PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet & Μεταφορά γραμμής



maixm40
07-10-08, 15:03
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Είμαι ένας δύστυχος που έχω κάνει εδώ και 45 ημέρες αίτηση στη Forthnet για μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής και του internet και εδώ ξεκινάει η οδύσσεια μου. Ο ΟΤΕ έφερε στο νέο μου διαμέρισμα τη γραμμή στις 20 περίπου ημέρες από την αίτηση και κάνει άλλες τόσες για να έρθει ο τεχνικός της Forthnet. Μου λέει ότι δεν έχει έρθει η γραμμή μου και ότι η θέση που του έχουν δώσει από τον ΟΤΕ κόβεται στα 43 μέτρα και ότι θα δώσει βλάβη. Μετά από 4 ημέρες ξαναέρχεται ο ΟΤΕ και λέει ότι το καλώδιο είχε πρόβλημα και φέρνει νέο καλώδιο αμικτονόμειτο άρα πρέπει να ξαναέρθει η Forthnet να το μικτινομήσει. Αν καλέσω το νούμερο του τηλεφώνου μου δεν δίνει τόνο. Ο πρώτος τεχνικός της Forthnet μου είπε ότι όταν φέρει ο ΟΤΕ τη γραμμή πρέπει να δίνει τόνο όταν καλείς. Ξέρει κανείς να μου απαντήσει γιατί όταν παίρνω στο 13831 στην τεχνική υποστήριξη και το τι @@!##$% ακούω δεν περιγράφετε και με βλέπω να γίνομαι μπαλάκι από ΟΤΕ σε FORTHNET και τούμπαλιν.

Ευχαριστώ πολύ

DSLaManiaC
07-10-08, 15:07
Πιθανότατα δεν έχουν ορίσει τη γραμμή σου στο νέο βρόχο ή κάτι αντίστοιχο έχει παιχτεί.
Ο ΟΤΕ τελειώνει με το που θα φέρει τη γραμμή. Μετά το μπαλάκι είναι στη ForthNet και μόνο εκεί.

Ρίξε μια καταγγελία στην EETT για το θέμα σου με κοινοποίηση στη ForthNet.

maixm40
07-10-08, 15:10
θα περιμένω μόνο 2-3 ημέρες και αν δεν έρθει τεχνικός θα κάνω καταγγελία.


Υ.Γ. Κάτι που ξέχασα. Εχθές μου είπαν στο τηλέφωνο πως αν το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση του σπιτιού θα πληρώσω και 60€. ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!

DSLaManiaC
07-10-08, 15:14
θα περιμένω μόνο 2-3 ημέρες και αν δεν έρθει τεχνικός θα κάνω καταγγελία.


Υ.Γ. Κάτι που ξέχασα. Εχθές μου είπαν στο τηλέφωνο πως αν το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση του σπιτιού θα πληρώσω και 60€. ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!

Αυτό ισχύει.

Αν έχεις κάποιο βραχυκύκλωμα κλπ στη μεριά σου (το καλώδιο που φεύγει απ τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχει το σπίτι σου) θα τα πληρώσεις γιατί είναι δική σου ευθύνη ;)

cabdik
10-10-08, 10:02
ρε παιδια, κι εμενα μια φιλη μου εχει παρομοιο προβλημα στην αθηνα. εχει ζητησει μεταφορα εδω και πανω απο 1 μηνα, αλλα ακομα τιποτα. τους εχουμε ενοχλησει αρκετες φορες και η απαντηση ειναι η ιδια, "θα στειλουμε αμεσως ενα τεχνικο να το ελεγξει" !! ποσο καιρο κανουν να μεταφερουν μια γραμμη? εχει forthnet 2play. ποια ειναι η διαδικασια τελος παντων? πρεπει να γινουν καταγγελιες για να δουλεψουν?

maixm40
16-10-08, 12:56
Και το μαρτύριο συνεχίζεται.... Είχαμε ραντεβού για εχθές με τον τεχνικό (παρεμπιπτόντως δεν είναι της Forthnet αλλά εξωτερικός συνεργάτης) και μαντέψτε δεν ήρθε ποτέ. Φυσικά και δεν με ειδοποίησε κανείς. Πήρα τηλ στην Forthnet εχθές ακόμα περιμένω να με πάρουν. Πήρα τηλ στην εταιρεία που έχει τους τεχνικούς, δεν βρίσκουν καν το όνομα μου. Ξαναπήρα στην Forthnet τους σκυλόβρισα μου είπαν θα ξέρουν μάλλον αύριο τι έγινε, όχι πότε θα με συνδέσουν. Κωμικοτραγικές καταστάσεις. Το κακό είναι ότι αν φύγω τώρα και πάω σε άλλη εταιρεία θέλω πάλι 2 μήνες. Τους απείλησα ότι θα φύγω και ότι θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ .. δυστυχώς δεν μπορώ για προσωπικούς λόγους. Δεν βλέπω να βρίσκω άκρη με τίποτα……

Καμιά ιδέα?

amwnra
16-10-08, 14:21
περνα και απο το forthnet shop που εκανες την αιτηση και ρωτα τους πως παει η πορεια της αιτησης....
και οταν σου πουν χωσε τους τα...

maixm40
16-10-08, 15:34
Τελικά μετά από πολλά τηλέφωνα θα ξαναέρθει ο τεχνικός αύριο (ήθελαν να μου κλείσουν ραντεβού την Τετάρτη) και ενεργοποίησαν και το τηλέφωνο.

