PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 γραμμές 1 σπίτι



mix21
04-10-08, 12:17
παδιια θα ηθελα τη γνώμη σας σχετικά με το εξης:
τον ιουνιο κάνω αίτηση για dp στην hol αλλα επειδή μέχρι τον σεπτέμβρη δεν είχε γίνει τπτ κάνω αιτηση κ στον οτε κ μεσα σε 5 μέρες είχα τηλεφωνο κ ιντερνετ απο οτε.την ημερα που ενεργοποιείτε ο οτε μου στέλνει μηνυμα η hol οτι στις 25/10 θα με ενεργοποιήσει κ μετα απο μερικές μέρες οτι στις 15/10 θα εχω ενεργοποιηθεί. αν τελικά γινει κ η αρχική αίτηση στην hol θα φύγω απο τον οτε κ θα συνδεθώ με την hol ή θα έχω 2 γραμμές σε 1 σπίτι?

DaveMurray
04-10-08, 12:48
Από ότι φαίνεται η το ένα θα έχεις η το άλλο... Αποκλείεται και τα 2... Πως θα γίνει δηλαδή να έχεις 2 παρόχους τηλεφωνίας και 2 παρόχους internet; Πάρε τηλεφωνα και στους 2, και εξακρίβωσε τι συμβαίνει ακριβώς, και ύστερα επιλέγεις...

logosof
04-10-08, 13:28
Αυτή τη στιγμή είσαι ήδη συνδρομητής του ΟΤΕ.
Στείλε fax στη HOL για ακύρωση της διαδικασίας από μέρους της, λόγω δικής της υπαιτιότητας (αδικαιολόγητη καθυστέρηση για ενεργοποίηση - 4+ μήνες) με παράλληλη κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ (για να μην σε χρεώσουν με τέλη απενεργοποίησης).
Στην αίτηση σου προς τη HOL να αναφέρεις οπωσδήποτε ότι λαμβάνεις τηλ και adsl από άλλο πάροχο από ΧΧ/09/2008 (ακριβή ημερομηνία). Μην καθυστερήσεις καθόλου:)

dikal
04-10-08, 17:08
Συνήθως στο μήνυμα που στέλνει η hol ότι "θα ενεργοποιηθείτε την τάδε του μηνός", την ημερομηνία την παίρνει από τον ΟΤΕ. Εκτός κι αν το μήνυμα είναι μούφα για να μη φύγει ο πελάτης που καθυστέρησε να ενεργοποιηθεί.
Αν λοιπόν το μήνυμα είναι σωστό και όχι μούφα, στις 15/10 ο ΟΤΕ θα παραδώσει τη γραμμή στη hol.
Διορθώστε με αν έχω λάθος.

mix21
04-10-08, 17:17
ειχα κανει κ αλλη αιτηση για ενα σπιτι στην αθηνα απο τισ 31/1 κ επειδη δεν κανανε τπτ εστειλα με φαξ τη ταυτοτητα γραφοντας πάνω οτι επιθυμω τη διακοπη της αιτησης αλλα δεν με πηρανε να μου πουνε κατι.μηπως δεν ειναι αρκετό? αποτι μου ειπανε απο hol αν ενεργοποιηθω σε αυτούς φεύγω απο τον οτε.θα πληρώσω κάτι στον οτε?

dikal
04-10-08, 17:26
Για την αίτηση στο άλλο σπίτι πάρε 1-2 τηλέφωνα και ρώτησε αν είναι ακόμη σε εκκρεμότητα.
Αν ενεργοποιηθείς στη hol και φύγεις από τον ΟΤΕ, θα πληρώσεις ό,τι λέει το συμβόλαιό σου με τον ΟΤΕ, σε περίπτωση διακοπής.

jolis007
04-10-08, 17:27
Συγνώμη φίλε μου,

αν κατάλαβα καλά πριν δεν είχες ούτε αριθμό τηλεφώνου ούτε dsl και έκανες αίτηση για "νέο αριθμό" (δεν ξέρω πώς λέγεται η αίτηση) πρώτα HOL και μετά ΟΤΕ; Αν ναι τότε ψιλο-λογικό το βλέπω να έχεις δύο τηλέφωνα και δύο dsl συνδέσεις.
Η μία υπηρεσία δεν θα "ξέρει" τις εργασίες της άλλης αφού σου "δημιουργούν" νέο αριθμό η καθεμία ξεχωριστά και δεν δουλεύουν πάνω στον ίδιο (όπως ακούμε συνήθως, από ΟΤΕ->HOL κλπ)

Όλα αυτά είναι υποθέσεις δικές μου. Αν ξέρει κάποιος πιό σίγουρα...

aa144
05-10-08, 01:00
Έτσι μοιάζει, θα πάρεις δυο ξεχωριστές γραμμές, με ξεχωριστούς αριθμούς και DSL, χωρίς η μια υπηρεσία να εμπλέκεται καθόλου με την άλλη (εκτός από τις παρεμβολές της μιας γραμμής στην άλλη). Μετά διαλέγεις αυτό που λειτουργεί καλύτερα (και φθηνότερα) και διακόπτεις το άλλο. Δεν είναι και άσχημα, μάλιστα προσφέρεται και για δοκιμές και συγκρίσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.