PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙΜΗ jetSpeed ΛΑΘΟΣ? EURO=211 (Λάθος ή Σκόπιμα?)



JamesBond
21-10-03, 18:38
Παρατηρώ ότι εδώ και πολύ καιρό ότι η τιμή του
JetSpeed 500 αναφέρεται στα €211 ενώ έχει αλλάξει και
ο ΟΤΕ το πουλάει στα €105 περίπου.

Ενώ οι πληροφορίες για τα 2 CISCO είναι/έγιναν UPDATED....

Αυτό έγινε
1. Λόγω έλλειψης χρόνου
2. Σκόπιμα (μιάς και επικτατεί μία ΠΟΛΥ έντονη εχθρότητα
κατά του ΟΤΕ και εν μέρει της ΙΝΤRACOM στο site)
3. Λόγω του αυτή την τιμή είχε όταν έγινε το Τέστ και
απλά κανείς δέν θεώρησε σκόπιμο να την αλλάξει.

ΤΕΛΙΚΑ να βασίζονται οι χρήστες για εννημερωμένη πληροφόρηση
στο adslgr ή όχι.

YΓ. και δέν θέλω απαντήσεις του τύπου Niewby δέν ξέρει τι
του γίνεται,
ή τσάμπα είνα πάρε τα λεφτά σου πίσω ή κάτι
τέτοιο....(και η σκόπιμη παραπληροφόρηση τζάμπα είναι αλλά
δέν παύει να είναι απο λάθος μέχρι έγκλημα).

erebus
21-10-03, 19:03
Ούτε και σε μένα αρέσει η παραπληροφόρηση, η αρνητική νοοτροπία απέναντι σε κάθε τι που έχει σχέση με *ote*, ούτε καν η (γκρίζα) διαφήμιση.

Αλλά ας μην είμαστε αρνητικοί στα πάντα. Τουλάχιστον για το συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεις, νομίζω ότι έχεις αρκετά αρνητική διάθεση. Μπορεί απλά να πρόκειται για λάθος. Calm down.

JamesBond
21-10-03, 19:20
I am calm....
Nevertheless I was waiting for an answer or at least a correction.

AcidArrow
21-10-03, 21:54
Κοίτα τις τιμές δεν τις ανανεώνει και πολύ συχνά το site, και καλά είναι να δίνουμε κάποιες υπνθυμήσεις στο site για να αλλάζει, χωρίς να πετάμε υπονοούμενα "(Λάθος ή σκόπιμα)". Και για το ιστορικό το site δεν είχε αλλάξει ούτε τις τιμές της vivodi όταν είχε κάνει την πρώτη έκπτωση (τις άλλαξε κατευθίαν όταν έγινε η δεύτερη τώρα τελευταία), ο Empire έχει και προσωπική ζωή εκτός του adslgr φαντάζομαι...

UGF_GreekMind
21-10-03, 22:57
3. Λόγω του αυτή την τιμή είχε όταν έγινε το Τέστ και
απλά κανείς δέν θεώρησε σκόπιμο να την αλλάξει.

Τεστ ;;; Ποιό Tεστ ;;;

3 χρόνια το τεστάρατε (με τα όσα ΕΚΤΡΟΠΑ έγιναν εκείνη την περίοδο).
Έτοιμοπαράδοτο είναι. Και οι περισσότεροι πληρώσανε τα "τεστ" σας στη διπλάσια τιμή.

Άντε... άντε... γιατί θα ξεχάσω την καλή ανατροφή που έχω και... @!$%@#$%@$#@%^

Υ.Γ. Κι εγώ που νόμιζα ότι το θράσσος είχε όρια... πάλι πολλά έχω να μάθω για τους ανθρώπους :evil: :evil: :evil:

tsapi
22-10-03, 01:19
3. Λόγω του αυτή την τιμή είχε όταν έγινε το Τέστ και
απλά κανείς δέν θεώρησε σκόπιμο να την αλλάξει.

