PDA

Επιστροφή στο Forum : εξελιξη με αλτεκ;



PanosChios
07-10-08, 06:51
αυτο

http://www.speedtest.net/result/334888126.png

αυτο

http://www.speedtest.net/result/334888371.png

και αυτο

http://www.speedtest.net/result/334888587.png

σας λενε τιποτα ή ετυχε;
ειμαι χιο εγω... :hmm:


edit: οι μετρησεις εγιναν πριν 5 λεπτα.
δηλαδη 6.45

Pelvis
07-10-08, 10:50
Εμένα (Χανιά) χθες το βράδυ σε μέτρηση που έκανα μου έβγαλε 127 kb/s down ISDN δηλαδή πάει το ADSL !!! :(

Giama
07-10-08, 12:43
edit: οι μετρησεις εγιναν πριν 5 λεπτα.
δηλαδη 6.45

Κάνε τις ίδιες μετρήσεις και στις 10 το πρωί, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00 κλπ. και δες τη διαφορά.
Την ώρα που έκανες τις προηγούμενες είναι απλά εντελώς άδειο το δίκτυο.

digeo21
07-10-08, 13:05
πες τα ρε φιλε γιαμα.μαζι θα κεισουμε την αλτεκ.μαζι της μεχρι τελους....

veguras
07-10-08, 17:23
Εγω προχθες βράδυ κατέβαζα με 500 kb/s και χάρηκα, αλλά τώρα έχει πέσει στο 170-180! Η ταχύτητα πάντως έχει βελτιωθεί αρκετά απ' ότι πριν 15-20 μέρες, όταν κατέβαζα με 20-25 kb/s!!!
Ξέρει κανένας αν υπάρχουν έστω και ελάχιστες πιθανότητες να διορθωθούν τα πράγματα και να αναστηθεί η ΑΛΤΕΚ (και μαζί της κι εμείς!!!);
Κάποιος μου είπε πως θα την απορροφήσει ο ΟΤΕ, ισχύει τέτοιο σενάριο?

tedd
07-10-08, 17:57
O λογος που υπάρχει αυξηση στις ταχυτητες ειναι οτι εχουν φύγει οι μίσοι πελάτες της και κυριως οι heavy downloaders και υπάρχει ετσι περισσοτερο διαθεσιμο bandwindth, κατα τα άλλα δεν εχει γίνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα απο την altec για να βελτιωθει η κατάσταση.
Σε κανα 2 μήνες, αν υπάρχει εως τοτε, που θα έχουν μεινει ελάχιστοι οι ταχύτητες θα ειναι όπως πριν:p.

gtriant
08-10-08, 11:57
Καλά ρε παιδιά. Που τις είδατε αυτές τις ταχύτητες??? Εγω από τότε που ξεκίνησε η όλη ιστορία, κατεβάζω με 5-6 kb με 24Μbps ονομαστική!!!! Στα τρελά κέφια πιάνει κανα 20άρικο και για λίγο. Όποτε βλέπω Mail με συνημμένα, βγάζω σπυριά...

Η πλάκα βέβαια είναι ότι το upload φυσάει!!!!

veguras
08-10-08, 16:49
Εκτός του ότι βελτιώθηκε η ταχύτητα και κατεβάζω πλέον σαν να έχω adsl 2mb/s, εδώ και λίγες μέρες έφτιαξε και το τηλέφωνο και δεν παίρνω πλέον το 1777 μπροστά...

Λέτε να γίνει κανένα θαύμα;;; :hmm:

a66fm
08-10-08, 18:34
δεν νομιζω:whistle:

tedd
08-10-08, 18:41
veguras αφου έγιναν ολά αυτά που λές, πάιξε και κάνα τζόκερ, ποτέ δεν ξερεις! με τέτοια τύχη που 'χεις.:)

veguras
08-10-08, 23:19
Εν τω μεταξύ μου έχουν πει κι άλλοι οτι δεν αντιμετωπίζουν πλεον πρόβλημα με τον τηλέφωνο...

Embrance
09-10-08, 02:16
Καλά ρε παιδιά. Που τις είδατε αυτές τις ταχύτητες??? Εγω από τότε που ξεκίνησε η όλη ιστορία, κατεβάζω με 5-6 kb με 24Μbps ονομαστική!!!! Στα τρελά κέφια πιάνει κανα 20άρικο και για λίγο. Όποτε βλέπω Mail με συνημμένα, βγάζω σπυριά...

