PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz!box Fon WLAN 7270



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

gravis
02-10-08, 11:34
Ανακοινωθηκε καινουριο ρουτερακι απο την ΑVM (http://www.avm.de/en)

argisnats
02-10-08, 19:35
ποτε θα το φτιαξουνε international version?
το εχω στην γερμανικη εκδοση

maxorfo
02-10-08, 20:02
Μα, αυτή στο link είναι η international έκδοση. Όπου να 'ναι θα είναι διαθέσιμη από τα καταστήματα.

RyDeR
02-10-08, 20:05
Ωραίο. :oneup:

Για να δούμε τιμή... :)

maxorfo
03-10-08, 00:41
Πιστεύω γύρω στα 200.

Πύρρος
03-10-08, 01:00
Μακάρι να έχει καλύτερη συμπεριφορά ως modem από τα προηγούμενα μοντέλα.

argisnats
03-10-08, 01:21
ειναι ποιο σταθερο σε αποσυνδεσεις
ειμαι πολυ ευχαριστημενος
εχει σηεδον τα [παντα]

maxorfo
03-10-08, 01:31
Φαντάζομαι το έχεις σε ISDN γραμμή. Έχεις κάνει καθόλου δοκιμές με τα beta (labor) FW της AVM; Με κάποια λέγεται ότι μπορεί να παίξει και στα δύο Annex, χωρίς mod.

(Κανείς που να το έχει δοκιμάσει σε PSTN; )

x_treme
03-10-08, 01:35
Εντυπωσιακά χαρακτηριστικά!!

Answering machine, DECT base, 802.11n, usb για printer ή NAS... Ό,τι σκέφτηκαν το έβαλαν πάνω!

argisnats
03-10-08, 04:41
το εχω σε forthnet 2play

gravis
03-10-08, 13:10
Εντυπωσιακά χαρακτηριστικά!!

Answering machine, DECT base, 802.11n, usb για printer ή NAS... Ό,τι σκέφτηκαν το έβαλαν πάνω!

Αυτο που θα ηθελα ειναι , οι 4 ethernet port που εχει να ηταν 1gb και οχι 10/100Mbps

gadgetakias
03-10-08, 16:44
Στην Ελλάδα έμαθα ότι θα είναι διαθέσιμο μέσα Νοεμβρίου.
Επίσημο με international version..

Nemessis
10-10-08, 22:01
Αρκεί να μην είναι International Annex B ;)

mertix
11-11-08, 19:14
Παιδιά καλησπέρα.Ο θείος μου το έχει φέρει από Γερμανία και δε συνχρονίζει καν, τη στιγμή που το Linksys Wag200G που του έχω δανείσει δουλεύει ρολόι.Είναι Annex B.Μήπως φταίει το οτι δεν είναι international?

aa144
11-11-08, 19:37
Η γραμμή σου είναι Annex B;

maxorfo
11-11-08, 22:27
Εκτός απ' αυτό που λέει ο aa144, μήπως είναι branded από γερμανό πάροχο (πχ. 1&1), οπότε μπορεί να έχει preset ρυθμίσεις για να συγχρονίζει κατ' ευθείαν σ' αυτόν; Tα τελευταία FBF υποστηρίζουν ένα πρωτόκολλο, με βάση το οποίο το ρούτερ μπορεί να πάρει αυτομάτως από την πρίζα όλα τα settings συγκεκριμένου παρόχου, αμέσως μόλις συνδεθεί σ' αυτήν.
Πάντως, το γεγονός ότι είναι γερμανική έκδοση από μόνο του δεν έχει σημασία. Το DSL over ISDN έχει τις ίδιες προδιαγραφές σε όλη την Ευρώπη (με μιά επιφύλαξη για την Ολλανδία, που διαθέτει το λεγόμενο ISDN2).
Άλλωστε, υπάρχουν μέλη του φόρουμ που το χρησιμοποιούν κανονικά σε ελληνικούς παρόχους, χωρίς πρόβλημα. Εννοώ τη γερμανική έκδοση.

gravis
12-11-08, 17:11
Τελικα ξερουμε αν κυκλοφορει ελλαδα?

maxorfo
12-11-08, 18:07
ΚΑΛΑ ΝΕΑ!
Κυκλοφόρησε στη Γερμανία έκδοση, που παίζει και στα δύο Annex: http://geizhals.at/eu/a372976.html

Όπως έγραψα πιό πάνω (ποστ # 8), είχα διαβάσει ότι με κάποια beta FW το γερμανικό 7270 μπορούσε να παίξει και στα δύο Annex.

