PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19

overvolt
21-11-09, 11:14
Μπορει καποιος να με συμβουλεψει πως να το κλειδωσω ??? αλλα να συνδεονται και τα 2 λαπτοπ ασυρματα

Σας ευχαριστω

Θα βάλεις το ρουτερ να κλειδώσει το WiFI με την Default ασφάλεια .. και password key.


Στην πλάτη του ρουτερ , εχει ενα αυτοκόλλητο με το κλειδί ... το βαζεις στα λαπτοπ και τελείωσες ..

Nik_Gr
21-11-09, 13:05
στο firmware 8.6.9.0 μηπως ξερει κανεις τι κανει το μποστινο κουμπι του Thomson?

giraios
21-11-09, 16:02
Πρόσφατα με νέα σύνδεση στην forthnet μου έδωσαν αυτό το ρουτεράκι. Προσπαθώ να αλλάζω το DNS για να χρησιμοποιήσω το OpenDNS και δεν μπορώ να βρώ από που το αλλάζω. Ξέρεις κανείς αν γίνεται? Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή ή είναι θέμα firmware μήπως?

anger232
21-11-09, 16:38
Έχω το ίδιο πρόβλημα. Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Nik_Gr
21-11-09, 19:10
ποιο DNS apo poy προσπαθειτε να το αλλαξετε και γιατι?

dpa2006
22-11-09, 00:34
το dyndns υπάρχει συνήθως στο toolbox,αν δεν υπάρχει ίσως υπάρχει κάποιο κρυμμένο μενού ή ενεργοποιείται μέσω CLI.:hmm:

giraios
23-11-09, 11:53
Ήθελα να μην παίρνει αυτόματα το primary & secondary DNS server του provider και να παίρνει αυτούς του OpenDNS. Δεν έχει σημασία ο λόγος, απλά μπορώ να έχω καλύτερο έλεγχο. Έψαχνα να βρω αν μπορώ να τους αλλάξω μέσω του γραφικού περιβάλλοντος του router. Τελικά το κατάφερα μέσω telnet.

dpa2006
23-11-09, 14:39
οι προχωρημένες ρυθμίσεις είναι μόνο μέσω telnet.

Nik_Gr
23-11-09, 15:13
παιδια πως ενεργοποισω μεσω τελνετ το Ιntrusion Detection?

dpa2006
23-11-09, 19:24
CLI Reference Guide TG585 v7 R8.2.1 (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6064)
σελ 423


ids config state=enable
saveall
exit

Nik_Gr
23-11-09, 21:03
CLI Reference Guide TG585 v7 R8.2.1 (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6064)
σελ 423


ids config state=enable
saveall
exit



\{admin}=>ids config state=enable
Illegal value [enable] for boolean type.
Bad value for parameter 'state'
Unknown command.
{admin}=>


μηπως επειδη εχω 8.6.9.0?

Mouse Potato
24-11-09, 02:14
\{admin}=>ids config state=enable
Illegal value [enable] for boolean type.
Bad value for parameter 'state'
Unknown command.
{admin}=>


μηπως επειδη εχω 8.6.9.0?

δοκίμασε state=enabled

dpa2006
24-11-09, 02:33
\{admin}=>ids config state=enable
Illegal value [enable] for boolean type.
Bad value for parameter 'state'
Unknown command.
{admin}=>


μηπως επειδη εχω 8.6.9.0?

:hmm:
Μπορεί,τι έκανες τελικά;

Mouse Potato
24-11-09, 02:39
64750

12345

InvisibleSurfer
24-11-09, 10:50
Παιδες χαιρεται και απο εμενα. Συνδεθηκα την προηγουμενη εβδομαδα με τη Forthnet και μου δοθηκε το εν λογω ρουτερ.

Απ' οτι φενεται στην καρτελα του DSL CONNECTION συγχρονιζει στα 1Μbps up / 9Μbps down.

Το θεμα μου ειναι οτι σε ωρες αιχμης κατεβαζω απο html (rapidshare π.χ.) με 120-250 kbps και επισης στο Warcraft mmo εχω πολυ lag. Τα παραπανω φαινομενα δεν τα ειχα παρατηρησει με την ΟΤΕΝΕΤ που ειχα παλαιοτερα.

Εχετε καμια ιδεα τι φταιει?

Βρισκομαι Νεα Σμυρνη και συνδεομαι μεσω του hub Ιπποδρομου.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Κωστας

Nik_Gr
24-11-09, 10:51
Οντως δεν εγραφα το 'd', αλλα χτες πανω στην απογνωση δοκιμασα 'οn' και εαιξε μια χαρα!

crypter
24-11-09, 12:37
Παιδες χαιρεται και απο εμενα. Συνδεθηκα την προηγουμενη εβδομαδα με τη Forthnet και μου δοθηκε το εν λογω ρουτερ.
Απ' οτι φενεται στην καρτελα του DSL CONNECTION συγχρονιζει στα 1Μbps up / 9Μbps down.
Το θεμα μου ειναι οτι σε ωρες αιχμης κατεβαζω απο html (rapidshare π.χ.) με 120-250 kbps και επισης στο Warcraft mmo εχω πολυ lag. Τα παραπανω φαινομενα δεν τα ειχα παρατηρησει με την ΟΤΕΝΕΤ που ειχα παλαιοτερα.
Εχετε καμια ιδεα τι φταιει?
Βρισκομαι Νεα Σμυρνη και συνδεομαι μεσω του hub Ιπποδρομου.
Ευχαριστω προκαταβολικα

Δωσε τα στατιστικα του ρουτερ σου (attenuation, snr, output power κτλ). :)

Nik_Gr
24-11-09, 13:19
παιδια το output power σε τι εξυπηρετει?

