PDA

Επιστροφή στο Forum : PPPoA/ PPPoE



EkPa
10-10-08, 18:43
Καλησπέρα παιδιά, έχω forthnet (απλο ιντερνετ οχι 2play) ADSL2+ με ένα Linksys WAG200G σε interleaved μου συγχρονίζει γύρω στα 11400kb/ps. Έχω μπερδευτεί πια να με το πως πρέπει να το ρυθμίσω τέλος πάντων. Απλα αν μπορεί κάποιος να μου πει πως πρεπει να το ρυθμίσω ακριβώς για να εχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στη forthnet. Οι ρυθμίσεις που έχω τώρα είναι η εξής:

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: LLC
Qos Type: UBR
8 VPI
35 VCI
MTU: Auto

Αν μπορεί να μου πει κάποιος αν αυτά είναι σωστά, αν όχι τι πρέπει να διορθώσω για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα

Ευχαριστώ προκαταβολικά

ΥΓ. Το downstream Margin είναι αρκετά χαμηλό στα 8dB.. φταίει κάτι από τις ρυθμίσεις ή φταίει απλά η γραμμή ή το modem?

Spanos
10-10-08, 18:53
Encapsulation: PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos Type: UBR
8 VPI
35 VCI
MTU: 1492
dsl mode: ADSL2+


ΥΓ. Το downstream Margin είναι αρκετά χαμηλό στα 8dB.. φταίει κάτι από τις ρυθμίσεις ή φταίει απλά η γραμμή ή το modem?

Όσο ανεβαίνει η ταχύτητα συγχρονισμού τόσο πέφτει το Margin. Δε θα πρέπει να σε απασχολεί αν δεν έχεις αποσυγχρονισμούς

EkPa
10-10-08, 19:15
Encapsulation: PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos Type: UBR
8 VPI
35 VCI
MTU: 1492
dsl mode: ADSL2+



Όσο ανεβαίνει η ταχύτητα συγχρονισμού τόσο πέφτει το Margin. Δε θα πρέπει να σε απασχολεί αν δεν έχεις αποσυγχρονισμούς

Ευχαριστώ πολύ, έκανα τις αλλαγές αν και απο pppoa se pppoe δεν είδα καμία διαφορά, αλλά anyway τουλάχιστον τώρα 3ερω ότι έχω τις σωστές ρυθμίσεις! ευχαριστώ και πάλυ

kioan
11-10-08, 02:20
Encapsulation: PPPoE
Multiplexing: LLC

Να ρωτησω κι εγώ κάτι... Το δικό μου το router είναι ένα Fritz!box και στο encapsulation έχει τις εξής 3 επιλογές: PPPoE
PPPoA/LLC
PPPoA/VC-Mux

Για την ώρα το έχω στο PPPoA/LLC. Μήπως θα έπρεπε να το αλλάξω; :hmm:

ZORO
11-10-08, 10:48
Στο ιδιόκτητο παιζεί καλύτερα το PPPoE

manual2100
11-10-08, 11:48
Επίσης βάλε (αν δεν έχεις βάλει) και το καινούριο firmware http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817

@ ADSLgr.com All rights reserved.