PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο αντέχει το Jetspeed σας σε ταυτόχρονες συνδέσεις;



cosmos
22-10-03, 16:45
Παρακαλώ απαντήστε εάν και μόνο εάν και έχετε το τελευταίο firmware εγκατεστημένο και το mode λειτουργίας είναι PPPoA. Δώστε τα εξής στοιχεία:

Ταχύτητα πακέτου DSL που έχετε (λ.χ. 384/128):
Security setting (Enabled/Disabled):
NAT (on/off):
Firewall (on/off):
Αριθμός port mapping rules που έχετε:


Ποιός είναι ο μέγιστος αριθμός connections που παίζουν; Βλέπετε προβλήματα (κόλλημα λ.χ.) και αν ναι στις πόσες συνδέσεις; Άλλα σχόλιά σας;

sdikr
22-10-03, 17:55
για να συνεχισουμε εδω.

1 384/128
2 enabled
3 nat on
4 firewall off
5 1 rule απο 1 - 65355 στο εσωτερικο ip.
ολα αυτα me jetspeed 500i τελευταιο firmware.
ανοιγμα emule με 100/50 ολα καλα, 200/100 οοοπς!
Γενικα μετα απο λιγο δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο με το internet παρα να κλεισεις και να ανοιξεις το modem.

με zyxel 650r-33
1. 384/128
2. http,telnet,ping,managment ολα block απο το wan προς lan.
3. NAT on
4. δεν διαθετει
5. 1 global 1-65355 στο εσωτερικο ip
δουλευει ανετα με 600/200

δυστηχως δεν γνωριζω τον ακριβες τροπο για να μετρησω τις συνδεσεις που κανει το μηχανημα ακριβως αλλα το 100/50 και το 600/200 δινουν ενα πανω κατω τι γινεται (πρεπει να σκεφτουμε και τα incoming connections)

Οσο για τα χαρακτηριστικα, εχει να κανει με οτι το hardware στο ζυχελ ειναι πιο δυνατο (το router κοματι) του λειπει το firewall αλλα ουτως η αλλος προτιμω την software λυση.
το jetspeed, εχει και usb ενω το zyxel οχι.
linux os jetspeed zynos os zyxel (δεν μπορω να πω πιο ειναι καλυτερο)
το ζυχελ υποστηριζει dynamic dns (αλλα αυτο γινεται και με οποιο αλλο modem με προγραμμα στον υπολογιστη)

Σε γενικες γραμμες η μεγαλη διαφορα που εχουν ειναι ο αριθμος των ανοιχτων συνδεσεων , 1024 για το zyxel , αγνωστο ποσες ακριβως για το jetspeed αλλα σιγουρα οχι 1024.

Φιλικα

cosmos
22-10-03, 21:58
για να συνεχισουμε εδω.

1 384/128
2 enabled
3 nat on
4 firewall off
5 1 rule απο 1 - 65355 στο εσωτερικο ip.
ολα αυτα me jetspeed 500i τελευταιο firmware.
ανοιγμα emule με 100/50 ολα καλα, 200/100 οοοπς!
Γενικα μετα απο λιγο δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο με το internet παρα να κλεισεις και να ανοιξεις το modem.

με zyxel 650r-33
1. 384/128
2. http,telnet,ping,managment ολα block απο το wan προς lan.
3. NAT on
4. δεν διαθετει
5. 1 global 1-65355 στο εσωτερικο ip
δουλευει ανετα με 600/200

δυστηχως δεν γνωριζω τον ακριβες τροπο για να μετρησω τις συνδεσεις που κανει το μηχανημα ακριβως αλλα το 100/50 και το 600/200 δινουν ενα πανω κατω τι γινεται (πρεπει να σκεφτουμε και τα incoming connections)

Πολύ ενδιαφέροντα δεδομένα! Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ αν οι timers που εποπτεύουν τη διαγραφή συνδέσεων από το connection tracking είναι της ίδιας τάξεως στο jetspeed με το zyxel. Αν στο πρώτο είναι πολύ μεγαλύτεροι, θα εξηγούσε πιθανώς γιατί γίνεται congestion. Βλέπεις όταν φθάσεις να μιλάς για Χ active connections, τότε είναι πολύ πιθανό ότι έχεις Υ εγγραφές στο state tracking (όπου Υ >> Χ, λ.χ. Υ=10*Χ). Ελπίζω να μην είναι Hardware limitation, ώστε να μπορέσει να λυθεί με firmware update.


