PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύο ερωτήσεις για HOL Double Play



vigor83
07-10-08, 14:44
Παιδιά συγχωρήστε με αν έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις που θα κάνω, αλλά μόλις ήρθα στο χωριό (κωμόπολη για την ακρίβεια και πριν λίγο καιρό καλύφθηκε από το ιδιόκτητο της hol) για να συνδέσω το fritz για τους γονείς μου.

1) Επειδή το σπίτι είναι διώροφο, θέλω να κάνω την πατέντα που λέει μέσα το βιβλιαράκι της hol (σελ. 18) για να έχουν τηλέφωνο όλες οι συσκευές του σπιτιού κατευθείαν από τα μπριζάκια, χωρίς να χρειάζεται να τις βάζω πάνω στο router. Λέει όμως μέσα ότι με αυτόν τον τρόπο δεν πρέπει να συνδέσω πάνω από δύο τηλέφωνα! Αληθεύει αυτό; Έχουμε συνολικά τέσσερις συσκευές. Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα; Φαντάζομαι πως όλο και κάποιος θα το έχει δοκιμάσει.

2) Οι κλήσεις από τη δεύτερη γραμμή είναι και αυτές δωρεάν ή χρεώνονται;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

aa144
07-10-08, 14:47
Μπορείς να βάλεις αρκετές συσκευές παράλληλα, όπως και με τη γραμμή του ΟΤΕ.

Με την πατέντα δίνεις τη μια από τις δυο γραμμές (αν έχεις δυο γραμμές) στο τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού. Σε όσες συσκευές συνδέσεις έτσι, θα χρησιμοποιήσεις ADSL φίλτρο. Τη δεύτερη γραμμή την έχεις πάνω στο ρούτερ (πάντα αν έχεις δυο γραμμές).

Η δεύτερη γραμμή (αν έχεις δυο γραμμές) είναι και αυτή δωρεάν (όχι όπως στην ΟΝ).

vigor83
07-10-08, 15:09
Μπορείς να βάλεις αρκετές συσκευές παράλληλα, όπως και με τη γραμμή του ΟΤΕ.

Με την πατέντα δίνεις τη μια από τις δυο γραμμές (αν έχεις δυο γραμμές) στο τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού. Σε όσες συσκευές συνδέσεις έτσι, θα χρησιμοποιήσεις ADSL φίλτρο. Τη δεύτερη γραμμή την έχεις πάνω στο ρούτερ (πάντα αν έχεις δυο γραμμές).

Η δεύτερη γραμμή (αν έχεις δυο γραμμές) είναι και αυτή δωρεάν (όχι όπως στην ΟΝ).

Σε ευχαριστώ πολύ για την ταχύτατη απάντησή σου! Ακριβώς επειδή είχα ακούσει κάποτε για την ΟΝ ότι η δεύτερη γραμμή χρεώνει τις κλήσεις, είπα να ρωτήσω για να σιγουρευτώ! Για τη δεύτερη γραμμή είμαι σίγουρος ότι έχω γιατί κάλεσα στο κινητό μου και είδα και το νούμερο. Δεν δίνει σε όλους δύο γραμμές;

aa144
07-10-08, 15:58
Λόγω τηλεφωνίας POTS και επειδή στοιχίζει η δεύτερη γραμμή (στο VOIP) τελευταία δεν πολυεμφανίζεται.

rav3n
07-10-08, 22:45
Παρενθεση: Σε διοροφο σπιτι γυρνοντας το σημα μεσα στο υπολοιπο σπιτι στην περιπτωση που εχεις VOIP τηλεφωνια (δηλαδη δουλευει το τηλεφωνο μονο πανω στον ρουτερ) τοτε σχεδον σιγουρα θα εχεις προβλημα..λογω μεγαλης καλωδιωσης..Σε περιπτωση POTS φυσικα δεν θα υπαρξει αυτο το προβλημα.

vigor83
07-10-08, 22:53
Παρενθεση: Σε διοροφο σπιτι γυρνοντας το σημα μεσα στο υπολοιπο σπιτι στην περιπτωση που εχεις VOIP τηλεφωνια (δηλαδη δουλευει το τηλεφωνο μονο πανω στον ρουτερ) τοτε σχεδον σιγουρα θα εχεις προβλημα..λογω μεγαλης καλωδιωσης..Σε περιπτωση POTS φυσικα δεν θα υπαρξει αυτο το προβλημα.

