PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz box και ATM data rate



archer1
04-10-08, 00:39
Λοιπον μετα απο ενα προβλημα που είχα με το fritz θελω να σας κανω μια ερωτηση...

Πως γινεται να σε κατεβασουν σε ADSL2 που εχει μεγιστη ταχυτητα τα 12000 κατι και να σου βαλουν maximum atm data rate 16000 κατι? δεν ειναι λιγο περιεργο?(γιατι αν εχω καταλαβει το maximum atm data rate το οριζουν οι τεχνικοι αλλα ειναι σαν ενα ανω οριο της γραμμης. Αλλα αυτο το ανω οριο πρεπει να ειναι μικροτερο ή ισο με το 12000 στην περιπτωση του ADSL2)

Οσο ημουν σε ADSL2+ συγχρονιζα στα 10000-11000 με max Atm 24000

Με εβαλαν στο ADSL2 με Μax atm 16000 και συγχρονιζα στα 7000-7500. (πολυ σταθερη η γραμμη αλλα μετα απο μια επανεκινηση το fritzακι δεν ξανασυγχρονισε...

Ακουστε τωρα το περιεργο...
Βαζω πανω ενα αλλο fritz δανεικο και συγχρονιζει, βαζω ενα linksys συγχρονιζει.
Παω το fritz να μου το αλλαξουν και το κανει δοκιμη ο τεχνικος και συγχρονιζει....
Οποτε μου λεει δεν φταιει το modem.
To δοκιμαζω στο σπιτι ξανα τιποτα.
Το παω σε ενα φιλο απο οπου και δανειστηκα το fritz το βαζουμε στη γραμμη του που ειναι και αυτη σε ADSL2 (λεω μπας και δεν συγχρονιζει σε ADSL2) συγχρονιζει και εκει.

Με λιγα λογια συγχρονιζε οπουδηποτε εκτος απο την γραμμη μου αλλα στην γραμμη μου συγχρονιζε αλλο fritz!!!

Τελοσπαντων μιλαω με ενα τεχνικο τζιμανι μου γυρναει την γραμμη σε ADSL2+ με max ATM data rate 12000 kati αυτη τη φορα.
Βεβαια δεν ξερω τι νοημα εχει αυτο αφου ουτως η αλλιως δεν συγχρονιζα πανω απο 12000 και στην αρχη και εχω παλι τις ψηλες συχνοτητες στην γραμμη...

Αλλα τωρα η γραμμη παλι δεν ειναι σταθερη.. Αλλα αν την γυρισω παλι σε ADSL2 φοβαμαι μην εχω παλι προβληματα με το fritz.

ΤΙ να κανω????:(:(:(

........Auto merged post: archer1 πρόσθεσε 5 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λεω μηπως το modem προσπαθουσε να συγχρονισει μεγαλυτερες των 12000 αλλα δεν το επετρεπε η γραμμη αφου ηταν ADSL2?? και καπου εκει γινοταν το μπερδεμα? Αλλα θα μου πεις πως συγχρονιζε το αλλο fritz?

aa144
04-10-08, 08:23
Συμβαίνει καμιά φορά αυτό με τον ΦΡΙΤΣ. Μπορείς να πας σε NetFaster και να είσαι πιο σταθερός, αλλά δεν θα έχεις ΦΡΙΤΣ.

Εφόσον σε ADSL2+ πιάνεις 11000 περίπου και έχεις αστάθεια, ζήτα να πάει το ATM data rate σε 8000 για να δεις αν είσαι σταθερός εκεί.

Το όριο του ATM data rate έχει νόημα μόνο αν συγχρονίζεις πάνω από αυτό. Αλλιώς δεν λαμβάνεται υπόψη όσο και αν είναι. ΤΟ πρόβλημα δεν προκλήθηκε από αυτό, αλλά από ιδιοτροπία του ΦΡΙΤΣ που δεν του αρέσει η γραμμή σου. Ο άλλος ΦΡΙΤΣ που συγχρόνισε ήταν ακριβώς ίδιο μοντέλο; Με την ίδια έκδοση Firmware; Εσύ ποιά ακριβώς έκδοση έχεις στον ΦΡΙΤΣ τώρα;

dikal
04-10-08, 09:19
Φίλε archer1, διάβασε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1862733&postcount=35), νομίζω είναι παρόμοιο με το δικό σου πρόβλημα.

Πάρε Netfaster (για να συγχρονίσει), γύρνα και σε ADSL2 (για να είσαι σταθερός) και θα ησυχάσεις. ;)

archer1
04-10-08, 10:58
Ok μπορει να μην του αρεσει η γραμμη μου..
Η πλακα ειναι οτι και το αλλο ηταν 7140 με το .56 firmware.
To netfaster δυστυχως ηταν σε ελλειψη.
Οποτε το να γυρισω την γραμμη σε ADSL2 με max ΑΤΜ data rate 12000 μπορει να κανει παλι τα ιδια ε?
Η περιμενω μεχρι να εχουν netfaster παρολο που ειχα βολευτει το fritz!

aa144
04-10-08, 14:23
Αν έχεις και εσύ την .56 έκδοση, τότε ζήτα από το φίλο σου να αλλάξετε για λίγο καιρό (ή και μόνιμα) μεταξύ σας ρούτερ (αφού είναι ακριβώς ίδια) και να δεις πώς θα πάει το πράγμα. Κέρασέ τον και κανένα σουβλάκι για να τον πείσεις, γιατί μετά την αλλαγή δεν θα έχει κανένας σας τηλέφωνο για σχεδόν ένα 24ωρο.

