PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδέομαι στα 9Mbps ενώ στη θεωρία θα έπρεπε να έχω 22



papadopa
05-10-08, 13:08
Καλημέρα,

είμαι νεος συνδρομητής της Forthnet εδώ και 3 εβδομάδες περίπου. Αφού ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου, ξαφνιάστικα όταν είδα πως κλειδώνω στα 9Kbps. Με βάση τα στοιχεία που μου δίνει το modem, θα έπρεπε να είμαι στα 22Kbps περίπου (όσο ήμουν με τον προηγούμενο πάροχο δηλ., με ίδια ποιότητα γραμμής):

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:02:39:07
Line Coding Trellis On Line Up Count 1
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 9341 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 14880 Kbps 1127 Kbps
Noise Margin 17.5 dB 8.8 dB
Line Attenuation 14.5 dB 6.1 dB
Output Power 19.1 dBm 12.4 dBm

(Siemens SL2-141 παρεπιπτόντως)

Θέμα δικό μου δεν είναι σίγουρα (δοκίμασα άλλο modem, δεν έχω παρά μόνο 1 πρίζα με φίλτρο και το τηλέφωνο δεν φταίει).

Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη όπου μια πολύ εξυπηρετική κοπέλα, αφού κάναμε τις κάποιες δοκιμές (άλλο modem κοκ.) μου είπε πως δεν είναι φυσιολογικό, θα ενημερωθεί το τμήμα των τεχνικών και βλέπουμε.

Μην έχοντας νεα και καμία πρόοδο, παίρνω πάλι τηλέφωνο το 13831... Ξαναπερνάω τις κοινές ερωτήσεις (άλλο modem, άλλες πρίζες, τηλέφωνα κλπ.). Μου λένε πως οι τεχνικοί απάντησαν "Να δοκιμάσει σε άλλη τηλεφωνική πρίζα" (αφού το ξεκαθάρισμα αυτό το κάνουν τα παιδιά του τηλεφωνικού κέντρου!!!).

Τέλος πάντων, έδωσα και το κινητό μου, μου είπαν πως θα με πάρουν τηλ. οι τεχνικοί. Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι... Ξανά τηλέφωνο σήμερα, ίσα ίσα δεν μου το έκλεισαν στα μούτρα. Θα με πάρουν - λένε - οι τεχνικοί...

Έχετε τίποτα εδώ να προτείνετε; Μήπως έχουν περάσει από αυτά κάποιοι άλλοι, μπας και τους πω εγώ τι να κάνουν οι ριμαδο τεχνικοί εκεί; Κάτι για σκριπτάκια να τρέξουν στις πόρτες του DSLAM είχα διαβάσει κάποτε, ισχύει κάτι τέτοιο;

Πάλι καλά και με 9άρα μια χαρά παει (καλύτερα και από τα 20+ με τον προηγούμενο πάροχο), αλλά γιατί να αρκεστώ σε αυτό όταν πληρώνω για 24άρα;!

dbal
05-10-08, 13:14
17,5 SNR σε Forthnet???? :hmm: Κάτι δεν πάει καλά εδώ...

ΥΓ: Προφανώς το ADSL info του avatar σου είναι λίγο ανενημέρωτο....ΟΤΕ, Altec, βοήθησε μας λίγο...

papadopa
05-10-08, 13:23
Καλημέρα,

διόρθωσα το avatar... Όσον αφορά το SNR, είμαι σχεδόν σίγουρος πως είχα 6.1 πριν από καμια εβδομάδα (το default της Forthnet σωστά;). Άρα κάτι κάναν οι τεχνικοί αλλά δεν βοήθησε...