Κάνοντας χτες ένα ψάξιμο στο αμέσως παραπάνω link (γερμανικός skroutz), διαπίστωσα ότι στη Γερμανία διατίθεται έκδοση με part number 20002430, που παίζει τόσο σε Annex A, όσο και σε Annex B. Την έκδοση αυτή τα online καταστήματα του link την περιγράφουν ως "Annex A + B / international / edition A/CH". Πρόκειται δηλαδή για τη διεθνή έκδοση που αφορά Αυστρία και Ελβετία, άρα η μόνη διαφορά από την αγγλική international έκδοση είναι η γλώσσα του interface, που θα είναι στα γερμανικά.

Αυτό επιβεβαιώνεται από τις σελίδες της ΑVM που αφορούν τα προϊόντα που προορίζονται γι' αυτές τις δύο χώρες (http://www.avm.de/de/Produkte/AVM_Produkte_Schweiz.html και http://www.avm.de/de/Produkte/AVM_Produkte_Oesterreich.html). Εκεί μπορεί να δει κανείς καθαρά ότι το 7270 παίζει και στα δύο Annex, αναφέρεται άλλωστε στην τελευταία σειρά της σημείωσης 1 (βλ. "FRITZ!Box Fon WLAN 7270 ist für beide Annex-Varianten ideal geeignet = To FBF WLAN 7270 είναι ιδανικά κατάλληλο και για τις δύο παραλλαγές Annex)

To παραπάνω με κάνει να πιστεύω ότι, επιτέλους, η AVM θα δίνει μία και μόνη αγγλική έκδοση, που θα μπορεί να παίξει σε Annex A και Β.

gravis
13-11-08, 16:44
ποτε ερχεται Ελλαδα δεν ξερουμε

maxorfo
13-11-08, 17:34
Είναι θέμα ημερών. Μπορείς όμως ήδη να το πάρεις από το shoxx (http://www.shoxx.com/catalog/product_info.php/manufacturers_id/58/products_id/10053/cPath/261_229/language/en?sID=a0b3d4fe7ffd71eee13b5b95dc8a55ae7722e80f09126ab03c0772167fbaea67).
Είναι ένα online κατάστημα του Λουχεμβούργου, πολύ αξιόπιστο (έχω αγοράσει από αυτούς) και, παραδόξως, η ίδια η AVM το αναφέρει μεταξύ των webshops για αγορές από Ελλάδα (http://www.fritzbox.eu/en/partners/index.php?country=GR)

Εν τω μεταξύ επιβεβαίωσα αυτό που λέω πιό πάνω για συμβατότητα του 7270 International και με τα δύο Annex. Το πιο κάτω πινακάκι δείχνει τις χώρες και τα Annex για τα οποία προορίζεται επισήμως.

http://www.shoxx.com/catalog/product_image.php?fheight=350&language=english&design=shop_default&image=aW1hZ2VzLnByb2R1Y3RzL2YvRlJJVFowMjgtMV9waWM1LmpwZw==&close_txt=TEXT_POPUP_CLOSE&preview_txt=TEXT_POPUP_PREVIEW

RyDeR
13-11-08, 19:26
Στο γερμανικό eBay το βρίσκω με ~158€... Αρκετά λεφτά, δεν λέω ΑΛΛΑ μ'ενδιαφέρει αν θα μπορώ να βάλω κάποιο International (Αγγλικό) Firmware γιατί με τα γερμανικά θα μου είναι σχεδόν άχρηστο.:hmm:

nikgr
13-11-08, 19:38
Αυτο που θα ηθελα ειναι , οι 4 ethernet port που εχει να ηταν 1gb και οχι 10/100Mbps

+1
Έλεος δηλαδή τόσο δύσκολο είναι για τις εταιρείες routers να βάλουν στην άκρη το 100αρι lan και να πάνε στο Gigabit?

Aναγκάζουν τον κόσμο να αγοράζει και 1000αρια switches ενώ θα μπορούσαν να τα χουν ενσωματωμένα εδώ και καιρό...
Τόσο διαστημική τεχνολογία ειναι πια...

Οι υπόλοιπες διαφορές του απ' το 7140 με αφήνουν αδιάφορο.