Οσο για τα χαρακτηριστικα, εχει να κανει με οτι το hardware στο ζυχελ ειναι πιο δυνατο (το router κοματι) του λειπει το firewall αλλα ουτως η αλλος προτιμω την software λυση.
το jetspeed, εχει και usb ενω το zyxel οχι.
linux os jetspeed zynos os zyxel (δεν μπορω να πω πιο ειναι καλυτερο)
το ζυχελ υποστηριζει dynamic dns (αλλα αυτο γινεται και με οποιο αλλο modem με προγραμμα στον υπολογιστη)
Ουσιαστικά προτιμώ το dyndns πάνω στη συσκευή η οποία "τσιμπάει" το πραγματικό ip. Στην περίπτωση pppoa συνήθως αυτή είναι το modem/router. Και σαφώς προτιμώ the Zyxel-way αν θες.

Το firewalling όμως είναι πιο κρίσιμο. Όχι ιδιαίτερα για dynamic συνδρομητές, αλλά σε fixed νομίζω είναι κρίσιμο το να υπάρχει.

Όσον αφορά το κομμάτι του NAT, θα συμπλήρωνα τον περιορισμό των 12 port mapping rules του Zyxel (στο Jetspeed από το telnet interface έχω βάλει πάνω από 20).


Σε γενικες γραμμες η μεγαλη διαφορα που εχουν ειναι ο αριθμος των ανοιχτων συνδεσεων , 1024 για το zyxel , αγνωστο ποσες ακριβως για το jetspeed αλλα σιγουρα οχι 1024.

Φιλικα
Όπως το βλέπω είναι λίγο πολύ αγώνας στα ίσα, με ένα μεγάλο ερωτηματικό για το θέμα του αποτελέσματος μεγάλου αριθμού connections. Έχω το Zyxel 650H-31, οπότε ίσως αν πέσει κανένα Jetspeed στα χέρια μου να μπορέσω να το κάνω και εγώ ένα test drive.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου και για την καλή tech συζήτηση που μου προσέφερες :)

waste
22-10-03, 22:09
θελω να προσθεσω κι εγω στη συζητηση οτι με 384 συνδεση και jetspeed ναι στο νατ και οχι στο firewall εχω στο μουλαρι 300λιμιτ και 450κονεκτιονς.

αλλλα εδω παιζει μεγαλο ρολο το λειτουργικο. ειμαι με ΕΞΠΙ και οταν ειχα το μουλαρι στα 98 σερνονταν στα 100/50 που λετε να μην πω και 20/20. η αληθεια ειναι οτι καποιες στιγμες κολαει η κανει το σερφαρισμα πιο αργο αλλα αυτο εχει να κανει και με τα incoming connections που καποιες φορες ερχονται με ρυθμο πολυβολου. επισης εχω παρατηρησει οτι δουλευει μια χαρα για δυο μερες συνεχεια και μετα αρχιζει να σερνεται δεν ξερω τι φταιει μπορει ο ΟΤΕ μπορει η τελλας μπορει και τα εργα της ΔΕΗ που γινονται κατω απτο σπιτι μου ;-)


ενας τεχνικος του ΟΤΕ παντως μου ειπε οτι ακομα κι ενα μηχανακι μπορει να σου δημιουργησει bad packets

sdikr
22-10-03, 22:29
Όσον αφορά το κομμάτι του NAT, θα συμπλήρωνα τον περιορισμό των 12 port mapping rules του Zyxel (στο Jetspeed από το telnet interface έχω βάλει πάνω από 20).


Το telnet του ζυχελ το εχεις δει;
Μπορεις να κανεις ρυθμισεις 'σχεδον' σε επιπεδο firewall, καθως και παραπανω port mapings. Οταν λεω επιπεδο firewall εννοω οτι μπορεις να μπλοκαρεις ports, ip's κλπ. (γιατι και το jetspeed δεν εχει κατι πολυ καλυτερο).
Στο firewall πιστευω οτι ειναι καλυτερο το software ή καποια συσκευη που ειναι firewall (cisco, zywall, etc)




Πολύ ενδιαφέροντα δεδομένα! Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ αν οι timers που εποπτεύουν τη διαγραφή συνδέσεων από το connection tracking είναι της ίδιας τάξεως στο jetspeed με το zyxel. Αν στο πρώτο είναι πολύ μεγαλύτεροι, θα εξηγούσε πιθανώς γιατί γίνεται congestion. Βλέπεις όταν φθάσεις να μιλάς για Χ active connections, τότε είναι πολύ πιθανό ότι έχεις Υ εγγραφές στο state tracking (όπου Υ >> Χ, λ.χ. Υ=10*Χ). Ελπίζω να μην είναι Hardware limitation, ώστε να μπορέσει να λυθεί με firmware update.


