PDA

Επιστροφή στο Forum : tellas αργό download



tidus
04-10-08, 03:30
kalhspera paidia edw kai 5 meres exw adsl double play unlimited apo thn tellas. sundeomai sta 12 mbps kai otan kanw speed test pianei polu kalh taxuthta...omws otan katevazw torrents h arxeia apo site opws apo thn apple h microsoft h alla site pianei mexri 120kbps. dokimasa allo router mhpws ftaiei auto , dokimasa na kanw format mhpws eixa kolisei kati .... tipota dokimasa alles rithmiseis sto router kai pali ta idia kserei kaneis na mou pei ti trexei?

Veldrin
04-10-08, 03:34
μπούκωμα στο διεθνές :D

Dimitris_80
04-10-08, 03:50
Ελληνικά please... Μας βγήκαν τα μάτια...

mary22
04-10-08, 07:01
kalhspera paidia edw kai 5 meres exw adsl double play unlimited apo thn tellas. sundeomai sta 12 mbps kai otan kanw speed test pianei polu kalh taxuthta...omws otan katevazw torrents h arxeia apo site opws apo thn apple h microsoft h alla site pianei mexri 120kbps. dokimasa allo router mhpws ftaiei auto , dokimasa na kanw format mhpws eixa kolisei kati .... tipota dokimasa alles rithmiseis sto router kai pali ta idia kserei kaneis na mou pei ti trexei?

Kαλή σου μέρα!
Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με την Tellas και να τους αναφέρεις το πρόβλημα?
Κι εγώ Tellas έχω και την περασμένη βδομάδα "σουρνότανε" η σύνδεσή μου. Το ανέφερα και το πρόβλημα λύθηκε.
Σίγουρα συνδέεσαι στα 12 mbps? κι εμένα έτσι μου είχαν πει, τελικώς -μετά από αλλεπάλληλα τηλέφωνά μου κλπ- μού είπαν ότι "έκλεισαν" την σύνδεσή μου στα 6 mbps.
Επίσης, είχες πιο πριν άλλον provider και είχες καλύτερες ταχύτητες?
Τα speed test δεν τα πολυεμπιστεύομαι;) Καλύτερα να πάρεις την τεχνική υποστήριξη της Tellas (τηλ. 1212) και να κάνεις μαζί τους το speed test με μία διανομή linux (σε καθοδηγούν αυτοί) ώστε να βεβαιωθείς ότι δεν είναι πρόβλημα της γραμμής σου.

Αν έχεις ήδη κάνει με το τεστ με την Tellas:
Με ποιόν client και από πού κατεβάζεις τόρρεντς? έχεις κάνει port forwing στον ρούτερ σου?
Mήπως έχεις κάποιο software firewall στον υπολογιστή σου το οποίο κόβει τις συνδέσεις?

Παρεπιμπτόντως, από το site της Μicrosoft κατεβάζω κι εγώ αργά (το "διεθνές "μπούκωμα" που ανέφεραν παραπάνω), ενώ π.χ. από rapidshare με firefox + downthemall πιάνω μέχρι 1,2 mbps.


Τέλος πάντων, είναι πολύ γενικά όσα αναφέρεις, αν γίνεις πιο συγκεκριμένος θα ήταν καλύτερα:)

tidus
04-10-08, 14:52
ευχαριστω για την απαντηση φιλε marry22 λοιπον το ρουτερ κλειδωνει στα 12. στην τελλασ το εχω αναφερει το θεμα και περιμενω να το κοιταξουν. παλια ειχα φορθνετ και επιανα πολυ καλεσ ταχυτητες αν και ειχε προβλημα ο βρονχος και η τελλασ μου εβαλε καινουριο. το firewall δεν φταιει. το εχω τσεκαρει. στην forthnet ποθ ημουν παλια κλειδωνα στα 14. port forwing εχω κανει στο router για το utorrent αλλα τα ιδια. δοκιμασα και απο ελληνικα torrents που πανε σφαιρα αλλα παλι σταματαει στα 120.