Η πλάκα βέβαια είναι ότι το upload φυσάει!!!!
Και εδω το ιδιο.Αν δεν ηταν τα 70 Ευρα για το τελος διακοπης θα την ειχα κανει αιωνες τωρα.

baskon
09-10-08, 08:24
κανε μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ για το προβλήμα που παρουσιαζεται και δε θα πληρωσεις τελος διακοπης.Η Αλτεκ σου χρωσταει αποζημιωση συμφωνα με τους όρους και δε τις χρωστας εσυ.
Καλα αν μενει κανας μηνας ακομα μεχρι τη ληξη του συμβολαιου σου καλα εισαι.Αλλιως τι περιμενεις αν εχεις ακομα τετοιες ταχυτητες?

Embrance
09-10-08, 13:09
Υπαρχει καποιο λινκ με καποιο προτυπο καταγγλιας και πως να το κανω?Ευχαριστω για τον χρονο(εχω αλλους 5 μηνες,ουφ!!)

drfear
09-10-08, 19:38
Εκτός του ότι βελτιώθηκε η ταχύτητα και κατεβάζω πλέον σαν να έχω adsl 2mb/s, εδώ και λίγες μέρες έφτιαξε και το τηλέφωνο και δεν παίρνω πλέον το 1777 μπροστά...

Λέτε να γίνει κανένα θαύμα;;; :hmm:

δε χρειαζεται το 1777 γιατι η Αλτεκ δρομολογει τις κλησεις σου μεσω ΟΤΕ και οχι μεσω του δικου της δικτυου... για αυτο και υπαρχει περισσοτερο διαθεσιμο bandwidth πλεον...

Τουλαχιστον αυτο νομιζω πως συμβαινει σε μενα (αλλη ποιοτητα στο τηλεφωνημα, πιο γρηγορη συνδεση με τον καλουμενο αριθμο, δεν υπαρχει αποκρυψη οταν παιρνεις στα κινητα... αρα κανονικοτατα μεσω ΟΤε η κληση.) .... και προφανως θα τισ δεις αυτες τις κλησεις στον επομενο λογαριασμο του ΟΤΕ ;)

kgian
09-10-08, 22:08
Εμένα η μία 24άρα που συγχρονίζει στα 6 (όπως και πριν το πρόβλημα πιάνει σε rapidshare γύρω στα 600-650κβ δηλαδή φούλ.

Η αλλη που συγχρονίζει στα 19 πιάνει στο ράπιντ απο 800κβ μέχρι 2200 (όπως πριν το πρόβλημα. Συνήθως είναι στα 1600.

Με τα μεήλ και τα συνημένα δεν έχω πρόβλημα. Με το youtube έχω λίγο πρόβλημα, άλλοτε πάει καλά , άλλοτε κάνει Buffer αλλά γενικώς έχει βελτιωθεί.

Γενικώς για αυτά που κάνω με ικανοποιεί, το θέμα είναι πόσο θα κρατήσει..

cos_mor
09-10-08, 22:09
Υπαρχει καποιο λινκ με καποιο προτυπο καταγγλιας και πως να το κανω?Ευχαριστω για τον χρονο(εχω αλλους 5 μηνες,ουφ!!)



Αν δεν βρεις καλύτερο κείμενο στείλε αυτη, που την ξανάστειλα , στο Συνήγορο καταναλωτή,γιατί υπάρχει πλήρης αδιαφορία.
Πιστεύω οτι ειναι καλό να στείλουμε πολλές μήπως ξυπνήσει κανείς και αλλάξει κάτι.
Τουλάχιστον να μην απαιτούν επιπλέον χρεωσεις.


Σας ξαναστέλνω την καταγγελία προς Altec, και σας ενημερώνω οτι δεν υπήρξε καμία ενέργεια απο μέρους τους.
Επιπλέον εχουν το θράσος να χρεώνουν στον λογαριασμό την συνδρομή ιντερνετ, του επόμενου μήνα καθώς και τις χρεώσεις προεπιλογής φορέα της τηλεφ. γραμμής σαν να λειτουργουν ολα κανονικά.
Προφανως εκμεταλεύονται την μη εφαρμογή των νόμων και την αδράνεια των οργανώσεων για την προστασία των καταναλωτών.
Απο εσας μου τηλεφώνησε κάποιος για να με ενημερώσει για τις οφειλές της Altec προς τον ΟΤΕ, (σαν να μην τα γνωριζαμε!) και να μου πει οτι δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα γιατί η εν λόγω εταιρία πάει για πτώχευση!!!