Δεν είναι και τόσο μεγάλο το σπίτι. Τουλάχιστον η πιο απομακρυσμένη συσκευή δεν ξεπερνάει τα 30 μέτρα απόσταση από το router (όπως λένε και οι οδηγίες). Μιας και το είπες πάντως, θα είμαι προετοιμασμένος και για αυτήν την εκδοχή. Όταν λες ότι θα έχω πρόβλημα εννοείς ότι κάποια τηλέφωνα μπορεί να μην έχουν γραμμή ή ότι θα δημιουργηθεί γενικότερο μπλοκάρισμα στις συσκευές και δεν θα παίρνει τηλέφωνο καμία;

rav3n
07-10-08, 23:08
Δεν είναι και τόσο μεγάλο το σπίτι. Τουλάχιστον η πιο απομακρυσμένη συσκευή δεν ξεπερνάει τα 30 μέτρα απόσταση από το router (όπως λένε και οι οδηγίες). Μιας και το είπες πάντως, θα είμαι προετοιμασμένος και για αυτήν την εκδοχή. Όταν λες ότι θα έχω πρόβλημα εννοείς ότι κάποια τηλέφωνα μπορεί να μην έχουν γραμμή ή ότι θα δημιουργηθεί γενικότερο μπλοκάρισμα στις συσκευές και δεν θα παίρνει τηλέφωνο καμία;

τα προβληματα που μπορεις να εχεις σε μια τετοια περιπτωση ειναι:
1. μη αναγνωριση εισερχομενων κλησεων στις συσκευες εκτως ρουτερ.
2. αποσυνδεσεις (φυσικα αυτο σημαινει οτι θα πεφτει και η τηλεφωνια)
3. χαμηλος συγχρονισμος. (αναλογα τον συγχρονισμο, εαν εχεις πολυ χαμηλο Upload και δεχθεις πχ δευτερη κληση θα σκαει και σε αυτη την περιπτωση η τηλεφωνια)
4. μερικες φορες θορυβος σαν φυσιγμα.

vigor83
08-10-08, 09:57
τα προβληματα που μπορεις να εχεις σε μια τετοια περιπτωση ειναι:
1. μη αναγνωριση εισερχομενων κλησεων στις συσκευες εκτως ρουτερ.
2. αποσυνδεσεις (φυσικα αυτο σημαινει οτι θα πεφτει και η τηλεφωνια)
3. χαμηλος συγχρονισμος. (αναλογα τον συγχρονισμο, εαν εχεις πολυ χαμηλο Upload και δεχθεις πχ δευτερη κληση θα σκαει και σε αυτη την περιπτωση η τηλεφωνια)
4. μερικες φορες θορυβος σαν φυσιγμα.

Χμμ. Μα δεν υποτίθεται ότι βάζουμε φίλτρο πίσω από κάθε τηλεφωνική συσκευή για να αποφύγουμε τα 2,3 και 4;

CRC
08-10-08, 11:17
Η χρήση του ADSL splitter ανάποδα (δηλαδή ως mixer) δεν είναι και ότι πιο έξυπνο έχουμε δει από την HOL.

Εν πάση περιπτώσει, πιθανά προβλήματα που ενδεχομένως θα έχεις αν το καλώδιο είναι αρκετά μεγάλο σε μήκος και αν τοποθετήσεις πολλές συσκευές είναι...να μην έχεις CLIP σε κάποιες συσκευές (κυρίως στις πιο απομακρυσμένες) ή και σε όλες (η χρήση, splitter και inline filters εξασθενεί αρκετά την FSK σηματοδοσία). Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να μην κουδουνίζουν κάποιες συσκευές (ή και όλες).

Απλά να έχεις υπόψη ότι κάθε τηλεφωνική συσκευή θα πρέπει να συνδέεται στη πρίζα με την παρεμβολή ενός inline filter διαφορετικά ο θόρυβος από το κλείστρο και άλλες παρασιτικές συχνότητες κατά την διάρκεια της λειτουργίας της ενδέχεται να δημιουργήσουν πρόβλημα στο ADSL.

vigor83
08-10-08, 14:04
Μάλιστα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα το δοκιμάσω και αν υπάρξουν προβλήματα με τις πολλές συσκευές, απλώς θα συνδέσω πάνω στο router μια βάση με δύο ασύρματα, ένα για κάθε όροφο και τέλος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.