PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τη σύνδεση



mata
03-10-08, 08:41
Καλημέρα σας!!!!

Την τελευταία εβδομάδα διαπίστωσα χαμηλή ταχύτητα στη σύνδεση μου. Ήρθε τεχνικός χθές στο σπίτι (εγώ απουσίαζα΄, ήταν ο σύζυγος μου), και κατόπιν ρυθμίσεων και ελέγχων, είπαν ότι όλα είναι οκ! Από χθές το απόγευμα, ενώ φαίνεται να υπάρχει σύνδεση στην οθόνη του υπολογιστή(οι οθονίτσες κάτω δεξιά είναι μπλε, σημάδι ότι υπάρχει σύνδεση), προσπαθώ να συνδεθώ και δεν είναι εφικτό. Επίσης στο μόντεμ, το λαμπάκι του adsl δεν ανάβει.
Μπαίνοντας στον πίνακα ελέγχου, αν και δεν ξέρω και πολλά, προσπάθησα να δώ μήπως γίνεται τίποτα. Εδειχνε ότι υπάρχει τοπική σύνδεση με ποιότητα σήματος καλή, αλλά όχι με το ίντερνετ. Μήπως ξέρετε τί μπορεί να έχει γίνει ή τί μπορώ να κάνω εγώ;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.;)

Andrikos
03-10-08, 09:34
Καλημερα.
Πες μας καταρχην ποιο ρουτερ εχεις και ποια λαμπακια ακριβως αναβουν η οχι!

mata
03-10-08, 09:56
Έχω το ασύρματο το D-link. Ανάβουν όλα εκτός από το adsl το λαμπάκι!
:hmm:

LOUKAS32
03-10-08, 09:58
οταν λες χαμηλη ταχυτητα? browsing or downloading απο Ftp.otenet.gr?

Mouse Potato
03-10-08, 10:13
Απ' ότι φαίνεται για να μην ανάβει το λαμπάκι του adsl πάει να πει ότι δεν συγχρονίζεις. Το ότι γίνεται τοπική σύνδεση δεν πάει να πει ότι έχεις και Internet. Απλά συνδέεται τοπικά το ρούτερ με τον υπολογιστή. Κοίτα να δοκιμάσεις κάποιο άλλο ρούτερ (αν υπάρχει) ή να ξανακάνεις τις ρυθμίσεις στο ήδη υπάρχον. Αλλιώς αν δεν λέει να ανάψει αυτό το λαμπάκι του adsl με τπτ, πάρε και δήλωσε βλάβη

Andrikos
03-10-08, 10:13
To καλωδιακι ειναι συνδεδεμενο στο πριζακι το τηλεφωνικο?

LOUKAS32
03-10-08, 10:14
ωραιος τεχνικος , ηρθε για να και καλα φτιαξει το προβλημα και μονο αυτο ΔΕΝ εκανε!

blugosi
03-10-08, 10:32
Καλύτερα να πάρεις στον ΟΤΕ να πεις ότι έχεις πρόβλημα και αυτοί θα σε καθοδηγήσουν τηλεφωνικά τι έλεγχους θα κάνεις...

mata
03-10-08, 10:34
Θα προσπαθήσω να ξανακάνω τις ρυθμίσεις στο ήδη υπάρχον γιατί το μόντεμ που πήρα με την σύνδεση στο conn -x είναι ενσύρματο και επειδή έχω λαπ τοπ, δεν με βολεύει.