Τεστ ;;; Ποιό Tεστ ;;;

3 χρόνια το τεστάρατε (με τα όσα ΕΚΤΡΟΠΑ έγιναν εκείνη την περίοδο).


Πρρρρρρρρρρ <whistle>! Σας επαναφέρω στην τάξη! :lol:

Ο άνθρωπος όταν είπε "τεστ" εννοούσε προφανέστατα τη δοκιμή που έκανε ο admin του site στο jetspeed.

Όντως ο jamesbond γράφει κακόπιστα, αλλά μην του προσάπτουμε πράγματα που δεν είπε!

AcidArrow
22-10-03, 01:22
Παιδιά μην ασχολείστε, δε θα ξαναπαντήσει (και ναι, το λέω για να με αποδείξεις λάθος), τουλάχιστον όχι με το ίδιο nickname, τσάμπα εκνευριζόμαστε και αυτός μάλλον χαίρεται που τα καταφέρνει και μας εκνευρίζει..

Gothic
22-10-03, 04:05
Πρέπει να καθιερώσουμε διαγωνισμό "Βρείτε με τι nickname θα εμφανιστεί ο υπάλληλος αύριο!" με δώρο ένα adsl modem και την ενεργοποίηση. :mrgreen:

Mazinga_GR
22-10-03, 06:01
Πλακα πλακα εχω αρχισει να φοβαμαι σε αυτα τα forums μην πω κατι υπερ του ΟΤΕ κ με παρουν με τις ντοματες! Θα πρεπει να φοραμε και πανω μας κονκαρδες με πιστοποιητικα γνησιοτητας, οτι <<Δεν ειμαι υπαλληλος του ΟΤΕ>>! :D :D :D

Lunacy
22-10-03, 07:08
Έλα μωρε... αν πεις για το μισό καλό που έχει κάνει ο πΟΤΕ (πολύ μου ακούγεται... οκ, το 0,30 καλό που έχει κάνει), δεν θα πει κανείς τίποτα!
Αλλά αν αρχίσεις να λες "Ααααχ! (Εμείς) οι καημένοι οι υπάλληλοι του ΟΤΕ, που σκαρφαλώνου(με)ν σε σκάλες για να σας συνδέσου(με)ν στο δίκτυο DSL" και άλλα τέτοια, ε, θα τη φάς τη ντομάτα σου!! :P :)

Gothic, αν βρώ το nick, θα μπορώ να πληρώσω τη διαφορά και να πάρω ένα router της επιλογής μου ή θα είναι στάνταρ το δώρο; :P

Oakenfold_
22-10-03, 07:22
Συγνωμη κιολας.. ειναι πολλοι εδω υπερ του ΟΤΕ? Σας αρεσει ρε παιδια να σας τρωνε τα λεφτα ο ΟΤΕ και οι θυγατρικες του? Και εδω υπαρχουν και επιχειρηματα ετσι...
Οταν ολη η ευρωπη εχει τηλεπικοινωνιες ανωτερης και ανωτατης τεχνολογικης υποσταθμης και εμεις πασχιζαμε με το ISDN αυτο τι ειναι? δεν ειναι "θα τα παρουμε οσο κρατησει ακομα και αστους να καιγονται"? Το ξερουμε ολοι νομιζω οτι ειμαστε οι τελευταιοι σαν χωρα που εγινε εγκατασταση δικτυου dsl σε ολη την ευρωπη.. ρε παιδια μεχρι και η Κυπρος ειχε dsl πριν απο μας.. και αφου πηραν οι "μεγαλοι" τελικα την αποφαση να γινει και το dsl θεμιτο στους ελληνες βαζουν κατι τιμες.. δηλαδη.. ελεος.. Και ειδαμε και ολοι τι εκανε η κομισιον γι'αυτο.. και λεω..
μερικοι απο εσας θελετε ακομα να πειτε και "ευχαριστω" στον ΟΤΕ?

