PDA

Επιστροφή στο Forum : Αργες ταχυτητες στο rapidshare



alkis13
09-10-08, 13:52
Καλησπερα σας, σας γραφω γιατι εχω ενα συγκεκριμένο "προβλημα" κατα καποιον τροπο. Έχω συνδεθει προσφατα με την Forthnet μεσο ιδιοκτητου δικτυου με ταχυτητα 12189 kbps / 1020 kbps οπως λεει αυτη την στιγμη το router.

Το προβλημα ειναι το εξης: Όταν προσπαθω να κατεβασω απο rapidshare οι ταχυτητες ειναι τραγικα αργες (μιλαμε για 25-30KB /s) και δεν ειναι το δευτερολεπτο.....Θελω να πω οτι αν κατεβαζει με 25 το δευτερολεπτο, το download κολάει και κατεβαζει 25 τα 5 δευτερολεπτα.Να σημειωσω οτι αυτο γινεται μονο στον συγκεκριμενο server και σε αλλους server εχω πιασει μεχρι και 1.1MB/s.


Eχω δοκιμασει 2 router και αυτη τη στιγμη εχω πανω ενα zyxel το οποιο δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.Η αργη ταχυτητα αυτη δεν οφειλεται στον server αλλα σε εμενα και αυτο ειναι σιγουρο.

Παρακαλω τα φωτα σας...:hmm:

alkis13
11-10-08, 16:31
Καποια ιδεα?

ZaNteR
11-10-08, 16:45
Η Rapidshare εκανε αλλαγες


No more captchas - higher flexibility for premium-users

July 02, 2008
By eliminating the captchas we simplified the use of RapidShare's free services significantly. In addition, free-users can now upload and download bigger files (up to 200 megabyte). Anyhow, to protect RapidShare from congestion caused by automated downloading, we limited the maximum download speed for free‐users to 500 kilobit per second. To compensate for that, they do not have to wait anymore until starting a succeeding download.

Premium-users now profit from more flexibility regarding the download volume: It used to be limited to 10 gigabyte per day and can be "saved" now to a maximum of 50 Gigabyte. As a consequence, the volume that was not used is transferred to the following day automatically, up to a maximum of 50 gigabyte. If the complete download capacity is used up during one day, the premium-user is able to save another 10 gigabyte the following day.


Tsekaretai sta news: http://rapidshare.com/news.html

arial
11-10-08, 16:58
Δοκιμασες με καποιον download manager ? Εγω χρησιμοποιω το flashget ...

Ακομα αν εισαι free μελος εκει θα κατεβαζεις με πιο χαμηλες ταχυτητες απο αν εισαι premium μελος..

Eλπιζω να βοηθησα :)

okeanis
11-10-08, 17:11
Καλησπερα σας, σας γραφω γιατι εχω ενα συγκεκριμένο "προβλημα" κατα καποιον τροπο. Έχω συνδεθει προσφατα με την Forthnet μεσο ιδιοκτητου δικτυου με ταχυτητα 12189 kbps / 1020 kbps οπως λεει αυτη την στιγμη το router.

Το προβλημα ειναι το εξης: Όταν προσπαθω να κατεβασω απο rapidshare οι ταχυτητες ειναι τραγικα αργες (μιλαμε για 25-30KB /s) και δεν ειναι το δευτερολεπτο.....Θελω να πω οτι αν κατεβαζει με 25 το δευτερολεπτο, το download κολάει και κατεβαζει 25 τα 5 δευτερολεπτα.Να σημειωσω οτι αυτο γινεται μονο στον συγκεκριμενο server και σε αλλους server εχω πιασει μεχρι και 1.1MB/s.


Eχω δοκιμασει 2 router και αυτη τη στιγμη εχω πανω ενα zyxel το οποιο δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.Η αργη ταχυτητα αυτη δεν οφειλεται στον server αλλα σε εμενα και αυτο ειναι σιγουρο.

