PDA

Επιστροφή στο Forum : αναβαθμιση connx-ιδια ταχυτητα



sakis677
05-10-08, 17:23
εκανα αναβαθμιση απο 1 mps σε 2 mps παρολα αυτα η ταχυτητα download απο rapidshare, microsoft,nvidia παρεμεινε η ιδια ( μεγιστη 108 kb/s ).. ειναι φυσιολογικο αυτο ? μηπως επρεπε να αλλαξω και μοντεμ ? εχω sagem

pcoula
05-10-08, 21:36
θα πρέπει να πάρεις ένα τηλέφωνο στην otenet να ρωτήσεις σε ποια ταχύτητα σε βλέπουν...
μοντεμ δεν χρειάζεται να αλλάξεις

030366
06-10-08, 01:21
Σε μία βδομάδα το αργότερο θα είσαι εντάξει.

Dr-PsychoGR
06-10-08, 14:27
μπορεί να οφείλεται και στο rapidshare αυτό...

στις ώρες αιχμής χαμός γίνεται! :D

bobinski
08-10-08, 17:03
Σε μία βδομάδα το αργότερο θα είσαι εντάξει.

Επειδή έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (αναβαθμίστηκα στα 4 αλλά αλλαγή δεν είδα), γνωρίζεις ότι θέλει μερικές μέρες να γίνει η αναβάθμιση;
Το μόντεμ πλέον συγχρονίζει στα 4 αλλά η ταχύτητα είναι η ίδια.

Υπάρχει περίπτωση να περιορίζουν επίτηδες την ταχύτητα στα 2 που ήταν προηγουμένως;

Roula25
08-10-08, 17:32
Μπείτε στο my.otenet.gr και δείτε σε τι ταχύτητα σας έχει η otenet. Αν δεν είναι αυτή που πρέπει, καλέστε στην otenet να διορθώσει το λάθος.

Εγώ σε κάθε αναβάθμιση που έκανα στη adsl γραμμή μου, πάντα η otenet "ξεχνούσε" να με αναβαθμίσει κι εκείνη. Με αποτέλεσμα να έχω χαμηλή ταχύτητα ενώ η γραμμή του ΟΤΕ ήταν ΟΚ.

odys2008
08-10-08, 17:41
Περιμένετε 1-2 μέρες να σας αναβαθμήσουν. Αν βγείτε και ξαναμπείτε ίσως το account σας να γυρίσει στην νέα ταχύτητα.

bobinski
08-10-08, 17:45
Roula25 ευχαριστώ πάρα πολύ.

Μπήκα στο my.otenet.gr
και αναγράφει ότι έχω το OnDSL Home S3 αορίστου χρόνου με ημερομηνία έναρξης 03/01/2008.

Ποια ταχύτητα είναι η S3;
Όντως μου μοιάζει να μη με έχουν αναβαθμίσει από otenet γιατί όπως είπα συγχρονίζω στα 4mbit

EDIT
Είδα ότι S3 σημαίνει 2mbit οπότε θα περιμένω 1-2 μέρες να με αναβαθμίσει η οτενέτ αλλιώς θα πάρω τηλέφωνο. Ίσως πάρω και τώρα μπας και κάνουν τίποτα...

Roula25
08-10-08, 17:57
Δεν θα περιμένεις λεπτό. Αυτή τη στιγμή χρεώνεσαι σαν πελάτης S4. Πάρε τους τώρα. Η αναβάθμιση πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα από ΟΤΕ και Otenet. Αυτά που κάνουν είναι μ@@@ίες. Απλά ξεχνάνε να το κάνουν.
Το έχω πάθει κάθε φορά που έκανα αναβάθμιση (4 φορές δηλ.). Μετά με έπαιρναν τηλ. και μου ζητούσαν συγνώμη. Τι να την κάνω τη συγνώμη που την πρώτη φορά έκανα 1 μήνα για να το καταλάβω ενώ αυτοί με χρέωναν κανονικά για την αναβαθμισμένη γραμμη.