Lunacy
22-10-03, 08:09
Are you nuts??
Οι περισσότεροι εδω μέσα, ούτε να τον φτύσουμε δε θέλουμε τον πΟΤΕ! Υπάρχει συναίσθηση, don't worry! :)

Απλά, μπαίνουν κάθε τόσο 1-2 υπάλληλοι (πΟΤΕζώα - που έμαθαν και τί ειναι forum!) και λένε διάφορα υπέρ του. Τίποτα ανησυχητικό...

Δίκαιο έχεις ρε Paul ( :wink: )... ό,τι και να πείς γι'αυτη την κωλοεταιρία της δεκάρας, δίκαιο έχεις...

cosmos
22-10-03, 11:18
Λένε ότι στο σπίτι του πνιγμένου δε μιλάνε για σκοινί (<- περί ΟΤΕ το τελευταίο). Το πρόβλημα είναι ότι καλώς ή κακώς το ADSLgr έχει αποκτήσει ένα status ως πηγή πληροφόρησης. IOW, αν δεν υπάρχει χρόνος για maintainance της ακρίβειας των πληροφοριών, είτε αυτές αφορούν modem οποιουδήποτε κατασκευαστή είτε τιμές ISP, τότε ίσως είναι καλύτερα να μην υπάρχουν καθόλου τα σχετικά sections...

Αυτά πάντα από τη δική μου πλευρά, με απόλυτο προσωπικό κριτήριο την ακρίβεια της παρεχόμενης πληροφόρησης και όχι το έυρος της.

Και μία τελευταία υποσημείωση: καλό είναι ίσως τα προσωπικά μας "βιώματα" (πάθη ίσως;) να μη θολώνουν την αντικειμενικότητά μας. Με άλλα λόγια, ας μπορούμε να ξεχωρίζουμε τις καλές κινήσεις/προσφορές του "κακών" εταιριών, όπως και τις κακές κινήσεις των (περισσότερο) "καλών" εταιριών, ώστε να μπορούμε να κερδίζουμε ως καταναλωτές. Ο νοών νοείτω...

UGF_GreekMind
22-10-03, 12:12
3. Λόγω του αυτή την τιμή είχε όταν έγινε το Τέστ και
απλά κανείς δέν θεώρησε σκόπιμο να την αλλάξει.

Τεστ ;;; Ποιό Tεστ ;;;

3 χρόνια το τεστάρατε (με τα όσα ΕΚΤΡΟΠΑ έγιναν εκείνη την περίοδο).


Πρρρρρρρρρρ <whistle>! Σας επαναφέρω στην τάξη! :lol:

Ο άνθρωπος όταν είπε "τεστ" εννοούσε προφανέστατα τη δοκιμή που έκανε ο admin του site στο jetspeed.

Όντως ο jamesbond γράφει κακόπιστα, αλλά μην του προσάπτουμε πράγματα που δεν είπε!

Ναι... τώρα που το ξαναδιαβάζω έχεις δίκιο.
Ζητώ συγνώμη !

Lunacy
22-10-03, 13:51
Λένε ότι στο σπίτι του πνιγμένου δε μιλάνε για σκοινί (<- περί ΟΤΕ το τελευταίο). Το πρόβλημα είναι ότι καλώς ή κακώς το ADSLgr έχει αποκτήσει ένα status ως πηγή πληροφόρησης. IOW, αν δεν υπάρχει χρόνος για maintainance της ακρίβειας των πληροφοριών, είτε αυτές αφορούν modem οποιουδήποτε κατασκευαστή είτε τιμές ISP, τότε ίσως είναι καλύτερα να μην υπάρχουν καθόλου τα σχετικά sections...

Αυτά πάντα από τη δική μου πλευρά, με απόλυτο προσωπικό κριτήριο την ακρίβεια της παρεχόμενης πληροφόρησης και όχι το έυρος της.