Παρακαλω τα φωτα σας...:hmm:
Μάλλον το πρόβλημα δεν είναι από τη μεριά σου αλλά απο τη μεριά του server,γιατί και εγώ εδώ και λίγο καιρό έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Lagman
11-10-08, 20:21
κλασσικό διαβάστε και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=145348

εαν δοκιμάσετε τα ξημερώματα που είναι ποιο χαλαρά τα πράγματα θα δείτε οτι παιζει μια χαρα.

Η FORTHnet έχει μπουκώσει.

ZaNteR
11-10-08, 20:42
Τωρα που ποσταρω κατεβαζω μια χαρα κανονικα σαν free user.

Lagman
12-10-08, 09:30
εάν έχεις 1Mbps σύνδεση λογικό μου ακούγετε... εδω μιλάω για premium που έπιανα με ενα connection 800kb/sec... και ξαφνικα πιάνουμε 40kb-60kb/sec.

έχει πρόβλημα η forthnet.

yiali31
12-10-08, 09:42
Καλησπερα σας, σας γραφω γιατι εχω ενα συγκεκριμένο "προβλημα" κατα καποιον τροπο. Έχω συνδεθει προσφατα με την Forthnet μεσο ιδιοκτητου δικτυου με ταχυτητα 12189 kbps / 1020 kbps οπως λεει αυτη την στιγμη το router.

Το προβλημα ειναι το εξης: Όταν προσπαθω να κατεβασω απο rapidshare οι ταχυτητες ειναι τραγικα αργες (μιλαμε για 25-30KB /s) και δεν ειναι το δευτερολεπτο.....Θελω να πω οτι αν κατεβαζει με 25 το δευτερολεπτο, το download κολάει και κατεβαζει 25 τα 5 δευτερολεπτα.Να σημειωσω οτι αυτο γινεται μονο στον συγκεκριμενο server και σε αλλους server εχω πιασει μεχρι και 1.1MB/s.


Eχω δοκιμασει 2 router και αυτη τη στιγμη εχω πανω ενα zyxel το οποιο δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.Η αργη ταχυτητα αυτη δεν οφειλεται στον server αλλα σε εμενα και αυτο ειναι σιγουρο.

Παρακαλω τα φωτα σας...:hmm:

Διευκρίνισε μας αν κατεβάζεις σαν premium ή free user όπως επίσης εάν χρησιμοποιείς κάποιον
download manager
Στους free users το rapidshare δεν δίνει πολύ ψηλές ταχύτητες

spsomas
12-10-08, 10:57
εάν έχεις 1Mbps σύνδεση λογικό μου ακούγετε... εδω μιλάω για premium που έπιανα με ενα connection 800kb/sec... και ξαφνικα πιάνουμε 40kb-60kb/sec.

έχει πρόβλημα η forthnet.

Προσωπικά από rapid δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Με Flashget και 5 connections κατεβάζω 3 αρχεία με πλήρης ταχύτητα 1.1-1.3. Μπορεί να είμαι από τους τυχερούς τι να πω :p

Thanasis159
12-10-08, 11:00
Πάντως εγώ με Forthnet δεν είχα ποτέ πρόβλημα με rapidshare... Κατεβάζω, ΠΑΝΤΑ με download manager όμως, σταθερά με 1.900-2.000 kb/s!

alkis13
12-10-08, 17:29
Σαν free user κατεβαζω. Oταν ειχα 1mbps κατεβαζα με 100ΚΒ/s ασταματητα...Εχω προσπαθησει με διαφορους download managers και εχω τα ιδια αποτελεσματα.....Τι να κανω?

Lagman
12-10-08, 17:59
ακριβώς επειδή κατεβάζετε πάντα με download manager για αυτό και δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι η FORTHnet δεν πάει καλά... μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε τα πάντα με πολλαπλά connections υπάρχουν άπειρες εφαρμογές που παίζουν με 1 connection και εκεί πιστέψτε με φαίνεται όταν κατεβάζεις με 1kb/sec η 15kb/sec ...