Για να δούμε θα γυρίσει η τύχη μου?

maixm40
18-10-08, 08:39
Και το μαρτύριο συνεχίζεται..... Ήρθε εχθές ο τεχνικός και πάλι βρήκε την γραμμή κομμένη στα 900 μέτρα. Πάλι βλάβη στον ΟΤΕ και περιμένουμε από εβδομάδα τώρα. Ξέρει κανείς που είναι τα DSLAM στο Γαλάτσι? Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι Τραλλέων & Έρσυς. Αν είναι εκεί, η βλάβη είναι στο DSLAM.

maixm40
22-10-08, 19:01
Δεν το πιστεύω τι τραβάω. Ο ΠΟΤΕ απάντησε ότι η γραμμή είναι καθαρή και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ξανά βλάβη από τη Forthnet σήμερα και να δούμε τι θα γίνει. Υποψιάζεται κανείς τι μπορεί να έχει συμβεί? Όποιος μπορεί τον παρακαλώ να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

manual2100
23-10-08, 15:17
Κάποιος σε δουλεύει... Αν όντως υπάρχει κομμένη γραμμή στα 900μ τότε σε δουλεύει ο οτε...αλλιώς η 4νετ.. Αν κρίνω και από προσωπικές μου περιπτώσεις μάλλον ο οτέ δεν έκανε καν τον κόπο να πάει να δει το πρόβλημα και απλά το έδωσε σαν φτιαγμένοι.. όπως και να έχει μόνο να περιμένεις μπορείς...

maixm40
23-10-08, 15:52
Η γραμμή είναι όντως κομμένη στα 900 μέτρα, το είδα με τον τεχνικό της forthnet. Απλά μέτρησα
την απόσταση μου από το DSLAM και είναι 500 μέτρα σε ευθεία. Άρα μπορεί τα 900 μέτρα να είναι στο DSLAM της Forthnet και να μην με έχουν συνδέσει αυτοί. Τους το είπα σαν πιθανότητα στο τηλέφωνο αλλά ήταν λες και μίλαγα κινέζικα. Ξέρει κανείς αν η γραμμή καταλήγει κατευθείαν σε DSLAM της Forthnet ή αν περνάει και από τον OTE?

manual2100
23-10-08, 15:55
Τα καλώδια δεν πάνε πάντα σε ευθεία.. μπορεί να κάνουν πολύ μεγαλύτερη διαδρομή από αυτή που νομίζεις

maixm40
23-10-08, 16:02
Το ξέρω, απλά σε ευθεία είμαι στα 480 μέτρα για την ακρίβεια και η γραμμή είναι κομμένη στα 900, δεν σου λέω ότι είναι στο DSLAM σίγουρα, αλλά υπάρχει μια πιθανότητα. Είμαι πολύ κοντά 4-5 τετράγωνα δεν είναι απίθανο. Άλλωστε αφού δεν βρίσκουν πρόβλημα δεν πρέπει να κοιτάξουν όλες τις παραμέτρους?

invaider
23-10-08, 17:09
Και πάλι φαντάσου ότι στα Dslam πάλι ο ΟΤΕ πάει και τα βάζει γιατί η Τεχνικοί της Forthnet δεν έχουνε πρόσβαση να πάνε εκεί για να διαπιστοσουνε αν τα έχει βάλει σωστά ο ΟΤΕ. οπότε μπορεί να μην το έχουνε βάλει στην ''πρίζα'' το καλώδιο σου. :s είναι κουλουβάχατα η υπόθεση με τις ενεργοποιήσεις.

maixm40
23-10-08, 17:15
Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι δεν μπορώ για προσωπικούς λόγους να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Τι να πω θα κάνω υπομονή μέχρι αύριο και θα δω τι θα κάνω από νέα εβδομάδα...

maixm40
23-10-08, 22:43
Τελικά ως εκ δια μαγείας όλα τα προβλήματα λύθηκαν σήμερα, ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σος. Αν και μου μυρίζεται traffic shaping κατεβάζω με όριο 170kbs είτε κατεβάσω 1 είτε 7 αρχεία. Έχω συγχρονίσει στα 16.500kbps. Θα ψάξω στο forum να δω μήπως έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα.

hel
26-10-08, 01:55
Δοκίμασε να κατεβάσεις από apple ftp .

@ ADSLgr.com All rights reserved.