Και μία τελευταία υποσημείωση: καλό είναι ίσως τα προσωπικά μας "βιώματα" (πάθη ίσως;) να μη θολώνουν την αντικειμενικότητά μας. Με άλλα λόγια, ας μπορούμε να ξεχωρίζουμε τις καλές κινήσεις/προσφορές του "κακών" εταιριών, όπως και τις κακές κινήσεις των (περισσότερο) "καλών" εταιριών, ώστε να μπορούμε να κερδίζουμε ως καταναλωτές. Ο νοών νοείτω...

Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι κάπου συγκεκριμένα... :roll:
Αλλά δεν είναι προσωπικό βιώμα το οτι ο πΟΤΕ μας ανάγκαζε να πάρουμε modem σε beta κατάσταση από αυτόν σε εξωφρενικές τιμές. Ούτε οι ίδες οι τιμές της υπηρεσίας. Ούτε η εξυπηρέτηση. Ούτε η γενική στάση του προς τους (κατα τα άλλα πολύτιμους) πελάτες του. Ούτε η στάση του απέναντι σε άλλες εταιρίες (ακόμα και αν δεν πουλούν κάτι ανταγωνιστικό). Ούτε η στάση του απέναντι στις νέες (που πλεον πάλιωσαν) τεχνολογίες.

Και πιστεύω οτι μέσα σε αυτά υπάρχει αρκετή αντικειμενικότητα (οι χαρακτηρισμοί τύπου "πΟΤΕζώα" και "πΟΤΕ" είναι προϊόν αγανακτισμού, ναι) και δεν είναι απλά οτι ξυπνήσαμε μια μέρα και ενώ ο πΟΤΕ έκανε άψογα τη δουλειά του και μας σεβόταν, εμείς αρχίσαμε να τον βρίζουμε.

Καταλαβαίνω τι εννοείς, όμως, η γενική, επίσημη στάση του adslgr είναι απλά κριτική απέναντι στον πΟΤΕ. Δεν υπάρχει κάτι επίσημο στο site που να τον βρίζει. Οι απόψεις των μελών του, είναι απόψεις και δε μπορούν να περιοριστούν από τίποτα. Και φυσικά δεν αντιπροσωπεύουν τις απόψεις του site (και το αντίστροφο).

cosmos
22-10-03, 16:15
@Lunacy: Στο quote του post σου, έχεις βάλει και τις τρεις παραγράφους μου, αλλά ουσιαστικά θίγεις την τελευταία. Οπότε σε αυτή θα παραθέσω τα σχόλιά μου.

Το θέμα του post μου δεν ήταν το πόσο καλά μας συμπεριφέρεται ο ΟΤΕ ως πελάτες. Ήταν το πως αντιμετωπίζουμε ως forum/χρήστες ένα προϊόν αυτή τη στιγμή το οποίο είναι αρκετά ανταγωνιστικό (πάλι μιλώντας για το τώρα), όταν το ίδιο προϊόν "κουβαλά" μια μιερή προϊστορία (πανάκριβη αρχική τιμή, ελλειπές feature set).

Με άλλα λόγια, βλέπω να πέφτει πολύ θάψιμο για το τωρινό jetspeed (=firmware = feature set) με την τωρινή τιμή. Το θεωρώ άδικο, για τον απλούστατο λόγο ότι αν τώρα έβγαινε το jetspeed στην αγορά με το τρέχων firmware, θα ήταν ένα συμπαθέστατο modem/router, που χτυπάει στα ίσα το Zyxel 650R για παράδειγμα, τουλάχιστον στον τομέα των χαρακτηριστικών.

Η άποψή μου στο ρεσουμέ (για να εξηγήσω και την τελευταία μου παράγραφο από το προηγούμενό μου post): ας διαχρίσουμε το καλό/κακό μητρώο μιας εταιρίας, από τα προϊόντα/υπηρεσίες που αυτή προσφέρει :) Αυτά για το jetspeed.

sdikr
22-10-03, 16:24
@Lunacy: Στο quote του post σου, έχεις βάλει και τις τρεις παραγράφους μου, αλλά ουσιαστικά θίγεις την τελευταία. Οπότε σε αυτή θα παραθέσω τα σχόλιά μου.

