PDA

Επιστροφή στο Forum : H ON Telecoms «παίζει» δυνατά για τα τηλεοπτικά δικαιώματα της Σούπερ Λίγκ



Dimitris_80
10-10-08, 00:39
Το απόγευμα της Τετάρτης ανοίχτηκαν οι φάκελοι με τις προσφορές για τα τηλεοπτικά δικαιώματα για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας, για την τριετία 2009-12, οπότε και θα ξεκινήσει και η κεντρική διαχείριση. Φαβορί για την ανάληψη των συγκεκριμένων δικαιωμάτων είναι η σύμπραξη Alpha και Nova και του MEGA με την On Telecoms ενώ αποσύρθηκαν ΑΝΤ1 και ΕΡΤ.

Σύμφωνα με πληροφορίες, Alpha και Nova δίνουν κοντά στα 140 εκατ. ευρώ στη Σούπερ Λίγκα για αναλάβουν τα τηλεοπτικά δικαιώματα, ενώ από την πλευρά τους MEGA και On Telecoms προσφέρουν κοντά 126 εκατ. ευρώ. Στο «παιχνίδι» βρίσκεται και ο ΣΚΑΙ, όμως όπως όλα δείχνουν δύσκολα θα αποτελέσει την τηλεοπτική στέγη του πρωταθλήματος

Από εκεί και πέρα, στα τέλη Οκτωβρίου θα παρθεί η τελική απόφαση από την Σούπερ Λίγκα, για το ποιος θα αναλάβει τα τηλεοπτικά δικαιώματα για την περίοδο 2009-12.

http://www.sport-fm.gr/article/149847

pan34
10-10-08, 11:02
πολλα χρηματα δινουν ολοι τουs!Αναρωτιεμαι αν θα κανουν ποτε αποσβεση.Καλα η off δεν κοιταει να φτιαξει λιγο τα πραγματα στο μαγαζι τηs τα τηλεοπτικα την μαραναν;

mach
10-10-08, 14:39
Ας δίνουν όσα θέλουν.
Το θέμα είναι να μην επανέλθει η ΕΡΤ με καμιά 200άρα εκ. €, είναι γνωστή για τα χουβαρδαλίκια της... όσο έχει το χέρι βαθιά στη τσέπη μας. :whistle:

υ.γ: αναρωτιέμαι τί θα απογίνει πλέον ο Πουπουρούπου και το 10.000μελές αθλητικό επιτελείο της ΕΡΤ...

Dimitris_80
10-10-08, 15:08
Γιατί τι σας χαλάει ο Πουρουπουπού εσάς τους οπαδούς ομάδων των Αθηνών; Μια χαρά τα λέει κανά 3ωρο για σας. Τι να πουν οι υπόλοιποι φίλαθλοι των άλλων ομάδων που ακούν για την ομάδα τους 1-2 λεπτά το πολύ;

mach
10-10-08, 15:15
Ούτε με χαλάει ούτε με φτιάχνει. Απλά δεν θα έπρεπε να υφίσταται.

10 λεπτά στο βραδυνό Κυριακάτικο δελτίο της ΝΕΤ με όλα τα γκολ της αγωνιστικής αρκούν και περισσεύουν για αθλητική ενημέρωση.

Η ΕΡΤ θα έπρεπε να απασχολεί το πολύ 15 αθλητικούς δημοσιογράφους.
Είναι δυνατό να είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω σα μλκς κάτι παράσιτα τύπου Βαρούχα-Μίχου-Αντωνίου-Κωστή καθώς και τη συμμορία αργόμισθων του Πουπουρούπου...; :evil:

Dimitris_80
10-10-08, 15:18
Ούτε με χαλάει ούτε με φτιάχνει. Απλά δεν θα έπρεπε να υφίσταται.

10 λεπτά στο βραδυνό Κυριακάτικο δελτίο της ΝΕΤ με όλα τα γκολ της αγωνιστικής αρκούν και περισσεύουν για αθλητική ενημέρωση.

Η ΕΡΤ θα έπρεπε να απασχολεί το πολύ 15 αθλητικούς δημοσιογράφους.
Είναι δυνατό να είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω σα μλκς κάτι παράσιτα τύπου Βαρούχα-Μίχου-Αντωνίου-Κωστή καθώς και τη συμμορία αργόμισθων του Πουπουρούπου...; :evil:
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Για μένα η καλύτερη αθλητική εκπομπή είναι της ΕΤ3 που αρχίζει στις 00.30. Στιγμιότυπα, φάσεις, αμφισβητούμενες φάσεις, χωρίς σκοπιμότητα. Ενημέρωση για ΟΛΕΣ τις ομάδες.

Gordito
10-10-08, 15:20
Mε το θεμα τι σχεση εχουν ολα αυτα;

Αναρωτιεμαι ποσες εκπομπες στην Κρατικη εχουν περισσοτερη τηλεθεαση a.k.a εσοδα. Δοξα τω Θεω εχουμε και αλλες εκπομπες το βραδυ της Κυριακης, επιλογες υπαρχουν.



