PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι σημαινει "Αλλαγη οριου;"



lehrer
08-10-08, 11:10
Καλημερα!

Αντιμετωπιζω προβλημα με το τηλεφωνο (πατημα πληκτρων, διακοπη στη συνομιλια, κακη ποιοτητα ηχου). Μετα απο πολλα τηλεφωνα στην τεχνικη υποστηριξη και αφου μετα απο συσταση τους αλλαξα την εσωτερικη καλωδιωση, τις πριζες και τα φιλτρα ακομα και την τηλεφωνικη συσκευη τα προβληματα εξαλολουθουν να υπαρχουν.
Μου ειπαν οτι θα γινει αλλαγη στο οριο. Τι σημαινει ομως αυτο;
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

fullinactive
08-10-08, 11:22
Θα δοθεί σαν βλάβη στον οτε, και μετά από τις μετρήσεις (των τεχνικών του οτε) αν δουν οτι υπάρχει πρόβλημα, θα σου αλλάξουν το δισύρματο που φτάνει μέχρι τον κατανεμητή στην πολυκατοικία σου ή αν μένεις σε μονοκατοικία, στο box έξω από το σπίτι σου.

No-Name
08-10-08, 12:42
Στο πινακα παρόχων στο Α/Κ που ανήκεις θα σου αλλάξουν όριο.
Μην σε αγχώνει δεν έρχεται κανένας στο χώρο σου!!!!

fullinactive
08-10-08, 12:57
μπορεί να έκανα λάθος και να είναι αυτό που λέει ο no name. Αυτό που λέω εγώ είναι αλλαγή απερχόμενου ή κάπως έτσι αν δεν κάνω και πάλι λάθος...
Ανάλογα την φύση της βλάβης, οι τεχνικοί έρχονται σπίτι, άλλα οχι μέσα στο ίδιο τοσπίτι, πάνε μέχρι τον κατανεμητή ή το box....

utp
08-10-08, 13:13
Aφου ρε παιδια ειναι γνωστη η χαμηλη ποιοτητα ηχου στο ιδιοκτητο της 4νετ.Οτι και να αλλαξεις αυτο θα παραμεινει.Υπαρχει σχετικο θεμα εδω μεσα.

fullinactive
08-10-08, 13:26
Δηλαδή να αλλάξει και να πάει πάλι σε οτε....; Το θέμα είναι να γίνει οτι είναι δυνατό από την μεριά του πάροχου πλέον (αφοί ο φίλος έκανε ο,τι μπορούσε με αλλαγή φίλτρων -εσωτερικής - και πριζών) για να διορθωθεί το πρόβλημα και μετά βλέπει...
Αλήθεια, το πρόβλημα υπάρχει από την πρώτη μέρα που έχεις την υπηρεσία ή εμφανίστηκε πιο μετά;

utp
08-10-08, 17:43
Φυσικα και να κανει οτι ειναι δυνατον για να γινει τελεια η γραμμη του αλλα υπαρχει ενα θεμα εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214617 οπου αναφερονται πολλα προβληματα στην ποιοτητα της τηλεφωνιας χωρις καποιο προβλημα στη γραμμη του συνδρομητη....
Διαβασε το και θα καταλαβεις.......

fullinactive
08-10-08, 18:47
Φίλε, δεν διαφωνώ στο οτι μπορεί να φταίει το δίκτυο του εκάστοτε πάροχου, αλλά αυτό που μου κάνει έμενα σαν λογικό είναι το εξής.
1) Τηλεφωνώ στην Τ/Υ και ρωτάω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που μπορεί να διορθωθεί άμεσα ( πολλές φόρες περιλαμβάνει και τεστάκια μαζί με τους υπάλληλους)
2) Κοιτάω ξανά μήπως είναι κάποιο πρόβλημα υλικού στο τηλέφωνο, στο καλώδιο κτλ.
3) Ελέγχω την εσωτερική καλωδίωση με κάποιον γνώστη και οχι κάποιον που άπλα <<ξέρει>>....
4) Κλήση στην Τ/Υ για δήλωση βλάβης

Μπορεί και να είναι λάθος άλλα αυτό πιστεύω οτι είναι προφανές...

Αν από εκεί και πέρα είναι κάποιο σφάλμα του παροχέα, τότε αν με ενοχλεί τόσο, στέλνω μια επιστολή που ζητώ να γίνει μεταφορα σε άλλο πάροχο χωρίς να πληρώσω τέλη αποσύνδεσης και οτι αλλο μπορεί να υπάρχει...

cyberten
08-10-08, 20:40
Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά με αφορά, από πού μπορώ να αγοράσω φίλτρο ή splitter πολύ καλής ποιότητας γιατί αντιμετωπίζω ένα παράδοξο και τρελαίνομαι. Όταν συνδέω στο speedtouch 536iv6 που έχω το splitter speedtouch, ποτέ δεν συγχρονίζει. Αν όμως χρησιμοποιήσω το splitter Crypto που δίνει η Forthnet συγχρονίζει αμέσως. Επίσης ο γείτονας στο δίπλα σπίτι είναι στη HOL και πιάνει ακριβώς τη διπλάσια ταχύτητα από εμένα ανεξαρτήτως splitter ( τώρα χρησιμοποιεί το Speedtouch ). Κι ενώ έχω ελέγξει καλώδια κλπ. θέλω τη γνώμη σας μήπως φταίει το splitter γιατί δεν καταλαβαίνω πώς συμβαίνει αυτό - ούτε βέβαια και κανένας από ΟΤΕ/Forthnet.

