PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γινετε εδω?



kickme
06-10-08, 13:00
Καλημέρα σε όλους.
Έχω ένα προβληματάκι με την σύνδεση μ στο internet. Έχω βάλει ένα πακέτο της forthnet με φθινότερες κλήσεις και “24αρα” σύνδεση. Αφού ενεργοποιήθηκε η σύνδεση σύνδεσα το router (dlink w200), έκανα τις ρυθμίσεις αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να συνδεθώ για παραπάνω από ένα λεπτό. Έσβησε το led του adsl και μετά έπεφτε και το internet. Αυτό γινόταν συνέχεια μέχρι που κάηκε το router (εδώ έβαλα και εγώ λίγο το χεράκι μ :D ). Παίρνω τηλ την forthnet και μ λένε οτι ίσως φταίει η καλωδίωση του σπιτιού (τα ακούει λίγο ο ενοικιαστής :mad: ) και να πάρω τον OTE. Παίρνω τον OTE κ μ λέει οτι απο την στιγμή που άλλαξα πάροχο αυτοί δεν μπορούν να κάνουν πτπ και ότι ούτως η άλλος δεν μπαίνουν μέσα σε σπίτια οι τεχνικοί τους και κάτι τέτοια. Τέλος πάντων λέω με αυτούς άκρη δεν θα βγάλω και κάνω αίτηση στην forthnet να μ στείλουν τον απαιτούμενο εξοπλισμό, μου λένε σε 2 βδομάδες θα σας έρθει στο σπίτι. Ποιος περιμένει 2 βδομάδες σκέφτομαι και πετάγομαι και παίρνω ενα καινούργιο router (level one WBR 3460 ) το οποίο δεν δεχόταν καν να ανάψει το led του adsl. Μην έχοντας τι άλλο να κάνω αρχίζω και ψάχνω στα συρτάρια μ και βρίσκω ένα moden που μ είχαν δώσει απο την con-x (baudTec). Το συνδέω κάνω και τις ρυθμίσεις και τι να δω?! ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ :hmm: χωρίς να χάνει τη γραμμή και όλα αυτά. Συνδέω ένα άλλο modem-router και συνδέεται και αυτό.
Τώρα τι γίνετε? Τι φταίει? Τα modem-router δουλεύουν και όλα τα wireless router δεν μπορούν να πιάσουν γραμμή. :help:

miltiadis21
06-10-08, 15:38
μήπως να ζητήσεις απο την forthnet να σου ρίξει την γραμμή λίγο μάλλον είσαι στο όριο
π.χ μπορεί να ζορίζεται το ρούτερ σου να συχρονίσει στα 15mbit

@ ADSLgr.com All rights reserved.