PDA

Επιστροφή στο Forum : Cyta στην Καστορια



Σελίδες : [1] 2 3

satfoxy
10-10-08, 14:59
Ηρθε.
Κρατωντας τις προθεσμιες που ληγουν στις 31 οκτωβριου η CYTA (κυπριακος ΟΤΕ) αρχισε να δεχεται αιτησεις υπηρεσιων ευρυζωνικης προσβασης.
Το πακετο εχει ως εξης: Απεριοριστα σταθερα σε ολα τα δυκτια,απεριοριστα σε σταθερα σε 26 χωρες,1 ωρα σε κινητα στην ελλαδα, και 2 mb γραμμη ιντερνετ πραγματικη ταχυτητα λογω οπτικης ινας.Το χρημα που ζηταει: 130 ευρω εφαπαξ και μετα 10 τον μηνα.Για ενα χρονο.Με την υποσχεση οτι μεσα σε 3 χρονια ολοι οι πελατες της θα εχουν συνδεση με οτικη ινα.

Νομιζα οτι θα ημουν ο πρωτος που θα εκανα την αιτηση αλλα οπως εμαθα ο πρωτος που εκανε αιτηση ηταν ενας παππας!!!!!!!!!!!!!!

nm96027
10-10-08, 15:03
Η αίτηση αφορά γραμμή μέσα στην πόλη της Καστοριάς;

Που έκανες αίτηση και που το έμαθες αν επιτρέπεται;

apok
10-10-08, 15:19
χχχχμμ

Αυτο με την "οπτική ινα " δε μου ακουγεται καλά.

Θα ψάξω ομως τις πληροφορίες μου και θα σας πω.

........Auto merged post: apok πρόσθεσε 9 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

update:

Μιλησα με άνθρωπο μέσα απο την CYTA. Έχουν ήδη δώσει πιλοτικά κάποιες γραμμές και ετοιμάζονται να βγουν εμπορικά σε λιγο καιρο.

Δεν ξέρει να μου πει αν οντως θα καταλήγει σε FAH αλλά απο οτι μου ανέφερε θα ρίξουν πολλά (!) χλμ οπτικής ινας.

Και μάλιστα θα κάνουν κάτι πολυ έξυπνο.

Θα ξεκινήσουν απο Β. Ελλάδα, Ιόνιο και νησια Αργοσαρωνικού και μετά θα κατέβουν προς Αθηνα ( που ειμαστε ήδη υπερκορεσμένοι απο εναλλακτικους ).

Ξυπνιοι οι Τζύμπριοι

nm96027
10-10-08, 15:26
Για να καταλαβετε περι τίνος ακριβώς πρόκεται δείτε αυτο:

Πώς θα αποκτήσετε επιδοτούμενο adsl στην επαρχία, σε ποιες τιμές και από ποιες εταιρείες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=224247)

Η Cyta εχει αναλάβει να παρέχει επιδοτουμενο ιντερνετ στους νομούς: Γρεβενών, Πέλλας, Καστοριάς, Κοζάνης, Φλωρίνης, Ηρακλείου, Λασιθίου στα πλαίσια του 4.2.

lewton
10-10-08, 19:00
Μέχρι στιγμής όμως δεν έχει ακουστεί τίποτα για Cyta στην Κρήτη...
Για βόρεια Ελλάδα οι φήμες παίζουν καιρό τώρα, στην Κρήτη;

ubuntubu
10-10-08, 19:15
Cyta Hellas proceeds with North Greece, Crete networks (http://www.financialmirror.com/News/Technology/11332)

όπου ανάμεσα στα άλλα αναφέρεται και


At the same time, the company is completing the laying of a parallel fibre-optic cable in the towns of Heraklion, Ayios Nikolaos and Ierapetra in Crete, raising the total network length to 1,100 km that should be ready for operation in October.
The implementation of a commercial services and broadband product sales programme should reach its peak in September with a pilot project already underway in select neighbourhoods in Heraklion

lewton
10-10-08, 19:20
Cyta Hellas proceeds with North Greece, Crete networks (http://www.financialmirror.com/News/Technology/11332)

όπου ανάμεσα στα άλλα αναφέρεται και
Ευχαριστώ. :oneup:

nm96027
10-10-08, 19:30
Παντως το καλοκαίρι σε κάποια ΑΚ της Πελλας που κοίταξα δεν είχαν κάνει τίποτα....

satfoxy
11-10-08, 12:17
Δεστε στο cyta.gr

Georgevtr
11-10-08, 13:24
Δεστε στο cyta.gr


Το site θα λειτουργησει σε 8 μερες...οποτε..?

pathfinder
20-10-08, 19:25
Και στην Κρητη θα παίξει η Cyta!:)

netfly
25-10-08, 08:04
Για την Κρήτη, ήδη προσφέρει υπηρεσίες σε Ηράκλειο, Αγ. Νικόλαο και Ιεράπετρα

Art2007
29-10-08, 03:03
Εννοείται πως περιμένουμε εντυπώσεις satfoxy αμέσως μόλις ενεργοποιηθεί!!! Εχω συγγενείς στη Βεροια και ενδιαφέρονται για ένα τετοιο πακέτο... οπότε, περιμένω νέα...! :)

johnbas03
06-11-08, 14:27
Ενεργοποιήθηκε κανείς στην Καστοριά;
Έχω κάνει αίτηση και περιμένω ακόμα. Μου είπαν πως θέλουν 15 ημέρες για την ενεργοποίηση.
Χτες το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από το 8686 για να με ρωτήσουν για το username.
Εξοπλισμό δεν έχω παραλάβει ακόμα.

satfoxy
07-11-08, 20:17
Ενεργοποιήθηκε κανείς στην Καστοριά;
Έχω κάνει αίτηση και περιμένω ακόμα. Μου είπαν πως θέλουν 15 ημέρες για την ενεργοποίηση.
Χτες το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από το 8686 για να με ρωτήσουν για το username.
Εξοπλισμό δεν έχω παραλάβει ακόμα.