αν βάλετε 1 connection και δοκιμάσετε διάφορες ώρες θα διαπιστώσετε οτι σε ωρες που δεν εχει προβλημα η forthnet θα πιάνετε και 800kb/sec και άλλες ωρες θα βλέπετε με το ζορυ 100Kb/sec 40Kb/sec 60kb/sec το έχουν αναφέρει αρκετοί χρήστες.
Τα πάντα πανε ποιο αργα.

Aias
13-10-08, 10:14
βασικα με Firefox και addons flashget+orbit (premium account) εχω πολυ καλα αποτελεσματα :

http://briefcase.pathfinder.gr/download/604973

Πηγα να κατεβασω απο browser και επερνα καπου στα 200-250 kbytes

Lagman
13-10-08, 10:30
ναι αλλά δεν δοκίμασες τα ξημερώματα από browser να δεις πόσο πιάνεις.

Aias
13-10-08, 10:33
θα δοκιμασω σημερα το πρωι να δω απο περιεργεια και θα ποσταρω

hel
13-10-08, 21:56
ακριβώς επειδή κατεβάζετε πάντα με download manager για αυτό και δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι η FORTHnet δεν πάει καλά... μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε τα πάντα με πολλαπλά connections υπάρχουν άπειρες εφαρμογές που παίζουν με 1 connection και εκεί πιστέψτε με φαίνεται όταν κατεβάζεις με 1kb/sec η 15kb/sec ...

αν βάλετε 1 connection και δοκιμάσετε διάφορες ώρες θα διαπιστώσετε οτι σε ωρες που δεν εχει προβλημα η forthnet θα πιάνετε και 800kb/sec και άλλες ωρες θα βλέπετε με το ζορυ 100Kb/sec 40Kb/sec 60kb/sec το έχουν αναφέρει αρκετοί χρήστες.
Τα πάντα πανε ποιο αργα.

Eξήγησέ μου αυτό που λες σε σχέση και με το contention ratio...

Lagman
14-10-08, 09:47
Eξήγησέ μου αυτό που λες σε σχέση και με το contention ratio...


εξήγησε μου εσύ εδώ που έχω και τα screen shot

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=237041


πώς γίνετε να κατεβάζω με 15kb/sec τις ώρες "αιχμής" και τα ξημερώματα να πιάνω 260kb/sec
το ίδιο γίνετε και με rapidshare και με ένα σωρό site με αρκετό bandwidth .
ακόμα και στο browsing παραπονιέται ο κόσμος οτι σέρνεται !! ο dns της forthnet έφτασε 400ms!!!!

hel
14-10-08, 10:18
εξήγησε μου εσύ εδώ που έχω και τα screen shot

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=237041


πώς γίνετε να κατεβάζω με 15kb/sec τις ώρες "αιχμής" και τα ξημερώματα να πιάνω 260kb/sec
το ίδιο γίνετε και με rapidshare και με ένα σωρό site με αρκετό bandwidth .
ακόμα και στο browsing παραπονιέται ο κόσμος οτι σέρνεται !! ο dns της forthnet έφτασε 400ms!!!!

Είναι φυσιολογικό να μην πιάνεις μέγιστη ταχύτητα τις ώρες αιχμής.
Γιατί όμως λες ότι περιορίζεται η ταχύτητα ανά σύνδεση; Από που προκύπτει αυτό;
Απλά ο server τόσο σου δίνει εκείνη την στιγμή σε κάθε σύνδεση (συμβαίνει συνέχεια στο ntua) και αν βάλεις dm παίρνεις περισσότερες συνδέσεις.

Το πρόσεξα αυτό που είπες για το apple ftp, ότι δηλαδή πάει από ftp της forthnet και έχεις δίκιο. Οπότε, όποιος θέλει να ελέγχει την ταχύητα από το εξωτερικό ας κατεβάζει από ftp://download.nvidia.com/downloads/ τα μεγάλα αρχεία.