Γιατί τι σας χαλάει ο Πουρουπουπού εσάς τους οπαδούς ομάδων των Αθηνών; Μια χαρά τα λέει κανά 3ωρο για σας. Τι να πουν οι υπόλοιποι φίλαθλοι των άλλων ομάδων που ακούν για την ομάδα τους 1-2 λεπτά το πολύ;

Εσυ εχεις ποσα τοπικα καναλια και τυπο.

Κουλαρετε επιτελους. Δε φταιει για ολα η Αθηνα ;)

RyDeR
10-10-08, 15:25
Δε φταιει για ολα η Αθηνα ;)

Δεν είναι οτι φταίει η Αθήνα για όλα, απλά όλα είναι στραμμένα εκεί... Οι υπόλοιποι, απλώς απ'έξω. ;)

jois21
10-10-08, 15:35
H ON που τα βρηκε τα εκατομμυρια;:hmm:
Και πως θα αποσβεσει οταν ζηταει (ποσα ζηταει; ) Χ ευρω για καθε παιχνιδι;

Dimitris_80
10-10-08, 15:38
Mε το θεμα τι σχεση εχουν ολα αυτα;

Αναρωτιεμαι ποσες εκπομπες στην Κρατικη εχουν περισσοτερη τηλεθεαση a.k.a εσοδα. Δοξα τω Θεω εχουμε και αλλες εκπομπες το βραδυ της Κυριακης, επιλογες υπαρχουν.




Εσυ εχεις ποσα τοπικα καναλια και τυπο.

Κουλαρετε επιτελους. Δε φταιει για ολα η Αθηνα ;)
Επειδή σε παρακολουθώ και στα διάφορα οπαδικά τόπικς, είσαι πολύ εμπαθής με τις ομάδες της Θεσσαλονίκης, ίσως και με τη Θεσσαλονίκη γενικότερα. Συγγνώμη αν κάνω λάθος.

Εφόσον κρίνεις ότι η συγκεκριμένη εκπομπή με τους καραγκιόζηδες της ελληνικής τηλεόρασης είναι τέλεια, τότε εντάξει, εμείς πάμε πάσο. Έχουμε ως Έλληνες φίλαθλοι αυτό που μας αξίζει.

Αλλά εδώ νομίζω ότι συζητάμε για τα τηλεοπτικά δικαιώματα και για το κατά πόσο είναι έτοιμη η ΟΝ να ανοιχτεί τόσο πολύ οικονομικά. Και αν το κάνει, αυτό σημαίνει ότι θα παίζει μόνο στους συνδρομητές της το πρωτάθλημα; :confused:

Επίσης όσον αφορά το πακέτο των χρημάτων, πώς θα συμφωνούσατε να διαμοιραστεί; Αν είναι σύνολο 140 εκατομ., να πάρουν πχ. οι 3 της Αθήνας τα 120 και οι υπόλοιπες 15 ομάδες τα... 20 και πολύ τους είναι; :p :lol:

Γιατί μάλλον αυτό θα εννοείς φίλε. Συγγνώμη που συμμετέχουν στο ελληνικό πρωτάθλημα και άλλες ομάδες εκτός των τριών της Αθήνας...

Gordito
10-10-08, 15:39
Δεν είναι οτι φταίει η Αθήνα για όλα, απλά όλα είναι στραμμένα εκεί... Οι υπόλοιποι, απλώς απ'έξω. ;)

;;;;;;;;;

RyDeR
10-10-08, 15:40
;;;;;;;;;

Απάντησε ο Dimitris_80 για εμένα. ;) :)

Gordito
10-10-08, 15:42
Επειδή σε παρακολουθώ και στα διάφορα οπαδικά τόπικς, είσαι πολύ εμπαθής με τις ομάδες της Θεσσαλονίκης, ίσως και με τη Θεσσαλονίκη γενικότερα. Συγγνώμη αν κάνω λάθος.

Εφόσον κρίνεις ότι η συγκεκριμένη εκπομπή με τους καραγκιόζηδες της ελληνικής τηλεόρασης είναι τέλεια, τότε εντάξει, εμείς πάμε πάσο. Έχουμε ως Έλληνες φίλαθλοι αυτό που μας αξίζει.

Εμπαθης δεν ειμαι καθολου, επομενως δεν με παρακολουθεις καθολου.
Η νοοτροπια μερικων "για ολα φταει η ΑΘηνα" ειναι που με χαλαει.
Την πολη την γουσταρω περισσοτερο κ απο τη δικια μου.

Το αν ειναι καραγκιοζηδες ειναι αλλο θεμα. Ουτε εμενα μου αρεσουν σαν δημοσιογραφοι.