ΑΙΤΗΣΗ
ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ
Ονοματεπώνυμο...................................………
Οδός….............…Αριθ….........Πόλη..........................
Τηλέφωνο…..................…./.κιν..............…………
Φαξ………………….email….................................……..


ΠΡΟΣ

Επωνυμία Παρόχου/Εταιρίας……ALTEC TELECOMS…ΑΕ…..……
Οδός…ΠΑΤΜΟΥ…………Αριθ…14…Πόλη....ΜΑΡΟΥΣΙ-ΑΘΗΝΑ
Τηλέφωνο…2116872900.......Φαξ……2116872901
e-mail…………creditControl@altectelecoms.gr…………..

Ιστορικό
Είμαι κάτοχος της τηλεφωνικής σύνδεσης με αρ ……..……..
Επειδή από 22/8/08 διακόπηκε , χωρίς καμία ενημέρωση , η παροχή υπηρεσιών γρήγορου Ιντερνετ , Jetpack Megabit, την οποία εχω προπληρώσει και αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της εργασίας μου καθώς και η προεπιλογή φορέα, γεγονός που συνεπάγεται την μη δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας ( παρά μέσω ΟΤΕ).
Με την παρούσα ΖΗΤΩ:
1. Την ΑΜΕΣΗ αποκατάσταση της σωστής λειτουργίας της σύνδεσης
2. Την διαγραφή των φερόμενων ποσών (λογαριασμών, τελών κλπ) για το διάστημα που παρέχετε πλημμελώς τις υπηρεσίες σας
3. Την καταβολή αποζημίωσης για την ζημία που υφίσταμαι από την πλημμελή παροχή των υπηρεσιών σας.
Με ρητή επιφύλαξη για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου.

Κοινοποίηση:
1. Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ.
Φαξ: 210 3300591, e-mail: info@ekpizo.gr
2. Υπουργείο Ανάπτυξης, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
Φαξ: 210 3842642, e-mail: info@efpolis.gr
3. Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων
Φαξ: 210 6105049, e-mail: info@eett.gr



ΗΜ/ΝΙΑ...31-08-2008

O ΑΙΤΩΝ

MessengerOfGood
10-10-08, 13:30
δε χρειαζεται το 1777 γιατι η Αλτεκ δρομολογει τις κλησεις σου μεσω ΟΤΕ και οχι μεσω του δικου της δικτυου... για αυτο και υπαρχει περισσοτερο διαθεσιμο bandwidth πλεον...

Τουλαχιστον αυτο νομιζω πως συμβαινει σε μενα (αλλη ποιοτητα στο τηλεφωνημα, πιο γρηγορη συνδεση με τον καλουμενο αριθμο, δεν υπαρχει αποκρυψη οταν παιρνεις στα κινητα... αρα κανονικοτατα μεσω ΟΤε η κληση.) .... και προφανως θα τισ δεις αυτες τις κλησεις στον επομενο λογαριασμο του ΟΤΕ ;)

Δηλαδή χωρίς μονομερή καταγγελία της μεταξύ μας σύμβασης;
Όσο πρόβλημα και να έχουν αυτό δεν μπορεί να γίν ει αυθαίρετα!

cos_mor
10-10-08, 19:52
Δηλαδή χωρίς μονομερή καταγγελία της μεταξύ μας σύμβασης;
Όσο πρόβλημα και να έχουν αυτό δεν μπορεί να γίν ει αυθαίρετα!

Δεν πιστευω οτι δρομολογούνται μέσω Οτε, αλλωστε εαν καταφέρω να πάρω χωρίς το 1777,
οι χρεωσεις της Αλτεκ φαινονται αμέσως στο λογαριασμό. Αυτά λειτουργούν κανονικότατα:p

drfear
11-10-08, 21:44
Δηλαδή χωρίς μονομερή καταγγελία της μεταξύ μας σύμβασης;
Όσο πρόβλημα και να έχουν αυτό δεν μπορεί να γίν ει αυθαίρετα!

και ξαφνικα σας εδωσε επιπλεον υπηρεσια . εμφανιση αριθμου καλουντος στα κινητα;
(και εκανε και πιο γρηγορη τη συνδεση με τον καλουμενο που ως γνωστον μεσω αλτεκ καθυστερουσε καποια δευτερολεπτα ενω μεσω οτε ειναι "ακαριαια" )

Δυσκολευομαι να το πιστεψω... :nono:
το πολυ πολυ να τα δρομολογει μεσω οτε και να τα χρεωνεται απο τον οτε και να τα χρεωνει σε εσενα για να πληρωσει (οποτε το κανει αυτο) στον οτε και τις κλησεις αυτες

