PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Αλιμος -Καλαμάκι πληροφορίες



davinci_
01-10-08, 12:20
Παιδιά καλημέρα ,επειδή σκέφτομαι τωρα που τελειώνει το συμβόλαιο μου στην on να δοκιμάσω την forthnet ,παρακαλώ όποιος φίλος μένει στις περιοχές Αλίμου -Καλαμακίου, και έχει την διάθεση ,ας δώσει μερικές πληροφορίες σχετικά με την ποιότητα υπηρεσιών της .Με ενδιαφέρει το 2play πρόγραμμα .
Τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου στην On είναι ...
Noise Margin
14 dB- 11 dB
Attenuation
28 dB- 48 dB
Down Stream
4202 (Kbps.)
Up Stream
744 (Kbps.)
Τηλέφωνο δεν εχω πρόβλημα .

Φιλικά

Antre
01-10-08, 12:23
Κοίτα, ούτως ή άλλος από ταχύτητες δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα μιας και όλοι μας (όπως και εσύ) λόγω αποστάσεων συγχρονίζουμε χαμηλά. Βέβαι λόγο χαμηλότερου default snr θα ανεβείς κατά 1 mbps (χάνοντας ενδεχομένως σε σταθερότητα)

Εαν παίζεις games το ping στον Άλιμο ίσος είναι από τα χειρότερα της forthnet... και 200αρια και 300άερια χτυπάς.

Τώρα κάτι άλλο να σου πω δεν μου έρχεται...

Πύρρος
01-10-08, 12:27
Ότι είπε και ο Antre. Για μεγάλες βελτιώσεις μην ελπίζεις, αλλά κανα MB παραπάνω μπορεί να το δείς. Από την άλλη αν ενδιαφέρεσαι για gaming, μη το δοκιμάσεις.

dazed
01-10-08, 12:34
Με 28db att μπορει να φτάσει πολύ παραπάνω απο 4-5Mbit που είναι τώρα. Το 15db SNR λογικά θα γίνει 6db στη Forthnet.

Εγώ θα έλεγα 10-14Mbit, αλλά τα Pings θα χειροτερέψουν σχεδόν σίγουρα.:down:

Πύρρος
01-10-08, 12:45
Το διάβασα ως 28 up / 48 down

verbo
01-10-08, 12:50
Πάντως εγώ σε γενικές γραμμές εδώ και 13 μήνες με Forthnet 2play είμαι πολύ ευχαριστημένος (500 μέτρα από το DSLAM Καλαμακίου). Με εξαίρεση ελάχιστες -μικρής διάρκειας- διακοπές, ήμουν 24/7 online με αρκετά καλά χαρακτηριστικά γραμμής.
Την προτείνω ανεπιφύλακτα.
ΥΓ. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με παιχνίδια. ;)

Antre
01-10-08, 13:31
Το διάβασα ως 28 up / 48 down

Και έτσι είναι. Είναι δυνατόν το up attenuation να είναι μεγαλύτερο από το down ; ;)

........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 1 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάντως εγώ σε γενικές γραμμές εδώ και 13 μήνες με Forthnet 2play είμαι πολύ ευχαριστημένος (500 μέτρα από το DSLAM Καλαμακίου). Με εξαίρεση ελάχιστες -μικρής διάρκειας- διακοπές, ήμουν 24/7 online με αρκετά καλά χαρακτηριστικά γραμμής.
Την προτείνω ανεπιφύλακτα.
ΥΓ. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με παιχνίδια. ;)

Έχει DSLAM στο Καλαμάκι ; :blink: Τότε εμένα γιατί με χουν συνδέσει στις Ν. Σμύρνης :vava::angryr:

Πύρρος
01-10-08, 13:32
Νομίζω ότι το DSLAM που βρίσκεται στο Π. Φάληρο λέγεται Καλαμάκι για να μας μπερδεύουνε :p

dk1179
02-10-08, 00:32
Παιδια γεια χαρα,να ρωτησψ κατι θελω..Εχω forthnet 2play και παραπανω απο 7000-7500 kbps δεν εχω δει.Δεν εχω βαλει ακομα τα filter στο τηλεφωνο,αυτο παιζει ρολο?..και χρησιμοποιω ενα netgear 56 wireless...μπορω να κανω κατι καλυτερο για να ανεβει το download speed?Ευαχαριστω.