Αλλά εδώ νομίζω ότι συζητάμε για τα τηλεοπτικά δικαιώματα και για το κατά πόσο είναι έτοιμη η ΟΝ να ανοιχτεί τόσο πολύ οικονομικά. Και αν το κάνει, αυτό σημαίνει ότι θα παίζει μόνο στους συνδρομητές της το πρωτάθλημα; :confused:

Επίσης όσον αφορά το πακέτο των χρημάτων, πώς θα συμφωνούσατε να διαμοιραστεί; Αν είναι σύνολο 140 εκατομ., να πάρουν πχ. οι 3 της Αθήνας τα 120 και οι υπόλοιπες 15 ομάδες τα... 20 και πολύ τους είναι; :p :lol:

Γιατί μάλλον αυτό θα εννοείς φίλε. Συγγνώμη που συμμετέχουν στο ελληνικό πρωτάθλημα και άλλες ομάδες εκτός των τριών της Αθήνας...

Ειπε κανεις να μη μετεχεις στο Πρωταθλημα;

Η ομαδα σου εχει συμφωνησει αν δεν κανω λαθος να μετεχει στην Super League ετσι δεν ειναι;
Εχουν συννενοηθει αυτοι τι θα παρουν, μη μου αγχωνεσαι.

jois21
10-10-08, 15:43
Γιατί μάλλον αυτό θα εννοείς φίλε. Συγγνώμη που συμμετέχουν στο ελληνικό πρωτάθλημα και άλλες ομάδες εκτός των τριών της Αθήνας...

5:rtfm:

subzer0
10-10-08, 16:12
Να ρωτήσω κάτι?
Που κολλάει η ΟΝ στα τηλεοπτικά δικαιώματα?
Είναι με το MEGA ΟΚ. Το MEGA είναι τηλεοπτικό κανάλι. Η ΟΝ τι θα κάνει?

Dimitris_80
10-10-08, 16:45
Να ρωτήσω κάτι?
Που κολλάει η ΟΝ στα τηλεοπτικά δικαιώματα?
Είναι με το MEGA ΟΚ. Το MEGA είναι τηλεοπτικό κανάλι. Η ΟΝ τι θα κάνει?
Kαι η ΟΝ προσφέρει τηλεοπτικά κανάλια μέσω του πακέτου της triple play (τηλεφωνία-ίντερνετ-τηλεόραση)

Linus
10-10-08, 16:46
Και δν μου λέτε, αν τα αποκτήσει η ΟΝ τι θα γίνει με εμάς τους υπόλοιπους??

Πώς θα τα παρακολουθούμε? :hmm:

subzer0
10-10-08, 16:49
Kαι η ΟΝ προσφέρει τηλεοπτικά κανάλια μέσω του πακέτου της triple play (τηλεφωνία-ίντερνετ-τηλεόραση)

Αυτό το γνωρίζω , δεν νομίζω όμως να διαθέτει κανάλι ΟΝ Telecoms channel (αυτό μπορέι να το φτιάξει εύκολα βέβαια).
Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν μπορώ να σκεφτώ οτι θα πρέπει να έχω ΟΝ σύνδεση για να βλέπω αγώνες.

........Auto merged post: subzer0 πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και δν μου λέτε, αν τα αποκτήσει η ΟΝ τι θα γίνει με εμάς τους υπόλοιπους??

Πώς θα τα παρακολουθούμε? :hmm:

Αυτό ακριβώς...

karakou
10-10-08, 16:49
Πάει ο καιρός που το ποδόσφαιρο ήταν "δημόσιο αγαθό". Τώρα πλέον είναι προιόν εμπορικής εκμετάλλευσης. Δε πανε να δώσουν όσα εκκατομύρια θέλουν;
Η ΕΡΤ μόνο μη κάνει κανένα τέτοιο λάθος ευχαριστούμε δε θέλουμε:rtfm:

Linus
10-10-08, 16:52
Πάει ο καιρός που το ποδόσφαιρο ήταν "δημόσιο αγαθό". Τώρα πλέον είναι προιόν εμπορικής εκμετάλλευσης. Δε πανε να δώσουν όσα εκκατομύρια θέλουν;
Η ΕΡΤ μόνο μη κάνει κανένα τέτοιο λάθος ευχαριστούμε δε θέλουμε:rtfm:

Ώπα ώπα και εμείς της επαρχίας τι θα κάνουμε?? :hmm:

Και να θέλουμε να βάλουμε ΟΝ δεν μπορούμε... :hmm:

Ή να το γυρίσουμε στην Δρούζα τις Κυριακές??

karakou
10-10-08, 16:58
Ώπα ώπα και εμείς της επαρχίας τι θα κάνουμε?? :hmm:

Και να θέλουμε να βάλουμε ΟΝ δεν μπορούμε... :hmm:

Ή να το γυρίσουμε στην Δρούζα τις Κυριακές??

