PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις από Connx κάθε 2 ώρες



mac1973
07-10-08, 14:58
Γεια σε όλους,

Είμαι καινούργιος στο χώρο και με μόλις 5-6 μέρες Adsl γραμμή
Έχω το Connx 2mb με το ενσύρματο Baudtec router που δίνει ο ΟΤΕ δωρεάν.

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ ε'ιμαι συνδεδεμένος κι όλα καλά, κάθε 1-2 ώρες σβήνει το 4ο λαμπάκι του ρούτερ και αποσυνδέομαι. Κλείνω το ρουτερ απο το διακόπτη του (όχι ρεσετ) και μετά πάλι όλα καλά. Γιατί γίνεται αυτό ?
Υπάρχει άλλος τρόπος μέσα από ρυθμίσεις κλπ?

Ευχαριστώ πολύ;);)

Georgevtr
07-10-08, 15:32
Γεια σε όλους,

Είμαι καινούργιος στο χώρο και με μόλις 5-6 μέρες Adsl γραμμή
Έχω το Connx 2mb με το ενσύρματο Baudtec router που δίνει ο ΟΤΕ δωρεάν.

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ ε'ιμαι συνδεδεμένος κι όλα καλά, κάθε 1-2 ώρες σβήνει το 4ο λαμπάκι του ρούτερ και αποσυνδέομαι. Κλείνω το ρουτερ απο το διακόπτη του (όχι ρεσετ) και μετά πάλι όλα καλά. Γιατί γίνεται αυτό ?
Υπάρχει άλλος τρόπος μέσα από ρυθμίσεις κλπ?

Ευχαριστώ πολύ;);)


Ξεκινα απο εδω αρχικα... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

mac1973
07-10-08, 22:25
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση αλλά το πρόβλημα δεν είναι η γραμμή μου.
Το πρόβλημα είναι είται οι ρυθμίσεις είται το ίδιο το ρούτερ. Το αστείο είναι ότι όταν το κλείσω και ξανανοίξω δουλεύουν όλα ρολόι...

psyxakias
07-10-08, 22:47
Δοκίμασε με ένα άλλο router (κάποιου φίλου), για να δεις εάν εάν ευθύνονται οι ρυθμίσεις ή ο router. Επιπλέον, δώσε μας αν θες στατιστικά γραμμής (attenuation, noise margin, συγχρονισμός) για να δούμε μπας και υπάρχει τίποτα περίεργο.

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να είναι απλά κλασικό πρόβλημα αποσυνδέσεων και πολύ σωστά σου δόθηκε το παραπάνω thread, για να ξεκινήσεις από εκεί.

mac1973
07-10-08, 23:56
Στατιστικά γραμμής:

Downstream Upstream
SNR Margin : 14.9 26.5 db
Line Attenuation : 25.0 14.0 db
Data Rate : 2048 255 kbps

Ελπίζω να είναι αυτά που ζητάς... Οι αποσυνδέσεις πλέον είναι κάθε 1 ώρα και ίσως και συχνότερες.
Θα δοκιμάσω και με άλλο ρουτερ παντως κάποια στιγμή

psyxakias
08-10-08, 00:14
Αν και έισαι σε κάποια απόσταση από το DSLAM, το SNR σου είναι αρκετά υψηλό για να έχεις αποσυνδέσεις.

Ψάξε στις ρυθμίσεις του router εάν υπάρχει ρύθμιση για disconnect on idle και δες αν έχει log ο router (μπορεί να χρειάζεται να το ενεργοποιήσεις), θα βοηθήσει αρκετά ώστε να καταλήξεις αν ο router crashάρει ή απλά τρώει αποσύνδεση. Αν δε βγάλεις άκρη, αφού δοκιμάσεις με άλλο router, κάνε έλεγχο της καλωδιώσεων και γραμμής (από το κατανεμητή) και σύγκρινε στατιστικά.

mac1973
08-10-08, 02:23
Στο Advanced Setup του ρουτερ, εχει καπου τις ενδειξεις: firewall Enabled
SPI Enabled. Παιζουν καποιο ρολο? Κατα τα αλλα ειναι always ON η ρύθμιση... Οχι disconnect if idle.

@ ADSLgr.com All rights reserved.