PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορεί ο krusader να χρησιμοποιηθεί στο gnome ως default



giorgosc61
16-10-05, 15:23
Θέλω να ξαναδοκιμάσω gnome.
O Nautilus όμως ποτέ δεν μου ταίριαξε οπότε θέλω να ορίσω default τον krusader. Γίνεται?

KLG
16-10-05, 15:32
ναι καπως γινεται, απο τις ρυθμισεις του configuration manager, απο εκει εγω ρυθμισα να ανοιγω ολους τους φακελους με τον εξελιγμενο nautilo (αυτον με τις επιλογες,) και οχι τα ξερα κουτακια, λογικα απο εκει μπορεις να κανεις τα παντα

Να και το ποστ στο forums.gentoo.org
http://forums.gentoo.org/viewtopic-p-2726884-highlight-.html#2726884

giorgosc61
16-10-05, 23:29
Έκανα τη μετάβαση σε Gnome.
Και βρήκα τον tuxcommander να είναι πιο ελαφρύς από krusader.
Να τον προτιμήσω.
Υπάρχει περίπτωση να αντικαταστήσει πλήρως τον nautilus?

megahead13
17-10-05, 00:11
Κι εμένα ο tuxcommander μου άρεσε πάρα πολύ και πραγματικά είναι πολύ ελαφρύς, αλλά επειδή έπρεπε να κάτσω να τον σετάρω βαριόμουνα και είχα μείνει με τον krusader :p

KLG
17-10-05, 01:17
εμενα ποτε δεν μου αρεσαν αυτα τα *commander τυπου προγραμματα. Παντως το Krusader δεν ταιριαζει καθολου με την αισθητικη του gnome (λογικο αλλωστε...)

megahead13
17-10-05, 01:21
εμενα ποτε δεν μου αρεσαν αυτα τα *commander τυπου προγραμματα. Παντως το Krusader δεν ταιριαζει καθολου με την αισθητικη του gnome (λογικο αλλωστε...)
Τwin panel file managers RUUUUUULE :thumb_dup

@home
17-10-05, 11:40
@giorgosc61 Πες μας εντυπώσεις από gnome μιας και χρησιμοποιείς kde.

Ήδη βλέπω προβληματίζεσαι για τον file manager :)

KLG
17-10-05, 16:33
megahead>> Δεν ξερω τι λες εσυ, αλλα εγω μονο 2 commander ξερω :Το wing commander II -το πρωτο παιχνιδι μου σε CD - (ακουγες multimedia τοτε και εκλαιγες απο χαρα) και το wing commander IV -το πρωτο παιχνιδι που επεισε τις εταιριες να ασχολουνται και με τα σεναρια και οχι να περνας απλως πιστες και να μαζευεις "κανονακια"

Tι twin file manager και κουραφεξαλα, linux εχεις, ανοιξε εφτα ναυτιλους να κανεις τη δουλεια σου... και αμα κρασαρει ευκαιρια για debugging γιατι σιγουρα εχεις κανει κατι λαθος καπου...

megahead13
17-10-05, 17:02
Όπως λέει και το γνωστό άσμα:"Λέγε ότι θες λέγε. λέγε ότι θες λέγε, εγώ commander θα χρησιμοποιώ" :p Εγώ πάντως από όταν ήταν o Νόρτονας Commander για DOS, χρησιμοποιώ τέτοιου είδους file managers, τον εξής ένα Total Commander δηλαδή, και σε Linux Krusader. Αφήνω τους άλλους να παιδεύονται με τους Explorers και να ανεβοκατεβάζουν την scrollbar 200 φορές, όταν εγώ έχω τα ωραία μου τα tab, και έχω τελειώσει τη δουλειά μου σε χρόνο dt. Για να μην αναφερθώ στο ότι ούτε που χρειάζομαι προγράμματα τύπου winzip, για file comparison, για directory synchronisation, κτλ, κτλ. Όλα σε ένα, γρήγορα, εύκολα και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

KLG
17-10-05, 17:45
:vava:
οοοολα αυτα τα κανoυν οι **commanders?

και παλι ομως ο ναυτιλος ειναι πιο ωραιος... :p

megahead13
17-10-05, 19:07
:vava:
οοοολα αυτα τα κανoυν οι **commanders?
Οι σοβαροί, όπως ο Total Commander στα Winblows και ο Krusader στο Linux (για τον Τux και άλλους δεν μπορώ να εκφέρω άποψη), ναι


και παλι ομως ο ναυτιλος ειναι πιο ωραιος... :p
Περί ορέξεως.... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.