Αν ειδες φιλε μου ακομα σκαβουν μπροστα στην νομαρχια.Που θα παει,θα δουμε τι παιζει σε το πολυ κανα μηνα.

johnbas03
12-11-08, 11:25
Αν ειδες φιλε μου ακομα σκαβουν μπροστα στην νομαρχια.Που θα παει,θα δουμε τι παιζει σε το πολυ κανα μηνα.

Δηλαδή ούτε εσύ δεν ενεργοποιήθηκες ακόμα?
Από την cyta μου είπαν ότι έχουν ήδη ενεργοποιηθεί πελάτες στην Καστοριά.
Πότε έκανες την αίτηση?

Με ενδιαφέρει να μάθω γιατί δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα έχω ενεργή γραμμή ADSL (είμαι πρώην πελάτης AltecTelecoms).

Ευχαριστώ

satfoxy
13-11-08, 00:20
Μα και βεβαια δεν εχω ενεργοποιηθει ακομη.Αν ημουν θα το ειχα ανακοινωσει εδω αμεσως.Και εγω ακουσα οτι εχουν ενεργοποιησει πελατες αλλα νομιζω οτι ειναι καμια 10 beta testers(πως δεν μου ετυχε εμενα αυτη η τιμη).Παντος κατα το τελος Νοεμβριου την βλεπω την δουλεια να προχωραει ΑΝ προχωραει.

satfoxy
15-11-08, 18:51
3 ατομα εχουν συνδεθει στην Καστορια και δυστυχως δεν γνωριζω κανεναν για να παω στο σπητι του και να δω τι παιζει.Και ακομη χειρότερα δεν θα ειναι μελη του adslgr για να μας πουνε κατι.Αν ειναι αληθεια οτι εχουν γινει 3 συνδεσεις.

beatnick
16-11-08, 00:49
Κι από πού μάθαν για την cyta? Γίνεται διαφήμιση στα τοπικά κανάλια κι εφημερίδες? Εγώ την έμαθα από το φόρουμ...

satfoxy
16-11-08, 13:40
Κι από πού μάθαν για την cyta? Γίνεται διαφήμιση στα τοπικά κανάλια κι εφημερίδες? Εγώ την έμαθα από το φόρουμ...

Ναι γινετε πολυ μεγαλη καμπανια σε ολη την Καστορια με γιγαντοαφισες στους κεντρικους δρομους.Οπως επισης και στις τοπικες εφημεριδες με ολοσελιδα διμοσιευματα.
Και στα τοπικα ραδιοφωνα.Μη μου πεις οτι εισαι απο την Καστορια και δεν το πηρες ειδηση??

beatnick
17-11-08, 01:45
Από Αθήνα, όπως διακρίνεις στο adsl info...
<-

thymiaras
18-11-08, 13:21
Άντε ρε παιδιά δε κρατιόμαστε εδώ πέρα. Εγώ είμαι από Άργος Ορεστικό, ήδη αρκετοί φίλοι μου έχουν κάνει αιτήσεις αλλά δεν έχει ενεργοποιηθεί κανείς. Περιμένω πρώτες εντυπώσεις για να προβώ και εγώ σε αίτηση. Πιστεύω πάντως ότι αφότου γίνουν οι πρώτες ενεργοποιήσεις οι χρόνοι ενεργοποίησης θα είναι κατά πολύ μικρότεροι. Απλά οι άνθρωποι θέλουν να τα έχουν όλα τέλεια γιατί οι πρώτες εντυπώσεις είναι αυτές που μετράνε. Αναμένουμε τους ενεργοποιηθέντες ...

thymiaras
22-11-08, 19:33
Οι πρώτες ενεργοποιήσεις στην Καστοριά είναι γεγονός. Ένας φίλος μου έβαλε τα 12 Mbit και απ' ότι μου είπε πάνε πολύ καλά. Συγχρονίζει κανονικά στα 12 και τα πιάνει σχεδόν full. Άντε και στο Άργος σιγά σιγά ...

DIMTS
22-11-08, 20:41
Σύνδεση στις 13/10/08.Ποιότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας εξαιρετική χωρίς κανένα θόρυβο.Το μοναδικό πρόβλημα είναι οτι δεν μπορούν να σε πάρουν τηλ. απο δίκτυο TELLAS (ιδιόκτητο ή με προεπιλογή φορέα) κατι που θα τακτοποιηθεί από 1/12/08 όπως με διαβεβαίωσαν απο το τεχνικό τμήμα της CYTA.Η εξυπηρέτηση τόσο στο 13877 όσο και στο 13811 πρός εμένα είναι πρός το παρόν εκπληκτική.

satfoxy
22-11-08, 21:22
Σύνδεση στις 13/10/08.Ποιότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας εξαιρετική χωρίς κανένα θόρυβο.Το μοναδικό πρόβλημα είναι οτι δεν μπορούν να σε πάρουν τηλ. απο δίκτυο TELLAS (ιδιόκτητο ή με προεπιλογή φορέα) κατι που θα τακτοποιηθεί από 1/12/08 όπως με διαβεβαίωσαν απο το τεχνικό τμήμα της CYTA.Η εξυπηρέτηση τόσο στο 13877 όσο και στο 13811 πρός εμένα είναι πρός το παρόν εκπληκτική.

Γεια σου φιλε.
Εχεις παρατηρησει τιποτε disconects?
H κανενα περιορισμο διαχειρησης στο router?
Ποσο χρονο εμεινες χωρις γραμμη?

Και κανενα srceenshot απο το download αμα γινετε!!

DIMTS
23-11-08, 05:45
Γεια σου φιλε.
Εχεις παρατηρησει τιποτε disconects?
H κανενα περιορισμο διαχειρησης στο router?
Ποσο χρονο εμεινες χωρις γραμμη?

Και κανενα srceenshot απο το download αμα γινετε!!