Άποψη μου είναι οτι προφανώς για να γίνεται τέτοια πρόταση απο την ΟΝ θα υπάρχει σκέψη για προσφορά αγώνων απο Cable onlineTV απο τους επιτελείς εκεί πέρα ή κάτι παραπλήσιο τέλος πάντων σε συνεργασία με το τηλεοπτικό σταθμό που θα δείχνει κάποια άλλα ματς. Μια απλή σκέψη είναι;)
Κ αφού θα προχωρήσουν σε τετοια επένδυση μάλλον θα καλύψουν και επαρχία.

subzer0
10-10-08, 17:04
@karakou
Πρέπει να ξεκαθαρίσει η ΟΝ που κολλάει στην όλη υπόθεση για να καταλάβουμε κι εμείς τι γίνεται.
Και δεν είναι οτι πρέπει να καλύψει και την επαρχία. Πρέπει να καλύψει όλη την επαρχία.
Χωρία που αν προχωρήσει σε αυτό , η επένδυση πολλαπλασιάζεται. Υπάρχει το μπακίρι?
Kαι πέρα από την επαρχία , πρέπει να βρει έναν τρόπο να έχω intertet και τηλέφωνο από την Vivodi (που είμαι απόλυτα ευχαριστημένος) και τηλεόραση από την ΟΝ. Γίνεται αυτό? Δεν νομίζω όπως έχει τώρα η κατάσταση.

hammer21
10-10-08, 17:09
Το mega μονο του και σωτηρακοπουλος σε αντι-αθλητικη κυριακη μπας και δουμε λιγο σοβαρη μπαλα.Οχι οπως την κυριακη που ειπε ο βερνικος "στην κορυφη ο μπλανκο με το σαχα".Δεν τα αντεχουμε.

@dimitris_80

μην νομιζεις οτι και εμας μας αρεσει ιδιαιτερα η κατασταση που ασχολουνται με 3 ομαδες.Μακαρι για μενα να εχουμε 1 παρουσιαστη αντε 2 στην εκπομπη και αναγνωρισμενους (καθολικα) παλαιμαχους απο τις περισσοτερες ομαδες του πρωταθληματος.Δεν ειναι δυνατον να μπουν απο ολες πχ θρασυβουλος

redbull
10-10-08, 19:52
@dimitris_80
μην νομιζεις οτι και εμας μας αρεσει ιδιαιτερα η κατασταση που ασχολουνται με 3 ομαδες.Μακαρι για μενα να εχουμε 1 παρουσιαστη αντε 2 στην εκπομπη και αναγνωρισμενους (καθολικα) παλαιμαχους απο τις περισσοτερες ομαδες του πρωταθληματος.Δεν ειναι δυνατον να μπουν απο ολες πχ θρασυβουλος

+1 :oneup:
Εγω ειμαι Ολυμπιακος pga21ole κι αυτο το χάλι που ζησαμε την προηγούμενη κυριακή δεν περιγράφεται. Ο Κυρ Κωστας εδωσε τα ρέστα του παλι. Καθε ΣΚ δηλαδη τα ιδια οποιος και να ειναι αρχιζει τι εκανε ο ολυμπιακος, τι εκανε ο παο ρε αντε παρατηστε μας αυτα τα διαβάζουμε σε ολες τις εφημερίδες! Τιποτε αλλο πιο ενδιαφέρον;; Εδω παιζει ΑΒΓ εθνική, αυτοι ξέρουν μονο 2 ή 3 ομαδες, τα SMS για την κλήρωση και τις διαφημίσεις...

Παιδες ο dimitris_80 κατι ξέρει, η καλυτερη εκπομπη ειναι της ΕΤ3 το βραδυ. Οι αλλοι απλως δικαιολογούν το μισθό τους παρλάροντας ακατάσχετα επι 2-3 ωρες. Δείτε τη μια φορα και θα μας θυμηθείτε..

hammer21
10-10-08, 20:43
Ο κυρ κωστας ειναι ο γαλανης?:p
Αληθεια αυος τι ρολο βαραει εκει?ειναι τπτ παλαιμαχος ή ανθρωπος του χωρου?

redbull
11-10-08, 11:50
Ο κυρ κωστας ειναι ο γαλανης?:p
Αληθεια αυος τι ρολο βαραει εκει?ειναι τπτ παλαιμαχος ή ανθρωπος του χωρου?


Οχι βρε ο Βερνίκος ειναι ο ΚυρΚωστας. Να παρτε να διαβάσετε εδω (http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=%C2%E5%F1%ED%DF%EA%EF%F2&a=&id=86306848) , κι εδω (http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=%C2%E5%F1%ED%DF%EA%EF%F2&a=&id=99000048) , κι εδω (http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=%C2%E5%F1%ED%DF%EA%EF%F2&a=&id=22708016) . Μη χάνετε τη στήλη ειναι απολαυστική καθε κυριακή. ;)

Νικαετός
11-10-08, 12:32
Αυτή τη στιγμή όπως λέει και το πρώτο πρώτο ποστ, οι πλειοδότες είναι άλλοι. Θα πρέπει λοιπόν να αποσυρθεί η ΝΟΒΑ για να συζητήσουμε άλλη πιθανότητα.