Πύρρος
02-10-08, 01:34
Παιδια γεια χαρα,να ρωτησψ κατι θελω..Εχω forthnet 2play και παραπανω απο 7000-7500 kbps δεν εχω δει.Δεν εχω βαλει ακομα τα filter στο τηλεφωνο,αυτο παιζει ρολο?..και χρησιμοποιω ενα netgear 56 wireless...μπορω να κανω κατι καλυτερο για να ανεβει το download speed?Ευαχαριστω.

Πιθανότατα απάντησες μόνος σου. Αφού βάλεις φίλτρα στις τηλεφωνικές σου συσκευές, ποστάρησε τα τα στατιστικά που σου δείχνει το modem.

Mardonios
03-10-08, 19:44
Εδω και 1 χρόνο ακριβως μέρα προς μέρα που είμαι στη Forthnet double play μπορώ να σου πω οτι τον 1ο μήνα ειχα διάφορα προβλήματα τα οποία όμως βελτιώθηκαν όλα, εκτός απο τη χαμηλή στάθμη ομιλίας στη τηλεφωνική γραμμή. Ειχα ελάχιστες αποσυνδέσεις με το Siemens CL-110 και γενικα ήμουν πολύ ευχαριστημένος και με την ταχύτητα, αφού μένω στο διπλανό τετράγωνο απο το DSLM Καλαμακιου που όντως βρίσκεται στο Εδεμ Π.Φαλήρου (Ζαίμη και Μουσών γωνία). :rofl:

Εδώ και 2 βδομάδες όμως η γραμμή μου παρουσίασε βλάβη (αυτός που καλεί βρίσκει τη γραμμή κατηλημμένη, ενω εγώ που καλώ βρίσκω τη γραμμή νεκρή). Το ΑΔΣΛ αντίστοιχα δουλεύει μεν αλλά έχει πια καθημερινές αποσυνδέσεις. Αμέτρητες ώρες στο κινητό τηλέφωνο και μετά απο αποσυνδέσεις και των 2 συσκευών τηλεφώνου, έχοντας κάνει ότι μας ζήτησαν οι τεχνικοί, κατάφεραν να βρουν ότι φταίει η σύνδεση με τον τοπικό βρόχο του ΟΤΕ. Με ειδοποίησαν οτι όλα θα ήταν πάλι μια χαρά την επόμενη μέρα και ως εκ θαύματος είχαμε πάλι κανονική γραμμή. Ομως η χαρά μου είχε διάρκεια μόλις 1 μέρας. Σήμερα η γραμμή είναι πάλι νεκρή και φαίνεται ως κατηλημμένη στους καλούντες. :evil:

Αν λοιπόν με ρωτούσες 2 βδομάδες πριν, ναι, θα σου έλεγα οτι αξίζει. Τώρα μετά απο ταλαιπωρία 2 βδομάδων και χωρίς λύση ακόμα, δεν μπορώ να σου πω το ίδιο. Μάλιστα σκέφτομαι οτι τελικά έχουν δίκιο όλοι αυτοί που λένε οτι μόνο με τον ΟΤΕ δεν θα έχεις πρόβλημα, αφου αυτός δεν μπορεί να ρίξει το φταίξιμο αλλού. Βέβαια οι τιμές του ΟΤΕ και οι παροχές του σε τηλεφωνία χάνουν στη σύγκριση με τους υπόλοιπους παρόχους. Οπότε ο καθένας μας πιστεύω τα ζυγίζει και αποφασίζει τι είναι σημαντικότερο γι'αυτόν και ανάλογα κάνει την επιλογή του. :hmm:

hel
04-10-08, 11:01
Εδω και 1 χρόνο ακριβως μέρα προς μέρα που είμαι στη Forthnet double play μπορώ να σου πω οτι τον 1ο μήνα ειχα διάφορα προβλήματα τα οποία όμως βελτιώθηκαν όλα, εκτός απο τη χαμηλή στάθμη ομιλίας στη τηλεφωνική γραμμή. Ειχα ελάχιστες αποσυνδέσεις με το Siemens CL-110 και γενικα ήμουν πολύ ευχαριστημένος και με την ταχύτητα, αφού μένω στο διπλανό τετράγωνο απο το DSLM Καλαμακιου που όντως βρίσκεται στο Εδεμ Π.Φαλήρου (Ζαίμη και Μουσών γωνία). :rofl:

