PDA

Επιστροφή στο Forum : FORTHNET-Συναγερμος



terror
08-10-08, 09:18
Παιδια καλησπερα.Ειμαι στην TELEDOME και λογω των γνωστων προβληματων σκεφτομαι να κανω αιτηση στην FORTHNET με το πακετο των 39.90.Το θεμα μου ειναι οτι στο σπιτι εχω συναγερμο που ειναι συνδεδεμενος με κεντρο ληψησ σηματων.Η FORTHNET υποστηριζει συναγερμους,το ξερω.Το θεμα ειναι οι κλησεις του συναγερμου ειναι μεσα στο πακετο η οχι(καποιες μερεσ ο συναγερμος μου εκανε και 60 τηλ.στο κεντρο ληψης νομιζω οτι ειναι ενα σεβαστο ποσο τον μηνα)?Αν καποιος μπορει να με βοηθησει παρακαλω πολυ να το κανει.Ευχαριστω πο

Barracuda
08-10-08, 15:18
Και εγώ έχω την ίδια απορία :hmm:
Νομίζω ότι δεν συμπεριλαμβάνονται πάντως και χρεώνονται ως ειδικές κλήσεις data που θα δεις στον αναλυτικό τιμοκατάλογο.

Για αυτό τον λόγο ψάχνω μία μία τις εταιρείες τι αναφέρουν για το θέμα, αλλά δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη... (πχ τι λέει η Tellas και που? που έχει χωμένες τις χρεώσεις η Forthnet?)

Όποιος χρήστης ξέρει, ας μας διαφωτίσει παρακαλώ.

kostas_pav
08-10-08, 15:28
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010168

Σημείωση 3!;)

terror
08-10-08, 17:56
Εμενα στην TELEDOMEδεν μου τισ χρεωνουν και σημερα πηρα τηλ.στο κεντρο ληψης ςηματων μου ειπαν οτι ο συναγερμος καλει το κεωτρο οχι μεσω data αλλα μεσω φωνης(δεν τους ακουσα βεβαια και παρα πολυ σιγουρους αλλα αυτο μου ειπαν).βασιζομενος σε αυτο πηρα την FORTHNET τους το ειπα και μου απαντησαν οτι εαν ειναι ετσι τοτε δεν χρεωνονται οι κλησεις.Παντος εαν καποιος εχει καποια εμπειριαη και γνωμη πανω σε αυτο το θεμα ας μου το πει.Ευχαριστω πολυ

kostas_pav
08-10-08, 18:09
Κλήση φωνής και κλήση data είναι και οι δύο κλήσεις.

Σε αυτές της φωνής περνάει φωνή, σε αυτές των data περνάνε ήχοι με τους οποίους ο συναγερμός και το άλλο άκρο συνενοούνται δημιουργώντας ένα κώδικα επικοινωνίας (data).

Τα κέντρα της Forthnet είναι σε θέση να αντιλαμβάνονται πότε γίνοται κλήσεις data και πότε κλήσεις φωνής. Συνεπώς η Forthnet θα έχει κάθε δικαίωμα να χρεώνει της κλήσεις αυτές σύμφωνα με τους όρους του προγράμματος.

Κλήσεις data είναι κλήσεις συναγερμών, κλήσεις αναλογικών dial up modems, κλήσεις fax, κλπ.

Ναι μεν είναι data, αλλά είναι κλήση data.:)


Ο μόνος τρόπος να είναι data και να μην είναι κλήση, είναι όταν συναγερμός επικοινωνεί με το κέντρο μέσω της ADSL σύνδεσης. Το οποίο όμως δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζεται από το συναγερμό σου.