Στο zyxel εχεις δυνατοτητα να απενεργοποιησεις το watchdog σε περιπτωση που το θελεις.



Όπως το βλέπω είναι λίγο πολύ αγώνας στα ίσα, με ένα μεγάλο ερωτηματικό για το θέμα του αποτελέσματος μεγάλου αριθμού connections. Έχω το Zyxel 650H-31, οπότε ίσως αν πέσει κανένα Jetspeed στα χέρια μου να μπορέσω να το κάνω και εγώ ένα test drive.


Αν θελεις στο δανειζω (jetspeed 500i) για να το δοκιμασεις.
Αλλα αληθεια πως γλυτωσες το υποχρεωτικο Modem?

φιλικα

cosmos
23-10-03, 00:41
Όσον αφορά το κομμάτι του NAT, θα συμπλήρωνα τον περιορισμό των 12 port mapping rules του Zyxel (στο Jetspeed από το telnet interface έχω βάλει πάνω από 20).


Το telnet του ζυχελ το εχεις δει;
Ίσως είμαι λίγο παλιομοδίτης, αλλά πρακτικά προτιμώ πάντα το command-line :)

Μπορεις να κανεις ρυθμισεις 'σχεδον' σε επιπεδο firewall, καθως και παραπανω port mapings. Οταν λεω επιπεδο firewall εννοω οτι μπορεις να μπλοκαρεις ports, ip's κλπ. (γιατι και το jetspeed δεν εχει κατι πολυ καλυτερο).
Στο firewall πιστευω οτι ειναι καλυτερο το software ή καποια συσκευη που ειναι firewall (cisco, zywall, etc)
Κάνει packet filtering το μοντέλο R;



Στο zyxel εχεις δυνατοτητα να απενεργοποιησεις το watchdog σε περιπτωση που το θελεις.
Μπορείς ίσως να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες παραπάνω; Στο manual έχω δει ελάχιστα πράγματα για το τι κάνει.




Έχω το Zyxel 650H-31, οπότε ίσως αν πέσει κανένα Jetspeed στα χέρια μου να μπορέσω να το κάνω και εγώ ένα test drive.


Αν θελεις στο δανειζω (jetspeed 500i) για να το δοκιμασεις.
Ευχαριστώ για την ευγενική προσφορά αλλά κομμάτι δύσκολο με τις χρεώσεις για το πήγαινέλα. :) Συν τοις άλλοις όμως έχω PSTN.

Αλλα αληθεια πως γλυτωσες το υποχρεωτικο Modem?
Δεν το γλύτωσα, βλέπεις έχω modem, αλλά δεν έχω γραμμή ακόμα. Περιμένω την 24η του μηνός για απελευθέρωση ;)


φιλικα
Πάντα!

@waste: Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ανεβάζεις τον πήχυ αν θέλεις του max connections στο jetspeed. Πάντως ακόμα υπολείπεται του Zyxel, σύμφωνα με τα αναφερόμενα του sdikr.

Athlon_XP
23-10-03, 01:44
Νομίζω ότι το Jetspeed 500/500i αντέχει μέχρι 256 connections αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

waste
23-10-03, 01:53
α δεν θελω να πω οτι ειναι καλυτερο απλα σας λεω την προσωπικη μου πειρα. ισως να φταιει το tracking που παραγεμιζει, δεν ξερω ισως να ειναι bug , αλλα εαν μπουκωσει, ισα που θελει και ρεσταρτ το ρημαδιασμενο... επιμενω ομως οτι δεν μετραμε τα incoming. διοτι μια μερα που εκλεισε το μουλαρι χωρις να κανω disconnect απτον serverτο firewall μου κατεγραφε 60 αιτησεις το λεπτο

sdikr
23-10-03, 06:10
Ίσως είμαι λίγο παλιομοδίτης, αλλά πρακτικά προτιμώ πάντα το command-line


Μα για command-line μιλουσα και στο zyxel :)


Κάνει packet filtering το μοντέλο R;

Οχι απλα καποια απλα rules πολυ περιορισμενα.