Θα δώ τί θα γίνει και θα σας πώ. Ναι ρε παιδιά...ήρθε για την ταχύτητα και μου τα έκανε ρόιδο!!!!:down::down:
Andriko, για το καλωδιακι που με ρωτάς, από ότι έλεγξα χθές φαίνονται οκ!Αλλά στον πίνακα ελέγχου, όταν έκανα εκείνο με την επιδιόρθωση που μου έβγαζε ώς μήνυμα μου έλεγε ότι ένα καλωδιακι δεν είναι συνδεδεμένο. Μου έγραφε και ένα συγκεκριμένο όνομα καλωδίου, αλλά τώρα δεν το θυμάμαι και δεν είμαι και στο σπίτι για να σας πώ ακριβώς πώς το έγραφε....:oops::hmm:

Παίρνω στο 1242, και δεν μπορώ να βγάλω γραμμή. Είμαι και στο γραφείο και δεν μπορώ να περιμένω καμιά ώρα να το σηκώσουν αλλά δεν νομίζω να μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα από εδώ!

blugosi
03-10-08, 11:02
Παίρνω στο 1242, και δεν μπορώ να βγάλω γραμμή. Είμαι και στο γραφείο και δεν μπορώ να περιμένω καμιά ώρα να το σηκώσουν αλλά δεν νομίζω να μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα από εδώ!

Ε βέβαια, αυτή τη δουλειά μόνο από το σπίτι μπορείς να την κάνεις...

mata
03-10-08, 15:19
Τηλεφώνησα στο σπίτι για κάτι που ήθελα, και ενώ το τηλέφωνο φαινόταν να χτυπάει κανονικά, δεν το σήκωναν. Διαπιστώθηκε ότι δεν λειτουργούσε, αλλά δεν υπήρχε το γνωστό μήνυμα, ότι υπάρχει τεχνική βλάβη. Ίσως γι'αυτό δεν άναβε το λαμπάκι του adsl. Όχι ίσως δηλαδή, το πιο πιθανό.
Μα....καλά.....ήρθε για το ίντερνετ και μου χάλασε και το τηλέφωνο;;;;;:mad:
Δήλωσα βλάβη.....να δούμε....Και πέφτει και Σαββατοκύριακο....:(

FuS
03-10-08, 20:43
ωραιος τεχνικος , ηρθε για να και καλα φτιαξει το προβλημα και μονο αυτο ΔΕΝ εκανε!

Εξαρτάται φίλε ποιο είναι το πρόβλημα (γιατί ούτε και εσύ γνωρίζεις, από κει, 100% ποιο είναι) και το αν είναι στην δική του αρμοδιότητα.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τηλεφώνησα στο σπίτι για κάτι που ήθελα, και ενώ το τηλέφωνο φαινόταν να χτυπάει κανονικά, δεν το σήκωναν. Διαπιστώθηκε ότι δεν λειτουργούσε, αλλά δεν υπήρχε το γνωστό μήνυμα, ότι υπάρχει τεχνική βλάβη. Ίσως γι'αυτό δεν άναβε το λαμπάκι του adsl. Όχι ίσως δηλαδή, το πιο πιθανό.
Μα....καλά.....ήρθε για το ίντερνετ και μου χάλασε και το τηλέφωνο;;;;;:mad:
Δήλωσα βλάβη.....να δούμε....Και πέφτει και Σαββατοκύριακο....:(

Επειδή καλούσες το τηλ και δεν χτύπαγε γι' αυτό δεν άναβε το λαμπάκι του adsl; :hmm:

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

[QUOTE=mata;2365191] Θα δώ τί θα γίνει και θα σας πώ. Ναι ρε παιδιά...ήρθε για την ταχύτητα και μου τα έκανε ρόιδο!!!!:down::down:

Δεν γίνεσαι λίγο πιο συγκεκριμένη; ;)
Δηλαδή τι έκανε;

1242 καλείς αφού είσαι μπροστά στο pc αλλιώς πως θα ελέγχεις τα settings; :whistle:

uadit
03-10-08, 21:06
Ενω η συνδεση μου κατεβαζει κανονικα δε μπορω να ανοιξω σελιδες η τις ανοιγω καποια στιγμη και μετα δε μπορω-επισης δεν μου ανοιγει φωτογραφιες απο το photobucket ενω λειτουργει κανονικα στο imageshack
μιλησα με τον ΟΤΕ και μου ειπαν οτι η ταχυτητα ειναι κανονικη!
τι μπορει να συμβαινει και τι να κανω?