HarryV
13-11-08, 19:52
ΚΑΛΑ ΝΕΑ!
Κυκλοφόρησε στη Γερμανία έκδοση, που παίζει και στα δύο Annex: http://geizhals.at/eu/a372976.html


Πάρτε μικρό καλάθι. Όσα συγχρονίζουν και στα 2 Αnnex, στο Α δίνουν 1 - 1.5 Μbps λιγότερο από τα straight Annex A. Mιλάω εκ πείρας (δυστυχώς) με ένα 7141.

gravis
13-11-08, 23:14
απο Ξενες ιστοσελιδες δεν θα εμπιστευομουνα, ο λογος ειναι οτι μπορει να σου στειλουν με γερμανικο web interface και αντε να ξεμπλεξεις μετα

mertix
14-11-08, 22:12
Ναι,η γραμμή είναι annex B.

maxorfo
15-11-08, 00:49
Τότε αλλού είναι το πρόβλημα. Δεν έχει καμμία απολύτως σημασία το ότι είναι γερμανικό και όχι international. Τι firmware version γράφει στην πρώτη σελίδα (ubersicht); (ακριβώς όμως). Του έχεις ορίσει σωστά τα ATM settings (VPI, VCI);

rufous
18-11-08, 20:52
Παιδιά τιμή εδώ:
http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=978770&ext=skroutz

Έχω 24άρα που συμπεριφέρεται σαν 10άρα.
Και το σήμα δεν είναι και το ποιο δυνατό. Πολλές φορές δείχνει χαμηλότερη ταχύτητα.
Με αυτό το router (και το αντίστοιχο stick n) θα δώ διαφορά στη συνδεσιμότητα και την ταχύτητα;
Μιλάμε για 260€ :sorry:

Τώρα έχω το 7140...

maxorfo
18-11-08, 21:37
Το συγκεκριμένο webshop κάνει δκές του εισαγωγές και μέχρι τώρα έφερνε μόνο τις Γερμανικές εκδόσεις. Καλύτερα να τους ρωτήσεις (αν και είμαι 99% βέβαιος).
Δεν είναι ανάγκη να πάρεις το ακριβό stick. Και το απλό , προδιαγραφών g+, κάνει μιά χαρά τη δουλειά του (χρησιμοποιώ δύο).

rufous
18-11-08, 23:35
Το 802.11n που προσφέρει δεν βοηθάει στις υπάρχουσες συνδέσεις;

gravis
19-11-08, 00:11
rufus μονο οταν και τα δυο ακρα χρησιμοποιουν το πρωτοκολλο n , εκμεταλλευονται ολη την ταχυτητα

rufous
19-11-08, 00:31
Εννοείς router με stick ή router με σύνδεση;

gravis
19-11-08, 18:14
router με Stick

rufous
19-11-08, 18:43
Κάποιος ανέφερε ότι το router που είναι Annex A & B ταυτόχρονα "κατεβάζει" αισθητά λιγότερο σε pstn από ότι ένα άλλο router.
Γνωρίζει κανείς αν ισχύει.
Επίσης αξίζει η μετάβαση από 7140;

gravis
19-11-08, 19:20
Δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα μεταξυ Α και Β, και αν υπαρχει ειναι αμηλητεα.
Κατα την γνωμη μου απο το 7140 δεν αξιζει η μεταβαση, δεν κερδιζεις πολλα σε σχεση με τα λεφτα που θα δωσεις...

Πύρρος
19-11-08, 19:57
Κάποιος ανέφερε ότι το router που είναι Annex A & B ταυτόχρονα "κατεβάζει" αισθητά λιγότερο σε pstn από ότι ένα άλλο router.
Γνωρίζει κανείς αν ισχύει.
Επίσης αξίζει η μετάβαση από 7140;

Για τα μονταρισμένα έχει ακουστεί. Για αυτά που είναι διπλά από τη μάνα τους δεν έχω διαβάσει κάτι.

mertix
19-11-08, 20:24
firmware version 54.04.59

maxorfo
20-11-08, 01:05
Φαντάζομαι η AVM θα το έχει προβλέψει/μελετήσει το θέμα. Εννοώ το αν δουλεύει εξ ίσου καλά και με τα δύο Annex. Πάντως, αν σε επίπεδο hardware, όπου στα μέχρι τώρα router υπήρχαν κάποιες διαφορές μεταξύ των δύο εκδόσεων, έχουν γίνει οι απαραίτητες κατασκευαστικές αλλαγές - και αυτό είναι το πιθανότερο - δεν βλέπω το λόγο γιατί να μη μπορεί να δουλέψει σωστά.

Πιστεύω δε ότι η σχεδίαση έχει γίνει ευθύς εξ αρχής με αυτό το στόχο και αυτό αφορά και τα "Γερμανικά" box, γιατί κι αυτά, με το κατάλληλο firmware (beta, στην περίπτωση του γερμανικού), δούλεψαν σωστά και στα δύο Annex.

