PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεντρικά Vodafone



EkPa
10-10-08, 17:00
Καλησπέρα, μόλις γράφτηκα στο ΦΟΡΟΥΜ και θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

Μένω στο Κάτω Χαλάνδρι στην Οδό Ηρώων Πολυτεχνείου και μόλις 150-200 μέτρα από το σπίτι μου είναι τα κεντρικά γραφεία της Vodafone Αττικής στην οδό Εθνικής Αντιστάσεως..
Θα ήθελα κάποιος αν γνωρίζει φυσικά να μου πει αν αυτός θα ήταν ένας καλός συντελεστής στο να αλλάξω την τρέχουσα σύνδεση μου στο ίντερνετ (forthnet) και να βάλω Vodafone? δηλαδή το ότι βρίσκομαι διπλά στα κεντρικά της Vodafone θα μπορούσε να με ωφελήσει σε θέματα ταχύτητας( αν υπάρχει εκεί κάποιο dslam που θα με συνδέσουν)?

Ξέρω ότι η Vodafone χρησιμοποιεί γραμμές της Hol, αλλά για πόσο ακόμα? :p

ΥΓ. Ίσως κανείς να μην ξέρει να απαντήσει γιατί είναι λίγο ακυρη όλη η ερώτηση :p αλλά την έκανα anyway μπας και σταθώ τυχερός και γνωρίζει κάποιος..

Ευχαριστώ

Alex1001
10-10-08, 17:42
το adsl η voda το δίνει μέσο χολ και η χολ δίνει το adsl μέσο γραμμής οτε επόμενος πρώτα πρέπει να είσαι κοντά σε κτίριο κατανεμητή οτε.. και πάλι αυτό δεν είναι απόλυτο γιατί αν τα dslm του παρόχου δεν είναι στο κτίριο του οτε τότε αυτό έχει επιπλέον απώλειες

και ένα παράδειγμα.. σε κάποια περιοχή που έτυχε να πάρω συγκεκριμένες πληροφορίες μέσα στον κατανεμητή του οτε γνωστός πάροχος έπιανε 15mbps σε γραμμή που πουλούσε για 24άρα.. τώρα φαντάσου ο πελάτης μέχρι το σπίτι..!!
ακόμη και διπλα στον κατανεμητή να ήταν το σπίτι σου το max του θα ξεκινούσε από τα 15 στην καλύτερη περίπτωση..
και φυσικά στον πελάτη για όλα φταίει η γραμμή που είναι κακής ποιότητας ξέρετε η γνωστη καραμέλα!

3lbereth
10-10-08, 18:32
Μένω στο Κάτω Χαλάνδρι στην Οδό Ηρώων Πολυτεχνείου και μόλις 150-200 μέτρα από το σπίτι μου είναι τα κεντρικά γραφεία της Vodafone Αττικής στην οδό Εθνικής Αντιστάσεως..


;)Καλώς το γείτονα! Μένω 2 στενά πιό πάνω από σένα στη Σποράδων, αλλά έχω NetOne.
Η απορία μου είναι η εξής: Η Forthnet γιατί σε έχει στο dslam Γηροκομείου? Αυτό είναι τουλάχιστον 2,5 χλμ απο εμάς. Μεσολαβεί το dslam Ψυχικού που είμαι εγώ. Μένω σε πολυκατοικία 30ετίας με την αντίστοιχη καλωδίωση :down: και συγχρονίζω στα 15.

EkPa
10-10-08, 19:02
;)Καλώς το γείτονα! Μένω 2 στενά πιό πάνω από σένα στη Σποράδων, αλλά έχω NetOne.
Η απορία μου είναι η εξής: Η Forthnet γιατί σε έχει στο dslam Γηροκομείου? Αυτό είναι τουλάχιστον 2,5 χλμ απο εμάς. Μεσολαβεί το dslam Ψυχικού που είμαι εγώ. Μένω σε πολυκατοικία 30ετίας με την αντίστοιχη καλωδίωση :down: και συγχρονίζω στα 15.

Ναι φίλε μου έχεις δίκιο, εγώ έκανα λάθος. Στου Ψυχικού βρίσκομαι και εγώ :oneup:

3lbereth
10-10-08, 19:28
Μακάρι να έβαζαν κανά mini-slam στην Αγ. Βαρβάρα...
Είμαστε μακρυά απ'του Χαλανδρίου, μακρυά απ'του Ψυχικού, μακρυά απ'της Φιλοθέης. Ότι πάροχο και να βάλω, αμφιβάλλω αν θα συγχρονίσω παραπάνω.
Πάντως πρόσφατα πέρασαν κάτι καλώδια στην Τζαβέλλα, αλλά δεν πέτυχα συνεργείο να ρωτήσω αν ήταν οπτικές.