Εδώ και 2 βδομάδες όμως η γραμμή μου παρουσίασε βλάβη (αυτός που καλεί βρίσκει τη γραμμή κατηλημμένη, ενω εγώ που καλώ βρίσκω τη γραμμή νεκρή). Το ΑΔΣΛ αντίστοιχα δουλεύει μεν αλλά έχει πια καθημερινές αποσυνδέσεις. Αμέτρητες ώρες στο κινητό τηλέφωνο και μετά απο αποσυνδέσεις και των 2 συσκευών τηλεφώνου, έχοντας κάνει ότι μας ζήτησαν οι τεχνικοί, κατάφεραν να βρουν ότι φταίει η σύνδεση με τον τοπικό βρόχο του ΟΤΕ. Με ειδοποίησαν οτι όλα θα ήταν πάλι μια χαρά την επόμενη μέρα και ως εκ θαύματος είχαμε πάλι κανονική γραμμή. Ομως η χαρά μου είχε διάρκεια μόλις 1 μέρας. Σήμερα η γραμμή είναι πάλι νεκρή και φαίνεται ως κατηλημμένη στους καλούντες. :evil:

Αν λοιπόν με ρωτούσες 2 βδομάδες πριν, ναι, θα σου έλεγα οτι αξίζει. Τώρα μετά απο ταλαιπωρία 2 βδομάδων και χωρίς λύση ακόμα, δεν μπορώ να σου πω το ίδιο. Μάλιστα σκέφτομαι οτι τελικά έχουν δίκιο όλοι αυτοί που λένε οτι μόνο με τον ΟΤΕ δεν θα έχεις πρόβλημα, αφου αυτός δεν μπορεί να ρίξει το φταίξιμο αλλού. Βέβαια οι τιμές του ΟΤΕ και οι παροχές του σε τηλεφωνία χάνουν στη σύγκριση με τους υπόλοιπους παρόχους. Οπότε ο καθένας μας πιστεύω τα ζυγίζει και αποφασίζει τι είναι σημαντικότερο γι'αυτόν και ανάλογα κάνει την επιλογή του. :hmm:

Δίκιο έχεις αλλά σου είπαν ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στο μέρος του ΟΤΕ.
Συμβαίνουν διάφορα , όπως πχ συνακροάσεις, και σε συνδρομητές ΟΤΕ .
Δήλωσε βλάβη μέσω της φόρμας ΤΥ.

koumou
02-03-10, 11:11
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση...
Μένω στον Άλιμο κοντά στο Carrfur και σκέφτομαι να πάω στη forthnet γιατι τώρα είμαι στη HOL και οι ταχύτητές μου είναι άθλιες 3Mbps (με το ζόρι). μένει κανείς εκεί κοντά με forthnet να μου πεί αν αξίζει τον κόπο να αλλάξω provider?

Ευχαριστώ..

Antre
02-03-10, 14:07
Ο χαμηλός συγχρονισμός είναι κυρίως λόγου μεγάλης απόστασης... όπου και να πας μην περιμένεις μεγάλες διαφορές. Δώσε μια και τα στοιχεία της γραμμής σου.

plutonick
07-03-10, 15:00
Και εγώ Καλαμάκι μένω. Με το double play που έχω δεν έχω κατεβάσει ποτέ πιο γρήγορα απο 1.2mb/s.

Εσείς πόσο πιάνετε?

Antre
07-03-10, 15:27
Δεν υπάρχει "πιάνεται" αλλά μόνο "συγχρονίζεται". Εγώ ας πούμε που συγχρονίζω στα 5 mbps πάνω απο 540 kbps δεν μπορώ να "πιάσω"

Ακόμη είσαι σίγουρος ότι είσαι στο DSLAM Καλαμακίου; Από τι ξεκινά τοπ τηλέφωνό σου; Από 98 ;

Λογικά πρέπει να είσαι κοντά στο DSLAM. Οι περισσότεροι υποφέρουμε γιατί το ίδιο καλύπτει δεν ξέρω και εγώ πόσα χιλιόμετρα, με αποτέλεσμα πολλοί από μας να είναι μακρυά.