dbal
05-10-08, 13:46
Να σου ανεβάσανε το SNR στα 17,5 εκτός από απίθανο είναι και ανόητο δεδομένου οτι θα έπεφτε κι άλλο η ταχύτητα σύνδεσης για την οποία τους παραπονέθηκες οτι είναι χαμηλή...
Όντως με 14,5 attenuation στο downstream θα έπρεπε να συγχρονίζεις πολύ ψηλότερα και συν τοις άλλοις δεν χωράνε δικαιολογίες περί κακής εσωτερικής καλωδίωσης, μεγάλης απόστασης από το DSLAM κλπ. διότι θα έπρεπε να αντανακλούν σε διπλάσιο τουλάχιστον attenuation....Το router σου είναι πολυ καλό και μάλιστα το δικό τους οπότε...
Το μόνο που σε συμβουλεύω είναι να μην ασχόλεισαι με κλήσεις στις τηλεφωνήτριες του ccare ή emails που δεν θα τα δει κανείς-καλύτερα μια επίσκεψη στα κεντρικά στην Καλλιθέα και ζήτα να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό...
Αυτό σκοπεύω να κάνω κι εγώ γιατί με attenuation 19, μεσα σε ένα χρόνο έχω πέσει από τα 17Mbps στα 11 και χωρίς να αλλάξω εξοπλισμό....Η μόνη δικαιολογία είναι κάτι περί αυξημένου crosstalk με την σταδιακή αύξηση των συνδρομητών αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει και τι ακριβώς σημαίνει...

papadopa
05-10-08, 15:37
To crosstalk (χωρίς να είμαι και κανένας ειδικός σε θέματα DSLAM) δεν νομίζω ότι θα εξηγούσε τόσο μεγάλη πτώση στην ταχύτητα. Με την Altec έφτανα τα 17Mbps (τόσην ώρα Kbps λέω :) ) που τέλος πάντων μου φαίνεται κατανοητό...

Το να παω τώρα Καλιθέα... Άσε που δεν το βλέπω εφικτό να μιλήσω με τεχνικό εκεί, έτσι επειδή απλά και μόνο πέρασα από τα γραφεία. Αν το δοκιμάσεις, κράτα μας ενήμερους να το κάνουμε και πάγια τακτική μπας και περάσει το μήνυμα ;).

Σκεφτόμουν να τους πω πως τελευταία φορά δοκιμάζω το 13831 και αν δεν με πάρουν μέσα στην εβδομάδα, θα περάσω πια από την ΕΕΤΤ (ήθελα βέβαια να ελέγξω πρώτα αν όντως μπορώ να καταφύγω σε αυτούς για τέτοιου είδους ζήτημα).

dbal
05-10-08, 15:42
Πάλι καλά και με 9άρα μια χαρά παει (καλύτερα και από τα 20+ με τον προηγούμενο πάροχο), αλλά γιατί να αρκεστώ σε αυτό όταν πληρώνω για 24άρα;!

Για να το εξακριβώσουμε κιόλας, τι download speeds έχεις για ένα αρχείο όπως αυτό από http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg
ΥΓ: Εννοείται με χρήση κάποιου download manager...

hel
05-10-08, 21:00
To crosstalk (χωρίς να είμαι και κανένας ειδικός σε θέματα DSLAM) δεν νομίζω ότι θα εξηγούσε τόσο μεγάλη πτώση στην ταχύτητα. Με την Altec έφτανα τα 17Mbps (τόσην ώρα Kbps λέω :) ) που τέλος πάντων μου φαίνεται κατανοητό...

Το να παω τώρα Καλιθέα... Άσε που δεν το βλέπω εφικτό να μιλήσω με τεχνικό εκεί, έτσι επειδή απλά και μόνο πέρασα από τα γραφεία. Αν το δοκιμάσεις, κράτα μας ενήμερους να το κάνουμε και πάγια τακτική μπας και περάσει το μήνυμα ;).

Σκεφτόμουν να τους πω πως τελευταία φορά δοκιμάζω το 13831 και αν δεν με πάρουν μέσα στην εβδομάδα, θα περάσω πια από την ΕΕΤΤ (ήθελα βέβαια να ελέγξω πρώτα αν όντως μπορώ να καταφύγω σε αυτούς για τέτοιου είδους ζήτημα).

Αν έχεις χρόνο βάλε το DMT και δώσε μας διάγραμμα.

papadopa
05-10-08, 22:55
Καλησπέρα,

δοκίμασα να κατεβάσω από την apple, φτάνω τα 960ΚBps. Θα μπορούσα ίσως λίιιιγο παραπάνω αλλά πιστεύω πως είναι καλή η ταχύτητα (για 9Kbps ADSL βέβαια).