ermis333
04-10-08, 17:46
Δοκίμασες με Download manager ή να ανοίξεις πολλά downloads μαζί;;

Σε ποια περιοχή είσαι;

Εγώ αυτήν τη στιγμή κατεβάζω απο rapidshare με 1.5Mb/sec

count1983
05-10-08, 11:47
δοκιμασε να κατεβασεις απο ftp.ntua.gr και αν κατεβαζει με λιγο βαλε πολλα downloads για να δεις μεχρι που φτανει η ταχυτητα

mary22
05-10-08, 19:19
Αφού είχες π.Τ. (πριν Τελλάς) καλύτερες ταχύτητες, τότε ασυζητητί το πρόβλημα είναι της Τελλάς και όχι δικό σου και -δυστυχώς- ταλαιπωρείσαι.
Οπως σου πρότεινε και ο count1983, κατέβασε από το ftp.ntua.gr μία διανομή linux (αυτό ακριβώς κάνει και η τεχνική υποστήριξη της Tellas αν επικοινωνήσεις μαζί τους)
δηλαδή πάς στο:
ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppix/ και κατεβάζεις ταυτόχρονα ΔΥΟ αρχεία iso.
έτσι βρίσκεις τον μέσο όρο της ταχύτητάς σου στο download.

Δυστυχώς, σήμερα "σούρνεται" πάλι και η δικιά μου ταχύτητα.
Ατιμη, τελλάς:p

chosen0ne
05-10-08, 20:15
Αφού είχες π.Τ. (πριν Τελλάς) καλύτερες ταχύτητες, τότε ασυζητητί το πρόβλημα είναι της Τελλάς και όχι δικό σου και -δυστυχώς- ταλαιπωρείσαι.
Οπως σου πρότεινε και ο count1983, κατέβασε από το ftp.ntua.gr μία διανομή linux (αυτό ακριβώς κάνει και η τεχνική υποστήριξη της Tellas αν επικοινωνήσεις μαζί τους)
δηλαδή πάς στο:
ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppix/ και κατεβάζεις ταυτόχρονα ΔΥΟ αρχεία iso.
έτσι βρίσκεις τον μέσο όρο της ταχύτητάς σου στο download.

Δυστυχώς, σήμερα "σούρνεται" πάλι και η δικιά μου ταχύτητα.
Ατιμη, τελλάς:p

NAI NAI NAI...................

:lol::lol:


:worthy::scared::blink::blink::blink:

gacp
05-10-08, 23:52
Συμπολίτη μου σφαίρα πάει η σύνδεση σου. Εγω έφτασα μεχρι 17Kbs συνολικά. :lol::lol::lol:
Ε Λ Ε Ο Σ !!! Μας δουλεύουν ή μου φαίνεται ??? :down:
:vava::vava::vava::whip:
ούτε δύο μήνες στη Tellas και άρχισαν τα :band:

count1983
06-10-08, 00:10
Εχω μια ερωτηση για το ftp://ftp.ntua.gr...Ποιος μπορει να ειναι ο λογος που δεν μου επιτρεπει να ανοιξω και δευτερο download ταυτοχρονα?
Μου λεει: Ftp,doesn't allow connections.
421 Sorry,there are already 8 users from (my ip) logged on.Try again in 10 minutes.
Αν ξερει κανεις....

crypter
06-10-08, 00:13
Εχω μια ερωτηση για το ftp://ftp.ntua.gr...Ποιος μπορει να ειναι ο λογος που δεν μου επιτρεπει να ανοιξω και δευτερο download ταυτοχρονα?
Μου λεει: Ftp,doesn't allow connections.
421 Sorry,there are already 8 users from (my ip) logged on.Try again in 10 minutes.
Αν ξερει κανεις....

αν κατεβαζες με download manager ειναι λογικο να εχει ανοιξει πανω απο 1 συνδεσεις με το ftp.ntua

count1983
06-10-08, 00:25
Οκ,thanx...Τελικα οτι και να κανω μεχρι 260Kbps παει και οχι μονο ntua....Κατι σαν limiter δηλαδη.... :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.