Η ενεργοποίηση έγινε στίς 13/11/08 και όχι στίς 13/10/08 όπως λανθασμένα αναφέρθηκε στο προηγούμενο μου post, και αφορά την γραμμή των γονιών μου.Η ενεργοποίηση της δικής μου γραμμής εκτιμάτται στίς 27/11/08.Παρατηρήσεις:

1.Disconect καμμία φορά ως τώρα.
2.Σχετικά με τίς ρυθμίσεις του router δέν πείραξα τίποτε.
3.Χωρίς γραμμή έμειναν από τίς 11.00 που κόπηκε η γραμμή του ΟΤΕ εως τις 12.10 η σύνδεση του internet και τις 12.55 η τηλεφωνία.
4.Ταχύτητες (με ελάχιατη ενασχόληση) σε torrent απο 208-212 σταθερά και σε rapidshare μεταβλητή ως free user.


Πιστεύω να βοήθησα

satfoxy
23-11-08, 10:48
1.Disconect καμμία φορά ως τώρα.
2.Σχετικά με τίς ρυθμίσεις του router δέν πείραξα τίποτε.
3.Χωρίς γραμμή έμειναν από τίς 11.00 που κόπηκε η γραμμή του ΟΤΕ εως τις 12.10 η σύνδεση του internet και τις 12.55 η τηλεφωνία.
4.Ταχύτητες (με ελάχιατη ενασχόληση) σε torrent απο 208-212 σταθερά και σε rapidshare μεταβλητή ως free user.


Πιστεύω να βοήθησα[/QUOTE]


Καλημερα
Και βεβαια βοηθησες.Και μονον που μπηκες στο forum και εγραψες για την cyta αμεσως μολις ενεργοποιηθηκες ειναι πολυ θετικο.
Δοκιμασε να κανεις full download π.χ στο rapishare upload με torrent και να μιλας και με τα δυο τηλεφωνα και να δουμε τι συμπεριφορα θα εχει.(σαν πολλα δεν ζηταω:whistle:)
Θα τα κανω αμεσως μολις ενεργοποιηθω εγω αλλα να εχουμε οσο γινετε περισσοτερες αποψεις.
Ευχαριστω

DIMTS
23-11-08, 19:38
http://www.speedtest.net/result/360904536.png

satfoxy
23-11-08, 21:17
http://www.speedtest.net/result/360904536.png


Απεχτος.
Περιμενουμε με την σειρα μας για τα δικα μας τεστ.
Ευχαριστω DIMTS.

satfoxy
23-11-08, 21:40
Και το αντίστοιχο screenshot απο εμενα με otenet με 2αρα γραμμη.

Bayern7
24-11-08, 01:33
Η ενεργοποίηση έγινε στίς 13/11/08 και όχι στίς 13/10/08 όπως λανθασμένα αναφέρθηκε στο προηγούμενο μου post, και αφορά την γραμμή των γονιών μου.Η ενεργοποίηση της δικής μου γραμμής εκτιμάτται στίς 27/11/08.Παρατηρήσεις:

1.Disconect καμμία φορά ως τώρα.
2.Σχετικά με τίς ρυθμίσεις του router δέν πείραξα τίποτε.
3.Χωρίς γραμμή έμειναν από τίς 11.00 που κόπηκε η γραμμή του ΟΤΕ εως τις 12.10 η σύνδεση του internet και τις 12.55 η τηλεφωνία.
4.Ταχύτητες (με ελάχιατη ενασχόληση) σε torrent απο 208-212 σταθερά και σε rapidshare μεταβλητή ως free user.


Πιστεύω να βοήθησα

Ερώτηση. Στη γραμμή που σε ενεργοποίησαν είχες διαφορά στα στατιστικά της γραμμής (attenuation) ή δεν είχες ενεργοποιημένη dsl καθόλου;
Στην δεύτερη γραμμή που περιμένεις για ενεργοποίηση έχεις dsl?

DIMTS
24-11-08, 19:11
Ερώτηση. Στη γραμμή που σε ενεργοποίησαν είχες διαφορά στα στατιστικά της γραμμής (attenuation) ή δεν είχες ενεργοποιημένη dsl καθόλου;
Στην δεύτερη γραμμή που περιμένεις για ενεργοποίηση έχεις dsl?

1.Στην γραμμή που ενεργοποιήθηκε δεν υπήρχε καθόλου dsl.
2.Στην γραμμή που περιμένω να ενεργοποιηθεί υπήρχε σύνδεση ALTEC 24 με SN Margin 9.0
και Line Attenuation στην κεντρικη πρίζα 23.5 και στην δεύτερη πρίζα 35.0 (δοκιμασμένο με τέσσερα διαφορετικά router).

Bayern7
25-11-08, 20:21
1.Στην γραμμή που ενεργοποιήθηκε δεν υπήρχε καθόλου dsl.
2.Στην γραμμή που περιμένω να ενεργοποιηθεί υπήρχε σύνδεση ALTEC 24 με SN Margin 9.0
και Line Attenuation στην κεντρικη πρίζα 23.5 και στην δεύτερη πρίζα 35.0 (δοκιμασμένο με τέσσερα διαφορετικά router).

Ωραία. Τα κρατάμε αυτά τα νούμερα και περιμένουμε τα στατιστικά με cyta...:)

filipoy
25-11-08, 21:12
Ωραία.



1
.Στην γραμμή που ενεργοποιήθηκε δεν υπήρχε καθόλου dsl.
2.Στην γραμμή που περιμένω να ενεργοποιηθεί υπήρχε σύνδεση ALTEC 24 με SN Margin 9.0
και Line Attenuation στην κεντρικη πρίζα 23.5 και στην δεύτερη πρίζα 35.0 (δοκιμασμένο με τέσσερα διαφορετικά router).