Όσο για το DMT, δεν έχω windows στο laptop. Mόλις έφτιαξα έναν παλιό υπολογιστή και τα XP μου ζητάνε να ξανακάνω ρημαδο-activation, άρα πρέπει να βγάλω τα Ethernet καλώδια τώρα [που να παίρνω τηλέφωνο]....δεν έχω όρεξη, αύριο μπορεί ;).

dbal
06-10-08, 00:06
Είναι ακριβώς η ταχύτητα που πρέπει να παιρνεις από τα 9 Μbps - άρα συνέχισε τον αγώνα με την εταιρεία για υψηλότερο συγχρονισμό...και καλή τύχη! Αν κάποια κίνηση δε, αποδειχτεί αποτελεσματική, let us know plz :oneup:

ΥΓ: Έχεις ένα θέμα με τα kbps πάντως...! :lol:

sunscreem
06-10-08, 02:30
Και εμένα στην αρχή αρχή με συνέδεε στα 16ΜBps, μετά από καμιά βδομάδα συνδεόμουν στα 6-7Mbps με 15dB+ SNR για καμιά 10 μέρες. Τώρα συνδέομαι στα 15+ Mbps με 6dB SNR που είαι και το default. Μάλλον κάνουν δοκιμές στη γραμμή μέχρι να σταθεροποιηθεί.

Με το ίδιο modem όλα αυτά SL2-141

MoDeViL
06-10-08, 06:56
Και εμένα στην αρχή αρχή με συνέδεε στα 16ΜBps, μετά από καμιά βδομάδα συνδεόμουν στα 6-7Mbps με 15dB+ SNR για καμιά 10 μέρες. Τώρα συνδέομαι στα 15+ Mbps με 6dB SNR που είναι και το default. Μάλλον κάνουν δοκιμές στη γραμμή μέχρι να σταθεροποιηθεί.

Με το ίδιο modem όλα αυτά SL2-141

Ελπίζω να στρώσει κι εμένα που είμαι σε παρόμοια κατάσταση. Εντωμεταξύ εγώ ο ανυπόμονος φώναξα τον τεχνικό στο σπίτι.Και τι δεν έκανε τ παλικάρι,όλα τα δοκίμασε,αλλά δεν άλλαξε κάτι.Συγχρονισμός στα 8mbit με στατιστικά για 18 και επιβεβαίωση απο το τεχνικο τμήμα ότι η γραμμή είναι πεντακάθαρη. Μου είπε θα εχουμε νεότερα μεσα στη βδομάδα..Για να δουμε.

papadopa
06-10-08, 08:33
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 9318 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 8564 Kbps 1111 Kbps
Noise Margin 5.8 dB 8.4 dB
Line Attenuation 14.5 dB 6.1 dB
Output Power 19.1 dBm 12.4 dBm

Καλά θυμόμουν 6άρι SNR εγώ... Τώρα το πως βρέθηκε το 17.5 δεν ξέρω. Μόνο αν το αλλάξουν χειροκίνητα από τη μεριά τους αλλάζει η τιμή του;


ΥΓ: Έχεις ένα θέμα με τα kbps πάντως...! :lol:

Αχέμ....................... Συγχύστηκα βρε που δεν παίζει καλά η γραμμή, γι'αυτό! :)

hel
06-10-08, 16:22
Ελπίζω να στρώσει κι εμένα που είμαι σε παρόμοια κατάσταση. Εντωμεταξύ εγώ ο ανυπόμονος φώναξα τον τεχνικό στο σπίτι.Και τι δεν έκανε τ παλικάρι,όλα τα δοκίμασε,αλλά δεν άλλαξε κάτι.Συγχρονισμός στα 8mbit με στατιστικά για 18 και επιβεβαίωση απο το τεχνικο τμήμα ότι η γραμμή είναι πεντακάθαρη. Μου είπε θα εχουμε νεότερα μεσα στη βδομάδα..Για να δουμε.