........Auto merged post: maxorfo πρόσθεσε 5 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Προσωπικά, επειδή χρησιμοποιώ τρεις βάσεις ασυρμάτων τηλεφώνων, θα μ' ενδιέφερε η ευκολία να συντονίσω πάνω του τα ακουστικά και ν' απαλλαγώ από καλώδια κτλ., όμως θα περιμένω μήπως πέσει καθόλου η τιμή του, πριν προχωρήσω σε αγορά.

Gap
20-11-08, 02:06
+1
Έλεος δηλαδή τόσο δύσκολο είναι για τις εταιρείες routers να βάλουν στην άκρη το 100αρι lan και να πάνε στο Gigabit?

Aναγκάζουν τον κόσμο να αγοράζει και 1000αρια switches ενώ θα μπορούσαν να τα χουν ενσωματωμένα εδώ και καιρό...
Τόσο διαστημική τεχνολογία ειναι πια...

Οι υπόλοιπες διαφορές του απ' το 7140 με αφήνουν αδιάφορο.

Κι όμως router με Gigabit ethernet υπάρχει εδώ (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1136321&page=2&category=69978253&catalog=23) Belkin N1 Vision F5D8632

gravis
20-11-08, 17:18
ποια ειναι η αντιπροσωπεια τις ΑVM στην Ελλλαδα?

delta9
20-11-08, 18:06
ποια ειναι η αντιπροσωπεια τις ΑVM στην Ελλλαδα?

http://www.avm.de/en/partners/distributors/GR/index.php

Ειμαι κατοχος του 7140 και ειμαι υπερευχαριστημενος.Γενικος κατα τι γνωμη μου προκειται για τα καλυτερα ρουτερ-σκυλια που κυκλοφορανε στην αγορα!!!!!!

rufous
21-11-08, 01:16
Παιδιά, επειδή δεν έχω καλυφθεί πλήρως:

Αν αγοράσω το 7270 (και το αντίστοιχο stick n) συγκριτικά με το 7140 θα δώ διαφορά στην ισχύ του σήματος και στην ταχύτητα-download, με την υπάρχουσα σύνδεση μου (Forthenet 2 play 24 Mbit);

gravis
21-11-08, 02:15
στην ταχυτητα-Download δεν θα δεις διαφορα σε σχεση με το 7140 ουτε με καποιο αλλο μοντελο (ισως μικροδιαφορες) γιατι εχει να κανει με την ποιοτητα τις γραμμη σου.
Διαφορα στην ισχυ του σηματος δηλαδη αναμεσα σε ρουτερ και στικ δεν θα δεις.
Αλλα αν υποθεσουμε οτι εχεις πληρη ισχυ, τοτε θα δεις διαφορα στην ταχυτητα μεταξυ ρουτερ και στικ και καταπροεκταση στικ - με το υπολοιπο οικιακο δικτυο.

........Auto merged post: gravis πρόσθεσε 3 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

να προσθεσω οτι το πρωτοκολλο 802.11n , δεν εχει οριστικοποιηθει επισημα. αυτο που υποστηριζει το 7270 ειναι το n (draft 2.0). Λογικα αν οριστικοποιηθει απο το επισημο φορου, τοτε η avm με μια αναβαθμιση του firmware θα το καλυψει. Τωρα δεν ξερω αν αυτες οι διαφορες που θα προκυψουν, προυποθετουν και κατι το διαφορετικο στο Hardware με αποτελεσμα εκει η avm να μην μπορει να κανει τιποτα, εκτος απο το να βγαλει αλλο μοντελο

maxorfo
21-11-08, 11:14
Σε ό,τι αφορά το internet και την ισχύ της ασύρματης σύνδεσης, τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο gravis.

To πρωτόκολλο "n" αφορά τη δυνατότητα μεγαλύτερης διαμεταγωγής. Με τα σημερινά δεδομένα, αυτό έχει σημασία στην περίπτωση που δημιουργήσεις ad-hoc τοπικό δίκτυο μεταξύ υπολογιστών, οπότε μεγαλώνει η ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων μεταξύ τους.
Στο internet, όμως, με maximum θεωρητικό download τα 24 Mbit, δεν έχει νόημα αν από το stick μπορούν να περάσουν 54 (125 για το απλό stick σε λειτουργία turbo / g++) ή 300 Mbit.

gravis
21-11-08, 12:50
μιλησα με ΑΜΥ , και μου ειπανε οτι εχουν μονο ενα για δειγμα, ποσοτητες θα ερθουν μεσα Δεκεμβρη :p

rufous
21-11-08, 21:19
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Το σήμα μου ανεβοκατεβαίνει από αδύνατο έως πολύ δυνατό συνεχώς.
Πιστεύω ότι ευθύνεται κατά κάποιο τρόπο για την ποιότητα της σύνδεσης μου.
Τι μπορώ να κάνω για αυτό;
Είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω αρκετά για εξοπλισμό.