sakis677
08-10-08, 18:47
επικοινωνησα με οτενετ και 121 και μου ειπαν οτι θα ελεχθει το προβλημα στο ψηφιακο κεντρο και αν δεν βγαλουν ακρη θα στειλουν τεχνικο στο σπιτι μου !!!!!! ομολογω αψογο το service

sakis677
11-10-08, 13:08
διορθωθηκε το προβλημα και τωρα κατεβαζω με την ιλιγγιωδη ( για μενα) ταχυτητα των 210 kb/sec...μπραβο στον οτε για το service του kai εσας για τις απαντησεις σας

nontasaggelis
12-10-08, 12:23
επικοινωνησα με οτενετ και 121 και μου ειπαν οτι θα ελεχθει το προβλημα στο ψηφιακο κεντρο και αν δεν βγαλουν ακρη θα στειλουν τεχνικο στο σπιτι μου !!!!!! ομολογω αψογο το service

Aυτα ειναι τα ωραια του ΟΤΕ!!!
Τελος:πληρωνεις κατι παραπανω και εχεις υπηρεσιες και εξυπηρετηση!
Εγω που εχω πολυ εξειδικευμενες διασυνδεσεις εδω στο σπιτι,με εχουν εξυπηρετησει με αψογο τροπο πολλες φορες!!!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΟΤΕ!!!

MIMHS
25-11-08, 21:16
εκανα και εγω αναβαθμιση απο 2 mps σε 4 mps αλλα τελικα παλι η ταχυτητα μου ειναι η ιδια...

atari88
26-11-08, 14:04
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, συνδεόμουν στα 24mbps (λέμε τώρα...) αλλά κατέβαζα ακόμα με ταχύτητες ανάλογες της παλιάς ταχύτητας, των 8mpbs δηλαδή (είχε κόφτη στα 800kb/sec). Έστρωσε σε λιγότερο από 1 βδομάδα. Προφανώς το αίτημα το διαχειρίζεται μετά τον ΟΤΕ η ΟΤΕΝΕΤ και θέλει τον χρόνο του...

tsek
26-11-08, 14:42
Γενικα,παντως καθε φορα που κανουμε αναβαθμιση ταχυτητας καλω ειναι να περνουμε ενα τηλεφωνακι να το επιβεβαιωνουμε,ποτε δεν ξερεις..:oneup:

030366
27-11-08, 01:35
Επειδή έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (αναβαθμίστηκα στα 4 αλλά αλλαγή δεν είδα), γνωρίζεις ότι θέλει μερικές μέρες να γίνει η αναβάθμιση;
Το μόντεμ πλέον συγχρονίζει στα 4 αλλά η ταχύτητα είναι η ίδια.

Υπάρχει περίπτωση να περιορίζουν επίτηδες την ταχύτητα στα 2 που ήταν προηγουμένως;

Sorry για την αργοπορημένη απάντηση. Απλώς με την ενημέρωση στο προφίλ έχει να κάνει. Μπορεί αμέσως την επόμενη μέρα απ'όταν ζητήσεις αναβάθμιση το ρούτερ να κλειδώνει στη νέα ταχύτητα, αλλά να κατεβάζει με βάση το μέχρι πρότεινος κλείδωμα του ρούτερ. Αν το έχετε παρατηρήσει στο 134 όταν ζητάτε αναβάθμιση πάντα λένε ότι εντός μιάς βδομάδας θα έχει γίνει η αναβάθμιση. Αν μετά από αυτό το χρονικό διάστημα βλέπετε ίδιες ταχύτητες τότε καλείτε κατευθείαν 121 για ψηφιακό έλεγχο, ούτε otenet, ούτε 1242.