[Insomniac]
24-11-09, 14:37
Είναι η ισχύς του σήματος.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614

mg109
27-11-09, 19:55
Καλησπέρα και απο εμένα,και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανάγνωση και τις συμβουλές.

Το(μόνο)πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Τhomson πρός το παρόν ειναι οτι για κάποιο λόγο δεν κάνει xmitt,το SSID Name που του εχω ορίσει πχ Ηome,εχω κάνει apply
για τις αλλαγές,και ουτε σε μηχανημα με XP η Vista ουτε σε μηχάνημα με MacOsx,δεν
εμφανίζεται το ονομα που του καταχωρώ,αλλα εμφανίζει-πιθανώς-το default ssid τύπου
9#6#...κτλπ
Η σύνδεση αφορά σε F2Play
Καμμιά ιδέα?

Ευχαριστώ

[I]ps: Εξαιρετικό forum!.και πηγή γνώσης

healler
11-12-09, 17:03
Γειά σας και απο εμένα

Εχω αγορασμένο απο το καλοκαιρι το 585 (απο καταστημα λιανικής) και πρόσφατα εβαλα conn-x tv, οπότε πηρα δώρο το Baudtech.

Το thomson δεν είναι παραμετροποιημένο ωστε να δινει connx tv καθώς το αγόρασα από κατάστημα λιανικής.

Επειδή με το baudtech εχω πολλές αποσυνδέσεις θα ήθελα να δοκιμάσω και το thomson πριν κανω αναβαθμιση της γραμης απο 8 σε 24

Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αυτή η παραμετροποίηση και αν ναι πώς γίνεται κατι τέτοιο?

Ευχαριστώ

dpa2006
11-12-09, 17:50
δες εδώ:
Μετατροπή των mοdem σας για ΙPTV με υποστήριξη DMT tool (Snr tweak)
για το 585v6,τα ίδια ισχύουν και για 585v7.tg585v7 cli v8.x (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6064),tg585v7 cli v7.x (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/getfile.php?id=4879)
Δημιουργία ενός ΝΕΟΥ VCI 36 στο ήδη Υπάρχον VPI 8 και αφού το κάνεις bridge να το αναθέσεις στην θύρα π.χ. eth4.
δες γενικά εδω:Μετατροπή ASUS WL-600G σε TVBOX (IPTV Conn-X)
δυστυχώς η διαδικασία για τα thomson γίνεται μέσω telnet.
δες τα ποστ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=267442&page=8)

Nik_Gr
11-12-09, 18:21
Γιατι πρεπει κανις να ρυθμισει το Tomson 585 για IPTV? Δηλαδη για ποιο λογο?

Η οτενετ στελνει το σημα του connx tv απο τη γραμμησ το ρουτερ γιατι χρειαζοντε ειδκες ρυθμισεις?

treli@ris
11-12-09, 18:28
Γιατι πρεπει κανις να ρυθμισει το Tomson 585 για IPTV? Δηλαδη για ποιο λογο?

Η οτενετ στελνει το σημα του connx tv απο τη γραμμησ το ρουτερ γιατι χρειαζοντε ειδκες ρυθμισεις?

Χρειαζεται ειδικο VCI/VPI προφιλ για την IPTV το οποιο παιρνει τις ρυθμισεις. Στα ρουτερ του εμποριου αυτο δεν υπαρχει ;)

dpa2006
12-12-09, 16:33
Γιατι πρεπει κανις να ρυθμισει το Tomson 585 για IPTV? Δηλαδη για ποιο λογο?

Η οτενετ στελνει το σημα του connx tv απο τη γραμμησ το ρουτερ γιατι χρειαζοντε ειδκες ρυθμισεις?

εμπορικό tg585v7 χωρίς ρύθμισης Iptv στην eth4,αν δεν κάνω λάθος.

