PDA

Επιστροφή στο Forum : Από HOL σε Forthnet



dkmaster
30-09-08, 18:40
Παιδιά εδώ και 2 χρόνια έχω Hol και επειδή η κατάσταση δεν παλεύεται άλλο, θέλησα να πάω στην forthnet. Επισκέφθηκα το κατάστημα της περιοχής μου και ο υπάλληλος μου είπε τα εξής. Η forhnet δεν μπορεί να αναλάβει την διαδικασία αλλαγής επειδή στον λογαριασμό της HOL δεν αναγράφεται ο αριθμός του τηλεφώνου μου όπως επίσης και ο αριθμός του βρόγχου. Έτσι μου είπε πως αν γίνει διακοπή θα χάσω το νούμερο και θα είναι δύσκολη η μεταφορά σε άλλη εταιρία.
Επίσης είπε πως δεν είμαι ο πρώτος που θα την πατήσει με αυτόν τον τρόπο.

Οπότε τώρα έρχεται η ερώτηση. Ισχύουν αυτά; (μάλλον γιατί δεν υπάρχει λόγος να μην θέλουν πελάτες)

Αν ισχύουν τι κάνω εγώ για να μπορέσω να μεταφερθώ σε forthnet;

bathan
30-09-08, 19:58
Λοιπόν φίλε μου εγώ είμαι ίδια περίπτωση με σένα, δηλαδή από hol έχω κάνει αίτηση στην Forthnet
Εκανα αίτηση στην Forthnet σε ένα forthnet shop στις 11/9 και με πήραν τ/φ στις 17/9 πως δεν μπορεί να προχωρήσει η αιτηση αν δεν έχουν τον αριθμό τηλεφώνου, οπότε πρέπει να ζητήσω απο την hol να μου δώσει βεβαίωση λογ/σμού που θα αναγράφεται ο αριθμός τηλεφώνου (ο 210 που πρόκειται να μεταφερθεί)
Αφού έφαγα μια φρίκη (έχασα 6 μέρες έτσι) μπήκα στα management tools του λογ/σμού μου στην hol και βρήκα πληροφορίες με όλα τα στοιχεία στην αρχική σελίδα του λογ/σμού μου, την τύπωσα και τους την έστειλα με φαξ. Τον αριθμό του βρόγχου σου μπορείς να τον βρείς πάνω στο 2ο χαρτί που στέλνουν κάθε μήνα, εκεί που έχει την ανάλυση χρεώσεων, την συνδρομή κλπ. δίπλα στο username
Τα υπόλοιπα όσον αφορά την φορητότητα θα τα αναλάβουν εκείνοι

dkmaster
30-09-08, 23:26
Μιλάς για την σελίδα που λέει πληροφορίες λογαριασμού στο management tools?

Θα δω και το λογαριασμό που φέρνει η Hol γιατί νομίζω δεν μου στέλνει αναλυτικό και θα δω τι μπορώ να κάνω. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

No-Name
30-09-08, 23:55
Tον αριθμό βρόχου θέλεις για να κάνεις την μετάβαση.

bathan
01-10-08, 13:22
Μιλάς για την σελίδα που λέει πληροφορίες λογαριασμού στο management tools?

Θα δω και το λογαριασμό που φέρνει η Hol γιατί νομίζω δεν μου στέλνει αναλυτικό και θα δω τι μπορώ να κάνω. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Ναι στην αρχική σελίδα του λογ/σμού σου. Τον αριθμό του βρόγχου σου μπορείς να τον ζητήσεις να σου τον πούν και τηλεφωνικά

dkmaster
01-10-08, 14:49
Μπα, από το τηλέφωνο δεν βλέπω φως. Χθες που πήρα και τους το ζήτησα η ευγενικότατη συνομιλήτρια μου, μου απάντησε ως εξής:

- Ερώτηση : Θα μπορούσατε στον επόμενο λογαριασμό ή και τώρα είναι γίνεται να μου δώσετε τον αριθμό βρόγχου;

- Απάντηση : Είναι θέμα λογηστηρίου.

- Ερώτηση : Μπορείτε να με συνδέσετε με το λογηστήριο τότε;

- Απάντηση : Όχι, δεν γίνεται. Θα σας καλέσουμε εμείς....

Και ξαφνικά το τηλέφωνο έκλεισε. Εννοείται πως ο τόνος της φωνής της ήταν λες και της σκότωσα την μάνα.

DaveMurray
01-10-08, 14:51
Ωραία Αντιμετώπιση.... :(

logosof
01-10-08, 19:36
Μπα, από το τηλέφωνο δεν βλέπω φως. Χθες που πήρα και τους το ζήτησα η ευγενικότατη συνομιλήτρια μου, μου απάντησε ως εξής:

- Ερώτηση : Θα μπορούσατε στον επόμενο λογαριασμό ή και τώρα είναι γίνεται να μου δώσετε τον αριθμό βρόγχου;

- Απάντηση : Είναι θέμα λογηστηρίου.

- Ερώτηση : Μπορείτε να με συνδέσετε με το λογηστήριο τότε;

- Απάντηση : Όχι, δεν γίνεται. Θα σας καλέσουμε εμείς....