Το θέμα του post μου δεν ήταν το πόσο καλά μας συμπεριφέρεται ο ΟΤΕ ως πελάτες. Ήταν το πως αντιμετωπίζουμε ως forum/χρήστες ένα προϊόν αυτή τη στιγμή το οποίο είναι αρκετά ανταγωνιστικό (πάλι μιλώντας για το τώρα), όταν το ίδιο προϊόν "κουβαλά" μια μιερή προϊστορία (πανάκριβη αρχική τιμή, ελλειπές feature set).

Με άλλα λόγια, βλέπω να πέφτει πολύ θάψιμο για το τωρινό jetspeed (=firmware = feature set) με την τωρινή τιμή. Το θεωρώ άδικο, για τον απλούστατο λόγο ότι αν τώρα έβγαινε το jetspeed στην αγορά με το τρέχων firmware, θα ήταν ένα συμπαθέστατο modem/router, που χτυπάει στα ίσα το Zyxel 650R για παράδειγμα, τουλάχιστον στον τομέα των χαρακτηριστικών.

Η άποψή μου στο ρεσουμέ (για να εξηγήσω και την τελευταία μου παράγραφο από το προηγούμενό μου post): ας διαχρίσουμε το καλό/κακό μητρώο μιας εταιρίας, από τα προϊόντα/υπηρεσίες που αυτή προσφέρει :) Αυτά για το jetspeed.

Ειχα στα χερια μου το jetspeed (με καινουργιο firmware κλπ) ειχε ξεπερασει προβληματα του τυπου nat, pat αλλα δυστηχως δεν τα πηγαινε πολυ καλα οταν εκανε πολλες συνδεσεις. απο την αλλη το zyxel δεν εχει καποιο προβλημα.
αυτο εχει να κανει λογο cpu + memory που το zyxel εχει καλυτερα.
οποτε ΟΧΙ το jetspeed δεν χτυπαει στα ισια το zyxel 650r.
Καλο μεν αλλα ενω εχει την ονομασια router δεν εχει ολα τα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ενα router adsl.
φιλικα

cosmos
22-10-03, 16:45
@sdikr: Κατ'αρχήν, όπως ανέφερα στο post μου "αν τώρα έβγαινε το jetspeed στην αγορά με το τρέχων firmware, θα ήταν ένα συμπαθέστατο modem/router, που χτυπάει στα ίσα το Zyxel 650R για παράδειγμα, τουλάχιστον στον τομέα των χαρακτηριστικών."

Πάμε τώρα στον τομέα των επιδόσεων: διάβασα σε σχετικό σου post για κάποιο όριο συνδέσεων (250 νομίζω;) πάνω από το οποίο το jetspeed αρχίζει να κάνει τα δικά του. Επειδή δε πολυσυμπαθώ τα OT threads, αν θες μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτησή μας εδώ -> http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2542

EDIT: Εκεί αν θες πες μου ποια χαρακτηριστικά ενός ADSL modem/router απουσιάζουν από το jetspeed?

Lord_British
22-10-03, 21:20
Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι το Jetspeed εχει αποδεδειγμενα καλυτερα ping απο το Zyxel.Βεβαια ισως ειναι αδικο να συγκρινουμε σε πινγκ τα δυο μοντεμ καθως το ενα ειναι της Intracom,της οποιας ειναι και τα DSLAM του ΟΤΕ.

Παντα φιλικα

Lunacy
23-10-03, 02:11
@Lunacy: Στο quote του post σου, έχεις βάλει και τις τρεις παραγράφους μου, αλλά ουσιαστικά θίγεις την τελευταία. Οπότε σε αυτή θα παραθέσω τα σχόλιά μου.