Nik_Gr
12-12-09, 16:49
Χρειαζεται ειδικο VCI/VPI προφιλ για την IPTV το οποιο παιρνει τις ρυθμισεις. Στα ρουτερ του εμποριου αυτο δεν υπαρχει ;)


Το VCI ΣΕ τιο χρησιμευει οπως και το VPI? δηλαδη το 8/35 τι ειναι στην ουσια?

dpa2006
14-12-09, 01:16
Virtual Circuit Identifier (http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_Circuit_Identifier)
Virtual Path Identifier (http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_Path_Identifier)
για ορισμούς για τα vci/vpi στα Ελληνικά δες κι εδώ:1 (http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&ved=0CAkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fanamorfosi.teiser.gr%2Fparadotea%2Fd_3_1%2Ftelecommunication%2Fpps%2Flecture_14.ppt&rct=j&q=Virtual+Path+Identifier&ei=JGUlS7qcGOGMjAffk5DPBw&usg=AFQjCNFhe5Eya1-OGjXcYEX60bRru4ysMg)(ppt),2 (http://209.85.229.132/search?q=cache:wenv8BCui5EJ:anamorfosi.teiser.gr/paradotea/d_3_1/telecommunication/pps/lecture_14.ppt+Virtual+Path+Identifier&cd=1&hl=el&ct=clnk&gl=gr&lr=lang_el)(html)
ο συνδυασμός τους είναι ο ίδιος για όλες τις περιοχές σε μια χώρα,αλλάζει από χώρα σε χώρα.
στην Ελλάδα είναι vpi/vci= 8/35.
ουσιαστικά δημιουργείς ένα νέο ζεύγος vpi/vci = 8/36 για να κατευθύνει σε εσένα ο ISP σου δεδομένα για IPTV

Nik_Gr
14-12-09, 12:26
και γιατι το εικονικο καναλι 35 δεν ειναι αρκετο και για τηλεοραση μεσω ιντερνετ οπως ειναι αρκετο και για ολα τα υπολοιπα δεδομενα? η iptv στην ουσια video & audi data ειναι και αυτα, γιατι να χρειαζοντε εξτρα καναλι?

dpa2006
14-12-09, 18:42
έχω την εντύπωση πως είναι καλύτερο να ξεχωρίζεις τα data με το καθαρό κομμάτι audio-video για πολλούς λόγους,π.χ. θέμα εύρους ζώνης(καλύτερη διαχείριση Bandwidth) ,παραδιαφωνίας (http://www.alphait.gr/education/Technical/Networking/Cabling/Cabling%20Part%202%20SCArt02.pdf) κλπ

Altus
02-01-10, 16:10
Παιδια καλη χρονια!

Εχω ενα προβλημα που με ταλανιζει καιρο και δεν ξερω τι να κανω. Εχω απογοητευτει...

Θα τα πιασω ομως απο την αρχη....

Ειχα εδω και καιρο μια συνδεση ConneX με ενα παλιο Linksys το WAG54g. Ολα ηταν μια χαρα, κατεβαζα με 2 MBits τοτε, και ποτε καποιο disconnect ή καποια αποσυνδεση. Περυσι ειπα να του κανω μια αναβαθμιση και ζητησα να παω στα 4Mbits. Τι το ηθελα? Μολις εγινε αυτο, η ταχυτητα ανεβοκατεβαινε συνεχεια, εφτανε μεχρι μονοψηφια ΚΒ και μετα τραβουσε αργα μπρος τα πανω. Και μετα παλι κατω. Η συχνοτητα ηταν απιστευτη! Ζητησα τοτε να ερθει τεχνικος του ΟΤΕ και μου ειπε παρολο που το σπιτι ειναι καινουριο (3-4 ετων) οτι μεχρι την εισοδο του σπιτιου "βλεπει" μεχρι 11 MBits αλλα οταν μετραει μεσα στο σπιτι (2 μπριζες εχω) βλεπει πολυ θορυβο... Μου ειπε μαλιστα οτι ή η εγκατασταση των μπριζων θα φτιαει (πολικοτητες νομιζω ειπε) ή ισως η καλωδιωση να μην ειναι προστατευμενη για παρασιτα (απλο καλωδιο?).

Μετα απο την κατραπακια που εφαγα (ηταν και Χριστουγεννα οπως τωρα), τους ειπα να κατεβω παλι στα 2MBits γιατι καλυτερα να σερφαρω σαν ανθρωπος παρα να εχω τα πολλα (4Mbits) που δεν μπορω να τα εχω συνεχεια!

Αυτα ομως ανηκουν στο παρελθον... (!)

Κατα τις 20/11/2009 βλεπω το χωριο μου μπηκε στο ιδιοκτητο της Forthnet. Μπηκε εννοωντας οτι στο DSLM της Θερμης Θεσσαλονικης που ανηκω μαλλον βρηκανε -πορτες-.... Ολα καλα λεω - θα γλιτωσω και το παγιο το μαμημενο του ΟΤΕ - οποτε κανω την αιτηση...

Πραγματικα κατα τις 10/12/09 (οι μπαγασηδες πετυχανε ακριβως την ημερομηνια καθυστερησης) συνδεομαι. Εννοειται ειχα περιεργεια να δω 1) Με ποσο θα συνδεομαι γιατι ειμαι χιλιομετρα απο την Θερμη (καλο ε!) και 2) αν θα εχω τις αποσυνδεσεις που σας ελεγα παλιοτερα...