Lagman
14-10-08, 11:45
Είναι φυσιολογικό να μην πιάνεις μέγιστη ταχύτητα τις ώρες αιχμής.
Γιατί όμως λες ότι περιορίζεται η ταχύτητα ανά σύνδεση; Από που προκύπτει αυτό;
Απλά ο server τόσο σου δίνει εκείνη την στιγμή σε κάθε σύνδεση (συμβαίνει συνέχεια στο ntua) και αν βάλεις dm παίρνεις περισσότερες συνδέσεις.


μα δε ζητάμε να πιάνουμε την μέγιστη ταχύτητα ζητάμε να κατεβάζουμε με φυσιολογικές ταχύτητες.Πχ να πιάνεις 40kb/sec από το rapidshare είναι πραγματικά απογοήτευση... να κατεβάζω drivers με 15kb/sec !!!

Μου λες για download manager κλπ όλοι όσοι έχουν Playstation 3 και κατεβάζουν τους ρώτησες πως κατεβάζουν ; το ξέρεις ότι για 150MB για το burnout paradise έκανε πάνω από μισή ώρα και για να κατεβάσει λίγα MB firmware update έκανε καμιά ώρα !!!!!

Αυτο που λες για τον server δεν ισχύει γιατί πολύ απλά την ώρα που έχουμε ΟΛΟΙ πρόβλημα με χαμηλές ταχύτητες download και αυξημένα Ping δοκίμαζα από διάφορους server Διανομές Linux από πανεπιστήμια - rapidshare - drivers από γνωστά site κλπ και δυστυχώς hel πρέπει να το παραδεχτείς η FORTHnet σέρνεται ΑΣΧΗΜΑ.


θα το ξαναπώ και θα το λέω συνέχεια download manager δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις παντού δεν είναι λύση ο download manager,υπάρχουν άπειρες εφαρμογές που δεν μπορείς να ανοίξεις πολλαπλά connection .

opeth
15-10-08, 00:53
Μολις ενεργοποιησα το premium rapidshare.

86kb/s.

Μαλιστα.

gsisman
15-10-08, 03:46
Εγω με flashget κατεβαζω σταθερα απο 1.800-2.100kb/sec και περιπου το ιδιο με internet download manager

PrisonBreak-7-
15-10-08, 08:42
Εγω με flashget κατεβαζω σταθερα απο 1.800-2.100kb/sec και περιπου το ιδιο με internet download manager

Και εγώ έχω Download Manager αλλά πια δεν κατεβάζω με υψηλές ταχύτητες αλλά με χαμηλές,πολύ χαμηλές,εξευτελιστικές θα έλεγα....

Lagman
15-10-08, 10:02
Εγω με flashget κατεβαζω σταθερα απο 1.800-2.100kb/sec και περιπου το ιδιο με internet download manager

Υπάρχουν άπειρες εφαρμογές που δεν σου επιτρέπουν να κατεβάσεις με download manager

πχ όσοι έχουν κονσόλες xbox360,ps3,wii κλπ και κατεβάζουν updates demos κλπ ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ

θα σου πω το πολύ απλό θες να κάνεις update τα windows κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, θες να κάνεις update σε κάποιο παιχνίδι μέσω steam ... οι ταχύτητες θα είναι ΧΑΛΙΑ.

Δεν είναι μόνο το download το πρόβλημα, εδώ κόσμος βγαίνει και λέει οτι καθυστερουν υπερβολικα να ανοίξουν σελίδες... ο dns της αθήνας βάρεσε 400ms!!!

manicx
15-10-08, 10:33
Είναι φυσιολογικό να μην πιάνεις μέγιστη ταχύτητα τις ώρες αιχμής.
Γιατί όμως λες ότι περιορίζεται η ταχύτητα ανά σύνδεση; Από που προκύπτει αυτό;
Απλά ο server τόσο σου δίνει εκείνη την στιγμή σε κάθε σύνδεση (συμβαίνει συνέχεια στο ntua) και αν βάλεις dm παίρνεις περισσότερες συνδέσεις.

