural) πρόβλημα στο να εισαχθούν τέτοιες νέες τεχνολογίες στο μάθημα. Από το Γυμνάσιο τουλάχιστον θα ήταν αρκετά εύκολο πιστεύω. Αρκεί να δίνονταν το απαραίτητο κονδύλι για τον εξελληνισμό των προγραμμάτων και του διδακτικού περιεχομένου.

ypopto_mpifteki
02-10-08, 09:57
Ευχαριστώ αμφότερους. :)

Σχετικα με το classmate παρατηρω οτι σε πολλα φορουμ χρηστες, συνηθως παιδια/μαθητες ρωτουν αν θα τρεξει η δεινα εφαρμογη η η ταδε, πρεπει να εχει πουλησει πολλα κομματια ως τωρα για να συναντω τοσα posts. (σε ξενα φορουμ εννοω) :P

kennyyy
03-10-08, 09:05
Ευχαριστώ αμφότερους. :)

Σχετικα με το classmate παρατηρω οτι σε πολλα φορουμ χρηστες, συνηθως παιδια/μαθητες ρωτουν αν θα τρεξει η δεινα εφαρμογη η η ταδε, πρεπει να εχει πουλησει πολλα κομματια ως τωρα για να συναντω τοσα posts. (σε ξενα φορουμ εννοω) :P
Παρακαλούμε :) Χαρά μας, να μας βγάζεις από τον κόπο να τα γράφουμε!
Η διδασκαλία με μέσο το intranet σε ένα σχολείο μπορεί να γίνει τόσο συναρπαστική που σχεδόν να με έπειθε να θέλω να γίνω πάλι καθηγητής! Οι ορίζοντες που ανοίγονται για όποιον θέλει να ασχοληθεί (μαθητή και καθηγητή) είναι πραγματικά απίστευτοι...Δεν υπάρχει πλέον το μονόπλευρο μέσο διδασκαλίας (βιβλίο) αλλά κάτι διαδραστικό. Κάτι που μπορεί ο καθηγητής να διδάξει 30 άτομα σε διαφορετικό επίπεδο το καθένα με βάση τις γνώσεις του (σα το GMAT π.χ.). Να δείξει στον καθένα το δρόμο προς τη γνώση ανάλογα με τις ικανότητές του...
Τεσπα, μην φλυαρολογώ, είναι μεγάλη ευκαιρία και θέλω να ελπίζω ότι κάποια μέρα θα πάρουμε μπρος σε αυτή την ευκαιρία...

WagItchyef
03-10-08, 11:58
Ωραία , και ? Τι σημαίνει αυτό ? Πως δεν θα είναι χρήσιμο στα παιδιά και πως θα παίζουν μέρα - νύχτα παιχνίδια στο OLPC ?


Γιατί είναι κακό τα παιδιά να παίζουν παιχνίδια στον υπολογιστή;

Tiven
03-10-08, 15:50
Γιατί είναι κακό τα παιδιά να παίζουν παιχνίδια στον υπολογιστή;

Όχι. Πρόσεξε τι λέω , δεν αναφέρθηκα στο αν είναι καλό ή κακό το να παίζεις όλη μέρα παιχνίδια.

konenas
04-10-08, 08:03
Γιατί είναι κακό τα παιδιά να παίζουν παιχνίδια στον υπολογιστή;


Όχι. Πρόσεξε τι λέω , δεν αναφέρθηκα στο αν είναι καλό ή κακό το να παίζεις όλη μέρα παιχνίδια.

Βέβαια και είναι κακό να παίζει κανείς συνέχεια οποιαδήποτε παιχνίδια είτε υπολογιστή είτε όχι.
Τα παιχνίδια στον υπολογιστή είναι άκρα εθιστικά και καλό είναι να προσέχουμε.
Το εικονικό περιβάλλον αντικαθιστά το πραγματικό και η απομόνωση είναι 1 βήμα μακριά.
Αυτή οδηγεί σε κατάθλιψη και εκείνη παραπέρα.

Προσοχή! Όχι παιχνίδια πάνω από 1 ώρα συνέχεια. Όχι παιχνίδια και τηλεόραση πάνω από 4 ώρες την ημέρα.

Nozomi
04-10-08, 08:09
Εξαρτάται και τι παιχνίδια παίζεις ...
Γιατί τι είναι χρησιμότερο να κάνεις κατ' εσέ konenas ?
Να κατοικοεδρεύεις στις καφετέριες-μπαρ ?
Έτσι ενισχύεται η κοινωνικότητά σου ?

konenas
04-10-08, 08:13
Άσπρο ή μαύρο;
Υπάρχουν όλοι οι τόνοι.

Ένας τόνος του γκρι = Βρες παρέα και πήγαινε για μπάλα.

Nozomi
04-10-08, 08:20
Ένας τόνος του γκρι = Βρες παρέα και πήγαινε για μπάλα.
Σωστός.:oneup:
Η δική μου γενιά πρόλαβε τις αλάνες και το "μπουμ" του μπάσκετ το '87.
Καμμία σχέση η αίσθηση σε σύγκριση με οποιοδήποτε videogame ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.