Για καλη και κακη μου τυχη η ταχυτητα ειναι καλουτσικη. Συνδεεται μεταξυ 4-5 MBits αλλα η αποσταση απο το κεντρο ειναι τεραστια (5 χιλιομετρα και βαλε!).

Το περιεργο ηταν οτι η ταχυτητα αρχικα ηταν σταθεροτατη και πιστευα οτι ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ελεγε λαλακιες. Ετσι καθυσηχαστηκα και αρχισα το αγαπημενο αθλημα, το κατεβασμα. Εννοειται οτι δοκιμασα με το ftp.otenet.gr το αρχειο που εχουν για τις δοκιμες και οντως η ταχυτητα ηταν για Direct Downloading πανω απο τα 400+ ΚΒ. Ομοιως στα torrent (UTorrent) οταν εβρισκα πολλους seeders και αρκετα μαζι αρχεια εβλεπα σταθερα την ιδια ταχυτητα χωρις αποσυνδεσεις.

Το ασχημο τωρα: Εδω και καμια 2 εβδομαδες παρατηρησα οτι αρχισαν καποιες αποσυνδεσεις με την εννοια οτι επεφτε η ταχυτητα χαμηλα (βλεπε UTorrent) απο τα 400+ στα ~10ΚΒ και μετα αργα ανεβαινε μεχρι τα ~50ΚΒ και ξανα κατω. Το σερφαρισμα ηταν απογοητευτικο και μαλιστα επρεπε να περιμενω να ξανα συνδεθει (καλα το λεω) και να φορτωσει την σελιδα. Ειδα πολλες σελιδες να μου λενε Connectin Timed Out.

Απογοητευμενος λεω οτι μαλλον θα φταιει η καλωδιωση του σπιτιου... Αλλα και παλι πως κατεβαζε σταθερα στην αρχη? Εχει προτιμησεις? ΕΝ τω μεταξυ το βλεπετε και εσεις οτι ο καιρος ειναι μαλακος και σταθερος και το προβλημα μου το εμφανιζε και την μερα αλλα και αργα. Δεν ειχε σημασια ο χρονος δηλ.

Πηρα λοιπον και μιλησα με μια ευγενικη κοπελα απο την Forthnet. Μου ειπε κατι κουφο αλλα ειπα να την ακουσω. Στο σπιτι για να σας δωσω να καταλαβετε εχω μια μπριζα τηλεφωνικη στο παιδικο δωματιο οπου εχω το λαπτοπ αλλα απο την αλλη πλευρα. Για να μην εχω σκορπια καλωδια, οταν χτιζοταν το σπιτι εσκαψα στο ελαφρομπετον και περασα μονος μου ενα κοινο τηλεφωνικο καλωδιο απο την αλλη τηλεφωνικη μπριζα που εχω στο χωλ του σπιτιου. Απο εκει δηλ. η αποσταση του καλωδιου ειναι περιπου 4 μετρα, οχι παραπανω, και μαλιστα για να εχω το τηλεφωνο στο χωλ ειχα για χρονια ενα τηλεφνικο ταυ για να διαχωριζω τις γραμμες του τηλεφωνου (με φιλτρο εδω) και η αλλη να πηγαινει με το 4μετρο καλωδιο στο ρουτερ... Η κοπελα μου ειπε οτι το ταυ δεν ενδεικνυται και πρεπει να αλλαχτει με splitter. ΟΚ, λεω σιγα τα ωα, θα το αγορασω... Το βαζω που λετε προχθες , παραμονη πρωτοχρονιας το απογευμα και βλεπω οτι τα πραγματα ειναι ιδια και απαραλλαχτα. Δεν ανοιγε καμια σελιδα. Περιμενα 1 λεπτο να του ερθει και να ανοιξει κατι...(Γκρρρ!!).

Για να μην μπερδευτουμε να σας πω οτι επι της ConneX και οταν ειχα κανει την αναβαθμιση απο τα 2 στα 4 MBits φυσικα αφου δεν δουλεψε και εκαμνε τοτε αποσυνδεσεις, εννοειται οτι δοκιμασα και με την αλλη μπριζα, με αλλα καλωδια (~2 μετρων γιατι ειναι στο ιδιο καλωδιο πλεον) ακομα και χωρις συνδεδεμενα τηλεφωνα ή και φιλτρα... Και το αποτελεσμα τοτε ηταν ιδιο και απαραλλαχτο. ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!

Καθομαστε και του βαζω κατι να κατεβαζει (ταχα μου) με το UTorrent με πολλους Seeders και λεω κατσε να του βαλω οριο κατεβασματος στα 200ΚΒ οσο δηλ. και παλια που ηταν σταθερα στα 2MBits. Το ξεχναω βλεπουμε μια ταινια και παω να το δω και βλεπω οτι κατεβαζει σταθερα! ΕΛΕΟΣ λεω. Σκεφτηκα λοιπον να ανεβαζω σιγα σιγα την ταχυτητα κατεβασματος του UTorrnet να δω ως που υπαρχει το προβλημα των αποσυνδεσεων. Μαντεψτε, δεν το βρηκα. Γιατι απλα ανεβαζα ανα 10 ΚΒ και εφτασα στα 470 με 490ΚΒ και κατεβαζε σταθεροτατα. Αντε βγλαε ακρη...