ΜΕΓΑ λάθος. Εγώ έχω SERVER (προσοχή, SERVER όχι ιστοσελίδα) μαζί με φίλο μου στο εξωτερικό, συγκεκριμένα Αμερική. Ξέρω πόσο μπορεί να δώσει. Ξέρεις πόσο έδινε χθες βράδυ; 19ΚΒ/s. Λες να έφταιγε ο server; Όχι. H Forthnet έφταιγε. Την ίδια στιγμή (χθες βράδυ) στο topic με τα pings έκανα post screenshot με download από Microsoft. 20-25KB/s. Λες να κατεβάζεις από MS με τέτοια ταχύτητα; Ποτέ δεν είχε γίνει αυτό. Στην χειρότερη έπιανα 200KB/s. Στην χειρότερη...

Andreas_Skag
15-10-08, 11:26
Εγώ πάντως σαν Premium κατεβάζω το πολύ με 450 kb/s μέχρι το μεσημέρι. Μετά σταδιακά πέφτει και μπορεί να φτάσει μέχρι και....23 kb/s. Χρησιμοποιώ το rapget. Εννοείται ότι δεν είμαι ευχαριστημένος αλλά τι να κάνεις.....

alexjm
15-10-08, 11:35
Σαν free user κατεβαζω. Oταν ειχα 1mbps κατεβαζα με 100ΚΒ/s ασταματητα...Εχω προσπαθησει με διαφορους download managers και εχω τα ιδια αποτελεσματα.....Τι να κανω?

Δν μπορείς να κάνεις κάτι. Εάν είσαι free user το ίδιο το rapid σε περιορίζει και σου δίνει λίγο bandwith. Είναι η πολιτική τους για να σε πείσει να αγοράσεις account..

hel
15-10-08, 19:51
ΜΕΓΑ λάθος. Εγώ έχω SERVER (προσοχή, SERVER όχι ιστοσελίδα) μαζί με φίλο μου στο εξωτερικό, συγκεκριμένα Αμερική. Ξέρω πόσο μπορεί να δώσει. Ξέρεις πόσο έδινε χθες βράδυ; 19ΚΒ/s. Λες να έφταιγε ο server; Όχι. H Forthnet έφταιγε. Την ίδια στιγμή (χθες βράδυ) στο topic με τα pings έκανα post screenshot με download από Microsoft. 20-25KB/s. Λες να κατεβάζεις από MS με τέτοια ταχύτητα; Ποτέ δεν είχε γίνει αυτό. Στην χειρότερη έπιανα 200KB/s. Στην χειρότερη...

Μα η forthnet έχει πρόβλημα με τη διασύνδεση με το εξωτερικό. Άλλο αυτό και άλλο το να λέμε ότι περιορίζει την ταχύτητα ανά σύνδεση, κάτι που δεν εξηγεί κανένας πως γίνεται.

karavagos
15-10-08, 20:05
Ο περιορισμός ανά σύνδεση (flow για την ακρίβεια) είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο αποτέλεσμα της συμφόρησης κάποιας σύνδεσης (εφόσον δεν χρησιμοποιείται κάποιο είδος QoS).

Lagman
15-10-08, 21:29
Ο περιορισμός ανά σύνδεση (flow για την ακρίβεια) είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο αποτέλεσμα της συμφόρησης κάποιας σύνδεσης (εφόσον δεν χρησιμοποιείται κάποιο είδος QoS).

Δηλαδή είναι φυσιολογικό την ώρα που η σύνδεση της forthnet με το εξωτερικό έχει συμφόρηση να κατεβάζουμε από γνωστά site με 10kb/sec και 20kb/sec;

karavagos
15-10-08, 21:43
Φυσιολογικό είναι να μοιράζεται το διαθέσιμο bandwidth ανά flow.