Άρα μην αγχώνεστε :twisted:

hammer21
11-10-08, 15:23
http://www.sport-fm.gr/article/149989
Για να λεμε την αληθεια καλυτερα.Προτιμω να παιζει καθε ομαδα σε οποιο καναλι τη συμφερει οικονομικα.αν μας ξαναπαρει η νοβα θα τρελαθω....

subzer0
11-10-08, 15:30
http://www.sport-fm.gr/article/149989
Για να λεμε την αληθεια καλυτερα.Προτιμω να παιζει καθε ομαδα σε οποιο καναλι τη συμφερει οικονομικα.αν μας ξαναπαρει η νοβα θα τρελαθω....

+1

Αλλά πέρα από αυτό , αν ισχύει οτι σαν Super League ψάχνουν για κεντρική διαχείρηση των τηλεοπτικών αλλά ο ΠΑΟΚ και ο κάθε ΠΑΟΚ ψάχνει για την καλύτερη οικονομικά λύση για παρτι του , τότε τι σκ@$α συννενόηση έχουν κάνει εκεί στην Super League?

opimis
11-10-08, 16:37
Η Ξάνθη άκουγα χθες ότι έχει συμβόλαιο τηλεοπτικό μέχρι το 2011 και δεν ξέρω τι γίνεται με όλες τις ομάδες. Πως ας πούμε η λίγκα διαπραγματεύτηκε τα τηλεοπτικά, αν έχει ομάδες που τα συμβόλαια λήγουν μετά το 2009;
Εδώ δεν βλέπω να έχει μέλλον η σούπερ λίγκα, η κεντρική διαχείριση θα έχει;

dimitrispm
12-10-08, 01:37
Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση (http://www.superleaguegreece.net/news/2008/10oct2008/news09-10-08-1945.htm)της διοργανώτριας αρχής του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Σούπερ Λιγκ (Ά Εθνική κατηγορία) οι ενδιαφερόμενοι για την απόκτηση των τηλεοπτικών δικαιωμάτων όλων των αγώνων για τρία χρόνια, είναι συνολικά 5:
1. ALPHA TV
2. MEGA CHANNEL
3. FORTHNET
4. SKAI
5. ON TELECOMS

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ εφημερίδων οι μεγάλες εκπλήξεις είναι η μη συμμετοχή στο διαγωνισμό της ΕΡΤ και του ΑΝΤ1 και από την άλλη η συμμετοχή της ΟΝ. (Όσοι δε γνωρίζουν η FORTHNET εκπροσωποί τη NOVA που την εξαγόρασε πρόσφατα). Επίσης αναφέρεται ότι με βάση τις προσφορές που κατατέθηκαν προκύπτουν ο εξής συμμαχίες:
α) FORTNET (NOVA) - ALPHA: Η NOVA ζητά όλα τα παιχνίδια της κάθε αγωνιστικής και ο ALPHA έναν αγώνα το Σαββατο. Συνολική προσφορά 136 εκατ. ευρώ για τα 3 χρόνια

β) ΟΝ - MEGA: To MEGA ζητά έναν αγώνα κάθε Κυριακή (και δίνει 36 εκατ. ευρώ για 3 χρόνια) και οι υπόλοιποι αγώνες από την ΟΝ. Συνολική προσφορά 126 εκατ. ευρώ για την τριετία.

billing
12-10-08, 01:58
Μπράβο !!

Και μόνο οτι έκαναν κίνηση για προσφορά, δειχνει οτι οι ανθρωποι τηs ON Telecoms εχουν μεγάλα σχέδια και σημαντικέs βλέψειs.

Xouzouris
12-10-08, 17:49
Μου φαινεται ο καλυτερος τροπος να

α) αυξηθει η διεισδυση του ιντερνετ στην Ελλαδα,
β) βαρεσει κανονι η ΟΝ.

(δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να δοθουν οι αγωνες σε φορεα που να μην εχει τροπο να τους μεταδοσει πανελλαδικα, δεν ειναι μονο το χρημα στη μεση αλλα πρεπει να υφιστανται και καποιες προϋποθεσεις- χωρια τα καντηλια που εχουν να πεσουν οταν θα σερνεται η γραμμη και θα κανει buffering πανω στην φαρμακερη πασα παρε-βαλε του Χ στον Υ :lol:)

Αν και εχω την εντυπωση οτι παμε για μοντελο pay per view μεσω DVB-T οπως στην γειτονικη Ιταλια.

Dimitris_80
17-10-08, 23:14
Η συμφωνία των 14 με NOVA - Alpha

Η Superleague παρέκαμψε την άρνηση του Ολυμπιακού και κατακύρωσε το διαγωνισμό για την κεντρική διαχείριση των τηλεοπτικών δικαιωμάτων του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος στην κοινοπραξία Αlpha - Νova, που είχαν εξ αρχής καταθέσει την καλύτερη προσφορά.