περιμένουμε τα στατιστικά με cyta...:hmm::hmm::hmm:

satfoxy
27-11-08, 21:44
Πηγα σε ενα φιλου μου.Μενει σε πολυκατοικια.
Περναω την εισοδο και αριστερα μου ειναι τα γραμματοκιβωτια.Μου βγηκαν τα ματια.Τρεις λογαριασμοι της cyta μου χαμογελουσαν καθως του κοιτουσα.Καλα ρε τι γινετε λεω, απο ποτε ειναι συνδεδεμενοι και τους ηρθαν και λογαριασμοι?
Μ'αρεσει που εκανα και απο τους πρωτους αιτηση' Τρομαρα μου.
Στο περιμενε ειμαι ακομη.

johnbas03
28-11-08, 11:01
Μόλις μίλησα με την Cyta για να ενημερωθώ για την πορεία της αίτησης. Η απάντηση από την ευγενική κοπέλα ήταν "απολογούμαστε για την καθυστέρηση αλλά η αίτηση σας έχει γυρίσει πίσω από τον ΟΤΕ 3 φορές", σε ερώτηση μου που οφείλετε μου απάντησε ότι η αίτηση είχε κάποια ελλειπή στοιχεία και την γύρισε πίσω ο ΟΤΕ και ότι είναι δικό τους λάθος (Cyta).
'Εχει περάσει πάνω από ένας μήνας και ακόμα δεν έχω πιθανή ημερομηνία σύνδεσης.
Την προηγούμενη Παρασκευή με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα έχω ενεργοποιηθεί μέχρι σήμερα.
Βέβαια μόλις σήμερα έμαθα για την απόρριψη του αιτήματος 3 φορές από τον ΟΤΕ μετά από δικό μου τηλεφώνημα στην εταιρία.
Οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα δεν είναι και οι καλύτερες.
Θα περιμένω μέχρι την άλλη Παρασκευή και αν δεν γίνει τίποτα θα τους χαιρετίσω...
Ερώτηση: μπορώ να ανακαλέσω την αίτηση μου λόγω καθυστέρησης που οφείλεται σε δικό τους λάθος;

amnis
28-11-08, 12:23
Μόλις μίλησα με την Cyta για να ενημερωθώ για την πορεία της αίτησης. Η απάντηση από την ευγενική κοπέλα ήταν "απολογούμαστε για την καθυστέρηση αλλά η αίτηση σας έχει γυρίσει πίσω από τον ΟΤΕ 3 φορές", σε ερώτηση μου που οφείλετε μου απάντησε ότι η αίτηση είχε κάποια ελλειπή στοιχεία και την γύρισε πίσω ο ΟΤΕ και ότι είναι δικό τους λάθος (Cyta).
'Εχει περάσει πάνω από ένας μήνας και ακόμα δεν έχω πιθανή ημερομηνία σύνδεσης.
Την προηγούμενη Παρασκευή με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα έχω ενεργοποιηθεί μέχρι σήμερα.
Βέβαια μόλις σήμερα έμαθα για την απόρριψη του αιτήματος 3 φορές από τον ΟΤΕ μετά από δικό μου τηλεφώνημα στην εταιρία.
Οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα δεν είναι και οι καλύτερες.



Καλως ορισες στο CLUB για δες τa post μου εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=244419&page=4
:twisted:


Θα περιμένω μέχρι την άλλη Παρασκευή και αν δεν γίνει τίποτα θα τους χαιρετίσω...
Ερώτηση: μπορώ να ανακαλέσω την αίτηση μου λόγω καθυστέρησης που οφείλεται σε δικό τους λάθος;

Αυτο δεν το ξερω για ρωτησε το και ενημερωσε....pls
Αλλα ακομα για πιο σιγουρια εδω:
1. Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. Φαξ: 210 3300591, e-mail: info@ekpizo.gr
2. Υπουργείο Ανάπτυξης, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή Φαξ: 210 3842642, e-mail: info@efpolis.gr
3. Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων Φαξ: 210 6105049, e-mail: info@eett.gr
4. Συνήγορος του Καταναλωτή Τηλ.: 210 6460612 Φαξ.: 210 6460414, e-mail: grammateia@synigoroskatanaloti.gr

johnbas03
28-11-08, 16:45
Καλως ορισες στο CLUB για δες τa post μου εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=244419&page=4
:twisted:



Αυτο δεν το ξερω για ρωτησε το και ενημερωσε....pls
Αλλα ακομα για πιο σιγουρια εδω:
1. Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. Φαξ: 210 3300591, e-mail: info@ekpizo.gr
2. Υπουργείο Ανάπτυξης, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή Φαξ: 210 3842642, e-mail: info@efpolis.gr
3. Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων Φαξ: 210 6105049, e-mail: info@eett.gr
4. Συνήγορος του Καταναλωτή Τηλ.: 210 6460612 Φαξ.: 210 6460414, e-mail: grammateia@synigoroskatanaloti.gr

Συνέβη και αυτό...
Διάβασα στο www.eett.gr (http://www.eett.gr/nopencms/opencms/EETT/FAQS/Useful_Info_LLU.html)
5.3 Ο ΤΠ οφείλει να ενημερώνει τον καταναλωτή για την πορεία της αίτησής του εφόσον ο καταναλωτής το αιτηθεί. Σε περίπτωση που ο καταναλωτής θεωρεί ότι δεν πληροφορείται επαρκώς από τον ΤΠ και εφόσον το επιθυμεί, μπορεί να υποβάλει έγγραφη καταγγελία στο Τμήμα Καταναλωτών της ΕΕΤΤ.
Κατόπιν τούτου, τους έστειλα email πως επιθυμώ να ενημερώνομαι για την πορεία της αίτησης, μετά από μισή ώρα με πήραν τηλέφωνο (δεν γνωρίζω αν είναι τυχαίο) και με ενημέρωσαν πως οι αιτήσεις από τον ΟΤΕ γύριζαν επειδή δεν είχα προπληρώσει στην Cyta, και ότι θα μου στείλουν μήνυμα στο κινητό για να πληρώσω και μόλις τακτοποιηθεί σε 10 εργάσιμες ημέρες θα ενεργοποιηθώ...
Ωραία δικαιολογία για καθυστέρηση ενός μήνα.
Το θέμα είναι πως έχω επιλέξει πληρωμή με πιστωτική κάρτα και τους είχα στείλει μαζί με την αίτηση και εξουσιοδότηση για να προβούν στην χρέωση της κάρτας.
Εντυπώσεις μέχρι τώρα:
Στα θετικά η γρήγορη και ευγενική εξυπηρέτηση και στα αρνητικά η έλλειψη οργάνωσης που φαίνεται ότι έχουν.