Μπορείς ίσως να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες παραπάνω; Στο manual έχω δει ελάχιστα πράγματα για το τι κάνει.

Απο την σελιδα της zyxel

Q: How to prevent the reboot problem caused by some applications due
to Prestige CPU overloading?

A: Some application send a lot of packets to detect the link bandwidth
between local and remote end, for example, VisualRoute application
(http://www.visualware.com/visualroute/). Thus, it makes the Prestige
too busy to response watch dog due to CPU overloading.

Watch dog is a recovery mechanism for Prestige series.If there is no
response from CPU for a couple seconds, the system will reboot itself.
You may type "sys cpu disp" to check the CPU utilization.

By default, the watch dog is enabled in Prestige. So, before you use
the application such as VisualRoute, issue "sys wdog sw off" to
disable the watch dog function in menu 24.8 CI command mode. After
Prestige is powered cycle, the watch dog will return to default
(become enabled).


Ανεβάζεις τον πήχυ αν θέλεις του max connections στο jetspeed. Πάντως ακόμα υπολείπεται του Zyxel, σύμφωνα με τα αναφερόμενα του sdikr.

παλι απο την zyxel
Q: Which ADSL routers support NAT session more than 256?

A: The following ADSL routers support 1024 NAT sessions

P650-R11 1024 session
P652R-11 1024 session
P650R-31 1024 session

Και το alcatel home (hacked to pro) εχει μονο 256 sessions οποτε ειχα αρκετα προβληματα και με αυτο.


@ waste δυστηχως το Incoming ειναι συνδεσεις που ανοιγει , για αυτο τον λογο μονο 600 στο zyxel (απο 1024).
τα 98,ME εχουν συνολο 200 συνδεσεις που αντεχουν σαν λειτουργικο (αλλαζει μεσω registry). τα NT based εχουν θεωρητικα Unlimited.

@ cosmos

Στην σελιδα της ζυχελ αναφερει οτι για τις συνδεσεις παιζει ρολο η μνημη που εχει το router
Due to the memory limitation, P650HW and P650H only can support
up to 256 sessions. So, you are right as what you observed.

While for rest P650 series such as P650R and P652R, they support
1024 sessions.


Οποτε το προβλημα με το jetspeed ειναι ανεπαρκες hardware οποτε δυστηχως το firmware update δεν προκειτε να το βοηθησει.
Σαν συγκριση θα δεχτω το οτι το jetspeed ειναι στα ισα με τα 650H, 650HW οχι με τα 650R και σιγουρα οχι με το 652R αλλα αυτο ειναι ακριβοτερο.

Επισης αυτο το προβλημα με τις συνδεσεις ειναι γενικο φαινομενο με αρκετα modem/router μια επισκεψη στα foroum του emule και θα δειτε οτι αρκετες εταιριες για να κρατησουν κατω το κοστος δεν εχουν δωσει την δυνατοτητα για πολλα connections, το οποιο για "κανονικη" χρηση του internet ειναι υπεραρκετο αλλα για παραπανω , πχ server, p2p δυστηχως δεν επαρκει.



Δεν το γλύτωσα, βλέπεις έχω modem, αλλά δεν έχω γραμμή ακόμα. Περιμένω την 24η του μηνός για απελευθέρωση


Ελπιζω η γραμμη να ειναι συντομα ετοιμη,
Να φυγω λιγο απο το θεμα, στο γραφειο καναμε αιτηση μεσω acn και αυτο που εχει αναφερει καποιος αλλος χρηστης εδω ειναι αληθεια η γραμμη ηταν ΟΝ σε περιπου 3 μερες (απο την στιγμη που εστειλε η acn την αιτηση). Δυστηχως ομως ο Οτε μας την εκανε παλι χρεωνοντας αυτες τις γραμμες σε αλλη εταιρια (οχι acn).

Παντα φιλικα!! :)

cosmos
23-10-03, 11:08
@sdikr: Wow! Φοβερό πακέτο πληροφοριών, ειδικά για τα session limitations! Μήπως έχεις την καλωσύνη να μου δώσεις το link για αυτά τα Q&A της Zyxel;

Μία άλλη ερώτηση: βλέπω την αναφορά σε NAT sessions. Να υποθέσω ότι σε περιβάλλον χωρίς NAT αίρονται αυτόματα όλοι αυτοί οι περιορισμοί;

Ευχαριστώ για τις ευχές σου για τη soon-to-be-requested-γραμμή μου. Μακάρι την Παρασκευή να δίνει ο OTE κανονικά.