karavagos
07-03-10, 15:54
Το Καλαμάκι βρίσκεται στην τελευταία δεκάδα όσον αφορά στις ταχύτητες συχρονισμού.
Υπάρχουν όμως και (λίγοι) τυχεροί με ταχύτητες μεγαλύτερες των 20 Mbps.

koumou
08-03-10, 10:06
Αστα να πάνε είναι η κατάσταση... Δηλαδή αν παραγγείλω Triple play (με TV) στη forthnet θα μου πόυν ότι δεν υποστηρίζεται στην περιοχή σας;;; Στη HOL που μου στείλανε το HOL TV δοκιμαστικά, το πήραν πίσω... Είναι δυνατών να μιλάνε για 50 και 100 Μbps και εμείς να πιάνουμε με το ζόρι 2 και 3;;

Τι να πεις....

karavagos
08-03-10, 11:26
Η Forthnet δεν δίνει (για την ώρα) IPTV, αλλά μόνο δορυφορική (Nova), άρα δεν υπάρχει θέμα απόστασης.

Antre
08-03-10, 11:52
@koumou ακόμα και IPTV να έδινε ή να κοίταζες σε άλλη εταιρεία, μπορείς πολύ εύκολα να το διαπιστώσεις μόνος σου αν παίρνει. Στα πόσα συγχρονίζεις; Ξεπερνάς τα 6 mbps; Είσαι τουλάχιστον στα 8 ώστε να σου μείνει ταχύτητα και για σερφάρισμα όταν βλέπουν τηλεόραση; Αν ναι, τότε μια χαρά σηκώνει.

andreyas
10-03-10, 15:26
Και εγώ Καλαμάκι μένω. Με το double play που έχω δεν έχω κατεβάσει ποτέ πιο γρήγορα απο 1.2mb/s.

Εσείς πόσο πιάνετε?
Καλαμάκι (Ρ.Φερραίου και Νίκης) 2play +nova, attn 26, συγχρ. 16,5GB, κατεβάζω απο ftp ote η forthnet με 1,3-1,6 MB/sec .

YΓ Εδώ και τρείς μέρες πηγαίνει αργότερα και μερικέs φορές στο youtube 480pp, ta video έχουν διακοπές..:down:

koumou
10-03-10, 15:43
Καλά δεν είναι μεγάλη αλητεία να είμαστε 1 με 1,5 χιλ. μακριά (Κασσάνδρας) και εσύ να συγχρονίζεις στα 16 Mbit κι εγώ με το ζόρι στα 3 Mbit. Νομίζω ότι πρέπει εμένα να με έχουνε συνδέσει σε άλλο κόμβο γιατι έχω Attn 51db. Το θέμα είναι αλλο... γίνεται άραγε να μου αλλάξουν κόμβο σύνδεσης???

Αλήθεια τώρα έχω HOL. μήπως αν πάω στη forthnet, να με συνδέσουνε στον πιο κοντινό κόμβο????

Antre
10-03-10, 16:27
Άγνωστο το πως έχει τοποθετηθεί το καλώδιο... δηλαδή πόσοι απόσταση έχεις. Επίσης άγνωστο το τι παρεμβολές έχει η γειτονιά σου

andreyas
11-03-10, 01:28
Καλά δεν είναι μεγάλη αλητεία να είμαστε 1 με 1,5 χιλ. μακριά (Κασσάνδρας) και εσύ να συγχρονίζεις στα 16 Mbit κι εγώ με το ζόρι στα 3 Mbit. Νομίζω ότι πρέπει εμένα να με έχουνε συνδέσει σε άλλο κόμβο γιατι έχω Attn 51db. Το θέμα είναι αλλο... γίνεται άραγε να μου αλλάξουν κόμβο σύνδεσης???

Αλήθεια τώρα έχω HOL. μήπως αν πάω στη forthnet, να με συνδέσουνε στον πιο κοντινό κόμβο????

Me Attn 51 η max τιμή συγχρονισμού είναι 4,7 Μbit δες http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
Απο κεί και πέρα παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες
Αν θες να το ψαξεις
1.http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=371674
2. Βεβαιωσου οτι η καλωδιωση σου ειναι ορθα τοποθετημενη. Δοκιμασε και χωρις φιλτρα/splitters (εννοειται με τις τηλεφωνικες συσκευες εκτος).