terror
08-10-08, 18:21
Εγω φιλε ΚΩΣΤΑ θελω οι κλησεις που κανει ο συναγερμος μου στο κεντρο ληψης να μην ειναι data αλλα φωνης.Με αυτο τον τροπο θα περιεχονται στο πακετο της FORTHNET με 39.90.Οι τεχνικοι του κεντρου ληψης μου ειπαν οτι μαλλον ειναι φωνης και οχι data.Μακαρι να εχουν πεσει μεσαγιατι αλλιως χαθηκα(οπως εγραψα υπηρχε μηνας που ο συναγερμος πηρε 60 τηλ.στο κεντρο ληψης σηματων).Απο την αλλη δεν μπορω να πιστεψω οτι η TELEDOME δεν μου χρεωνε τις κλησεις και η FORTHNET θα μου τις χρεωνει.Δεν θα το αντεξω

kostas_pav
08-10-08, 18:49
Εγω φιλε ΚΩΣΤΑ θελω οι κλησεις που κανει ο συναγερμος μου στο κεντρο ληψης να μην ειναι data αλλα φωνης.Με αυτο τον τροπο θα περιεχονται στο πακετο της FORTHNET με 39.90.Οι τεχνικοι του κεντρου ληψης μου ειπαν οτι μαλλον ειναι φωνης και οχι data.Μακαρι να εχουν πεσει μεσαγιατι αλλιως χαθηκα(οπως εγραψα υπηρχε μηνας που ο συναγερμος πηρε 60 τηλ.στο κεντρο ληψης σηματων).Απο την αλλη δεν μπορω να πιστεψω οτι η TELEDOME δεν μου χρεωνε τις κλησεις και η FORTHNET θα μου τις χρεωνει.Δεν θα το αντεξω

Δεν γίνεται οι κλήσεις που κάνει ο συναγερμός να είναι φωνής. Το τηλεφωνικό κέντρο της Forthnet αντιλαμβάνεται εάν κατά τη διάρκεια της κλήσης περνάει φωνητικός ήχος ή ήχος δεδομένων.

Η Forthnet θα έχει κάθε δικαίωμα να σε χρεώνει.

terror
08-10-08, 18:56
Δηλαδη οι τεχνικοι του κεντρου ληψης εκαναν λαθος?Αν ειναι ετσι χαθηκα βαλε 15-20 euro το μηνα παραπανω.Υπαρχει μηπως καμμια αλλη εταιρεια που να μην τις χρεωνει?(α ρε TELEDOME αθανατη)

ariadgr
08-10-08, 19:02
Δηλαδη οι τεχνικοι του κεντρου ληψης εκαναν λαθος?Αν ειναι ετσι χαθηκα βαλε 15-20 euro το μηνα παραπανω.Υπαρχει μηπως καμμια αλλη εταιρεια που να μην τις χρεωνει?(α ρε TELEDOME αθανατη)

Υπάρχουν εταιρίες που δεν έχουν διαφορετική χρέωση για κλήσεις data/fax. Θα πρέπει να δεις τους τιμοκαταλόγους.

Επίσης θα μπορούσες να ζητήσεις από την εταιρία του συναγερμού σου να ρυθμίσει το σύστημα ώστε να μην μπορεί να κάνει 60 κλήσεις τη μέρα που αναφέρεις, αλλά να ειδοποιεί σε λογικά διαστήματα (π.χ. να μην επικοινωνεί πιο συχνά από μία φορά την ώρα με το κέντρο). Σε αυτή την περίπτωση η μηνιαία επιβάρυνσή σου από τις κλήσεις του συναγερμού θα περιοριζόταν σημαντικά (π.χ. 3 ευρώ).

terror
08-10-08, 19:14
Ξερεις μηπως καμμια εταιρεια?Εγω που εχω ρωτησει TELLAS HOL μου ειπαν οτι τις χρεωνουν.Οσο για το ποσες φορες καλει ο συναγερμος καλει και κατα την διαρκεια που τον βαζεις και τον βγαζεις .Εκει δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα(τετραμελης οικογενεια που συνεχεια μπαινοβγαινουμε).Παντως η εταιρεια του κεντρου ληψης σηματων εαν οντως μου ειπε λαθος(οχι οτι δεν σας πιστευω αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια)ειναι εντελως απαραδεκτη.