Στην ACN κάνατε άιτηση "χονδρικής" (αορίστου χρόνου); Αν ναι προσέξτε ότι το συμβόλαιο είναι ετήσιο (μπορείς να βρεις σχετικό thread στο forum). Λυπάμαι για τους μπελάδες στους οποίους σας βάζει ο ΟΤΕ, ελπίζω να βρεθεί η άκρη σύντομα :(

@waste: Μη στεναχωριέσαι, δεν πρόκειται να σου προσδώσει κανένας εδώ το χαρακτηρισμό jetspeed-όφιλος. Εκτός και αν το θέλεις :D (j/k)

@athlon: Είχες δίκιο τελικά m8...

waste
23-10-03, 13:24
AXXXAXAXAXAX


@cosmos εαν δεν κανω κανενα τραγικο λαθος το προβλημα ειναι στο routing, εαν το μοντεμ ειναι bridged τοτε εισαι κυριος. μωρε μου το φορτωσαν το jetspeed ο γνωστος ΟΤΕ, ελπιζω να το φορτωσω κι εγω σε κανενα γνωστο που δεν θα εχει ιδιαιτερες απαιτησεις για p2p.


τι μου κανετε φωτιες μου βαζετε. τωρα θα με πριζωσετε να βαλω το ipcop και να εχω και τεταρτο μηχανημα να τρεχει στο σπιτι..... αχχχ στα ανεμηστηρακια θα πηξουμεε..

αν και σκεφτομουν οτι με εναν pentium 1 (φτανει... δεν φτανει για ρουτινγκ?) ισως να αρκει και καποιο παθητικο τροφοδοτικο χωρις ανεμιστηρα , εναν παλιο σκληρο για να μην εχει καταναλωση...

αλλα και παλι ισως να παρω ενα zyxelακι, να κανω τη δουλεια μου αθορυβα, μηπως ομως 1000connections θα ειναι λιγα με το emule 0.6 ? τουλαχιστον το ipcop δεν θα εχει τετοιους περιορισμους ;-)

cosmos
23-10-03, 17:47
@waste: Λόγω ανεμιστήρων/ηλεκτρικής κατανάλωσης έβγαλα και γω το IPCop μου στη σύνταξη ;) Καλύτερα ένα hardware modem/router: ούτε χώρο να πιάνει, ούτε θόρυβο να κάνει.

Με 486/66 και πάνω κάνεις μια χαρά NAT/routing/firewalling με το IPCop. Απλά αν θέλεις κάτι παραπάνω (proxy, ids) θέλεις πιο δυνατό μηχάνημα.

hippie
23-10-03, 23:35
pros cosmos (kai opoios allos endiaferetai):

epeidh fainetai oti exeis kanei arketes dokimes me to modem, mporeis na dokimaseis an douleuei to sigkekrimeno modem ws combo:

ennoo tautoxronh sindesh duo pc (ena meso usb, to allo meso ethernet) kai na doseis opoies parathrhseis/comments

euxaristo :D

cosmos
24-10-03, 10:38
@hippie:Ντεν έχω jetspeed καρντιά μου :D Τα παιδιά εδώ όμως θα μπορούσαν ίσως να απαντήσουν στο ερώτημά σου.

sdikr
25-10-03, 06:03
@sdikr: Wow! Φοβερό πακέτο πληροφοριών, ειδικά για τα session limitations! Μήπως έχεις την καλωσύνη να μου δώσεις το link για αυτά τα Q&A της Zyxel;

Μία άλλη ερώτηση: βλέπω την αναφορά σε NAT sessions. Να υποθέσω ότι σε περιβάλλον χωρίς NAT αίρονται αυτόματα όλοι αυτοί οι περιορισμοί;

Ευχαριστώ για τις ευχές σου για τη soon-to-be-requested-γραμμή μου. Μακάρι την Παρασκευή να δίνει ο OTE κανονικά.