Χρησιμοποιησε και αυτο για να παρεις καποια ενδειξη της αποστασης:
http://mapsrv2.terra.gr/eettutilities/map.aspx
Α;)

koumou
17-03-10, 16:23
Η πλάκα ειναι οτι με βάση το σχεδιάγραμμα που είδα της ΕΕΤΤ, θα έπρεπε να έχω απο 8 έως 16 Mbit!!!! Να πεις οτι έπαιζα στα 6 - 7 αντε να το καταλάβω.. Αλλα 3 με το ζόρι??

Έχω φέρει απο τη "Χελόνα" του ΟΤΕ απευθείας καλόδιο "cat 5" στο royter αλλα τζίφος.

Τέλος πάντων.. έκανα αίτηση στη forthnet σήμερα.

Για να δουμε.

Antre
17-03-10, 16:58
Κοίτα. Λόγω χαμηλότερου snr ίσως να συγχρονίσεις λίγο ψηλότερα, όμως σε γενικές γραμμές μην περιμένεις κάτι καλύτερο.

Το πρόβλημά σου είναι το υψηλό attenuation. Με 53 attenuation μην περιμένεις και πολλά...

michpan
19-03-10, 03:35
Εγώ ρε παιδιά έχω att 43 και συγχρονίζω στα 3mbit, τι μου λέτε τώρα.. Στην θεωρία όλα καλά είναι..


Μιχάλης

koumou
19-03-10, 09:42
Εγώ ρε παιδιά έχω att 43 και συγχρονίζω στα 3mbit, τι μου λέτε τώρα.. Στην θεωρία όλα καλά είναι..


Μιχάλης

Σε ποια οδό είσαι?

Antre
19-03-10, 10:59
Εγώ ρε παιδιά έχω att 43 και συγχρονίζω στα 3mbit, τι μου λέτε τώρα.. Στην θεωρία όλα καλά είναι..


Μιχάλης

Στη θεωρία παίρνει το maximum... στην πράξη μπορεί να παίζουν παρεμβολές και να συγχρονίζεις χαμηλότερα ή να έχεις κακή καλωδίωση.

Εγώ του είπα να μην περιμένει και πολλά με τόσο attenuation.

andreyas
23-03-10, 03:34
Καλαμάκι (Ρ.Φερραίου και Νίκης) 2play +nova, attn 26, συγχρ. 16,5GB, κατεβάζω απο ftp ote η forthnet με 1,3-1,6 MB/sec .

YΓ Εδώ και τρείς μέρες πηγαίνει αργότερα και μερικέs φορές στο youtube 480pp, ta video έχουν διακοπές..:down:
Εστρωσε πάλι ήταν παροδικό:lol::lol:

koumou
26-03-10, 14:34
Αστα να πάνε... 300kbyte/sec με το πολυυυ ζόρι. Ελπίζω τώρα που θα πάω στη forthnet, να δώ καμία άσπρη μέρα.

michpan
28-03-10, 00:47
Σε ποια οδό είσαι?
Εθν. Μακαρίου, Αργυρούπολη και συνδεόμαι στο DSLAM Ηλιούπολης..


Μιχάλης

alev
02-04-10, 11:06
Uptime: 6 days, 14:52:13
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 3,069
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 20.5 / 43.0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6.5 / 6.5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1 / 42,211
CRC Errors (Up/Down): 1 / 67
HEC Errors (Up/Down): 0 / 60

Λεωφόρος Αλίμου κοντά στην Ποσειδώνος

michpan
07-04-10, 01:44
Τα ίδια χάλια μ'εμένα έχεις κι εσύ, απλά έχεις καλύτερο upload, εμένα δεν πιάνει πάνω από 700..


Μιχάλης

koumou
22-04-10, 09:17
Είναι μαύρο χάλι η περιοχή μας... επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει!! 3Mbps να πιάνουμε το 2010.... άστα να πάνε.

Περιμένω να δώ άν θα γίνει τίποτα με τη forthnet που έκανα αίτηση (φεύγω απο HOL).

Antre
22-04-10, 11:40
Είναι μαύρο χάλι η περιοχή μας... επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει!! 3Mbps να πιάνουμε το 2010.... άστα να πάνε.