EkPa
10-10-08, 19:37
Μακάρι να έβαζαν κανά mini-slam στην Αγ. Βαρβάρα...
Είμαστε μακρυά απ'του Χαλανδρίου, μακρυά απ'του Ψυχικού, μακρυά απ'της Φιλοθέης. Ότι πάροχο και να βάλω, αμφιβάλλω αν θα συγχρονίσω παραπάνω.
Πάντως πρόσφατα πέρασαν κάτι καλώδια στην Τζαβέλλα, αλλά δεν πέτυχα συνεργείο να ρωτήσω αν ήταν οπτικές.

Λεες? παίζει βασικά, κεντρικά της Vodafone από τη μια, Πεντάγωνο από την άλλη, αυτοί σίγουρα θα είναι από τους πρώτους που θα τους περάσουν οπτικές,, Λες να μας πάρει και εμάς η μπάλα που είμαστε κοντά?? :p:worthy:

ΥΓ. Sorry για το προηγουμενο comment που σε ειπα "φίλε".. μάλλον θα έπρεπε να σε πω "φίλη" τελικά :p

lewton
11-10-08, 16:20
;)Καλώς το γείτονα! Μένω 2 στενά πιό πάνω από σένα στη Σποράδων, αλλά έχω NetOne.
Η απορία μου είναι η εξής: Η Forthnet γιατί σε έχει στο dslam Γηροκομείου? Αυτό είναι τουλάχιστον 2,5 χλμ απο εμάς. Μεσολαβεί το dslam Ψυχικού που είμαι εγώ. Μένω σε πολυκατοικία 30ετίας με την αντίστοιχη καλωδίωση :down: και συγχρονίζω στα 15.

Δεν είναι στο χέρι της Vodafone να σε βάλει όπου θέλει.

Aias
15-10-08, 07:26
και μεσα στην vodafone να ησουν κανεις δεν θα ηξερε που θα συγχρονιζες

aglaisma
05-11-08, 10:35
Μακάρι να έβαζαν κανά mini-slam στην Αγ. Βαρβάρα...
Είμαστε μακρυά απ'του Χαλανδρίου, μακρυά απ'του Ψυχικού, μακρυά απ'της Φιλοθέης. Ότι πάροχο και να βάλω, αμφιβάλλω αν θα συγχρονίσω παραπάνω.
Πάντως πρόσφατα πέρασαν κάτι καλώδια στην Τζαβέλλα, αλλά δεν πέτυχα συνεργείο να ρωτήσω αν ήταν οπτικές.

Επειδη μενω σε καθετη της τζαβελλα διπλα ακριβως απο το μεγαρο της voda, ειδα αυτα τα 'καλωδια'. Εχω την εντυπωση οτι ηταν για φυσικο αεριο..
Θα μ ενδιεφερε να μαθουμε εαν εχει κανενα κεντρο η vodafone στην περιοχη. Θα ηταν τουλαχιστον ιδανικο

Ingenius
05-11-08, 19:52
Είπαμε θα έχεις καλές ταχύτητες εαν είσαι κοντά σε Α/Κ ΟΤΕ.... Δεν έχει να κάνει η Vodafone με αυτό...... Τώρα αν είχες κανα LMDS εκει ναι θα άξιζε να είσαι κοντά... :p

chrisyah
07-11-08, 06:02
Οι εργασίες στην Τζαβέλλα αφορούν τον οπτικό δακτύλιο που συνδέει τα κτίρια Vodafone μεταξύ τους.

aglaisma
09-11-08, 03:02
Επειδη τα εργα συνεχιζονται στα γυρω τετραγωνα(καθετες και παραλληλους), αμα βρω κανεναν θα ρωτησω, να μας λυθει και η απορια

bored01
09-11-08, 06:17
Oι οπτικές που περνάνε έξω απο τα γραφεία της Vodafone δεν έχουν καμία σχέση με παροχη adsl υπηρεσιών. Πιθανότατα έχει σχέση με το δίκτυο κορμού της Vodafone και τις γραμμές που συνδέουν τις εγκαταστάσεις της εταιρείας μεταξύ τους. Άσε που στο συγκεκριμένο συγκρότημα είναι σχεδόν μόνο γραφεία και όχι τεχνικές υπηρεσίες.

Tα dslams βρίσκονται πάντα εγκατεστημένα στα κέντρα του ΟΤΕ. Δεν έχει σημασία πόσο κοντά είσαι στα γραφεία της Vodafone αλλά πόσο κοντά είσαι στο κέντρο του ΟΤΕ που ανήκει η γραμμή σου. ΄

Αν έβλεπες να περνάει καλώδια η Vodafone έξω από το κτήριο του ΟΤΕ τότε αυτά θα είχαν σίγουρα σχέση με adsl.

aglaisma
17-11-08, 16:31
Εχω νεοτερα. Ειναι για φυσικο αεριο τα εργα(χοντρα κιτρινα καλωδια)

@ ADSLgr.com All rights reserved.