Στην ACN κάνατε άιτηση "χονδρικής" (αορίστου χρόνου); Αν ναι προσέξτε ότι το συμβόλαιο είναι ετήσιο (μπορείς να βρεις σχετικό thread στο forum). Λυπάμαι για τους μπελάδες στους οποίους σας βάζει ο ΟΤΕ, ελπίζω να βρεθεί η άκρη σύντομα :(

@waste: Μη στεναχωριέσαι, δεν πρόκειται να σου προσδώσει κανένας εδώ το χαρακτηρισμό jetspeed-όφιλος. Εκτός και αν το θέλεις :D (j/k)

@athlon: Είχες δίκιο τελικά m8...

το link
http://www.zyxel.com/support/knowledgebase1.php?indexFlagvalue=1021682379&level=2

Αυτο που λες για το ΝΑΤ ναι ειναι αληθεια, αν δουλευα δηλαδη με bridged mode η pppoe δεν θα ειχα προβλημα με το jetspeed διοτι τα connections θα τα αναλαμβανε ο υπολογιστης.
Οσο για την ACN ναι καναμε αιτηση χονδρικης και γνωριζω για το συμβολαιο κλπ αλλα εχει καλες τιμες για τους μεταπωλητες.
Τα αστερια του ΟΤΕ μας πηραν 3 φορες για να ερθουν να εγκαταστησουν το modem! (δεν εχουμε ζητησει ουτε modem ουτε εγκατασταση) απλα περιμενουμε τωρα ποτε θα κανουν την κινηση να περασουν για να φανε "πορτα"

Φιλικα

waste
25-10-03, 12:13
στο PPPoe εαν εχεις 2-3-4-5 υπολογιστες παλι δεν πρεπει να παρεμβληθει το ΝΑΤ? μονο οταν εισαι bridged δεν θα εχεις προβλημα ... διοτι ουσιαστηκα αυτο που μας φρεναρει ειναι η υπολογιστικη ισχυ (ή η μνημη όπως υποψιαζεσαι) του ΝΑΤ

sdikr
25-10-03, 18:38
στο PPPoe εαν εχεις 2-3-4-5 υπολογιστες παλι δεν πρεπει να παρεμβληθει το ΝΑΤ? μονο οταν εισαι bridged δεν θα εχεις προβλημα ... διοτι ουσιαστηκα αυτο που μας φρεναρει ειναι η υπολογιστικη ισχυ (ή η μνημη όπως υποψιαζεσαι) του ΝΑΤ
ναι αλλα σε pppoe επειδη την δουλεια την κανει ο υπολογιστης και αρκετα λειτουργικα δεν εχουν limit στις ποσες συνδεσεις ΝΑΤ τοτε δεν εχουμε προβλημα (περαν του θορυβου)
θεωρω οτι το pppoe call γινεται μεσω του κεντρικου υπολογιστη

φιλικα

waste
26-10-03, 13:36
δηλαδη εαν καταφερω και συνδεθω με PPPoe τοτε θα μπορω να κανω οσες συνδεσεις θελω (αφου τα ΧΡ δεν εχουν οριο συνδεσεων)?

μου φαινεται λιγο περιεργο διοτι παλι ο ΝΑΤ θα γεμιζε καθως θα τον βομβαρδιζαμε με αιτησεις. κι εννοω ο ΝΑΤ δηλαδη η μεταφραση των διευθυνσεων απο private σε true IP.

κανεις αλλος τα φωτα του.... κοσμος? τσατασεεε

arakis
26-10-03, 13:37
test

EvilHawk
26-10-03, 13:59
Να προσθέσω και εγώ την δικιά μου εμπειρία Otenet 384 jetspeed pppoa, dhcp server disabled, με security enabled, intrusion detection enabled, ΝΑΤ κανόνες 4 , συνδεδεμένο σε hub 10/100 3com, πάνω του 3 pc win2000/sp4 με software firewall.

Με emule με 300-300 connections όλα καλά μέχρι να αρχίσουν τα μουλάρια να ανταλλάσουν udp πακέτα μεταξύς τους σε files με πολλα shares τότε μπούκωναν τα πάντα και το transfer έκανε τρελλά spikes , περνούσε κανένα μισάωρο μέχρι να
επανέλθουν όλα στο φυσιολογικό.... Ψάξιμο με διαφορετικές ρυθμίσεις στα connections δεν βελτίωσε την κατάσταση .... Mέχρι που άλλαξα την ρύθμιση για maximum new connections/sec σε 15 απο 20 και connection hard 250-200 και άλλαξαν δραμτικά τα πάντα... :P
Και το μουλάρι κατεβάζει σταθερά με μέσο όρο 15-16 και τα τρία pc σερφάρουν κανονικά στον διαδίκτυο χωρίς πρόβλημα , το pc με το μουλάρι μάλιστα στιγμιαία ξεπέρναει και τα 300 connections χωρίς πρόβλημα!!!

sdikr
26-10-03, 17:47
δηλαδη εαν καταφερω και συνδεθω με PPPoe τοτε θα μπορω να κανω οσες συνδεσεις θελω (αφου τα ΧΡ δεν εχουν οριο συνδεσεων)?