ariadgr
28-11-08, 19:18
με ενημέρωσαν πως οι αιτήσεις από τον ΟΤΕ γύριζαν επειδή δεν είχα προπληρώσει στην Cyta

:crazy:

Δηλαδή ο ΟΤΕ αρνούνταν να δεχτεί το αίτημα, αν δεν ήταν βέβαιος ότι η Cyta δεν θα είχε οικονομικές εκκρεμότητες με τον πελάτη της. :lol:

amnis
28-11-08, 20:21
Εντυπώσεις μέχρι τώρα:
Στα θετικά η γρήγορη και ευγενική εξυπηρέτηση και στα αρνητικά η έλλειψη οργάνωσης που φαίνεται ότι έχουν.

Απο ένα μαθητή μέχρι μία εταιρία όταν λείπει η οργάνωση το αποτέλεσμα είναι γνωστό...
Και λυπάμε πολύ που έχουν έρθει έτσι τα πράγματα...!
Οσα αφορά τις ταχύτητες και τη ποιότητα φωνης ...περιμένεται να μαζευτούμε μερικές
χιλίαδες πελάτες με το καλό και τα λέμε τότε....βάλε και τη κακή οργάνωση άσε καλύτερα δεν συνεχίζω να είμαι απαισιόδοξος....!
Ας ελπίσω οτι θα οργανωθούν.
:whistle:


Ωραία δικαιολογία για καθυστέρηση ενός μήνα.

Αν δεν κανεις γραπτη καταγγελία ποιος νομίζεις θα σε υπολογίσει....

hey ma
28-11-08, 20:40
Απο ένα μαθητή μέχρι μία εταιρία όταν λείπει η οργάνωση το αποτέλεσμα είναι γνωστό...
Και λυπάμε πολύ που έχουν έρθει έτσι τα πράγματα...!
Οσα αφορά τις ταχύτητες και τη ποιότητα φωνης ...περιμένεται να μαζευτούμε μερικές
χιλίαδες πελάτες με το καλό και τα λέμε τότε....βάλε και τη κακή οργάνωση άσε καλύτερα δεν συνεχίζω να είμαι απαισιόδοξος....!
Ας ελπίσω οτι θα οργανωθούν.
:whistle:



Αν δεν κανεις γραπτη καταγγελία ποιος νομίζεις θα σε υπολογίσει....

Έλεος ρε παιδιά με τις καταγγελίες όλη την ώρα. Αυτή η κατάχρηση εξουσίας είναι που μας έχει φάει. Μικροί δικηγορίσκοι έχετε γίνει όλοι πια!

Art2007
29-11-08, 00:38
:crazy:

Δηλαδή ο ΟΤΕ αρνούνταν να δεχτεί το αίτημα, αν δεν ήταν βέβαιος ότι η Cyta δεν θα είχε οικονομικές εκκρεμότητες με τον πελάτη της. :lol:

Ακριβώς την ίδια αντίδραση είχα κι εγώ όταν το διάβασα αυτό....!

Δεν είναι πολύ περίεργο; Από πού κι ως πού ο ΟΤΕ ζητάει τέτοιες πληροφορίες;
Μήπως απλά το είπαν σαν καλή δικαιολογία στον πελάτη, για να καλύψουν άλλα πιο γελοία λάθη που πιθανόν έκαναν στην αποστολή της αίτησης;

ariadgr
29-11-08, 00:43
Ακριβώς την ίδια αντίδραση είχα κι εγώ όταν το διάβασα αυτό....!

Δεν είναι πολύ περίεργο; Από πού κι ως πού ο ΟΤΕ ζητάει τέτοιες πληροφορίες;
Μήπως απλά το είπαν σαν καλή δικαιολογία στον πελάτη, για να καλύψουν άλλα πιο γελοία λάθη που πιθανόν έκαναν στην αποστολή της αίτησης;

Μα είναι πολύ κακή δικαιολογία, γιατί είναι εντελώς άκυρη ;)
Μάλλον αυτός που το είπε απλά δεν γνώριζε...

amnis
29-11-08, 01:27
Έλεος ρε παιδιά με τις καταγγελίες όλη την ώρα.

Μαλλον εχεις σταθει πολυ τυχερος μεχρι τωρα φαινεται...
Αλλα οταν χανεις χρηματα απο τη Vivodi...
χανεις χρηματα απο την Forthnet....
χανεις χρηματα απο την Αltec Telecoms (με 2 pc +2 συνδεσεις JETpack)
ξέρεις για τι ποσα μιλάμε...!?
Ασε που βελτιώνεις και τη λειτουργία της εταιρίας σε ορισμένες περιπτώσεις.


Αυτή η κατάχρηση εξουσίας είναι που μας έχει φάει.

Αν καταχρηση εξουσίας είναι ο καταναλωτης να μπορει να υπερασπίζεται το δίκιο του
όποτε νιώθει οτι ζημιώνεται τοτε λυπαμε αλλα εχεις μεινει καμια δεκαριά χρόνια πίσω....!
+ οτι εισαι και αχαριστος στο προσωπο αυτών που με τους αγωνες τους υπαρχουν και αυτες οι Αρχες Ελεγχου.


Μικροί δικηγορίσκοι έχετε γίνει όλοι πια!

Προτιμω να μην το σχολιασω ....την απαντηση θα την παρεις μονος σου οταν θα
χρειαστεις δικηγορο και δεν θα ξερεις ουτε καν τα δικαιωματα σου.
Απλα σου ευχομαι να μην χρειαστεις ποτε.!