vaggoulas
27-11-08, 01:41
Sorry για την αργοπορημένη απάντηση. Απλώς με την ενημέρωση στο προφίλ έχει να κάνει. Μπορεί αμέσως την επόμενη μέρα απ'όταν ζητήσεις αναβάθμιση το ρούτερ να κλειδώνει στη νέα ταχύτητα, αλλά να κατεβάζει με βάση το μέχρι πρότεινος κλείδωμα του ρούτερ. Αν το έχετε παρατηρήσει στο 134 όταν ζητάτε αναβάθμιση πάντα λένε ότι εντός μιάς βδομάδας θα έχει γίνει η αναβάθμιση. Αν μετά από αυτό το χρονικό διάστημα βλέπετε ίδιες ταχύτητες τότε καλείτε κατευθείαν 121 για ψηφιακό έλεγχο, ούτε otenet, ούτε 1242.
Θα πρέπει βέβαια πριν δηλωθεί κάποια βλάβη να βλέπεται τι Sx είναι η συνδρομή σας στην OTEnet.Γιατί μπορεί η γραμμή να την έχει ανεβάσει ο ΟΤΕ αλλά αν η συνδρομή έχει μείνει στην αρχική ταχύτητα λογικό είναι να μην έχεις το download το ανάλογο.

030366
27-11-08, 01:49
Δεν έχει σημασία, η otenet είναι internet provider (διαχειρίζεται μόνο username και password) Line provider είναι o OTE, οπότε εφόσον το ρούτερ κλειδώνει μετά από αναβάθμιση κανονικά από τα 1024 kbps στα 8192 πχ, αλλά αντι για 1 mbps κατεβάζει με 100 kbps τότε η otenet δεν έχει καμία σχέση.

vaggoulas
27-11-08, 01:51
Δεν έχει σημασία, η otenet είναι internet provider (διαχειρίζεται μόνο username και password) Line provider είναι o OTE, οπότε εφόσον το ρούτερ κλειδώνει μετά από αναβάθμιση κανονικά από τα 1024 kbps στα 8192 πχ, αλλά αντι για 1 mbps κατεβάζει με 100 kbps τότε η otenet δεν έχει καμία σχέση.
Δηλαδή σε γραμμή π.χ. 8Mbit, αν εσύ συνδεθείς με συνδρομή 1Mbit με πόσο θα κατεβάσεις?

030366
27-11-08, 01:54
Δεν σε πιάνω..

vaggoulas
27-11-08, 02:00
Δεν σε πιάνω..
Έστω ότι έχεις γραμμή 1Mbit και ζητάς αναβάθμιση από τον ΟΤΕ να πας στα 8.Ο ΟΤΕ μπορεί να ολοκληρώσει την αναβάθμιση την επόμενη μέρα και να πάει η γραμμή στα 8Mbit όμως το κομμάτι του providing το οποίο είναι στην ΟΤΕnet μπορεί να αργήσει να σου αλλάξει την συνδρομή και να σε αφήσουν για μέρες στο 1Mbit.Σε αυτήν την περίπτωση τι download θα είχες?
Γι'αυτό είπα πριν για το Sx (S1-S6 αν δεν κάνω λάθος ανάλογα με το πακέτο) που έχεις στην OTEnet.

030366
27-11-08, 02:07
Το internet providing όπως εξήγησα είναι άλλο πράγμα. Το αν θα κατεβάζεις με ταχύτητα ανάλογη των 8 mbps έχει να κάνει με την ενημέρωση του προφίλ από τον OTE. Από το my.otenet.gr φαίνεται μόνο ότι έχει γίνει η αλλαγή ταχύτητας, δεν μπορούν να ελέγξουν ταχύτητα, γιατί το κομμάτι αυτό είναι θέμα του line providing το οποίο ανήκει στον OTE.

vaggoulas
27-11-08, 02:16
Το internet providing όπως εξήγησα είναι άλλο πράγμα. Το αν θα κατεβάζεις με ταχύτητα ανάλογη των 8 mbps έχει να κάνει με την ενημέρωση του προφίλ από τον OTE. Από το my.otenet.gr φαίνεται μόνο ότι έχει γίνει η αλλαγή ταχύτητας, δεν μπορούν να ελέγξουν ταχύτητα, γιατί το κομμάτι αυτό είναι θέμα του line providing το οποίο ανήκει στον OTE.
Μα λες πριν πως από τον ΟΤΕ έχει γίνει η αναβάθμιση.Αν στο my.otenet βλέπεις σωστή ταχύτητα, στο router σωστό συγχρονισμό αλλά έχεις χαμηλό download τότε ναι μιλάς με 121 :)

030366
27-11-08, 02:21
Μάλλον το ίδιο λέμε αλλά δεν το έχουμε πάρει πρέφα. :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.