Lagman
15-10-08, 21:50
Φυσιολογικό είναι να μοιράζεται το διαθέσιμο bandwidth ανά flow.
Δεν διαφωνώ αλλά μιλάμε τα έχουμε δει όλα ... πήγα επίστρατος επέστρεψα τα ίδια και χειρότερα η FORTHnet... βάζω το ps3 είχε βγει νέο firmware... ωραία λέω ας το βάλουμε έκανε ίσα περίπου με μία ώρα... τέτοια καθυστέρηση δεν είχα ξαναδεί... βάζω μετά να κατεβάσω ένα Patch 150ΜΒ για ένα παιχνίδι το burnout paradise που είχε βγεί μέρες... και τα 150MB μου βγαλανε την πίστη για να κατέβουν... πάνω απο μισή ώρα... έχουν βγεί σε άλλα forum και ο κόσμος παραπονιέται για υπερβολικά χαμηλές ταχύτητες download...

πάς να κάτεβάσεις απο rapidshare 40 kb/sec... πας να κάνεις windows update σε φρέσκο μηχάνημα την επομενη μέρα θα τελειώσει ...

Terry Meynolds
15-10-08, 22:12
Langman, όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις, τα αντιμετωπίζω και εγώ με την HOL σύνδεση που έχω. Εδώ και δυο μέρες σέρωεται τόσο άσχημα που ούτε βιντεάκια στο youtube δεν μπορώ να δω

hel
17-10-08, 15:01
Πάντως το RS μου φαίνεται ότι έφτιαξε τις τελευταίες ημέρες γιατί κατέβασα για πρώτη φορά εδώ και καιρό, με 300+ KB/s σαν free user.

tony24
19-10-08, 02:07
εγώ από τότε που έβαλα forthnet σέρνεται μόλις με 130kb/s από rapidshare
στις 2 το βραδυ έλεος με altec τώρα θα είχα σίγουρα 2.1 2.2 mb/s.

όταν κατεβάζω από ftp server που μου είπανε στην forthnet κατεβάζει με 1.7 mb/s
τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα έχω πρόβλημα με το download,από τον δικό τους server κατεβάζει με 1.7 mb/s άρα δεν έχει πρόβλημα οι γραμμή μου αλλα οι server που κατεβάζω
μου είπανε.

τα ίδια και χειρότερα στο dc ενώ πριν έπιανε 2mb/s τώρα μετανοιας τα 100kb/s

εσείς έχετε πρόβλημα και στα p2p προγράμματα οι μονο rapidshare?

μόλις ενεργοποιήθηκε οι σύνδεση μου και με απογοήτευσε τελείως:down::down::down:

spsomas
19-10-08, 11:06
εγώ από τότε που έβαλα forthnet σέρνεται μόλις με 130kb/s από rapidshare
στις 2 το βραδυ έλεος με altec τώρα θα είχα σίγουρα 2.1 2.2 mb/s.

όταν κατεβάζω από ftp server που μου είπανε στην forthnet κατεβάζει με 1.7 mb/s
τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα έχω πρόβλημα με το download,από τον δικό τους server κατεβάζει με 1.7 mb/s άρα δεν έχει πρόβλημα οι γραμμή μου αλλα οι server που κατεβάζω
μου είπανε.

τα ίδια και χειρότερα στο dc ενώ πριν έπιανε 2mb/s τώρα μετανοιας τα 100kb/s

εσείς έχετε πρόβλημα και στα p2p προγράμματα οι μονο rapidshare?

μόλις ενεργοποιήθηκε οι σύνδεση μου και με απογοήτευσε τελείως:down::down::down:

ελπίζω να έχεις πάρει χαμπάρι τι γίνετε τώρα τελευταία. Αν όχι τότε εδώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=145348

opeth
19-10-08, 12:28
Oταν κατεβαζω απο rapidshare με premium μεσω Mozilla κυμαινομαι στα 150kb/s ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ.
Εαν βαλω κι αλλο ταυτοχρονα προστιθενται αλλα 150kb/s στο 2ο αρχειο..

Ομως με IDM οι ταχυτητες ειναι στο full-σε αντιθεση με rapget..!

tony24
19-10-08, 15:54
ρίξτε μια ματια εδώ:

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=243597

λέτε να είναι ok τα πράγματα μετά?

@ ADSLgr.com All rights reserved.