Το θέμα του post μου δεν ήταν το πόσο καλά μας συμπεριφέρεται ο ΟΤΕ ως πελάτες. Ήταν το πως αντιμετωπίζουμε ως forum/χρήστες ένα προϊόν αυτή τη στιγμή το οποίο είναι αρκετά ανταγωνιστικό (πάλι μιλώντας για το τώρα), όταν το ίδιο προϊόν "κουβαλά" μια μιερή προϊστορία (πανάκριβη αρχική τιμή, ελλειπές feature set).

Με άλλα λόγια, βλέπω να πέφτει πολύ θάψιμο για το τωρινό jetspeed (=firmware = feature set) με την τωρινή τιμή. Το θεωρώ άδικο, για τον απλούστατο λόγο ότι αν τώρα έβγαινε το jetspeed στην αγορά με το τρέχων firmware, θα ήταν ένα συμπαθέστατο modem/router, που χτυπάει στα ίσα το Zyxel 650R για παράδειγμα, τουλάχιστον στον τομέα των χαρακτηριστικών.

Η άποψή μου στο ρεσουμέ (για να εξηγήσω και την τελευταία μου παράγραφο από το προηγούμενό μου post): ας διαχρίσουμε το καλό/κακό μητρώο μιας εταιρίας, από τα προϊόντα/υπηρεσίες που αυτή προσφέρει :) Αυτά για το jetspeed.

Λάθος μου που έβαλα και τις 3 παραγράφους.
Κοίτα, ό,τι και να πούμε, το modem είναι (ακόμα) ακριβό... Στο κάτω κάτω, Ελληνικό είναι, η Intracom δεν είναι καμια "φίρμα" οπότε πού παει και το χρεώνει τόσο;; Τουλάχιστον τα Zyxel (καλώς ή κακώς) πουλάνε και λίγο "μούρη".
Απ'ότι είδα πάντος, τώρα στο review του έχει βαθμολογία 7 (αν θυμάμαι καλά ήταν 6). Και η σχέση απόδοσης/τιμής είναι σχετικά ψηλά κατά τη γνώμη μου (8). Και μην ξεχνάς και το μεγάλο μέγεθος του (όλα παίζουν ρόλο). Ε, πόσο θές να του βάλουν πια, 30;

Και σου ξαναλέω, αν το modem είχε 60-70€, κανείς δε θα παραπονιόταν τόσο πολύ και θα ήταν μια συμφέρουσα και βολική αγορά για τους περισσότερους. Αλλά είναι το γαμώτο! Λές, έδωσα που έδωσα 120€. Δεν έπρεπε να πάρω και ανάλογης ποιότητας modem;

Όσο για εμάς, τους χρήστες, όπως θα κατάλαβες από την αυθόρμητη απάντηση που έδωσα στο αρχικό post, έχουμε πρώτα πρόβλημα με τον πΟΤΕ που μας αναγκαζε(ι) να τα πάρουμε και μετά με την Intracom. Αλλά και η τελευταία, δε μπορούμε να πούμε οτι μας έχει καταπλήξει με τα προϊόντα της κατα καιρούς (και πάντα είμασταν -κατα καποιο τρόπο- αναγκασμένοι να τα πάρουμε, βλ. Netmod).

Ελπίζω να κατάλαβες γιατί είμαστε (λίγο) προκατηλημμένοι (γιατι είμαστε) απένταντι στο "θείο" Κόκκαλη και τα προϊόντα του

AcidArrow
23-10-03, 02:51
Κοίτα μπορεί τώρα να είναι σχετικά καλό μοντεμ ρούτερ, αλλά τόσα προβλήματα που το έχω δει να προκαλεί (έχω δει, όχι διαβάσει, έχει διαφορά) ακόμα και με το καινούριο firmware δεν το εμπιστεύομαι. Με λίγα λόγια βγήκε στην αγορά πριν να είναι έτοιμο. Αυτό δεν έχει να κάνει με την αντικειμενική αξία του μόντεμ όπως είναι τώρα. Έχει να κάνει με την υποκειμενική μου άποψη ως πελάτης.