Διάγραμμα από DMT μήπως βγάλουμε άκρη;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Statistics Downstream Upstream
Line Rate 9318 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 8564 Kbps 1111 Kbps
Noise Margin 5.8 dB 8.4 dB
Line Attenuation 14.5 dB 6.1 dB
Output Power 19.1 dBm 12.4 dBm

Καλά θυμόμουν 6άρι SNR εγώ... Τώρα το πως βρέθηκε το 17.5 δεν ξέρω. Μόνο αν το αλλάξουν χειροκίνητα από τη μεριά τους αλλάζει η τιμή του;



Αχέμ....................... Συγχύστηκα βρε που δεν παίζει καλά η γραμμή, γι'αυτό! :)

Αλλάζει το snr αν έχεις siemens ή speedtouch.
Τι σου λένε στην ΤΥ; Γιατί μπορούν να στο διορθώσουν από εκεί...

[Insomniac]
06-10-08, 18:56
Διακύμανση 12db (από 18db στα 6db) στο SNRM, ενώ έχεις την ίδια ταχύτητα = big problem.

Αν ξαναδείς πάντως 18db το SNRM του downstream, κάνε μερικά απανωτά restart το ρούτερ και κοίτα κάθε φορά το rate. Σε κάποιο από αυτά, λογικά θα κλειδώσει πολύ παραπάνω. Αυτό φυσικά δε λύνει το πρόβλημα, μιας και αργά ή γρήγορα θα πέσει η γραμμή και θα επανέλθεις στα χαμηλά επίπεδα.

Αν είσαι σίγουρος ότι από τη μεριά σου είσαι εντάξει, επιμένεις με βλάβη.

Αν θέλεις να το ψάξεις περισσότερο, χρειαζόμαστε στοιχεία από dmt tool.

papadopa
06-10-08, 22:15
Διάγραμμα από DMT μήπως βγάλουμε άκρη;
Αλλάζει το snr αν έχεις siemens ή speedtouch.

Το ίδιο μόντεμ πάντα είχα. Το 2ο μου είναι Crypto και το έχω κάπου κρυμμένο διότι δεν αξίζει και τίποτα...



Τι σου λένε στην ΤΥ; Γιατί μπορούν να στο διορθώσουν από εκεί...
Θαααα...........

Βασικά με τεχνικό δεν έχω μιλήσει ακόμα. Όλο και υποτίθεται πως ΘΑ με πάρουν, και ΘΑ ξαναζητήσουν ΝΑ με πάρουν αφού τους ξανακαλώ...

Σας δίνω και το αποτέλεσμα του DMT μπας και δείτε κάτι (εμένα μου είναι κινέζικα όλα αυτά ;) ).

[Insomniac]
06-10-08, 22:40
Όντως η γραμμή είναι πεντακάθαρη από RFI παρεμβολές, το θέμα όμως είναι ότι με την εξασθένιση που έχεις το 1ο και 2ο γράφημα, θά'πρεπε να φτάνουν σχεδόν στο "ταβάνι".

Κάνε αν θέλεις κι ένα SNR-Monitoring (το κουμπάκι που λέει start κάτω από το 3ο γράφημα) για ένα ικανοποιητικό χρονικό διάστημα.

papadopa
07-10-08, 08:46
Καλημέρα!

Ωρίστε και το DMT που έτρεξε για λίγο λιγότερο από μισή ώρα. Υποθέτω πως το να μη βλέπω κάποια έντονη απόκλιση σημαίνει πάλι πως δεν υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή, έτσι;

Θα ριχτώ πάλι στη μάχη να πετύχω τεχνικό σήμερα το απόγευμα...

Lagman
07-10-08, 10:58
αν βγάλεις άκρη πες μας ... και εγώ έχω γραμμή στο Παγκράτι και έχει πέσει 4Mbps ... τώρα είμαι στα 10Mbps.

Ένας γνωστός μου μου είπε ότι ο ΟΤΕ τα καλά ζεύγη τα δίνει σε δικούς του συνδρομητές , για αυτό αν μια μέρα παρατηρήσεις να μείνεις χωρίς τηλέφωνο η adsl και μετά συγχρονίζεις αρκετά χαμηλότερα μην παραξενευτείς .

theopan
07-10-08, 14:16
αν βγάλεις άκρη πες μας ... και εγώ έχω γραμμή στο Παγκράτι και έχει πέσει 4Mbps ... τώρα είμαι στα 10Mbps.