Εχθες και σημερα μεχρι το πρωι ηταν σταθεροτατο με ταχυτητες 400+ΚΒ και ιδιο καιρο εξω. Οι ενοικοι της οικοδομης οι μισοι λειπουν εδω και καιρο οποτε να αναβει καποιος και να κανει παρεμβολες στα καλωδια δεν παιζει (μαλλον).

Σημερα ομως και κατα τις 1000 το πρωι εκανε κατι παρομοιες λαλακιες και εκει που σκεφτηκα οτι εφταιγε το τηλεφωνικο ταυ που ειχα που το χαλασε. Κολλησα ακομα και τα καλωδια με κολλητικη Kraft του τηλεφωνου με το splitter και τα αλλα καλωδια για να ειναι τα βυσματα σφικτα μεσα στις υποδοχες... Αλλα ματαια...

Τωρα εχει καμια 1-2 ωρες που παιζει κανονικα και κατεβαζει οπως θα δειτε με 400+ και μαλιστα σε Torrent.

Παιδια σας εκανα καταθεση ψυχης, αν μπορειτε πειτε μου καμια ιδεα και απαντηστε μου και στα παρακατω:

1) Τι μπορει να μεταβαλλεται σε ενα σπιτι που δεν εχει αλλο κοσμο ή που κανει παντα τις ιδες ενεργειες? Ολα ειναι σταθερα οπως και ο καιρος...

2) Κατι ακουσα για πυκνωτες σε μπριζες. Αν ερθει καποιος ηλεκτρολογος να τα κοιταξει αυτα τα φυσακια και βαλει πυκνωτες κτλ ποσο θα μου παρει?

3). Η Forthnet σε δευτερο τηλεφωνημα μου μου ειπε οτι δεν αλλαξε τιποτα μετα αφοτου την πηρα. Τοτε πως εγω καποια στιγμη κατεβασα και κατεβαζω τωρα (πρπσωρινα?) σταθερα?

4) Δειτε σας παρακαλω και τις μετρησεις απο το ρουτερ μου (το γνωστο 585 v7 ειναι). Βλεπετε κατι που μπορει να με βοηθησει?

Οτι και να πω και μονο που διαβασατε οτι εχω γραψει ειστε ηρωες... Απλα σωστε καποιον που χρειαζεται βοηθεια...

Ευχαριστω εκ των προτερων ολους σας!





DSL Connection
Link Information

Uptime: 0 days, 1:19:57
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 581 / 4.794
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,5 / 42,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 22 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.165 / 205.715
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.165 / 209
HEC Errors (Up/Down): 0 / 185

Altus
10-01-10, 21:15
up........

emnikol
18-01-10, 01:01
Altus,
Και η δική μου σύνδεση παρουσιάζει σχεδόν πανομοιότυπα προβλήματα όσον αφορά στην ταχύτητα.
Μήπως βρήκες κάποια λύση εν το μεταξύ;

dpa2006
18-01-10, 11:46
@Altus
αν η αναβάθμιση ταχύτητας συνοδεύτηκε από αλλαγή θύρας ή/και DSLAM είναι πιθανόν ο λόγος για τον οποίο εμφανίστηκαν τα προβλήματα.δήλωσες βλάβη;:hmm:

kaloydis
27-01-10, 17:44
Παιδια καλη χρονια!

Εχω ενα προβλημα που με ταλανιζει καιρο και δεν ξερω τι να κανω. Εχω απογοητευτει...

Θα τα πιασω ομως απο την αρχη....

Ειχα εδω και καιρο μια συνδεση ConneX με ενα παλιο Linksys το WAG54g. Ολα ηταν μια χαρα, κατεβαζα με 2 MBits τοτε, και ποτε καποιο disconnect ή καποια αποσυνδεση. Περυσι ειπα να του κανω μια αναβαθμιση και ζητησα να παω στα 4Mbits. Τι το ηθελα? Μολις εγινε αυτο, η ταχυτητα ανεβοκατεβαινε συνεχεια, εφτανε μεχρι μονοψηφια ΚΒ και μετα τραβουσε αργα μπρος τα πανω. Και μετα παλι κατω. Η συχνοτητα ηταν απιστευτη! Ζητησα τοτε να ερθει τεχνικος του ΟΤΕ και μου ειπε παρολο που το σπιτι ειναι καινουριο (3-4 ετων) οτι μεχρι την εισοδο του σπιτιου "βλεπει" μεχρι 11 MBits αλλα οταν μετραει μεσα στο σπιτι (2 μπριζες εχω) βλεπει πολυ θορυβο... Μου ειπε μαλιστα οτι ή η εγκατασταση των μπριζων θα φτιαει (πολικοτητες νομιζω ειπε) ή ισως η καλωδιωση να μην ειναι προστατευμενη για παρασιτα (απλο καλωδιο?).