Ευχαριστω!

guzel
03-10-08, 21:12
Τηλεφώνησα στο σπίτι για κάτι που ήθελα, και ενώ το τηλέφωνο φαινόταν να χτυπάει κανονικά, δεν το σήκωναν. Διαπιστώθηκε ότι δεν λειτουργούσε, αλλά δεν υπήρχε το γνωστό μήνυμα, ότι υπάρχει τεχνική βλάβη. Ίσως γι'αυτό δεν άναβε το λαμπάκι του adsl. Όχι ίσως δηλαδή, το πιο πιθανό.
Μα....καλά.....ήρθε για το ίντερνετ και μου χάλασε και το τηλέφωνο;;;;;:mad:
Δήλωσα βλάβη.....να δούμε....Και πέφτει και Σαββατοκύριακο....:(

πως ειναι δυνατον να ηρθε και να μην ειδε οτι δεν συγχρονιζει καν ?
για βολτιτσα ηρθε προφανως !!! ο κατα τ αλλα αξιοπιστος οτε :lol::down:

Mouse Potato
03-10-08, 21:16
Ενω η συνδεση μου κατεβαζει κανονικα δε μπορω να ανοιξω σελιδες η τις ανοιγω καποια στιγμη και μετα δε μπορω-επισης δεν μου ανοιγει φωτογραφιες απο το photobucket ενω λειτουργει κανονικα στο imageshack
μιλησα με τον ΟΤΕ και μου ειπαν οτι η ταχυτητα ειναι κανονικη!
τι μπορει να συμβαινει και τι να κανω?


Ευχαριστω!

OpenDNS (http://www.opendns.com/) για το browsing

uadit
03-10-08, 21:29
Αδερφε ειμαι αρχαριος.......

Mouse Potato
03-10-08, 21:38
Ποιο ρούτερ έχεις;

uadit
03-10-08, 21:45
philips ασυρματο

Mouse Potato
03-10-08, 21:47
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Μπορείς να βάλεις τους dns στον υπολογιστή σου ακολουθώντας step-by-step τον οδηγό εδώ (https://www.opendns.com/homenetwork/start/computer/)

uadit
03-10-08, 21:49
thanks anyway!

mata
10-10-08, 00:43
Παιδιά να σας ενημερώσω για το πώς είχε τελικά η κατάσταση!!!!Τελικα΄το τηλέφωνο ήταν νεκρό για όλο το ΣΚ. Τώρα...πώς γίνεται να έρχεται ο τεχνικός και μετα να διαπιστώνουμε συμπτωματικά ότι δεν δουλεύει το τηλέφωνο....:hmm: τί να σας πώ;;;;;Τόσο σύμπτωση;;;;Φυσικά, την Δευτέρα ήρθε ο τεχνικός και έφτιαξε τή γραμμή και διορθώθηκε και το ίντερνετ. Τώρα θα μου πείτε και γιατι όταν είδες το πρόβλημα με το λαμπάκι του adsl δεν σήκωσες το ακουστικό, να δείς αν λειτουργεί το τηλέφωνο;;;;Ε....δεν μου πέρασε από το μυαλό!!!:oops::oops:
Πάντως όποτε φεύγει τεχνικός από το σπίτι...κάποιο πρόβλημα θα έχω μετά. Αξέχαστη θα μου μείνει η φορά που ήρθε για να φτιαξει το νεκρωμένο τηλέφωνο και όταν έφυγε, είπε όλα εντάξει και εγώ για μια εβδομάδα είχα ανοιχτή ακρόαση με τον γείτονα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Και ΄όταν με έπαιρναν τηλέφωνο....χτυπούσαν και τα δύο τηλέφωνα και φυσικά μπορούσαμε να τα σηκώσουμε και οι δύο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τί να πείς;;;;;;;;;;;;;:whistle::whistle:

Mouse Potato
10-10-08, 00:54
Απ' ότι καταλαβαίνω όμως τέλος καλό, όλα καλά (μέχρι στιγμής :rolleyes:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.