Ένας γνωστός μου μου είπε ότι ο ΟΤΕ τα καλά ζεύγη τα δίνει σε δικούς του συνδρομητές , για αυτό αν μια μέρα παρατηρήσεις να μείνεις χωρίς τηλέφωνο η adsl και μετά συγχρονίζεις αρκετά χαμηλότερα μην παραξενευτείς .

Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες, για το πως γίνεται αυτό πλέον, αφού ο φανταστικός αριθμός (αριθμός βρόχου) είναι γνωστός και ανακοινώνεται...

29gk
07-10-08, 14:18
Mηπως εισαι συνδεδεμενος με g.dmt αντι για adsl2+ ; Τσεκαρε λιγο το ρουτερ σου.

Lagman
07-10-08, 14:28
Mηπως εισαι συνδεδεμενος με g.dmt αντι για adsl2+ ; Τσεκαρε λιγο το ρουτερ σου.


adsl2+ είναι

hel
07-10-08, 16:28
Καλημέρα!

Ωρίστε και το DMT που έτρεξε για λίγο λιγότερο από μισή ώρα. Υποθέτω πως το να μη βλέπω κάποια έντονη απόκλιση σημαίνει πάλι πως δεν υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή, έτσι;

Θα ριχτώ πάλι στη μάχη να πετύχω τεχνικό σήμερα το απόγευμα...

Περιέγραψέ μας τη συνδεσμολογία σου στο σπίτι.
Υπάρχει καμία κεντρική πρίζα και παίρνουν άλλες από εκεί;
Έχεις συναγερμό; Κάτι σου δημιουργεί σταθερό θόρυβο...
Η εγκατάσταση είναι καινούρια;

[Insomniac]
07-10-08, 16:39
Ωρίστε και το DMT που έτρεξε για λίγο λιγότερο από μισή ώρα. Υποθέτω πως το να μη βλέπω κάποια έντονη απόκλιση σημαίνει πάλι πως δεν υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή, έτσι;

Ναι, η μέτρηση για την ώρα που έγινε δείχνει ότι δεν υπήρχαν διακυμάνσεις στη γραμμή. Θα είχε ενδιαφέρον να πετύχαινες την ώρα που το SNRM από 6db πάει στα 18db.

papadopa
07-10-08, 19:21
Περιέγραψέ μας τη συνδεσμολογία σου στο σπίτι.
Υπάρχει καμία κεντρική πρίζα και παίρνουν άλλες από εκεί;
Έχεις συναγερμό; Κάτι σου δημιουργεί σταθερό θόρυβο...
Η εγκατάσταση είναι καινούρια;

Έχω μόνο μια τηλεφωνική πρίζα όπου έχω βάλει το spliterάκι, το μόντεμ και ένα τηλέφωνο. Με ακριβώς την ίδια εγκατάσταση και το Crypto έπιανα 18, 19Mbps με Άλτεκ (μέσω ΟΤΕ - ΑΡΥΣ). Γι'αυτό και αποκλείω το ότι έρχεται από εμένα...

Τα περί σκριπτάκια που ανέφερα; Από αυτά που διάβασα σχετικά με scripts, είχα την εντύπωση πως παίζει και να έχουν κάνει λάθος παραμετροποίηση της πόρτας και να μου "επιβάλεται" η χαμηλή ταχύτητα από εκεί. Επειδή από DSLAM δεν ξέρω απολύτως τίποτα, ισχύει κάτι τέτοιο;

Παω να δοκιμάσω πάλι το 13831...

ΥΓ: Α, και τίποτα το ιδιαίτερο στη γραμμή (π.χ. συναγερμός, φαξ, κλπ.)