φιλικα
:oneup:

johnbas03
29-11-08, 11:03
Έλεος ρε παιδιά με τις καταγγελίες όλη την ώρα. Αυτή η κατάχρηση εξουσίας είναι που μας έχει φάει. Μικροί δικηγορίσκοι έχετε γίνει όλοι πια!


Έχω το student pack της hol με 14,9 euro, εδώ και 2 χρόνια και μου δίνουν 1/256 εκός δικτύου. Οι νέοι συνδρομητές του αντίστοιχου πακέτου απολαμβάνουν 2/256 στην ίδια τιμή. Αυτή είναι η επιβράβευση των παλιών συνδρομητών. Πληρώνουν τα ίδια και απολαμβάνουν λιγότερα. Φυσικά επικοινώνησα και η απάντηση είναι ότι κάποτε στο μέλλον θα μας εξισώσουν. Εως τότε υπομονή. Έλεος.


Τελικά μετά από απάντηση της HOL σε έγγραφη καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ, και πάλι δεν γίνεται αναβάθμιση σε φοιτητικό πακέτο. Βέβαια η αναβάθμιση έχει γίνει στο πακέτο, απλά στα πακέτα των παλιών συνδρομητών δεν έχει γίνει. Οπότε δεν με κάλυψε και πολύ η απάντηση. Τελοσπάντων βαρέθηκα με αυτήν την υπόθεση και ας κάνουν οτι θέλουν. Θα μου στείλει απάντηση και η ΕΕΤΤ??? Ξέρει κανείς???

Τα φόρουμ δεν είναι χώρος για να ξεσπάμε και να προσβάλουμε τους άλλους πίσω από την ανωνυμία του διαδικτύου. Είναι ή μάλλον θα έπρεπε να είναι χώρος για να βρούμε λύσεις σε προβλήματα που μας απασχολούν και να ενημερώνουμε τους άλλους για τα θετικά και τα αρνητικά σε διάφορες υπηρεσίες που μας παρέχουν.

hey ma
29-11-08, 11:12
Μαλλον εχεις σταθει πολυ τυχερος μεχρι τωρα φαινεται...
Αλλα οταν χανεις χρηματα απο τη Vivodi...
χανεις χρηματα απο την Forthnet....
χανεις χρηματα απο την Αltec Telecoms (με 2 pc +2 συνδεσεις JETpack)
ξέρεις για τι ποσα μιλάμε...!?
Ασε που βελτιώνεις και τη λειτουργία της εταιρίας σε ορισμένες περιπτώσεις.



Αν καταχρηση εξουσίας είναι ο καταναλωτης να μπορει να υπερασπίζεται το δίκιο του
όποτε νιώθει οτι ζημιώνεται τοτε λυπαμε αλλα εχεις μεινει καμια δεκαριά χρόνια πίσω....!
+ οτι εισαι και αχαριστος στο προσωπο αυτών που με τους αγωνες τους υπαρχουν και αυτες οι Αρχες Ελεγχου.



Προτιμω να μην το σχολιασω ....την απαντηση θα την παρεις μονος σου οταν θα
χρειαστεις δικηγορο και δεν θα ξερεις ουτε καν τα δικαιωματα σου.
Απλα σου ευχομαι να μην χρειαστεις ποτε.!

φιλικα
:oneup:

Δεν ξέρω τι έχεις τραβήξει, αλλά όπως γράφω μιλάω για κατάχρηση εξουσίας. Φυσικά και έχουμε δικαιώματα και μάλιστα έχω κάνει και εγώ καταγγελία στον παροχό μου αλλά για την έλλειψη ενδιαφέροντος για το προβλημά μου και για την κοροιδία. Θεωρώ έσχατη λύση την καταγγελία. Εδώ έχουμε την Cyta που όπως λένε τους εξηγεί το πρόβλημα και παίρνει την ευθύνη άρα πρέπει να συννενοηθούμε με την ίδια την εταιρεία και όχι να κλείνουμε το τηλέφωνο(χωρίς να έχουμε παραπονεθεί) μετά την συνομιλία και να ετοιμάζουμε καταγγελία. Είναι σαν να κάνουμε πάρτυ στην πολυκατοικία και ενώ έχουμε ενημερώσει όλους τους ένοικους να μας στέλνουν αστυνομία!
Πάντως από αυτά που διαβάζω, θα πάω Cyta μόλις υπάρξει διαθεσιμότητα!


Όσο για αυτά που γράφεις Johnbas03, νομίζω σε καλύπτω με τα παραπάνω.(σημειωτέον δεν είχα διαβάσει το ποστ σου όταν απάντησα). Δεν ήταν προθεσή μου να προσβάλλω κάποιον αλλά αγανάκτηση, που με το παραμικρό ακούγεται η καταγγελία.
P.s είσαι και καλός ντεντέκτιβ:oneup:

amnis
29-11-08, 18:16
Δεν ξέρω τι έχεις τραβήξει, αλλά όπως γράφω μιλάω για κατάχρηση εξουσίας. Φυσικά και έχουμε δικαιώματα και μάλιστα έχω κάνει και εγώ καταγγελία στον παροχό μου αλλά για την έλλειψη ενδιαφέροντος για το προβλημά μου και για την κοροιδία. Θεωρώ έσχατη λύση την καταγγελία.

Καλό θα ήταν να διαβαζεις (=οργάνωση) πριν postάρεις
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2477516&postcount=54
Μετα απο 30 τηλεφωνηματα στην εξυπηρέτηση πελατων τους, έλεγαν οτι δεν ήξεραν τίποτα για το πρόβλημα μου,
μου απάντησαν μονο μετά απο την έγγραφη καταγγελία μου...!
Μετα απο τηλέφωνό μου στην ΕΕΤΤ έμαθα ότι υπαρχουν και αλλες τετοιες καταγγελίες
απο αλλους συνδρομητες....βλεπω και εδω στο forum αυτη την διαμαρτυρία για 30 μερες
καθυστέρηση και θελησα να βοηθησω οπως γνωριζω-έκανα για να κερδίσει χρόνο ο αναφέρων το πρόβλημά του...! :oops:

Τώρα αν αυτό που έκανα εγώ δεν είναι το ίδιο με αυτό που έκανες και εσύ και απλά λέγετε κατάχρηση εξουσία ή αν έχω "τραβήξει κάτι", ενώ για σένα λέγετε άφεση αμαρτιών, ας το κρίνουν οι αναγνώστες του forum...!




