PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποιητης τασης ρευματος



enigma
18-10-05, 01:21
Γεια σας!σκεφτομαι να παρω ενα σταθεροποιητη τασης ρευματος να συνδεσω τα ηχεια μηπως εξαφανιστουν οι εννοχλητικοι θορυβοι οταν ανοιγω εναν διακοπτη δωματιου κ.α!βασικα αυτο μου το προτεινε ενας φιλος!μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ειναι αυτο??επισης ποσο κανει περιπου,ελπιζω να μην ειναι ακριβο και τελος θα μπορουσε κανεις να μου στειλει ενα λινκ με μια φωτο να παρω μια ιδεα?ειναι σε μορφη πολυμπριζου μεσα στο οποιο θα βαλω το καλωδιο τον ηχειων και μετα ολο αυτο στην κεντικη μπριζα??πολλα ρωταω ε??ρωτωντας πας στην πολη:))
να ειστε καλα!

ParanoiD
18-10-05, 06:48
Αν κατάλαβα καλά, αυτό που σου είπε ο φίλος σου έχει τη μορφή πολύπριζου, μόνο που σε αντίθεση με τα συνηθισμένα, έχει τη δυνατότητα να "πνίγει" στιγμιαίες αυξήσεις της τάσης. Επίσης υπάρχουν και περιπτώσεις μεμονωμένων "πριζών" (δηλαδή 1 βύσμα μόνο) που σε μαγαζιά τύπου Πλαίσιο έχουν κόστος γύρω στα 15 Ευρώ.

Re-Ti-Re
18-10-05, 08:36
Νομίζω ότι πρέπει να ψάξεις για αντιπαρασιτικό.
Για ρώτησε σε καταστήματα με ηλεκτρονικά όχι με υπολογιστές, αυτοί ξέρουν περισσότερα.

mastermind
18-10-05, 09:08
Ακριβώς! Περνα απο κάποιο κατάστημα ηλεκτορινκών ειδών(οχι ηλεκτρικών) και πες τους το πρόβλημά σου,σίγουρα θα σου προτείνουν κάτι που θα δουλέψει! Μάλλον αντιπαρασιτικό χρειάζεσαι όπως είπε και ο Re-Ti-Re!

kalm
18-10-05, 09:29
Πολύ φοβάμαι πως το πρόβλημα δεν είναι στα παράσιτα για να λυθεί έτσι. Όταν ανοίγεις το φως του δωματίου περνάει ρεύμα προς τη λάμπα οπότε αναπτύσεται κάποια μικρή υπέρταση στη γραμμή της ΔΕΗ αλλά κυρίως τάση εξ'επαγωγής στο καλώδιο του ηχείου. Ο σταθεροποιητής από την άλλη είναι μια συσκευή περίπλοκη (όχι σε μορφή πολύπριζου) μια και προστατεύει τόσο από ανόδους όσο και από καθόδους της τάσης (συνήθως +-30%) και δεν νομίζω πως θα πρέπει να κινηθείς προς τα εκεί. Αυτό που υπάρχει σε πολύπριζο είναι προστασία από υπερτάσεις και πιθανώς να σου κάνει γαι την περίπτωση που το ηχείο επηρεάζεται από τη ΔΕΗ. Προσωπικά πιστεύω όμως οτι το πρόβλημα προέρχεται από την τάση επαγωγής. Για να το λύσεις αυτό υπάρχουν δύο τρόποι: Ή μείωσε το μήκος των καλωδίων φέρνοντας τα ηχεία κοντά στον ενισχυτή (και τυλίγοντας κουλούρα το υπόλοιπο) ή άλλαξε τα καλώδια του ηχείου με ομοαξονικά (μπλεντάζ) καλώδια (ειδικά για ήχο πάντα) το οποίο δεν "τρώει" τέτοιου είδους παρεμβολές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.