Η συμφωνία αφορά τις 14 από τις 16 ομάδες της Superleague (με δεδομένη την απόσυρση Ολυμπιακού και Ξάνθης) και αναμένεται να επικυρωθεί στη συνεδρίαση του ΔΣ της διοργανώτριας την Τρίτη (21/10), υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα υπάρξει νέα διαρροή προς την πλευρά των ερυθρολεύκων. Αν υπάρξει έστω και μια διαρροή πέραν των δυο ήδη γνωστών (π.χ. του ΠΑΟΚ, για τον οποίο υπάρχουν ήδη γενναιόδωρες τηλεοπτικές προσφορές), οι δυο πλειοδότες τηλεοπτικοί σταθμοί θα αποσύρουν την προσφορά τους και η συμφωνία θα ακυρωθεί.

Το συνολικό ύψος του τηλεοπτικού συμβολαίου που, εφόσον υπογραφεί, θα έχει ισχύ από το 2009 (δηλαδή την επόμενη ποδοσφαιρική περίοδο) έως το 2012, ανέρχεται περίπου στο ποσό που είχε αρχικά προταθεί από Alpha – Nova (πριν προκύψει η άρνηση του Ολυμπιακού), δηλαδή 130 εκατ. ευρώ. Ποσό που θα διαιρεθεί πλέον δια 14, αποφέροντας περισσότερα έσοδα στις συμμετέχουσες ΠΑΕ. Στα επιμέρους, η συμφωνία προβλέπει τη μετάδοση ενός αγώνα το Σάββατο από τον Alpha (το ποσό συμμετοχής του οποίου στη συμφωνία δεν υπερβαίνει τα 20 εκατ. ευρώ), ενώ τα υπόλοιπα τηλεοπτικά ματς θα μεταδίδονται από τη Nova την Κυριακή (ίσως και ένα τη Δευτέρα).



http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/Superleague/216475.html

Μου φαίνεται ότι πρέπει να αλλαχθεί ο τίτλος του τόπικ. :hmm:

hammer21
17-10-08, 23:34
Ποσο μ#%^&# ειναι μπορειτε να μου πειτε?
Δηλαδη ειμαστε υποχρεωμενοι να δινουμε ποσα λεφτα το μηνα για να δουμε την ομαδα μας?
Δεν με ενδιαφερει που θελουν να μαζεψουν κοσμο στο γηπεδο,να φτιαξουν ομαδες ευρωπαικου επιπεδου αν θελουν φουλ τα γηπεδα τους.
Ποιος μου λεει εμενα οτι δεν υπαρχει ορος στο συμβολαιο οπου η nova θα δωσει αλλα χ ευρω στη λιγκα αν την τριετια εκεινη πχ διπλασιασει τις πωλησεις ή κατι τετοιο.Σε αυτη τη χωρα ολα ειναι πιθανα...
Θα μου πειτε ειναι η καλυτερη προσφορα αλλα επιτρεψτε μου να δυσπιστω απο τη στιγμη που δεν εχω εγγραφα στα χερια μου...:hmm:

Spanos
17-10-08, 23:42
Η συμφωνία των 14 με NOVA - Alpha

Η Superleague παρέκαμψε την άρνηση του Ολυμπιακού και κατακύρωσε το διαγωνισμό για την κεντρική διαχείριση των τηλεοπτικών δικαιωμάτων του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος στην κοινοπραξία Αlpha - Νova, που είχαν εξ αρχής καταθέσει την καλύτερη προσφορά.

Η συμφωνία αφορά τις 14 από τις 16 ομάδες της Superleague (με δεδομένη την απόσυρση Ολυμπιακού και Ξάνθης) και αναμένεται να επικυρωθεί στη συνεδρίαση του ΔΣ της διοργανώτριας την Τρίτη (21/10), υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα υπάρξει νέα διαρροή προς την πλευρά των ερυθρολεύκων. Αν υπάρξει έστω και μια διαρροή πέραν των δυο ήδη γνωστών (π.χ. του ΠΑΟΚ, για τον οποίο υπάρχουν ήδη γενναιόδωρες τηλεοπτικές προσφορές), οι δυο πλειοδότες τηλεοπτικοί σταθμοί θα αποσύρουν την προσφορά τους και η συμφωνία θα ακυρωθεί.