hel
08-10-08, 23:25
Εγώ για να σας πω την εμπειρία μου, έστειλα προχτές 2 σελίδες fax στην Αμερική (Νεμπράσκα) και δεν χρεώθηκα τίποτα. Στον λογαριασμό φαίνεται σαν φωνητική κλήση.
Επίσης σήμερα πήρα κατά λάθος fax και πάλι δεν με χρέωσε.

kostas_pav
08-10-08, 23:39
Εγώ για να σας πω την εμπειρία μου, έστειλα προχτές 2 σελίδες fax στην Αμερική (Νεμπράσκα) και δεν χρεώθηκα τίποτα. Στον λογαριασμό φαίνεται σαν φωνητική κλήση.
Επίσης σήμερα πήρα κατά λάθος fax και πάλι δεν με χρέωσε.
Αυτο δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάθε δικαίωμα να το χρεώσει, αφού το γράφει στους όρους.:whistle:

geopro64
08-10-08, 23:39
Σε ερωτηση στην FORTHNET σχετικα με την συμβατοτητα κλησεων απο συστηματα ασφαλειας , μου απαντησαν τα εξης :
Οτι πρεπει να δηλωθει στην FORTHNET αυτος ο αριθμος ετσι ωστε η κληση να ειναι χωρις συμπιεση.(Ελεος πια με αυτη την συμπιεση!)
Οτι δεν υπαρχει extra χρεωση.
Με καθε επιφυλαξη τι απο αυτα ειναι αληθεια!(Αλλωστε αν τους ρωτησεις σχετικα με τα προβληματα στην αναγνωριση κλησεων , θα σου πουν οτι ¨φταινε¨ τα panasonic!!)

dr Wankel
08-10-08, 23:54
Φωτιές μου βάλατε βραδυάτικα...

Ούτε η Lannet που ήμουν τις χρέωνε και το θεώρησα αυτονόητο και για την Forthnet...

Άντε να έρθει ο λογαριασμός να δούμε τί παίζει:confused:

Lagman
09-10-08, 00:02
το παράδειγμα του hel αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι η forthnet έχει πρόβλημα με τις συγκεκριμένες κλήσεις(και όχι μόνο).
Κάποιον μπορεί να μην τον χρεώσει αλλα και κάποιος που δεν εκανε κλησεις data fax Μπορεί να τον χρεώσει χωρίς να τις έχει κάνει.

και όμως μας έτυχε χρεωθήκαμε υπεραστικές κλήσεις data fax ενώ δεν έχουμε fax/συναγερμό η κάτι άλλο που να κάνει κλήση data σημείωση ουτε το νούμερο που καλούσαμε είχε κάτι από αυτά. Είχα προσέξει το εξής σπαστικό εκεί που μιλάγαμε με Κρήτη κοβόταν η γραμμή και δεν μπορούσαμε να καλέσουμε ε όταν κοιτάξαμε τον αναλυτικό λογαριασμό διακοπές στην συνομιλία μας είχαν χρεωθεί υπεραστικές κλήσεις data fax

Δεν είμαι ο μόνος που χρεώθηκε από λάθος της FORTHnet . και φυσικά τα πλήρωσα...

terror
09-10-08, 09:00
Παντως εγω πηγα να κανω αιτηση και η κοπελα που με εξυπηρετησε (ευγενεστατη και εξυπηρετικοτατη)μου ειπε οτι εαν οι κλησεις του συναγερμου ειναι data τοτε τις χρεωνομαι.Μακαρι να μου πουν κι εμενα να τους δωσω το νουμερο που παιρνει ο συναγερμος για αποσυμπιεση και να μην χρεωνομαι.Το ελπιζω(ζουμε σε δυσκολους καιρους)

@ ADSLgr.com All rights reserved.