PDA

Επιστροφή στο Forum : Crypto Πρόβλημα αποσύνδεσης σε Crypto F200



construder
15-10-05, 19:22
Καλησπερα παιδια..

Εχω το ακολουθω προβλημα: εχω αγορασει forthnet in a box με το γνωστο μοντεμακι Crypto F200,κ το προβλημα ειναι οτι ενω παταω connect και δειχνει οτι συνδεθηκε, προσπαθω να ανοιξω internet explorer, skype, messenger, κτλ αλλα τιποτα δεν λειτουργει!

Εχω παρει απειρες φορες τηλεφωνο, αλλα χωρις αποτελεσμα..

Επισης, κατεβασα τους καινουριους drivers, κ ειναι ακομα χειροτερα: παταω connect, αλλα δεν συνδεεται καθολου !!

Οποιαδηποτε συμβουλη θα ηταν χρησιμη, ευχαριστω προκαταβολικα!

construder
15-10-05, 19:24
Ξεχασα να αναφερω οτι οσον αφορα τους καινουριους drivers που ουτε καν κανει connect, μαλλον εκανα κατι λαθος στην εγκατασταση !! Ξερετε τι να κανω?

nnn
16-10-05, 01:33
Ξεχασα να αναφερω οτι οσον αφορα τους καινουριους drivers που ουτε καν κανει connect, μαλλον εκανα κατι λαθος στην εγκατασταση !! Ξερετε τι να κανω? Πλήρη απεγκατάσταση των driver,επανεκκίνηση του υπολογιστή,εγκατάσταση ξανά και ρυθμίσεις.

Καλώς ήρθες.

ParanoiD
16-10-05, 02:40
Αφού τελειώσεις την εγκατάσταση των drivers άνοιξε το Access Runner Control Panel και πάτα Alt+p για να ανοίξουν οι καρτέλες. Στην καρτέλα line setup δώσε:

Modulation : Automatic ITU, G.Dmt, or G.lite preferred

ADSL Head End : Alcatel Network Systems Inc


Στην καρτέλα protocol setup :

VPI : 8
VCI : 35

Μετά πήγαινε στην καρτέλα General και πάτα apply/εφαρμογή.

Τα δύο κόκκινα LEDs που υπάρχουν κάτω από την ένδειξη DSL θα πρέπει πρώτα να γίνουν κίτρινα και μετά πράσινα (5-30 δευτερόλεπτα, αναλόγως των συνθηκών της γραμμής).

Όταν γίνουν πράσινα τότε πάτα ΟΚ και προσπάθησε να συνδεθείς. Αν σου βγάζει error 651, κάνε μερικές φορές retry μέχρι να συνδεθεί.

Αν δεν γίνουν πράσινα τα LEDs τότε έχεις πρόβλημα γραμμής, οπότε αναμένεις να επανέλθει το DSLAM και ξαναπροσπαθείς αργότερα.

NoDsl
16-10-05, 03:29
Modulation : Automatic ITU, G.Dmt, or G.lite preferred | Καλύτερα βάλτο G.DMT

ADSL Head End : Alcatel Network Systems Inc | Καλύτερα βάλτο auto ή κάτι ανάλογο και μην το ορίσεις γιατί το πιο πιθανό είναι να μην στο βρεί...

construder
16-10-05, 22:50
Παιδια ευχαριστω, αλλα δοκιμασα ολα οσα μου ειπατε κ δυστυχως δεν βρηκα ακρη !! Παταω connect, δειχνει οτι συνδεεται, αλλα μολις σερφαρω 1-2 λεπτακια μετα το ιντερνετ ειναι νεκρο!! :( Μηπως εχετε καποια αλλη ιδεα?

ParanoiD
17-10-05, 03:09
Αν έκανες τις δικές μου ρυθμίσεις, αλλά και του NoDsl, και τα δοκίμασες και σε διάφορα χρονικά σημεία (πρωί, βράδυ, κλπ), και ακόμα έχεις το ίδιο πρόβλημα, τότε μάλλον τα Windows σου έχουν πρόβλημα (σαν να μου μυρίζει format :eek:). Αν ήταν το firewall ή κάποιο άλλο software τότε δεν θα μπορούσες να σερφάρεις ούτε τα 1-2 λεπτά που αναφέρεις.