Μετα απο την κατραπακια που εφαγα (ηταν και Χριστουγεννα οπως τωρα), τους ειπα να κατεβω παλι στα 2MBits γιατι καλυτερα να σερφαρω σαν ανθρωπος παρα να εχω τα πολλα (4Mbits) που δεν μπορω να τα εχω συνεχεια!

Αυτα ομως ανηκουν στο παρελθον... (!)

Κατα τις 20/11/2009 βλεπω το χωριο μου μπηκε στο ιδιοκτητο της Forthnet. Μπηκε εννοωντας οτι στο DSLM της Θερμης Θεσσαλονικης που ανηκω μαλλον βρηκανε -πορτες-.... Ολα καλα λεω - θα γλιτωσω και το παγιο το μαμημενο του ΟΤΕ - οποτε κανω την αιτηση...

Πραγματικα κατα τις 10/12/09 (οι μπαγασηδες πετυχανε ακριβως την ημερομηνια καθυστερησης) συνδεομαι. Εννοειται ειχα περιεργεια να δω 1) Με ποσο θα συνδεομαι γιατι ειμαι χιλιομετρα απο την Θερμη (καλο ε!) και 2) αν θα εχω τις αποσυνδεσεις που σας ελεγα παλιοτερα...

Για καλη και κακη μου τυχη η ταχυτητα ειναι καλουτσικη. Συνδεεται μεταξυ 4-5 MBits αλλα η αποσταση απο το κεντρο ειναι τεραστια (5 χιλιομετρα και βαλε!).

Το περιεργο ηταν οτι η ταχυτητα αρχικα ηταν σταθεροτατη και πιστευα οτι ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ελεγε λαλακιες. Ετσι καθυσηχαστηκα και αρχισα το αγαπημενο αθλημα, το κατεβασμα. Εννοειται οτι δοκιμασα με το ftp.otenet.gr το αρχειο που εχουν για τις δοκιμες και οντως η ταχυτητα ηταν για Direct Downloading πανω απο τα 400+ ΚΒ. Ομοιως στα torrent (UTorrent) οταν εβρισκα πολλους seeders και αρκετα μαζι αρχεια εβλεπα σταθερα την ιδια ταχυτητα χωρις αποσυνδεσεις.

Το ασχημο τωρα: Εδω και καμια 2 εβδομαδες παρατηρησα οτι αρχισαν καποιες αποσυνδεσεις με την εννοια οτι επεφτε η ταχυτητα χαμηλα (βλεπε UTorrent) απο τα 400+ στα ~10ΚΒ και μετα αργα ανεβαινε μεχρι τα ~50ΚΒ και ξανα κατω. Το σερφαρισμα ηταν απογοητευτικο και μαλιστα επρεπε να περιμενω να ξανα συνδεθει (καλα το λεω) και να φορτωσει την σελιδα. Ειδα πολλες σελιδες να μου λενε Connectin Timed Out.

Απογοητευμενος λεω οτι μαλλον θα φταιει η καλωδιωση του σπιτιου... Αλλα και παλι πως κατεβαζε σταθερα στην αρχη? Εχει προτιμησεις? ΕΝ τω μεταξυ το βλεπετε και εσεις οτι ο καιρος ειναι μαλακος και σταθερος και το προβλημα μου το εμφανιζε και την μερα αλλα και αργα. Δεν ειχε σημασια ο χρονος δηλ.

Πηρα λοιπον και μιλησα με μια ευγενικη κοπελα απο την Forthnet. Μου ειπε κατι κουφο αλλα ειπα να την ακουσω. Στο σπιτι για να σας δωσω να καταλαβετε εχω μια μπριζα τηλεφωνικη στο παιδικο δωματιο οπου εχω το λαπτοπ αλλα απο την αλλη πλευρα. Για να μην εχω σκορπια καλωδια, οταν χτιζοταν το σπιτι εσκαψα στο ελαφρομπετον και περασα μονος μου ενα κοινο τηλεφωνικο καλωδιο απο την αλλη τηλεφωνικη μπριζα που εχω στο χωλ του σπιτιου. Απο εκει δηλ. η αποσταση του καλωδιου ειναι περιπου 4 μετρα, οχι παραπανω, και μαλιστα για να εχω το τηλεφωνο στο χωλ ειχα για χρονια ενα τηλεφνικο ταυ για να διαχωριζω τις γραμμες του τηλεφωνου (με φιλτρο εδω) και η αλλη να πηγαινει με το 4μετρο καλωδιο στο ρουτερ... Η κοπελα μου ειπε οτι το ταυ δεν ενδεικνυται και πρεπει να αλλαχτει με splitter. ΟΚ, λεω σιγα τα ωα, θα το αγορασω... Το βαζω που λετε προχθες , παραμονη πρωτοχρονιας το απογευμα και βλεπω οτι τα πραγματα ειναι ιδια και απαραλλαχτα. Δεν ανοιγε καμια σελιδα. Περιμενα 1 λεπτο να του ερθει και να ανοιξει κατι...(Γκρρρ!!).