μου φαινεται λιγο περιεργο διοτι παλι ο ΝΑΤ θα γεμιζε καθως θα τον βομβαρδιζαμε με αιτησεις. κι εννοω ο ΝΑΤ δηλαδη η μεταφραση των διευθυνσεων απο private σε true IP.

κανεις αλλος τα φωτα του.... κοσμος? τσατασεεε

Οταν θα αναλαβει το pc να κανει τις συνδεσεις τοτε εχει να κανει με τις δυνατοτητες του pc, με τα σημερινα low end pc να μπορουν να αντεξουν εναν αρκετα μεγαλο αριθμο connections , πχ τα ρουτερ θελουν 8 mb μνημη για τα 1024 connections.
Φιλικα

tsapi
27-10-03, 00:27
Εγώ πάντως παιδιά, με jetski 500i πάνω σε ethernet στο linux μου, pppoe, linux 2.4.22 να εκτελεί χρέη server, nat, routing κτλ (celeron@1000, 512mb ram), και δίκτυο τριών υπολογιστών σε switch, δεν είχα κανένα πρόβλημα όσα connections και αν έβαζα στο emule. Και γρήγορα κατέβαζα (25kb/sec) στο emule και οι υπόλοιποι υπολογιστές σερφάριζαν άνετα. Το μόνο που τριμάρισα στο emule είναι το upload limit (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο το είχα - κάτω από 10 kb/sec σίγουρα).

chatasos
27-10-03, 03:07
Η υλοποίηση του NAT/PAT εξαρτάται από τον εκάστοτε κατασκευαστή.

Τα maximum translations που μπορούν να γίνουν σε μία public ip είναι 65536, όσα δηλαδή και τα διαθέσιμα tcp/udp ports. Όμως τόσα ταυτόχρονα sessions είναι λίγο δύσκολο να τα χρειαστεί κάποιος χρήστης. Επίσης μην ξεχνάτε ότι αυτά είναι ενεργά για κάποιο χρονικό διάστημα, οπότε μετά είναι διαθέσιμα για επαναχρησιμοποίηση.

ΥΓ: Επίσης κάποιοι κατασκευαστές (νομίζω το έκανε η Cisco...δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) χωρίζουν τα sessions σε 3 κατηγορίες, ανάλογα τα ports: 0-511, 512-1023, 1024-65535. Οπότε μπορείτε να έχετε 512 sessions για εφαρμογές που χρησιμοποιούν τα ports 0-511, 512 sessions για εφαρμογές που χρησιμοποιούν τα ports 512-1023, και 64512 sessions για εφαρμογές που χρησιμοποιούν τα ports 1024-65535. Πάντα μιλάμε για μία public ip.

cosmos
27-10-03, 11:41
@waste: Όπως ανέφερες και εσύ και ο sdikr, το όριο των NAT session στο modem "παύει" (ας πούμε) να είναι όριο όταν το modem παύει να τις παρακολουθεί. Με άλλα λόγια όταν είτε δεν έχεις NAT (επειδή έχεις static διευθύνσεις) είτε δεν έχεις ΝΑΤ-trackable connection mode (όπως το RFC1483 bridged).

Στην τελευταία περίπτωση το όριο είναι αυτό του client που χρησιμοποιείς. Και όσον αφορά τα XP, είναι θεωρητικά unlimited.