Και ξαφνικά το τηλέφωνο έκλεισε. Εννοείται πως ο τόνος της φωνής της ήταν λες και της σκότωσα την μάνα.

Απλώς η γνωστή HOL:down:

Ρε συ bathan, με εσένα τι έγινε; Θυμάμαι την ιστορία σου με την hol...Πήγες τελικά 4νετ;

bathan
02-10-08, 12:13
Μπα, από το τηλέφωνο δεν βλέπω φως. Χθες που πήρα και τους το ζήτησα η ευγενικότατη συνομιλήτρια μου, μου απάντησε ως εξής:

- Ερώτηση : Θα μπορούσατε στον επόμενο λογαριασμό ή και τώρα είναι γίνεται να μου δώσετε τον αριθμό βρόγχου;

- Απάντηση : Είναι θέμα λογηστηρίου.

- Ερώτηση : Μπορείτε να με συνδέσετε με το λογηστήριο τότε;

- Απάντηση : Όχι, δεν γίνεται. Θα σας καλέσουμε εμείς....

Και ξαφνικά το τηλέφωνο έκλεισε. Εννοείται πως ο τόνος της φωνής της ήταν λες και της σκότωσα την μάνα.
Μεγάλη π@π@ριά αυτό που σου είπαν, τί σχέση έχει το λογιστήριο με τον αριθμό βρόγχου;
Θα σε καλέσουν του γνωστού Αγίου ανήμερα

Ο αριθμός βρόγχου σου ανήκει και πρέπει να τον ξέρεις, για να βρεις άκρη άνοιξε ticket και ζήτα τον σαν επείγον

........Auto merged post: bathan πρόσθεσε 4 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Ρε συ bathan, με εσένα τι έγινε; Θυμάμαι την ιστορία σου με την hol...Πήγες τελικά 4νετ;Ναι, μπας και δω άσπρη μέρα. Οι τύποι ακόμη μου στέλνουν λογσμούς και ζητάνε λεφτά :p αλλά τους έχω τρελλάνει στα φάξ και στις καταγγελίες και ετοιμάζω και εξώδικο

dkmaster
02-10-08, 13:17
Πήρα πάλι τηλέφωνο στην HOL γιατί με αυτά τα χαρτιά που μου είπε ο bathman η fothnet μου είπε το ίδιο πράγμα. Ότι δηλαδή θα χάσω το νούμερο κτλ. Οπότε πήρα τηλέφωνο την hol με συνδέσαν με το τμήμα διακοπών και από εκεί με το τμήμα εξυπηρέτησης και μου είπαν ότι θέλω μια βεβαίωση βρόγχου την οποία για να μου στείλουν πρέπει να τους στείλω ένα fax το οποίο θα έχει την ταυτότητα και πως ο συνδρομητής τάδε με τηλέφωνο τάδε αιτούμαι μια βεβαίωση βρόγχου. Τώρα λοιπόν δύο ερωτήσεις που δεν μου απάντησαν από την HOL. Αυτό το χαρτί θα έχει και το τηλεφωνικό νούμερο πάνω;

Με αυτό το fax που θα στείλω θα διακοπεί η συνδρομή; ( Δεν νομίζω να κάνουν καμια βλακεία )

andreasermones
02-10-08, 13:28
εχεχε ρε που εμπλεξες...επιεικως απαρεδεκτοι...μπα απλα τον αριθμο βρογχου θες δε νομιζω να ναι τοσο εξυπνοι που να σου διακοψουν την συνδεση...αντε καλο ξεμπερδεμα φιλε!!

dkmaster
02-10-08, 13:44
Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί. Ή της HOL στην προκείμενη.

bathan
02-10-08, 17:32
Δεν θα κάνεις διακοπή τηλεφώνου, δεν εννοώ αυτό, απλώς με την αίτηση σου σε άλλον πάροχο (εν προκειμένω στην forthnet) ουσιαστικά κάνεις port out απο τον ένα πάροχο και port in στον άλλο.
Εγώ έκανα ακριβως αυτά που περιγράφω παραπάνω και η αίτηση μου προχωράει κανονικά.
Με κάθε μηνιαίο λογ/σμό δεν σου έστελναν και ένα 2ο χαρτί με την ανάλυση των χρεώσεων ;
πρόσεξε όχι ανάλυση κλήσεων, εκεί γράφεται ο αριθμός βρόγχου

dkmaster
03-10-08, 14:09
Και εγώ δεν θέλω να κάνω διακοπή τηλεφώνου αλλά επειδή αυτοί είναι και περιέργοι μην γίνει καμια λαλακία φοβάμαι τες πα. Όσο για την ανάλυση χρεώσεων το είχα σημειώσει στην αίτηση και δεν μου έστειλαν ποτέ. Τους πήρα και τηλέφωνο ζητώντας το άλλες δύο φορές αλλά ποτέ δεν έλαβα χαρτί με ανάλυση. Μόνο ένα χαρτί που λέει το username και δίπλα την χρέωση. Εκτός αν είναι αυτός ο αναλυτικός.(Δηλαδή ο απλός πως θα είναι;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.