Για να μην μπερδευτουμε να σας πω οτι επι της ConneX και οταν ειχα κανει την αναβαθμιση απο τα 2 στα 4 MBits φυσικα αφου δεν δουλεψε και εκαμνε τοτε αποσυνδεσεις, εννοειται οτι δοκιμασα και με την αλλη μπριζα, με αλλα καλωδια (~2 μετρων γιατι ειναι στο ιδιο καλωδιο πλεον) ακομα και χωρις συνδεδεμενα τηλεφωνα ή και φιλτρα... Και το αποτελεσμα τοτε ηταν ιδιο και απαραλλαχτο. ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!

Καθομαστε και του βαζω κατι να κατεβαζει (ταχα μου) με το UTorrent με πολλους Seeders και λεω κατσε να του βαλω οριο κατεβασματος στα 200ΚΒ οσο δηλ. και παλια που ηταν σταθερα στα 2MBits. Το ξεχναω βλεπουμε μια ταινια και παω να το δω και βλεπω οτι κατεβαζει σταθερα! ΕΛΕΟΣ λεω. Σκεφτηκα λοιπον να ανεβαζω σιγα σιγα την ταχυτητα κατεβασματος του UTorrnet να δω ως που υπαρχει το προβλημα των αποσυνδεσεων. Μαντεψτε, δεν το βρηκα. Γιατι απλα ανεβαζα ανα 10 ΚΒ και εφτασα στα 470 με 490ΚΒ και κατεβαζε σταθεροτατα. Αντε βγλαε ακρη...

Εχθες και σημερα μεχρι το πρωι ηταν σταθεροτατο με ταχυτητες 400+ΚΒ και ιδιο καιρο εξω. Οι ενοικοι της οικοδομης οι μισοι λειπουν εδω και καιρο οποτε να αναβει καποιος και να κανει παρεμβολες στα καλωδια δεν παιζει (μαλλον).

Σημερα ομως και κατα τις 1000 το πρωι εκανε κατι παρομοιες λαλακιες και εκει που σκεφτηκα οτι εφταιγε το τηλεφωνικο ταυ που ειχα που το χαλασε. Κολλησα ακομα και τα καλωδια με κολλητικη Kraft του τηλεφωνου με το splitter και τα αλλα καλωδια για να ειναι τα βυσματα σφικτα μεσα στις υποδοχες... Αλλα ματαια...

Τωρα εχει καμια 1-2 ωρες που παιζει κανονικα και κατεβαζει οπως θα δειτε με 400+ και μαλιστα σε Torrent.

Παιδια σας εκανα καταθεση ψυχης, αν μπορειτε πειτε μου καμια ιδεα και απαντηστε μου και στα παρακατω:

1) Τι μπορει να μεταβαλλεται σε ενα σπιτι που δεν εχει αλλο κοσμο ή που κανει παντα τις ιδες ενεργειες? Ολα ειναι σταθερα οπως και ο καιρος...

2) Κατι ακουσα για πυκνωτες σε μπριζες. Αν ερθει καποιος ηλεκτρολογος να τα κοιταξει αυτα τα φυσακια και βαλει πυκνωτες κτλ ποσο θα μου παρει?

3). Η Forthnet σε δευτερο τηλεφωνημα μου μου ειπε οτι δεν αλλαξε τιποτα μετα αφοτου την πηρα. Τοτε πως εγω καποια στιγμη κατεβασα και κατεβαζω τωρα (πρπσωρινα?) σταθερα?

4) Δειτε σας παρακαλω και τις μετρησεις απο το ρουτερ μου (το γνωστο 585 v7 ειναι). Βλεπετε κατι που μπορει να με βοηθησει?

Οτι και να πω και μονο που διαβασατε οτι εχω γραψει ειστε ηρωες... Απλα σωστε καποιον που χρειαζεται βοηθεια...

Ευχαριστω εκ των προτερων ολους σας!





DSL Connection
Link Information

Uptime: 0 days, 1:19:57
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 581 / 4.794
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,5 / 42,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 22 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.165 / 205.715
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.165 / 209
HEC Errors (Up/Down): 0 / 185
Παρα πολλα μπορει να φταινε α)ενα που πρεπει να κανεις ειναι συνδεση του router μονο του στην κεντρικη μπριζα του ΟΤΕ χωρεις τηλεφωνικη συσκευη β)Ελενχος της καλωδιοσης του σπιτιου για φαγομενο καλωδιο.

billk
30-01-10, 22:00
να υπενθυμήσω πως για κάποιες advanced ρυθμίσεις, όπως modulation, nat, απάντηση σε ping request από έξω γίνονται μέσω command promt. έχει κανείς ακριβώς τις εντολές;;;2 -3 έχω βρεί μόνος μου

Mouse Potato
30-01-10, 22:08
Δοκίμασες να πατήσεις "menu" μέσω CLI να σου βγάλει το διαθέσιμο μενού;