@chatasos: έχω την ιδέα ότι το μέγιστο μέγεθος ενός ΝΑΤ-tracking table δεν είναι 65535 (όσα και τα ports), αλλά σημαντικά μεγαλύτερος γιατί στην πραγματικότητα δεν παρακολουθούνται ports, αλλά ζευγάρια ip/port (κάποιος με είχε διορθώσει στο forum και μάλλον είχε δίκιο).

waste
27-10-03, 12:21
αρα καλα λεω οτι οταν χρησιμοποιουμε το PPPoe δεν αναλαμβανει το PC τις συνδεσεις. Μονο οταν χρησιμοποιουμε bridged ή static IP οπου το ΝΑΤ απενεργοποιειται. Αρα εαν εχεις 3 PC και μία IP τοτε δεν το γλυτωνεις το NAT , διοτι εαν ειχα καταλαβει καλα ο sdikr αυτο ελεγε και χαρηκα χωρις λογο ;-(

αρε sdikr ολο υποσχεσεις εισαι :evil: :evil: :evil:

cosmos
27-10-03, 12:40
αρα καλα λεω οτι οταν χρησιμοποιουμε το PPPoe δεν αναλαμβανει το PC τις συνδεσεις. Μονο οταν χρησιμοποιουμε bridged ή static IP οπου το ΝΑΤ απενεργοποιειται.

Με μπέρδεψες λίγο :) Όταν χρησιμοποιούμε PPPoE, client μπορεί να είναι είτε το modem, είτε ο PC. Αν μιλάμε για ένα PC μόνο και client είναι το ίδιο το pc, τότε απλά δε γίνεται NAT: o pc παίρνει την πραγματική ip και όλα είναι καλά.

Όταν μιλάμε για πολλά pc αλλά με μία μόνο πραγματική ip, τότε το modem θα πάρει την πραγματική διεύθυνση και θα γίνει PPPoE/οΑ client. Οπότε θα κάνει και NAT οπότε είναι σε ισχύ οι περιορισμοί του, σε σχέση με τον αριθμό των NAT connections που μπορεί να σηκώσει.

Τέλος, όταν μιλάμε για πολλά pc και όλα έχουν πραγματικές ip, έχουμε δύο εναλλακτικά σενάρια:

Ρυθμίζουμε με πραγματικές ip μέσα-έξω (lan-wan interface) το modem σε λειτουργία PPPoE/oA. Ρυθμίζουμε και τα pc με πραγματικές ip και είμαστε ok.
Βάζουμε PPPoE clients σε όλα τα pc. Αν το modem παίζει μόνο με RFC1483 είναι η μόνη λύση.

chatasos
27-10-03, 15:05
@chatasos: έχω την ιδέα ότι το μέγιστο μέγεθος ενός ΝΑΤ-tracking table δεν είναι 65535 (όσα και τα ports), αλλά σημαντικά μεγαλύτερος γιατί στην πραγματικότητα δεν παρακολουθούνται ports, αλλά ζευγάρια ip/port (κάποιος με είχε διορθώσει στο forum και μάλλον είχε δίκιο).

Μπορούν να υπάρξουν 2 ζευγάρια με το ίδιο source ip & port ταυτόχρονα?

ΥΓ: 65536...το port 0 χρησιμοποιείται για το icmp :wink: :wink:

cosmos
27-10-03, 15:21
@chatasos: lol, μάλλον είχα connection tracking στο μυαλό μου όταν το έγραφα, εκεί μπορείς να έχεις αριθμό connections περισσότερα από τα Ports. Όχι όμως σε NAT, όπως σωστά με διόρθωσες :)

sdikr
27-10-03, 21:32
αρα καλα λεω οτι οταν χρησιμοποιουμε το PPPoe δεν αναλαμβανει το PC τις συνδεσεις. Μονο οταν χρησιμοποιουμε bridged ή static IP οπου το ΝΑΤ απενεργοποιειται. Αρα εαν εχεις 3 PC και μία IP τοτε δεν το γλυτωνεις το NAT , διοτι εαν ειχα καταλαβει καλα ο sdikr αυτο ελεγε και χαρηκα χωρις λογο ;-(

αρε sdikr ολο υποσχεσεις εισαι :evil: :evil: :evil:

Εαν ο υπολογιστης κανει την κληση pppoe τοτε αυτος περνει το real ip και κανει το ΝΑΤ για τους υπολοιπους
ασχετο αν εχεις static/dynamic.
φιλικα

waste
28-10-03, 00:13
ok λυθηκε το ζητημα εννοουσες sdikr να κανει το ΝΑΤ ο υπολογιστης κατι που ειναι σιγουρα καλυτερο αλλα καπως αβολο στην πραγματικοτητα.. ευχαριστω παιδια

@ ADSLgr.com All rights reserved.