Update: Έπεσα σε κάποιον συνεργάσιμο που μου είπε πως εφόσον έχει αργίσει το όλο θέμα, θα ενημερώσει τους τεχνικούς για να με καλέσουν. Κοίταξα και πάλι το ρούτερ, το SNR στα 18.8. Αν κάνουν αλλαγές οι τεχνικοί στο SNR, διατυπώνεται αμέσως ή πρέπει να κάνω reboot το μόντεμ;

........Auto merged post: papadopa πρόσθεσε 63 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα μάλιστα:

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 15557 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 17564 Kbps 1149 Kbps
Noise Margin 6.2 dB 9.2 dB
Line Attenuation 14.5 dB 6.1 dB
Output Power 18.6 dBm 12.4 dBm

Βέβαια αρκετά πιο κάτω από το θεωριτικό, αλλά μια χαρά είναι τώρα. Αν πιάσω και κανένα 17Mbps... Δεν με πήραν τηλέφωνο, απλά είδα το Line Rate να ανεβαίνει σιγά σιγά από το Status του μόντεμ (τα έχω καταγράψει όλα στο DMT, αν βγει τίποτα θα το ρίξω εδώ το βράδυ ;) ).

[Insomniac]
07-10-08, 19:31
Έκανες SNR-monitoring την ώρα της αλλαγής του SNR από 6 σε 18db;

Το πιο πιθανό είναι ότι οι τεχνικοί δεν πειράζουν τη γραμμή σου. Ο θόρυβος μειώνεται και επειδή αυτή τη φορά έκανες restart το ρούτερ, όπως σου είχα γράψει πιο πάνω, η ταχύτητά σου αυξήθηκε δραματικά.

Το κακό είναι ότι μόλις αυξηθεί και πάλι ο θόρυβος, θα πέσει η γραμμή και θα επανέλθεις στα ίδια.

papadopa
08-10-08, 00:06
Δυστηχώς είχες δίκιο... Πάλι στα 9 έπεσα τώρα... Το dmt έτρεχε την ώρα της αλλαγής αλλά με το restart που έκανα στον router σταμάτησε...

Ο θόρυβος αυτός από που μπορεί να προέρχεται;

Το αστείο είναι πως έβλεπα το attainable bitrate να ανεβαίνει σιγά σιγά (με κάθε refresh στο status του ρούτερ)... Έκανα και ένα restart να πιάσω τα 15Mbps...

ftp
08-10-08, 01:01
Πως μπορώ παιδιά,να κάνω και εγώ το παραπάνω DMT Test;Ευχαριστώ...

[Insomniac]
08-10-08, 01:06
Ο θόρυβος αυτός από που μπορεί να προέρχεται;

Το αστείο είναι πως έβλεπα το attainable bitrate να ανεβαίνει σιγά σιγά (με κάθε refresh στο status του ρούτερ)...

Πιθανότατα από υπερβολικό φαινόμενο crosstalk.

Το attainable rate ανέβαινε, γιατί ανέβαινε το SNRM.


Πως μπορώ παιδιά,να κάνω και εγώ το παραπάνω DMT Test;Ευχαριστώ...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511

rasta_vrasta
08-10-08, 02:45
Ας μοιραστω και εγω την ''φανταστική'' εμπειρια μου με την forthnet εδω, για να μην ανοιξω νεο θεμα...
Ειμουν για 8 μηνες στον ΟΤΕ με conn-x, με το μοντεμ της bautec...
ΔΕΝ ειχα ΟΥΤΕ μια αποσυνδεση ολο αυτο το διαστημα..
Αποφασισα κατα τον ιουλιο να κανω αιτηση στην forthnet για το adsl economy,
και λογω του οτι δεν ειχα πληρωσει εναν λογαριασμο του οτε καθυστερησε κατα πολυ
η ενεργοποιηση της γραμμης μου (30/7/08 αιτηση - 1/10/08 ενεργοποιηση) γουατέβερ!!
Μεχρι να μπει η forthnet χρησιμοποιουσα το ρουτερ που μου εδωσε - D-Link 2640Β -
και δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα..Παραλληλα κατα τα μεσα Σεπτ κανανε καποιες εργασιες κατω απο το σπιτι μου
(σκαβανε για να βαλουν σωληνες για τα νερα) οπου συνεχιζανε ολα cool με το i-net μου...
2 ημερες πριν την ενεργοποιηση ειχα καποιες μικρο αποσυνδεσεις..(ενημερωτικα,τοτε εκανα upgrate το firmware του ρουτερ).
1/10/08 ερχεται και η forthnet, συνχρονιζω καπου στα 15Μbps με 1020 upload,SNR καπου 6 με 7...
ΔΕΝ προλαβα να χαρω το ιντερνετ και πεφτει. :(
Απο τοτε εδω και 7 μερες που ειμαι στην forthnet εχω συνεχεις αποσυνδεσεις ανα 10 λεπτα.
Μαλιστα για να ξανασυνχρονισει πρεπει να κλεισω και να ανοιξω το ρουτερ,αλλιως κοιμαται ορθιο..Μεχρι σημερα η ταχυτητα εχει πεσει στο 9 κατι..