Το συνολικό ύψος του τηλεοπτικού συμβολαίου που, εφόσον υπογραφεί, θα έχει ισχύ από το 2009 (δηλαδή την επόμενη ποδοσφαιρική περίοδο) έως το 2012, ανέρχεται περίπου στο ποσό που είχε αρχικά προταθεί από Alpha – Nova (πριν προκύψει η άρνηση του Ολυμπιακού), δηλαδή 130 εκατ. ευρώ. Ποσό που θα διαιρεθεί πλέον δια 14, αποφέροντας περισσότερα έσοδα στις συμμετέχουσες ΠΑΕ. Στα επιμέρους, η συμφωνία προβλέπει τη μετάδοση ενός αγώνα το Σάββατο από τον Alpha (το ποσό συμμετοχής του οποίου στη συμφωνία δεν υπερβαίνει τα 20 εκατ. ευρώ), ενώ τα υπόλοιπα τηλεοπτικά ματς θα μεταδίδονται από τη Nova την Κυριακή (ίσως και ένα τη Δευτέρα).



http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/Superleague/216475.html

Μου φαίνεται ότι πρέπει να αλλαχθεί ο τίτλος του τόπικ. :hmm:

Θα προτιμούσα να δώσει ο Παναθηναικός τα δικαιώματα στην ΕΡΤ και να βλέπω την ομάδα μου, παρα να πληρώνω Νόβα. Διαφωνώ με τη στάση της διοίκησης γιατί δε μπορεί μια ομάδα με προυπολογισμό 81 εκατομμυρίων ευρώ να μοιράζετε τα ίδια λεφτά απο τα τηλεοπτικά με τον Θρασύβουλο. Όταν βλέπεις το Θρασύβουλος - Παναθηναικός ή ΑΕΚ το βλέπεις για να δείς τον Παναθηναικό ή την ΑΕΚ, δε βλέπεις το Θρασύβουλο. Καλά τους έκανε ο Κόκκαλης, ελπίζω να κάνει το ίδιο και ο ΠΑΟΚ. Ολη η Ελλάδα θα βλέπει Ολυμπιακό και εμείς θα τρέχουμε σε καφετέριες....:down:

Dimitris_80
17-10-08, 23:46
Ποσο μ#%^&# ειναι μπορειτε να μου πειτε?
Δηλαδη ειμαστε υποχρεωμενοι να δινουμε ποσα λεφτα το μηνα για να δουμε την ομαδα μας?
Δεν με ενδιαφερει που θελουν να μαζεψουν κοσμο στο γηπεδο,να φτιαξουν ομαδες ευρωπαικου επιπεδου αν θελουν φουλ τα γηπεδα τους.
Ποιος μου λεει εμενα οτι δεν υπαρχει ορος στο συμβολαιο οπου η nova θα δωσει αλλα χ ευρω στη λιγκα αν την τριετια εκεινη πχ διπλασιασει τις πωλησεις ή κατι τετοιο.Σε αυτη τη χωρα ολα ειναι πιθανα...
Θα μου πειτε ειναι η καλυτερη προσφορα αλλα επιτρεψτε μου να δυσπιστω απο τη στιγμη που δεν εχω εγγραφα στα χερια μου...:hmm:
Πού είναι η ένστασή σου δε καταλαβαίνω.

Στο ότι το πρωτάθλημα το παίρνει η συνδρομητική τηλεόραση; Σ'όλο τον κόσμο - ευτυχώς ή δυστυχώς - έτσι γίνεται. Σε όλες τις προηγμένες χώρες τα δημοφιλή αθλήματα είναι συνδρομητικά. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Ίσα-ίσα καλό θα έλεγα. Μπας και πηγαίνει ο κόσμος στα γήπεδα και δεν κάθεται στον καναπέ του σπιτιού του. Μακάρι τα χρήματα που θα δοθούν στις ΠΑΕ να είναι αρκετά προς όφελος όμως του ανταγωνισμού και όχι προς όφελος του ανοίγματος της οικονομικής ψαλίδας των τριών «μεγάλων» έναντι των υπολοίπων.

........Auto merged post: Dimitris_80 πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα προτιμούσα να δώσει ο Παναθηναικός τα δικαιώματα στην ΕΡΤ και να βλέπω την ομάδα μου, παρα να πληρώνω Νόβα. Διαφωνώ με τη στάση της διοίκησης γιατί δε μπορεί μια ομάδα με προυπολογισμό 81 εκατομμυρίων ευρώ να μοιράζετε τα ίδια λεφτά απο τα τηλεοπτικά με τον Θρασύβουλο. Όταν βλέπεις το Θρασύβουλος - Παναθηναικός ή ΑΕΚ το βλέπεις για να δείς τον Παναθηναικό ή την ΑΕΚ, δε βλέπεις το Θρασύβουλο. Καλά τους έκανε ο Κόκκαλης, ελπίζω να κάνει το ίδιο και ο ΠΑΟΚ. Ολη η Ελλάδα θα βλέπει Ολυμπιακό και εμείς θα τρέχουμε σε καφετέριες....:down:
Γιαυτό λοιπόν - σε συνέχεια αυτών που έγραψα - ας δώσουμε κίνητρα στον Θρασύβουλο να γίνει κάπως ανταγωνιστικός. Ας του δοθούν χρήματα για να κάνει ομάδα. Αυτό θα πει Κεντρική διαχείρηση, αυτό θα πει συνεταιρισμός ΠΑΕ προς όφελος όλων, αυτό θα πρέπει να είναι η Σούπερ Λίγκα εν τέλει.

hammer21
18-10-08, 00:05
Πού είναι η ένστασή σου δε καταλαβαίνω.