Andreekos93
31-01-10, 18:36
το έχω και εγώ .. Πολύ καλο

verfot
04-02-10, 09:09
Παρακαλω θερμα,δεν βρισκω την επιλογη για να το αναβαθμισω.Εψαξα παντου
ευχαριστω

zaras27
04-02-10, 12:14
Παρακαλω θερμα,δεν βρισκω την επιλογη για να το αναβαθμισω.Εψαξα παντου
ευχαριστω

Και γω το ιδιο παιδια αν μπορει κάποιος να βοηθησει πως γινεται .Ευχαριστω εκ των προτερων

KeRMiT75
07-02-10, 17:39
Παρακαλω θερμα,δεν βρισκω την επιλογη για να το αναβαθμισω.Εψαξα παντου
ευχαριστω


Και γω το ιδιο παιδια αν μπορει κάποιος να βοηθησει πως γινεται .Ευχαριστω εκ των προτερων

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις του firmware. Πληροφορίες θα βρείτε για το 7.4.3.2 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=220477), 7.4.4.7 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=251590), και 8.2.3.7 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=289871).

linosmp
08-02-10, 14:21
γεια σασ παιδια ειμαι νεο μελοσ. θα ηθελα ν μου πειται τ ρυθμησεισ πρεπει να κανω στο ρουτετ για να κατεβαζω ποιο γρηγορα απο τορρεντ. εχω το thomson TG585.. eλπιζω να καταλαβατε τι θελω.. κ να μου πειται λιγο αναλιτικα γιατι δν ξερω τπτ...

Mouse Potato
08-02-10, 14:23
Εδώ (http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/TG585v7/Utorrent.htm) αναλυτικά πως ν' ανοίξεις τις πόρτες για uTorrent

linosmp
08-02-10, 17:53
Εδώ (http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/TG585v7/Utorrent.htm) αναλυτικά πως ν' ανοίξεις τις πόρτες για uTorrent


πωσ θα βρω τουσ αριθμουσ που πρεπει να βαλω στο port range που μπορω να ψαξω??
http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/TG585v7/Utorrent.htm ειμαι στο προτευλευταιο βημα εκει που μου ζηταει να βαλω port range και να κανω add. εκει σε εκεινο το πινακακι τι γραφω?? βοηθεια παρακαλω... ευχαριστω...

Mouse Potato
08-02-10, 18:01
Σε κάποιο σημείο λέει:

68360

Σ' αυτό το κουτάκι θα συμπληρώσεις την port που έχεις βάλει στο utorrent. Μετά αυτομάτως θα συμπληρώσει μόνο του τον πίνακα στο port range και θα σε βοηθήσει να το συμπληρώσεις στις ρυθμίσεις που κάνεις.

Για να σε βοηθήσω περισσότερο:

Αν λχ. έχεις βάλει την 13558 πόρτα στο utorrent τότε το port range θα είναι έτσι:

68361

linosmp
08-02-10, 18:45
Σε κάποιο σημείο λέει:

68360

Σ' αυτό το κουτάκι θα συμπληρώσεις την port που έχεις βάλει στο utorrent. Μετά αυτομάτως θα συμπληρώσει μόνο του τον πίνακα στο port range και θα σε βοηθήσει να το συμπληρώσεις στις ρυθμίσεις που κάνεις.

Για να σε βοηθήσω περισσότερο:

Αν λχ. έχεις βάλει την 13558 πόρτα στο utorrent τότε το port range θα είναι έτσι:

68361

σε εμενα λεει 51173 μονο του. πρεπει να το αλαξω και αν ναι τι αριθμο πρεπει να βαλω?

Mouse Potato
08-02-10, 22:51
Είτε το αφήνεις έτσι είτε βάζεις μια δικιά σου port.

Ας το έτσι :p

linosmp
09-02-10, 00:56
Είτε το αφήνεις έτσι είτε βάζεις μια δικιά σου port.

Ας το έτσι :p

εκει που βαζω το Game or Application Name, New Name και βαζω το ονομα untorrent μου λεει Validation failed for (New Name)

You must enter a different name.

Please correct and try again.
τι να κανω??

Mouse Potato
09-02-10, 01:01
Δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι εκεί. Το name το έχεις βάλει στο προηγούμενο βήμα (εκεί που επιλέγεις και το Manual Entry of Port Maps).

Εκεί που βρίσκεσαι τώρα απλά συμπληρώνεις το port range

linosmp
09-02-10, 01:13
Δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι εκεί. Το name το έχεις βάλει στο προηγούμενο βήμα (εκεί που επιλέγεις και το Manual Entry of Port Maps).

Εκεί που βρίσκεσαι τώρα απλά συμπληρώνεις το port range

ναι το κανω αυτο και μετα αφου συμπληρωσω το port range μ λεει να πατησω apply κ μου βγαζει αυτο το μνμ τι πρεπει να κανω?

Mouse Potato
09-02-10, 01:15
Δεν χρειάζεται Apply. (έχει λαθάκι τώρα που το είδα)

Μόνο το add για να προσθέσεις το port

@ ADSLgr.com All rights reserved.