Giama
11-10-08, 22:19
Περίπτωση να δρομολογεί τις κλήσεις πλέον σε συνεργασία με άλλο πάροχο υπάρχει;

revolvergr
11-10-08, 23:26
Περίπτωση να δρομολογεί τις κλήσεις πλέον σε συνεργασία με άλλο πάροχο υπάρχει;

Κάτι ακούγεται οτι θα δρομολογεί τις κλήσεις μέσω hol

Giama
11-10-08, 23:42
Κάτι ακούγεται οτι θα δρομολογεί τις κλήσεις μέσω hol

Ακριβώς γι'αυτό λέω μήπως ήδη δρομολογεί τις κλήσεις μέσω άλλου παρόχου και γι'αυτό π.χ. εμφανίζεται τώρα ο αριθμός στις κλήσεις προς κινητά κλπ.

nontasaggelis
12-10-08, 02:31
Ακριβώς γι'αυτό λέω μήπως ήδη δρομολογεί τις κλήσεις μέσω άλλου παρόχου και γι'αυτό π.χ. εμφανίζεται τώρα ο αριθμός στις κλήσεις προς κινητά κλπ.

H αναγνωριση προ κινητα (ειδικα cosmote & vodafone-αφου στην telestet υπηρχε παντα) ,καθως και σε ολες τις διεθνεις κλησεις παρεχετε και απο την προεπιλογη φορεα,και με κλησεις με προθεμα, και απο κληση με καρτα talk-talk και απο i-call απο τελη Ιουνιου!
Εκ τοτε εγινε αλλαγη του τροπου δρομολογησης κλησεων και της συχνοτητας αποστολης πληροφοριας του καλουντος αριθμου!Πολυ πριν λοιπον τα προβληματα με την διασυνδεση με τον οτε!
Οσο αφορα το i-call καποια προβληματα που παρουσιαστηκαν στην αρχη με τον τερματισμο των κλησεων εχουν αποκατασταθει πληρως! Μπορει εδω να παιζει και "βοηθεια"απο αλλη εταιρεια!
Το τελευταιο καιρο παρατηρειται πολυ βελτιωση και στην σταθερη τηλεφωνια!(ειτε με προεπιλογη,ειτε με χρηση προθεματος,ειτε με χρηση talk-talk)
Ουτως η αλλως οπως ειχα ενημερωθει απο την εταιρεια,το μελημα τους ηταν με την διαθεσιμη διασυνδεση,το διαθεσιμο ευρος,τις διαθεσιμες υποδομες και τις εφεδρικες ζευξεις που ειχαν ηταν να υποστηριξουν Συζευξις και i-call! Και αμεσως μετα αναλογα τις εξελιξεις και τις "συνεργασιες" τηλεφωνια και ιντερνετ!
Τελος δεν παρατηρω εγω αυτο που λετε για πιο γρηγορη συνδεση με τον καλουμενο! Οπως ηταν,ειναι!Σε καλα επιπεδα,οπως παντα! Μιας και δουλευω παρα πολυ ολες τις υπομορφες της τηλεφωνιας της αλτεκ,εγω το ιδιο το αντιλαμβανομαι!!!

kalligator
16-10-08, 13:59
παίδες δεν ξέρω αν είναι προσωρινό αλλά η σύνδεση μου σταμάτησε (0 down/upstream transmit power) και μετά από λίγο κόπηκε και η γραμμή. δεν δίνει καν σήμα στο ρούτερ.
μάλλον "ήρθε το τέλος";
update: ξαναήρθε το σήμα της γραμμής αλλά πάλι με 0 δύναμη.

aiadas
16-10-08, 14:40
Δες κι εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2392047#post2392047

birbilis
16-10-08, 16:57
Τα ίδια και μένα...γραμμή up, σύνδεση με Ip κανονικά αλλά δεν ανοίγει τίποτα...:down:
ελπίζω να είναι προσωρινό...

garibaldi
16-10-08, 17:01
i-call τέλος από σήμερα το μεσημέρι. Registration failed.
Η σελίδα www.i-call.gr δεν ανοίγει πιά.....

Veldrin
16-10-08, 17:04
μια χαρά μου ανοιγει εμένα

garibaldi
16-10-08, 17:05
otenet είμαι

vaggoulas
16-10-08, 17:15
Και με Tellas μια χαρά ανοίγει το www.i-call.gr .

nontasaggelis
16-10-08, 17:22
otenet είμαι

Εμενα παλι με ΟΤΕΝΕΤ ανοιγει κανονικα!

apodem
16-10-08, 17:57
Από HOL τζίφος.

whitehed
16-10-08, 18:07
Με Hol δεν ανοιγει ουτε το e-billing πλεον...ΚΡΙΜΑ:down:

kokoretsi
16-10-08, 20:15
από forthnet τίποτα !