Στο ότι το πρωτάθλημα το παίρνει η συνδρομητική τηλεόραση;

Ακριβως,το θεωρω στην καλυτερη ψυχολογικο εκβιασμο γιατι εκμεταλλευονται την αγαπη των ελληνων στην μπαλα και βαρανε αλυπητα.


Μπας και πηγαίνει ο κόσμος στα γήπεδα και δεν κάθεται στον καναπέ του σπιτιού του.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα.Οταν σου πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες απο ενα σημειο και μετα αγανακτεις και δεν πας.Προσωπικα δεν ανεχομαι να μου το επιβαλλουν να παω στο γηπεδο.Προτιμω να με κερδισουν μεσω της ειλικρινους και συντονισμενης προσπαθειας να αλλαξουν τα στραβα του πρωταθληματος και οχι με τετοια κολπα που υποτιμανε τη νοημοσυνη μας;)


Μακάρι τα χρήματα που θα δοθούν στις ΠΑΕ να είναι αρκετά προς όφελος όμως του ανταγωνισμού και όχι προς όφελος του ανοίγματος της οικονομικής ψαλίδας των τριών «μεγάλων» έναντι των υπολοίπων.

Τι μακαρι?Δεν υπαρχουν συμβολαια?

Spanos
18-10-08, 00:07
Γιαυτό λοιπόν - σε συνέχεια αυτών που έγραψα - ας δώσουμε κίνητρα στον Θρασύβουλο να γίνει κάπως ανταγωνιστικός. Ας του δοθούν χρήματα για να κάνει ομάδα. Αυτό θα πει Κεντρική διαχείρηση, αυτό θα πει συνεταιρισμός ΠΑΕ προς όφελος όλων, αυτό θα πρέπει να είναι η Σούπερ Λίγκα εν τέλει.

Ο κάθε Θρασύβουλος θα ανέβει στην Α', θα φάει ο πρόεδρος απο τα τηλεοπτικά και θα ξαναπέσει. Δε τον ενδιαφέρει να γίνει ανταγωνιστικός και ούτε έχει τη δυνατότητα να γίνει επειδή θα πάρει μερικά χρήματα που δεν είανι τίποτα μπροστά στα έσοδα που έχουν οι μεγάλες ΠΑΕ. Μίνι κούπερ εναντίον τάνκς είναι η φάση, βέβαια στο ποδόσφαιρο υπάρχει πάντα η έκπληξη αλλα δεν είναι καθε μέρα του αγιανιού;)

Dimitris_80
18-10-08, 00:14
Ο κάθε Θρασύβουλος θα ανέβει στην Α', θα φάει ο πρόεδρος απο τα τηλεοπτικά και θα ξαναπέσει. Δε τον ενδιαφέρει να γίνει ανταγωνιστικός και ούτε έχει τη δυνατότητα να γίνει επειδή θα πάρει μερικά χρήματα που δεν είανι τίποτα μπροστά στα έσοδα που έχουν οι μεγάλες ΠΑΕ. Μίνι κούπερ εναντίον τάνκς είναι η φάση, βέβαια στο ποδόσφαιρο υπάρχει πάντα η έκπληξη αλλα δεν είναι καθε μέρα του αγιανιού;)
Εκεί λοιπόν αρχίζει η ευθύνη της πολιτείας, της ΕΠΟ, της Σούπερ Λίγκας/Κλίκας να προστατέψει τις ομάδες και να τιμωρήσει τους κομπογιαννίτες προέδρους στυλ Μπατατούδη/Ζαχουδάνη/Μυτιληναίο κλπ κλπ. Υπάρχει όμως ευνομούμενη πολιτεία στην Ελλαδίτσα; :confused:

Spanos
18-10-08, 00:40
Εκεί λοιπόν αρχίζει η ευθύνη της πολιτείας, της ΕΠΟ, της Σούπερ Λίγκας/Κλίκας να προστατέψει τις ομάδες και να τιμωρήσει τους κομπογιαννίτες προέδρους στυλ Μπατατούδη/Ζαχουδάνη/Μυτιληναίο κλπ κλπ. Υπάρχει όμως ευνομούμενη πολιτεία στην Ελλαδίτσα; :confused:

Εδώ έχυσε ο κοσμάκης αίμα για να διώξει Τούρκους, Βούλγαρους, Ιταλούς, Γερμανούς και ήρθε ένας παπάς τώρα που είναι οι δικοί τους στην εξουσία, πήρε την μισή Ελλάδα ως νέος κατακτητής και εσύ ζητάς να ασχοληθούν και με τα δευτερεύοντα θέματα και να τα βάλουν με το Θρασύβουλο, τον Πανσεραικό και τον Ατρόμητο. Πως θα γίνει μετα το γήπεδο "Κωνσταντίνος Καραμανλής" και πως θα βγεί ο Παχατουρίδης βρε συ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.