Αναλυω : Η πολυκατοικια ειναι 6 χρονων,
Εχω Μονο στο δωματιο μου τηλ συσκευη (εδω και εναν χρονο) με ρουτερ μαζι με splitter
Εχω βάλει μονο του το ρουτερ σε ολες τις τηλ πριζες και δεν αλλαζει τπτ
Εχω βαλει το filter και το εχω βγαλει
Ενας φιλος που μενει κοντα και ειναι στο ιδιο dslam δεν εχει προβληματα
Εχω δοκιμασει το ρουτερ σε σπιτι φιλου και δεν πεφτει (σε περιπτωση bug του ρουτερ ειτε απο τη
αναβαθμιση του firmware ειτε απο οτιδηποτε αλλο)
Τo modulation ειναι ADSL2/2+
Μονο μια φορα μου κρατησε για 4 ωρες το ιντερνετ.
Εχω παρει την ΤΥ και κανανε ελεγχο για βραχυκυκλωμα και ειναι ολα οκ,απλα μου ανεβασανε το SNR
Το μονο που δεν εχω προλαβει να κανω ειναι να δοκιμασω αλλο ρουτερ γιατι πρεπει να το παρω
απο εναν φιλο
ΤΟΝΙΖΩ οτι δεν με πειραζει να μην πιανω 17-18 ταχυτητα (γιατι καπου εκει πρεπει να πιανω,βλεπε
παρακατω) και 10 καλα ειναι (οχι γτ με εκνευριζει που γκρινιαζουν μερικοι επειδη τους επεσε απο το
19.5 στο 18.7Mbps κτλ.)
Με πειραζει ομως που εχω λιωσει να ψαχνω τι στο διαβολο φταιει και τα νευρα μου να ειναι τσιτα!
Δεν εχω κανει το DMT γιατι απο οσο ειδα δεν υποστηριζει το ρουτερ μου...
Καθε βοηθεια για καλο...! :)

Τα στατιστικα μου αυτη την ωρα:
Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No defect

Downstream Upstream
Rate (Kbps): 10636 1020

SNR Margin (dB): 11.6 16.6
Attenuation (dB): 24.5 9.2
Output Power (dBm): 12.9 0.0

Super Frames: 17637 15723
Super Frame Errors: 0 0
RS Words: 1552094 0
RS Correctable Errors: 33 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

Ευχαριστω παιδια..
(Υ.Γ : μυριζομαι να ερχετε τεχνικος της 4νετ και να βγαζει συμπερασματα οτι φταιει ο οτε..)

papadopa
08-10-08, 09:07
Καλημέρα,

εγώ πάλι τυχερός είμαι, τουλάχιστον τα 9Mbps δουλεύουν ρολόι...


Το attainable rate ανέβαινε, γιατί ανέβαινε το SNRM.
Το θέμα είναι ότι το SNR κατέβηκε στα 6 πάλι και το λίγο χρόνο που ήμουν εδώ έκανα κανα-δυο restart και όλα ήταν ΟΚ (SNR χαμηλό και bitrate στα 17)...

Μετά τη δουλειά, πάλι 13831. Δεν θα τους αφήσω, θα τους μάθω όλους εκεί μέσα ώσπου να μου δώσουν μια λογική εξήγηση...

[Insomniac]
08-10-08, 19:50
Αν θέλεις να καταλάβεις τι γίνεται με το SNRM και το rate, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614).

Το θέμα όμως δεν είναι το τι, αλλά το γιατί γίνεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.