Giama
16-10-08, 21:30
Η ADSL σύνδεση είναι νεκρή πλέον (0 up/0 down) αλλά η γραμμή ενεργή.

Από ntua.gr dial-up που είμαι τώρα ανοίγουν κανονικά τα altectelecoms.gr κλπ.

backos
16-10-08, 21:45
ACN -> forthnet OFF
ACN -> εξωτερικό OFF
ACN -> Ontelecom OFF
ACN -> Net one OFF
ACN -> lannet OFF
ACN -> Teledome OFF

ACN -> HOL OK
ACN -> EDET OK
ACN -> OTENET OK
ACN -> TELLAS OK

αυτό που είναι περίεργο είναι οτι όσα δουλεύουν είναι μεσο AIX , αρα γιατί δεν περνάνε και τα υπόλοιπα από εκεί ?

mmaker
16-10-08, 21:47
Από σήμερα το μεσημέρι,το δίκτυο,πάπαλα....Seabone down
Τέλος εποχής για την Altectelecoms...

sdikr
16-10-08, 21:48
ACN -> forthnet OFF
ACN -> εξωτερικό OFF
ACN -> Ontelecom OFF
ACN -> Net one OFF
ACN -> lannet OFF
ACN -> Teledome OFF

ACN -> HOL OK
ACN -> EDET OK
ACN -> OTENET OK
ACN -> TELLAS OK

αυτό που είναι περίεργο είναι οτι όσα δουλεύουν είναι μεσο AIX , αρα γιατί δεν περνάνε και τα υπόλοιπα από εκεί ?

Γιατί οι αλλοί πάροοχοι τα κόβουν, παλιότερα υπήρχαν πάροχοι που κάναν ακρίβως αυτη την χρήση (μέχρι που το είδαν οι συνεργάτες και είπαν, τέρμα κόμενα αυτά)

lewton
16-10-08, 23:45
Αυτό προφανώς σημαίνει ότι σύντομα θα μας κόψει και την ADSL πρόσβαση ο ΟΤΕ. Απλά δεν πρόλαβαν να τις κόψουν όλες σήμερα (ή μπορεί να περιμένουν 2-3 μέρες μήπως και τους καλέσουμε και ζητήσουμε να μας γυρίσουν σε Conn-X).

Αναρωτιέμαι τι θα γίνει με τις προεπιλογές. Αυτόματη επιστροφή στον ΟΤΕ ή θα είναι νεκρό το τηλέφωνο αν δε βάζουμε το 1777;

digeo21
16-10-08, 23:59
λογικα θα μεταφερθουν στον οτε ολες οι προεπιλογες.και το ιντερνετ οπου θελει ο καθενας

kokoretsi
17-10-08, 00:44
Περίεργο πάντως. Εγώ περίμενα ότι η Altec θα την πάλευε την φάση ...

koprodogis
17-10-08, 00:49
Ολα τα ωραια εχουν κακο τελος.
Κριμα μπορω να πω οτι ηταν παντα η πρωτη μου επιλογη απο εποχες 384

Giama
17-10-08, 00:57
Ολα τα ωραια εχουν κακο τελος.
Κριμα μπορω να πω οτι ηταν παντα η πρωτη μου επιλογη απο εποχες 384

Κι εμένα το ίδιο.
Στην πλάτη του ΟΤΕ και λοιπών πιστωτών βέβαια όπως αποδείχθηκε αλλά όπως και να'χει ήμουν πολύ ικανοποιημένος για μεγάλο διάστημα που ήμουν στην Altec.

geopyth
17-10-08, 12:19
Τέλος εποχής για την Αλτεκ. Ξεχάστε το ΙΝΤΕΡΝΕΤ ξεχάστε τα πάντα, το μόνο που μένει είναι πότε θα μπει το λουκέτο. - :down:

garibaldi
17-10-08, 12:45
από σήμερα το πρωί, πάλι up tο i-call και η ιστοσελίδα του.
otenet στο γραφείο -
το παλεύουν μάλλον, αλλά το τέλος έρχεται....

EvilHawk
17-10-08, 12:59
ALTEC : Αίτηση πτώχευσης θα καταθέσει σήμερα, 17/10/2008 στο αρμόδιο δικαστήριο (17-10-08) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=240229)

@ ADSLgr.com All rights reserved.