construder
17-10-05, 12:20
Σκεφτηκα την λυση του format, αλλα προσπαθησα να μπω με συνδεση 56K - απλο μοντεμακι - κ εμπαινε μια χαρα.. Ασε που τον εκανα format πριν απο 3 μηνες, κ εκτοτε τον εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα τον υπολογιστη, σχεδον καθολου.. Ειμαι σε απογνωση, τους εστειλα γραμμα κ ζηταω τα λεφτα μου πισω

toneworks
17-10-05, 16:23
Προσπαθησε να βρεις κανενα γνωστο σου που να ξερει απο adsl και pc. Χωρις να θελω να σε θιξω προσωπικα, φαινεται οτι δε γνωριζεις πολλα.

construder
17-10-05, 22:39
Φιλε μου απο υπολογιστες ξερω παρα πολλα, απο adsl δεν σκαμπαζω γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου

ParanoiD
18-10-05, 02:22
Σκεφτηκα την λυση του format, αλλα προσπαθησα να μπω με συνδεση 56K - απλο μοντεμακι - κ εμπαινε μια χαρα.. Ασε που τον εκανα format πριν απο 3 μηνες, κ εκτοτε τον εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα τον υπολογιστη, σχεδον καθολου.. Ειμαι σε απογνωση, τους εστειλα γραμμα κ ζηταω τα λεφτα μου πισω
Θα ήθελα να παρατηρήσω ότι άλλοι μηχανισμοί ελέγχουν τις PSTN και ISDN (κοινώς λεγόμενες και dial-up) συνδέσεις, και άλλοι (DSLAM, BBRAS) τις συνδέσεις ADSL. Μπορεί δηλαδή η 56αρα να πηγαίνει σφεντόνα και την ίδια στιγμή η ADSL να σέρνεται απίστευτα.

toneworks
18-10-05, 03:01
Αφου ξερεις πολλα (δεν εχω καμια προθεση να σ'αμφισβητησω) γραψε αν κανει ping, αν υπαρχει προβλημα με ports, με συγκεκριμενες ip τι γινεται, αν θελει reconnect ή reboot, αν συγχρονιζει ευκολα, τι os εχεις, τι σταστιστικα σου βγαζει στη γραμμη το panel και αν δοκιμασες με 2ο partition σε νεα εγκατασταση του os και τους νεους drivers. Στην αναγκη δανεισου ενα adsl modem γνωστου σου. Το να μου λες οτι παιζει η pstn αλλα οχι η adsl εμενα προσωπικα δε μου λεει κατι.

NoDsl
18-10-05, 03:15
Υποθέτω πως έχεις βάλει τους WAN Drivers για το modem έτσι?

Εχεις τους τελευταίους drivers για τα usb της μητρικής σου?

Έχει κάποιος φίλος σου adsl? Αν ναί, πάρε το μοντεμάκι αγκαζέ και τέσταρέ το μία στον φίλο σου.

adsl
29-10-05, 19:38
Παιδια ευχαριστω, αλλα δοκιμασα ολα οσα μου ειπατε κ δυστυχως δεν βρηκα ακρη !! Παταω connect, δειχνει οτι συνδεεται, αλλα μολις σερφαρω 1-2 λεπτακια μετα το ιντερνετ ειναι νεκρο!! :( Μηπως εχετε καποια αλλη ιδεα?

δοκιμασε αυτο.
Θα πας στις λειτουργειες Explorer > συνδεσεις .
Στο Acess runner DSL θα πατησειs τις λειτουργειες και στο επομενο παραθυρο
θε δεις την σύνδεση που εχεις με το passwort. Πατησε εκει επεκταση λειτουργειας και απενεργοποιησε εκει τα πεδια που αναγραφουν το time !
Νασαι καλα

alejandros1967
31-10-05, 19:39
Και σε εμενα ειχε γινει το ιδιο ακριβως πραγμα και εφταιγε το firewall και εγω μπορουσα να σερφαρω 1-2 λεπτά που αναφέρεις.Ειχα το Κaspersky anti haker.Kαι οταν το ρυθμισα ολα ηταν ο.κ

sudiakos
02-11-05, 23:11
Είχα το ίδιο πρόβλημα και γω για περίπου 3 ώρες χθές, αλλά τελικά σε επικοινωνία μου με forthnet, τελικά αποδείχτηκε οτι ήταν απο την γραμμή μου.Για μένα καλύτερα να επιμένεις περισσότερο τηλεφωνικά με τον provider σου και λίγες φωνές δεν βλάπτουν εφόσον εχεις πληρώσει.ι

@ ADSLgr.com All rights reserved.