Περιμένω να δώ άν θα γίνει τίποτα με τη forthnet που έκανα αίτηση (φεύγω απο HOL).

Τίποτα απολύτως δεν θα γίνει. Το πρόβλημα είναι η απόσταση και το άθλιο δίκτυο χαλκού. Αυτό δεν το γλιτώνεις όπου και να πας εκτός και αν το πρόβλημα ήταν στη Hol. Για δώσε μια στοιχεία γραμμής από το router.

Νikosanagn
22-04-10, 11:52
Παιδιά εμεις καλά είμαστε τι να πουν και αυτοί που μένουν στο Πανί... πάνω απο 2 δεν ποιάνουν με τίποτα...Πάντως εγώ που είμαι 2 χλμ και κάτι από το dslm ,το οποίο αν θυμάμε καλά είναι Μουσών και Ζαίμη ποιάνω γύρω στα 6-7 me hol.

koumou
22-04-10, 12:13
Παιδιά εμεις καλά είμαστε τι να πουν και αυτοί που μένουν στο Πανί... πάνω απο 2 δεν ποιάνουν με τίποτα...Πάντως εγώ που είμαι 2 χλμ και κάτι από το dslm ,το οποίο αν θυμάμε καλά είναι Μουσών και Ζαίμη ποιάνω γύρω στα 6-7 me hol.

Άστα μεγάλε... κι εγώ ενας απ'αυτούς ειμαι.

p.s. τα στοιχεία του ρούτερ θα τα στείλω το βράδι.:sorry:

Νikosanagn
22-04-10, 13:35
Το Πανί απότι μου έχουν πει και από τον οτε έχει από τις χειρότερες ταχύτητες όλης της Ελλάδας...Πάντως να πω οτι από Αγιο δημήτριο σε ένα σπίτι που ήμουν ποιάναμε χαλαρα 19 mbps με forthnet αλλα το dslam ήταν 200 m. ίσως και λιγότερο. αφού αμα έσκυβες λίγο απο το μπαλκόνι το εβλεπες...

koumou
22-04-10, 14:09
Να να να να... αυτά μου λές και μετα σκέφτομαι να αλλάξω περιοχή...

Νikosanagn
22-04-10, 14:17
:rofl: Ενδεικτικά σου λέω οτι μέσα στο Σαββατοκύριακο κατέβασα 95 Gb:p

koumou
22-04-10, 15:08
Θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο!!!!
Καλά εγώ μιλάω για normal καταστάσεις. Να κατεβάζω καμία ταινιούλα rapid 1 με 2 Gb σε κανα 20αλεπτο. Τώρα μου πέρνει με (300kbyte/sec) καμια ώρα και...:down:

andreyas
22-04-10, 16:35
Εστρωσε πάλι ήταν παροδικό:lol::lol:

Συγχρονίζω 16.632kbps me attn 26(όχι GB που έγραψα εκ παραδρομής) κατεβάζω απο ftp forthnet, ote κλπ με 1,3-1,5MB/sec και απο rapid share (free user χωρίς downloader) 330-500kb/sec, ta youtube video παίζουν σχεδόν πάντα τέλεια σε HD, και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος χωρίς αποσυνδέσεις.
ΥΓ
Δεν παίζω on line games, και δεν χρησιμοποιώ torrent:oneup:

alev
01-05-10, 15:06
Forthnet ευχαριστώ πολύ

Link Information

Uptime: 0 days, 0:30:38
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 2,723
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21.0 / 42.5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6.5 / 6.5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Antre
02-05-10, 13:27
Forthnet ευχαριστώ πολύ

Link Information

Uptime: 0 days, 0:30:38
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 2,723
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21.0 / 42.5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6.5 / 6.5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Για το line attenuation θα περίμενα να χεις την διπλάσια ταχύτητα. Μήπως έχεις πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης; Πριν την forthnet που ήσουν; Που συγχρόνιζες;

Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές (τηλέφωνα, fax κλπ) και σύνδεσε το router μόνο του (χωρίς filter/ splitter) και ξανα δώσε μια στοιχεία γραμμής. Επίσης δοκίμασε και σε άλλες πρίζες. Άλλαξε τίποτα;

andreyas
02-05-10, 14:48
Forthnet ευχαριστώ πολύ

Link Information

Uptime: 0 days, 0:30:38
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 2,723
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21.0 / 42.5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6.5 / 6.5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

