PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα Forthnet - Tiscali- Αμερικανικα host



be1967
01-10-08, 17:17
Υπαρχει προβλημα στην πλοηγηση με την Forthnet Β.Ελλαδας σε συγκεκριμενους Αμερικανους Hoster.

Οσοι ειστε απο Β.Ελλαδα προσπαθηστε να δειτε καποια site οπως τον hoster www.bluehost.com ή πελατες τους (δεν μπορω να αναφερω διευθυνσεις.. μονο με ΠΜ αν εχετε προβλημα)

Ενω τα ping ειναι λογικα για Αμερικη και τα FTP πηγαινουν καλα, η πλοηγηση ειναι τουλαχιστον απαραδεκτη.
Τωρα συγκεκριμενα (5.00 μμ) δεν ανοιγει κανενα site. Ουτε της εταιριας φιλοξενιας που προανεφερα.

Μου εχει αναφερθει απο διαφορους που με αλλο παροχο (Οτενετ, HOL κλπ) δεν εχουν προβλημα.
Δειτε το.

nmavro73
01-10-08, 19:02
Αργεί αλλά ανοίγει κανονικά.

Lagman
01-10-08, 21:12
και μετά βγαίνουν κάτι χρήστες και λένε ότι δεν έχουμε πρόβλημα ...


έχω 6% packet lost στην τελική ip 74.220.198.218 , pl εχω επίσης και σε ενδιάμεσους κόμβους... δε ξέρω τα 300ms Και τα 520ms είναι νορμάλ για ΑΜΕΡΙΚΗ και το site bluehost.com ;


χρησιμοποιείς τον Proxy server της forthnet ; τι dns χρησιμοποιείς ; με τι browser βλέπεις τις σελίδες αυτές ;

be1967
01-10-08, 22:07
a) Με ολους τους browser
b) proxy οχι δεν χρησιμοποιω
γ) DNS server αυτον που δινει αυτοματα η 4νετ
δ) δεν γινεται μονο σε μενα αλλα σε ολους τους χρηστες 4νετ Β.Ελλαδας που μιλησα
ε) Τα πινγκ τελευταια απο 250 εκτοξευονται απο 350-500

Θα δοκιμασω και αλλους DNS servers
αλλα ακουσα οτι εχουν προβλημα απο Γερμανια και πανω με τον Tiscali

flamelab
01-10-08, 23:13
Αυτος ο Tiscali πια, εδώ μου κάθεται.

manicx
02-10-08, 10:11
Από Seabone καλύτερα είναι αλλά και οι δυο είναι πάρε τον ένα και βάρα τον άλλο...

Lagman
02-10-08, 10:18
πάντως και εμένα μου παραπονιέται κόσμος ότι δεν μπορούν να ανοίξουν σελίδες ... εγώ χθες το βράδυ δεν μπορούσαν να δω το adslgr.


Μάλιστα πήρε το αυτί μου ότι κάποιοι κάνανε μήνυση στην FORTHnet.



edit: άκυρο το adslgr είχε πρόβλημα .

be1967
02-10-08, 10:36
Βρηκα και μια μπακαλιστικη λυση γιατι δεν μπορουσα ουτε διαχειριση να κανω στο φορουμ.
Σκεφτηκα οτι επειση δεν μπορω να παω στην Αθηνα για να δουλεψω με εκεινη τη διασυνδεση.. να φερω την Αθηνα εδω. Ετσι δοκιμασα να βαλω στους browsers proxyservers της 4νετ (proxy.forthnet.gr) και... δουλεψε ;)
Ξαφνικα ολα.. σφαιρα! Ενημερωσα και τους χρηστες μου μεχρι να δουμε τι θα κανουμε.
Σημερα μαλιστα επικοινωνησε η 4νετ μαζι μου για να δουνε τι θα κανουνε. (ενα παραπανω γιατι ενημερωσα και τον hoster μου)

Αντε να ιδουμε!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.