Εδώ έχουμε την Cyta που όπως λένε τους εξηγεί το πρόβλημα και παίρνει την ευθύνη άρα πρέπει να συννενοηθούμε με την ίδια την εταιρεία και όχι να κλείνουμε το τηλέφωνο(χωρίς να έχουμε παραπονεθεί) μετά την συνομιλία και να ετοιμάζουμε καταγγελία. Είναι σαν να κάνουμε πάρτυ στην πολυκατοικία και ενώ έχουμε ενημερώσει όλους τους ένοικους να μας στέλνουν αστυνομία!


Θυμίζω το παρακάτω:


.....και με ενημέρωσαν πως οι αιτήσεις από τον ΟΤΕ γύριζαν επειδή δεν είχα προπληρώσει στην Cyta, και ότι θα μου στείλουν μήνυμα στο κινητό για να πληρώσω και μόλις τακτοποιηθεί σε 10 εργάσιμες ημέρες θα ενεργοποιηθώ...

Εσύ το θεωρείς αυτό που είπαν εξήγηση :lol: , άρα δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα να μην κλείσουμε το τηλεφωνο,
να περιμενουμε αλλο ένα μήνα και να πληρώνουμε τα παγια του ΟΤΕ και όλες τις κλήσεις μας...Σωστός?

Τώρα θα τραβήξω......... το μούσι μου ! ;)

Φιλικά
:oneup:

........Auto merged post: amnis πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα φόρουμ δεν είναι χώρος για να ξεσπάμε και να προσβάλουμε τους άλλους πίσω από την ανωνυμία του διαδικτύου. Είναι ή μάλλον θα έπρεπε να είναι χώρος για να βρούμε λύσεις σε προβλήματα που μας απασχολούν και να ενημερώνουμε τους άλλους για τα θετικά και τα αρνητικά σε διάφορες υπηρεσίες που μας παρέχουν.

Ευχαριστώ με πρόλαβες...!
:respekt:

........Auto merged post: amnis πρόσθεσε 8 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάντως από αυτά που διαβάζω, θα πάω Cyta μόλις υπάρξει διαθεσιμότητα!

Με το καλο να ορίσεις...εγώ ο άτυχος ακόμα πάντως περιμένω...πάμε για την 7 βδομάδα ...! :oneup:

dzadelis
29-11-08, 20:40
Με το καλο να ορίσεις...εγώ ο άτυχος ακόμα πάντως περιμένω...πάμε για την 7 βδομάδα ...! :oneup:

Φίλε amnis, τόσο η οργή, όσο και η απογοήτευσή σου, δικαιολογούνται απόλυτα και στην δική σου περίπτωση. Η Cyta θα όφειλε να έχει χειριστεί την υπόθεσή σου με μεγαλύτερη προσοχή και υπευθυνότητα.
Απλά θα πρέπει όλοι μας να το κατανοήσουμε κάποτε και - κυρίως - να το χωνέψουμε ότι "τέλειος" πάροχος δεν υπάρχει πουθενά. Πόσο μάλλον στη χώρα μας! Ένα από τα σοβαρότερα ζητήματα είναι ότι ακόμα ο ΟΤΕ κρατάει "το μαχαίρι και την πίτα", με αποτέλεσμα να νοθεύει - για να μην πω ότι καταργεί στην πράξη - τους νόμους της αγοράς. Σίγουρα δεν φταίει για όλα ο ΟΤΕ. Όμως είναι δεδομένο - όσο και αναμενόμενο - πως κάνει οτιδήποτε μπορεί, προκειμένου να υπονομεύσει και να δυσφημίσει τους ανταγωνιστές του.
Βέβαια ένα πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης το έχουν οι ίδιοι οι εναλλακτικοί, διότι δεν διστάζουν να θυσιάσουν τα πάντα - σε βάρος των ανυπεράσπιστων πελατών τους - στον βωμό της κερδοφορίας ή της οικονομικής τους επιβίωσης.
Εύχομαι λοιπόν να τελειώσει το συντομότερο και η δική σου ταλαιπωρία και να συνδεθείς - χωρίς άλλα προβλήματα - στο δίκτυο της Cyta. Αλήθεια τους έχεις ζητήσει να σου πιστώσουν - ως ένα είδος αποζημίωσης - τα πάγια δύο μηνών; Και να ναι... τι σου απάντησαν;

amnis
30-11-08, 01:58
Φίλε amnis, τόσο η οργή, όσο και η απογοήτευσή σου, δικαιολογούνται απόλυτα και στην δική σου περίπτωση. Η Cyta θα όφειλε να έχει χειριστεί την υπόθεσή σου με μεγαλύτερη προσοχή και υπευθυνότητα.
Απλά θα πρέπει όλοι μας να το κατανοήσουμε κάποτε και - κυρίως - να το χωνέψουμε ότι "τέλειος" πάροχος δεν υπάρχει πουθενά. Πόσο μάλλον στη χώρα μας! Ένα από τα σοβαρότερα ζητήματα είναι ότι ακόμα ο ΟΤΕ κρατάει "το μαχαίρι και την πίτα", με αποτέλεσμα να νοθεύει - για να μην πω ότι καταργεί στην πράξη - τους νόμους της αγοράς. Σίγουρα δεν φταίει για όλα ο ΟΤΕ. Όμως είναι δεδομένο - όσο και αναμενόμενο - πως κάνει οτιδήποτε μπορεί, προκειμένου να υπονομεύσει και να δυσφημίσει τους ανταγωνιστές του.
Βέβαια ένα πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης το έχουν οι ίδιοι οι εναλλακτικοί, διότι δεν διστάζουν να θυσιάσουν τα πάντα - σε βάρος των ανυπεράσπιστων πελατών τους - στον βωμό της κερδοφορίας ή της οικονομικής τους επιβίωσης.
Εύχομαι λοιπόν να τελειώσει το συντομότερο και η δική σου ταλαιπωρία και να συνδεθείς - χωρίς άλλα προβλήματα - στο δίκτυο της Cyta. Αλήθεια τους έχεις ζητήσει να σου πιστώσουν - ως ένα είδος αποζημίωσης - τα πάγια δύο μηνών; Και να ναι... τι σου απάντησαν;