To line Attenuation είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ υψηλό, πρέπει να μιλήσεις με forthnet και να τσεκάρεις την γραμμή σου, πρίζες, φίλτρα κατανεμητή κτλ

Antre
02-05-10, 17:33
To line Attenuation είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ υψηλό, πρέπει να μιλήσεις με forthnet και να τσεκάρεις την γραμμή σου, πρίζες, φίλτρα κατανεμητή κτλ

Και από που το συμπέρανες ότι είναι "ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ" υψηλό; :hmm:Αν έχει μεγάλη απόσταση είναι λογικότατο. Εγώ έχω 48 σε adsl2+ ενώ σε gdmt έχω 45.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει σχετικά υψηλό θόρυβο... για 42.5 line attenuation ίσως να μπορούσε να συγχρονίσει αρκετά υψηλότερα. Ενδεχομένως, να έχει πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης.

Ας κάνει αυτά που του είπα και αν δεν δει διαφορά, ας ζητήσει από τη forthnet να στείλουν τεχνικό να ελέγξουν από τον κατανεμητή που συγχρονίζει. Αν έχει μεγάλη διαφορά τότε είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης, οπότε αν θέλει οπωσδήποτε υψηλότερη ταχύτητα θα πρέπει να τα σκάσει σε ηλεκτρολόγο για να την αλλάξει. Αν δεν είναι, στον τεχνικό που ήρθε δεν πληρώνει τίποτα και το δηλώνει βλάβη στη forthnet. Βέβαια πρέπει να λάβει υπόψιν του ότι ενδεχομένως να έχει παρεμβολές και απο κάποια ηλεκτρική συσκευή στο σπίτι.

andreyas
03-05-10, 16:33
Και από που το συμπέρανες ότι είναι "ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ" υψηλό; :hmm:Αν έχει μεγάλη απόσταση είναι λογικότατο. Εγώ έχω 48 σε adsl2+ ενώ σε gdmt έχω 45.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει σχετικά υψηλό θόρυβο... για 42.5 line attenuation ίσως να μπορούσε να συγχρονίσει αρκετά υψηλότερα. Ενδεχομένως, να έχει πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης.

Ας κάνει αυτά που του είπα και αν δεν δει διαφορά, ας ζητήσει από τη forthnet να στείλουν τεχνικό να ελέγξουν από τον κατανεμητή που συγχρονίζει. Αν έχει μεγάλη διαφορά τότε είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης, οπότε αν θέλει οπωσδήποτε υψηλότερη ταχύτητα θα πρέπει να τα σκάσει σε ηλεκτρολόγο για να την αλλάξει. Αν δεν είναι, στον τεχνικό που ήρθε δεν πληρώνει τίποτα και το δηλώνει βλάβη στη forthnet. Βέβαια πρέπει να λάβει υπόψιν του ότι ενδεχομένως να έχει παρεμβολές και απο κάποια ηλεκτρική συσκευή στο σπίτι.

Σωστά, ο Αλιμος είναι μεγάλη περιοχή, πάντως συμφωνούμε ότι συγχρονίζεις σχετικά χαμηλά για Attn 42,5, και χρειάζεται έλεγχος.;)

Δές το παρακάτω link για το max συγχρονισμό με 42,5
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Antre
03-05-10, 18:48
Σωστά, ο Αλιμος είναι μεγάλη περιοχή, πάντως συμφωνούμε ότι συγχρονίζει σχετικά χαμηλά για Attn 42,5, και χρειάζεται έλεγχος.;)

Δές το παρακάτω link για το max συγχρονισμό με 42,5
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php


Καλά ο μετρητής είναι το max. Συνήθως είσαι αρκετά πιο κάτω.

Αν δεν έχει αποσυνδέσεις, δεν απολύεται να είναι τόσο χάλια η ποιότητα των καλωδίων της περιοχής ή να χει τόσες παρεμβολές που απλα να μην μπορεί να συγχρονίσει υψηλότερα. Αν και το πιο πιθανό, επειδή είναι πολύ χαμηλά, να μπορέσει να ανεβεί.

Αλλά τι συζητάμε; Απλά μπήκε για να κράξει. Συζητάμε μεταξύ μας και αυτός άφαντος. :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.