Αλλιώς μείνε σε ADSL2+ και με ATM data rate 8000, αν λυθεί έτσι το πρόβλημα της αστάθειας μένεις σε αυτό.

Τελευταία λύση το NetFaster, αρχικά σε ADSL2+ και αν δεν λειτουργεί καλά, μόνο τότε σε ADSL2.

archer1
04-10-08, 15:31
Ok ευχαριστω πολυ! θα το βαλω σε 8000 και βλεπουμε..
Ετσι ενημερωτικα...(αν εχετε ορεξη απαντατε)
Αυτο πως θα βοηθησει?
Εννοω.. Πριν με ADSL2 συγχρονιζα στα 7500 πρπ. Οποτε αν το βαλω στα 7500 θα ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα ή θα παιρνει και απο τις υψηλές συχνοτητες?
Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω.

dikal
04-10-08, 16:54
Είναι διαφορετικό να έχεις ADSL2 και να πιάνει 7500 από το να έχεις ADSL2+ και να του βάλεις όριο το 7500. Θα παίρνει και από τις υψηλές συχνότητες.

archer1
04-10-08, 18:09
A ok τοτε!
Δεν νομιζω τοτε να γινει πιο σταθερη η συνδεση αμα το ριξω στα 8000, γιατι στις ψηλες συχνοτητες δεν εχω καλο γραφημα, αλλα για να το λετε εσεις κατι παραπανω θα γνωριζετε.
Εχω μπερδευτει..
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

aa144
04-10-08, 23:14
Πράγματι μπορεί να μην είναι τόσο σταθερό σαν να ήταν σε ADSL2, αλλά είναι μια δοκιμή που μπορεί να γίνει άμεσα οπότε δεν χάνεις τίποτε να το κάνεις. Η ιδέα είναι να κερδίσεις περιθώριο ασφαλείας μεταξύ Attainable data rate και ATM data rate, η μέθοδος αποδίδει καλά σε πολλές περιπτώσεις.

Αντίθετα αν πας σε ADSL2 τότε θα λειτουργείς τη γραμμή στο 100% εκτός και αν πάλι περιορίσεις το ATM data rate, ας πούμε στο 6 ή και χαμηλότερα.

Ανάλογα με τη φύση του προβλήματος που προκαλεί την αποσύνδεση, μπορεί να πετύχει το ένα σενάριο ή το άλλο, ή και κανένα, αν π.χ. στη διαδρομή του σήματος υπάρχει κακή σύνδεση καλωδίων που είναι ασταθής με μεταβαλλόμενη αγωγιμότητα. Αυτό όταν συμβαίνει, φαίνεται και από τους υπερβολικούς αριθμούς λαθών μετάδοσης σε λίγο χρόνο, ειδικότερα από λάθη Loss of Signal, κυρίως προς τη μια κατεύθυνση μετάδοσης, ανάλογα με τη γειτνίαση του σημείου της βλάβης από την αντίθετη κατεύθυνση (εκεί που το σήμα είναι ασθενέστερο) εκτός και αν το σημείο της κακής σύνδεσης είναι στο μέσον περίπου της διαδρομής.

archer1
04-10-08, 23:30
:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:
Όντως εχω αρκετο loss of signal οποτε τα πακετα στελνονται και ξαναστελνονται...
Μια τελευταια απορια...
Υπαρχει περιπτωση να μπερδευόταν το modem επειδη η γραμμή ήταν σε adsl2 με max atm τα 16000(δηλαδη μεγαλυτερο του δυνατου)??

aa144
04-10-08, 23:31
Όχι δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Το ATM data rate είναι περιορισμός της πόρτας, σαν να λέμε ανώτατη ταχύτητα στον τάδε δρόμο τα 100. Αν εσύ δεν μπορείς να πας ούτε με 50 γιατί έχει λακούβες, δεν φταίει το όριο των 100 σε τίποτε, φταίνε όμως οι λακούβες του δρόμου.

archer1
04-10-08, 23:36
Ok ευχαριστώ πολυ!!!!!!!!
Θα κανω την αλλαγη και θα σας πω τι βγηκε...

archer1
31-10-08, 20:49
Επιβεβαιώνοντας αυτα που ειπαμε... δεν παει και ασχημα.
Νομιζω οτι αυτο που παιζει μεγαλο ρολο ειναι το cyclic redundancy check.
To Forward error correction έχει μηδενισει πολλες φορες.
Αυτά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.