Όπως και στα παιχνίδια, άμα βγουν ημιτελή, μέχρι να βγεί το patch που τα διορθώνει, έχω ήδη κουραστεί και δεν έχω όρεξη πλέον. Οπότε στο μέλλον, είμαι επιφυλακτικός απέναντι στην εταιρία. Είναι λογικό νομίζω.

Τέλοσπάντων. Αν κάποιος είναι υπάλληλος του ΟΤΕ και θέλει να συμμετάσχει στο φόρουμ, μπορεί να έρθει να μας μιλήσει στα ίσια και να κάνει τις προτάσεις του χωρίς να προσβάλλει κανέναν, μόνο έτσι θα μπορέσουμε να συνενοηθούμε.

Οι υπουλες μεθόδοι και οι προσβολές μόνο όρεξη για συζήτηση δε δείχνουν.

Lunacy
23-10-03, 02:53
Ώπα ρε συ... ο cosmos δεν πρoσέβαλε κανέναν... Όλα κι'όλα.
Relax! Δεν είναι πιά ΟΛΟΙ υπάλληλοι του πΟΤΕ! :)

AcidArrow
23-10-03, 03:01
Ώπα ρε, με παρεξήγησες! Έπρεπε να το κάνω πιο ξεκάθαρο. Στον JamesBond/Ursu αναφερότανε το δεύτερο μέρος του ποστ μου :-)

(δε βλέπω υπαλλήλους του ΟΤΕ ώπου νάναι, είπαμε :mrgreen: )

Lunacy
23-10-03, 03:26
Α, χίλια συγγνώμη! :) Απλά επειδή τα τελευταία... 10-12 post είναι ανάμεσα στον cosmos και άλλα μέλη (που αντικρούονται με τον cosmos, πάντα σε φιλικό επίπεδο :) ), νομισα οτι τα χώνεις σε αυτόν και τον υπεράσπισα

(Χεχεχεε!! Ξέρω γω;;; Με τα τελευταία που διαδραματίσθηκαν... )

cosmos
23-10-03, 10:30
@Lunacy: Αν δεν κάνω λάθος, τα modem ADSL που έχουν και λειτουργικότητα routing, ξεκινάν από € 100+ΦΠΑ. Σαν τιμή δλδ το βλέπω καλά τοποθετημένο.

Από εκεί και πέρα και σε χαρακτηριστικά είναι σχετικά ανταγωνιστικό. Μένουν τα θέματα απόδοση και αξιοπιστία. Για το μεν πρώτο θα προσπαθήσω να βρω ότι μπορώ. Για το δεύτερο: έχω 3-4 εγκαταστάσεις με Jetspeed 500/500i τις οποίες έχω καρφωμένες σε IPCop συστήματα με αναλυτικό traffic monitoring και logging. Τόσο το monitoring, όσο και το logging υποδεικνύουν ότι το Jetspeed δουλεύει απολύτως αξιόπιστα. Όλα τα Jetspeed που παρακολουθώ λειτουργούν σε RFC1483. Σε PPPoA είδα προβλήματα, τα οποία όμως δεν μπορώ να αποδώσω με βεβαιότητα στο ίδιο το Jetspeed (μη ξεχνάμε τα Intracom DSLAM).

BTW, είναι ευχάριστο να παίζω το ρόλο του συνήγορου του διαβόλου, χωρίς να γίνεται η συζήτηση flame :)

JamesBond
23-10-03, 10:54
Οπως είδατε η τιμή ανανεώθηκε οπότε δέν υπάρχει
νόημα να συνεχιστεί αυτό το Thread.

Ενα ευχαριστώ στον Admin για την άμεση ανταπόκριση.
Καλημέρα σε όλους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.