Σε ευχαριστώ πολυ για την παρεμβαση σου διοτι μου δινεις την ευκαιρια να
αποδείξω για μια φορά ακομα στον συμπαθή hey ma (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=75408) οτι χωρίς ΓΡΑΠΤΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ δεν νομιζω να κερδιζεις πολλα.
Μετά λοιπον που πήρα την πρώτη απανάντηση (εκει είχα κανει κοινοποιηση σε ολους αυτούς που προτεινα και σε προηγουμενο post μου) μου τηλεφωνησαν λοιπον υψηλό στέλεχος μεσα σε 8 ώρες και βρήκαν
ολα τα λαθη τους και μου απάντησαν γραπτως μεσα σε 1 μέρα....μέχρι εδω ολα καλα έτσι ταχύτατη η CYTA...?
Αφού είχα το χαρτι στο χερι στελνω δευτερη απαντητική επιστολη σε συνεχεια της επιστολη που μου έστειλαν
για να του πω οτι πραγματι καταλαβα το λαθος του και ζηταω την αποζημιωση μου πανω σε
αυτο χωρίς να το κοινοποιησω σε κανενα...3 μερες τώρα και ακόμα περιμένω....είδες τi κανει η καλοσύνη συμπαθή hey ma (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=75408) ..!
Τα συγνωμη και συγμωμη πολλα το χερι στη τσεπη ομως μαλλον δεν μπαινει..!
Πρέπει λοιπον να κοινοποιησω και τη 2η επιστολή ...?
Ίδωμεν θα περιμένω μέχρι τη δευτέρα....!
Λοιπόν..?

dzadelis
30-11-08, 17:14
Σε ευχαριστώ πολυ για την παρεμβαση σου διοτι μου δινεις την ευκαιρια να
αποδείξω για μια φορά ακομα στον συμπαθή hey ma (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=75408) οτι χωρίς ΓΡΑΠΤΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ δεν νομιζω να κερδιζεις πολλα.
Μετά λοιπον που πήρα την πρώτη απανάντηση (εκει είχα κανει κοινοποιηση σε ολους αυτούς που προτεινα και σε προηγουμενο post μου) μου τηλεφωνησαν λοιπον υψηλό στέλεχος μεσα σε 8 ώρες και βρήκαν
ολα τα λαθη τους και μου απάντησαν γραπτως μεσα σε 1 μέρα....μέχρι εδω ολα καλα έτσι ταχύτατη η CYTA...?
Αφού είχα το χαρτι στο χερι στελνω δευτερη απαντητική επιστολη σε συνεχεια της επιστολη που μου έστειλαν
για να του πω οτι πραγματι καταλαβα το λαθος του και ζηταω την αποζημιωση μου πανω σε
αυτο χωρίς να το κοινοποιησω σε κανενα...3 μερες τώρα και ακόμα περιμένω....είδες τi κανει η καλοσύνη συμπαθή hey ma (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=75408) ..!
Τα συγνωμη και συγμωμη πολλα το χερι στη τσεπη ομως μαλλον δεν μπαινει..!
Πρέπει λοιπον να κοινοποιησω και τη 2η επιστολή ...?
Ίδωμεν θα περιμένω μέχρι τη δευτέρα....!
Λοιπόν..?

Πάλι καλά φίλε μου amnis! Διότι πιστεύω ότι στην Tellas ή την Forthnet δεν θα επιδείκνυαν ούτε αυτή ακόμα τη στοιχειώδη ευαισθησία και ευθιξία. Σχετικά - τώρα - με το αίτημά σου για πίστωση ποσού - ως αποζημίωση - θα σού πρότεινα να τους δώσεις μια μικρή πίστωση χρόνου μέχρι και την Τετάρτη, επειδή για να ληφθεί μια τέτοια απόφαση από κάποια μεγάλη εταιρία, όπως είναι η Cyta, απαιτείται να ακολουθηθεί μια προκαθορισμένη γραφειοκρατική διαδικασία. Εάν όμως μέχρι τη Πέμπτη το μεσημέρι δεν υπάρξει καμία εξέλιξη στο θέμα, τότε στείλε τους email ή φαξ με την πλήρως αιτιολογημένη καταγγελία σου. Επίσης προχώρησε άμεσα και στην γνωστοποίηση των όποιων προθέσεών σου, στην περίπτωση που δεν ικανοποιηθεί το αίτημά σου, όπως είναι για παράδειγμα η καταγγελία σύμβασης και η ακύρωση της αίτησης σύνδεσης που έχεις υπογράψει. Και φυσικά κοινοποίησε την αιτιολογημένη καταγγελία σου, τόσο προς την ΕΕΤΤ, όσο και προς την Γενική Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης.
Ωστόσο όλα αυτά θα τα κάνεις υπό μία βασική προϋπόθεση. Θα είσαι διατεθειμένος να φτάσεις μέχρι τα άκρα, που ίσως να είναι και η πλήρης ρήξη σου με τον πάροχο. Διαφορετικά, οφείλεις να φανείς πιο διαλλακτικός. Κάτι που θα έκανα εγώ - στην συγκεκριμένη περίπτωση - αν ήμουν στη θέση σου.
Σου εύχομαι πάντως - ανεξάρτητα από τον τρόπο με τον οποίο πρόκειται να χειριστείς τελικά αυτήν την υπόθεση - υπομονή, επιμονή και καλή επιτυχία!
;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.