PDA

Επιστροφή στο Forum : καρτα ηχου ερώτηση



spartacus
07-10-08, 00:30
πριν από λίγες ημέρες έχτισα εναν υπολογιστή χωρις την οθονη αξίας 1550 euro, δεν ειμαι όμως ικανοποιημένος από την onboard κάρτα ήχου, ήθελα να πάρω μια αλλά με απέτρεψε ο πωλητης λέγοντάς μου ότι η onboard φτάνει και περισεύει, δεν μου αρκεί και λέω διάολε έδωσα 1550 euro ε ας έχω μια κάρτα της προκοπής, έχετε να μου προτείνετε κάτι της προκοπής γύρω στα 100 euro; είχα μια terratec 5,1 αλλά δυστηχώς με τα vista 64 bit δεν τα πάει καλά (δεν ξεχωρίζει το κεντρικό ηχείο από το γούφερ) με την onboard 7.1 ο ήχος ακουγετε κάπως ένα πράγμα σαν να ακούγετε από το υπερπέραν ( ηχεια logitec 530 5.1) λέω να βάλω 7,1 και τα παλιά να τα κοτσάρω στον παλιό pentοum 4, είμαι όλος αυτιά.

lamda1976
07-10-08, 04:48
Αν η μητρική σου είναι της προκοπής δεν νομίζω οτι θα ακούσεις τρομερές διαφορές απο μια κάρτα των 100 € και αυτό οχι γιατί δεν θα είναι καλύτερη αλλά γιατί τα ηχεία που έχεις δεν σου δίνουν αυτή την δυνατότητα.
Τώρα αν η μητρική σου είναι μέτρια πιθανότατα να σου παρουσιαστούν προβλήματα με την ποιότητα του ήχου και θα θες κάρτα.
Δοκίμασε όμως πρώτα να εξαντλήσεις όλες τις πιθανότητες να έχεις κάνει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις και μετά αγόρασε.

Αν δεν σε πειράζει που όλο το panel της είναι επι της κάρτας τότε έχει μακράν καλύτερο A/D και D/A convertion........192KHz και η τιμή της είναι κοντά σε αυτά που διαθέτεις.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522561

spartacus
07-10-08, 15:54
καλή φαίνεται, και μαλλον θα την αγοράσω, εκείνο όμως που με προβληματίζει ειναι τα ηχεία, να βάλω τα 7,1 της creative; ειναι η μόνη που βγάζει 7,1, ή να αγοράσω τα 5,1 Logitech Ηχεία G51; βρίσκομαι σε δίλλημα γιατι τα euro δεν ειναι μαρούλια και αν τα αγοράσω όλα τα παραπάνω θα κοστίζουν ολα μαζί 230 euro περίπου, γνωρίζεις να υπάρχουν ασυμβατότητες με ηχεια creative ή logitec με την συγκεκριμένη κάρτα; ή οτιδήποτε άλλο;

best71
07-10-08, 16:38
καλή φαίνεται, και μαλλον θα την αγοράσω, εκείνο όμως που με προβληματίζει ειναι τα ηχεία, να βάλω τα 7,1 της creative; ειναι η μόνη που βγάζει 7,1, ή να αγοράσω τα 5,1 Logitech Ηχεία G51; βρίσκομαι σε δίλλημα γιατι τα euro δεν ειναι μαρούλια και αν τα αγοράσω όλα τα παραπάνω θα κοστίζουν ολα μαζί 230 euro περίπου, γνωρίζεις να υπάρχουν ασυμβατότητες με ηχεια creative ή logitec με την συγκεκριμένη κάρτα; ή οτιδήποτε άλλο;

Αν ειιναι να δωσεις τοσα πολλα ευρω για την καρτα σου , τοτε για ηχεια πρεπει να σκασεις πανω απο 200 ευρω για να καταλαβεις διαφορα στον ηχο.

Η ποιοτητα των ηχειων κανει την μεγαλη διαφορα στον ΗΧΟ;)

spartacus
07-10-08, 16:51
σε 5,1 ηχεία που εγώ θέλω τα πιο ακριβά και στο e-shop αλλα και στο plaisio ειναι της logitec και της altec 113 και 149 euro αντίστοιχα, οπότε..... θα πάρω ένα απο τα δυο, λέω για logitec.

Πύρρος
07-10-08, 16:59
Έχεις που να βάλεις τα 7.1;

Ακούγεται χαζή ερώτηση, αλλά άμα ο χώρος δεν συνεργάζεται, τα επιπλέον ηχεία θα είναι πεταμένα λεφτά.

best71
07-10-08, 18:48
Αν μπορεις να τα ακουσεις πριν τα αγορασεις ειναι μεγαλο συν, ασε που θα γλιτωσεις απο ερωτησεις του τυπου:

''εσεις τι θα μου μου προτεινετε;''

και ολοι θα σου λενε για το δικο τους συστημα ηχειων και εκει θα χασεις την μπαλα...:whistle:

lamda1976
07-10-08, 21:39
Αν ειιναι να δωσεις τοσα πολλα ευρω για την καρτα σου , τοτε για ηχεια πρεπει να σκασεις πανω απο 200 ευρω για να καταλαβεις διαφορα στον ηχο.
Η ποιοτητα των ηχειων κανει την μεγαλη διαφορα στον ΗΧΟ;)

:oneup:


Πολλά τα λεφτά για κάρτα ήχου και λίγα για ηχεία τα οποία θα κουμπώσεις στην κάρτα αυτή.
Αν είσαι αποφασισμένος να αγοράσεις ένα suround πακέτο όπως της logitech τότε θα σου πρότεινα μια καρτούλα στα 30-40€(και πολλά είναι).
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=926426&catalog=20&category=69977761
Μόνο και μόνο για να σου φύγει η ιδέα οτι δεν παίζεις με την onboard κάρτα.

Πεταμένα λεφτά αν δώσεις 120€ για κάρτα ήχου και 200€ για ηχοσύστημα.

spartacus
11-10-08, 16:59
τελικά πήρα ηχεία τα logitech τα g51 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501654
και καρτα ήχου την ASUS XONAR D2X/XDT/A http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522601

η καρτα θα ερθει την τεταρτη, τα ηχεία τα έχω βάλει και ειμαι ευχαριστημένος πολύ καλυτερα από τα προηγουμενα logitech 530

@ ADSLgr.com All rights reserved.