Επίσης, το 7270 μου είπαν κατόπιν τηλ. επικοινωνίας ότι έχει γερμανικό interface.
Αλλάζει στα αγγλικά με μελοντικό firmware update;

tommygun
21-11-08, 21:30
καλα, πρωτη φορα βλεπω ρουτερ με 3 κεραιες !
ζομπι θα γινουμε στο τελος με τοση ακτινοβολια.

προτιμω το παλιο καλο 7140 που εχει και το κουμπακι για να ανοιγο-κλεινω το wifi απο εκει.

maxorfo
21-11-08, 21:48
@rufous

Με ποιόν επικοινώνησες και σου είπε κάτι τέτοιο; Αγγλικό υπάρχει. ΑΥΤΟ (http://www.shoxx.com/catalog/product_info.php/manufacturers_id/58/products_id/10053/cPath/261_229/language/en?sID=a0b3d4fe7ffd71eee13b5b95dc8a55ae7722e80f09126ab03c0772167fbaea67) πχ. είναι Αγγλικό. Στην Ευρώπη μόλις διατέθηκε. Στην Ελλάδα μέσα Δεκεμβρίου, όπως ενημέρωσε η αντιπροσωπεία το φίλο gravis.

Τι ασύρματη κάρτα χρησιμοποιείς με το 7140; Το σκαμπανέβασμα μήπως οφείλεται σε κανένα eco mode, όπου γίνεται περιορισμός στην ισχύ του εκπεμπόμενου σήματος, όταν δεν είναι απαραίτητο να είναι ισχυρό; Τι απόσταση έχει η ασύρματη κάρτα σου από το ρούτερ και τι παρεμβάλλεται μεταξύ τους (τοίχοι κτλ.);

........Auto merged post: maxorfo πρόσθεσε 7 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καλα, πρωτη φορα βλεπω ρουτερ με 3 κεραιες !
ζομπι θα γινουμε στο τελος με τοση ακτινοβολια.

προτιμω το παλιο καλο 7140 που εχει και το κουμπακι για να ανοιγο-κλεινω το wifi απο εκει.


Όλο και περισσότερα ρούτερ χρησιμοποιούν πλέον τρεις κεραίες. Δες και πιό πάνω το Belkin. Μην ξεχνάμε ότι το 7270 ενσωματώνει και βάση DECT.

rufous
21-11-08, 23:16
Παιδιά δεν ξέρω, κοντεύω να τρελλαθώ!
Έβαλα το ρουτεράκι Philips που είχα από την παλιά Connex και η σύνδεση πετάει!
Κολλημένος στα 1800 με Flashget!

Με ασύρματη σύνδεση, maximum τη μισή και ούτε!
Και με το λαπτοπ δίπλα στο ρούτερ ίδια απόδοση...
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
Χρειάζομαι οπωσδήποτε ασύρματη σύνδεση...

Η απόσταση είναι ούτε 5 μέτρα με ένα τοίχο ενδιάμεσα.
Χρησιμοποιώ το φλασάκι της AVM με το Stick & Surf.
Eco mode δεν έχω.
Το firmware που έχω είναι το 39.04.57.

Για το γερμανικό interface τηλ. στο technixx που λέγαμε παραπάνω...

maxorfo
22-11-08, 10:48
Κάνε μιά δοκιμή, συνδέοντας το 7140 ενσύρματα, όπως έκανες με το Philips, να δούμε τι πιάνει ο Flashget.
Σε τι ταχύτητα συγχρονίζουν τα ρούτερ;

(Το technixx είναι παρακλάδι γνωστού Γερμανικού webshop. Ήμουν σίγουρος ότι το 7270 που πουλάει είναι με γερμανικό interface, το έγραψα και πιό πάνω. Δεν είναι dealer της ΑΜΥ, οπότε μην περιμένεις να βρεις ποτέ σ' αυτούς international Fritz).

rufous
22-11-08, 12:22
Εννοείται συνέδεσα και το 7140 και είχε ίδια απόδοση με την ασύρματη (χαμηλή).
Μόνο μια φορά έπιασε ίδια ταχύτητα με το Philips.

Σήμερα όμως πάει σφαίρα μετά από μια διακοπή ρεύματος χθες βράδυ...
Αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ με το interface του router.
Ρυθμίσεις δεν έχουν αλλάξει.
Μήπως φταίει ότι δίπλα ακριβώς έχω ασύρματο τηλέφωνο και ηλεκτρική κιθάρα σε stand;

@ ADSLgr.com All rights reserved.