Ευχαριστώ & συγνώμη για το μπέρδεμα!

hel
08-10-08, 23:17
Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά με αφορά, από πού μπορώ να αγοράσω φίλτρο ή splitter πολύ καλής ποιότητας γιατί αντιμετωπίζω ένα παράδοξο και τρελαίνομαι. Όταν συνδέω στο speedtouch 536iv6 που έχω το splitter speedtouch, ποτέ δεν συγχρονίζει. Αν όμως χρησιμοποιήσω το splitter Crypto που δίνει η Forthnet συγχρονίζει αμέσως. Επίσης ο γείτονας στο δίπλα σπίτι είναι στη HOL και πιάνει ακριβώς τη διπλάσια ταχύτητα από εμένα ανεξαρτήτως splitter ( τώρα χρησιμοποιεί το Speedtouch ). Κι ενώ έχω ελέγξει καλώδια κλπ. θέλω τη γνώμη σας μήπως φταίει το splitter γιατί δεν καταλαβαίνω πώς συμβαίνει αυτό - ούτε βέβαια και κανένας από ΟΤΕ/Forthnet.

Ευχαριστώ & συγνώμη για το μπέρδεμα!

Eπώνυμα φίλτρα (crypto) έχει ο Γερμανός , αλλά τώρα τα μοσχοπουλάει 5 Ε (εγώ είχα πάρει σπλίτερ με 2.5)
Λίγο πιο φθηνά έχει τα zyxel το e-shop.

geopro64
08-10-08, 23:27
Τα προβληματα που αναφερεις οχι μονο ειναι γνωστα , αλλα υπαρχουν και περισσοτερα!
Την καλωδιωση καλως την αλλαξες αν χρειαζοταν βελτιωση, αλλα ειναι ασχετη με το ολο θεμα.
Ποιος σου προτεινε την αλλαγη καλωδιωσης ; Οι τεχνικοι της forthnet ;
Αραγε πρωτη φορα τα ακουνε αυτα τα προβληματα ;:whistle:

cyberten
09-10-08, 07:38
@hel

Δηλαδή ο splitter είναι το ίδιο πράγμα με το filter? Γιατί ψάχνω στο skroutz.gr και βλέπω ότι οι πιο πολλοί γράφουν splitter/filter....


http://www.priveshop.gr/product.php?code=110394

http://www.priveshop.gr/product.php?code=110392

Δεν έχω γνώμη επί του θεματος, συγνώμη...

takisch
09-10-08, 07:51
Το splitter παίρνει μία γραμμή και σου δίνει 2 ή παραπάνω παροχές.
Το filter είναι το φίλτρο που κόβει το θόρυβο του adsl για να έχεις καθαρό τηλέφωνο.
Τώρα υπάρχουν τα splitter/filter που κάνουν και τις δυο δουλειές ταυτόχρονα για να μην έχεις κουτάκια-κουτάκια.
Έτσι απλά -απλά.

lehrer
09-10-08, 08:48
[QUOTE=geopro64;2376685]Τα προβληματα που αναφερεις οχι μονο ειναι γνωστα , αλλα υπαρχουν και περισσοτερα!
Την καλωδιωση καλως την αλλαξες αν χρειαζοταν βελτιωση, αλλα ειναι ασχετη με το ολο θεμα.
Ποιος σου προτεινε την αλλαγη καλωδιωσης ; Οι τεχνικοι της forthnet ;
Αραγε πρωτη φορα τα ακουνε αυτα τα προβληματα ;:whistle:[/QUOTΕ]

Προ καιρου ειχε ερθει τεχνικος τους στο σπιτι μου και μετα απο συννενοηση με τα κεντρικα στην Αθηνα μου προτειναν να αλλαξω την καλωδιωση.
Οσο για το αν τους ειναι γνωστα τα προβληματα πολλοι τεχνικοι κανουν σαν να τα ακουνε για πρωτη φορα.
Αυτη τη στιγμη παλι δεν λειτουργει το τηλεφωνο. Η κατι "διορθωνουν" η ειναι για χιλιοστη φορα βλαβη που αφορα πολυ κοσμο.
Εγω παντως θα περιμενω την αλλαγη οριου και αν δεν βελτιωθει αισθητα η κατασταση θα κανω διακοπη. Εχω βαρεθει..............

@ ADSLgr.com All rights reserved.