PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ



enakos
10-10-08, 22:05
Πριν λίγες ήμερες έγινα συνδρομητής στην ΟΤΕΝΕΤ στην ταχύτητα των 2048 kbs. Μετα λύπης μου διαπίστωσα δυο πράγματα.

1.Η ονομαστική ταχύτητα των 2048kbs πέφτει μετά το μεσημέρι πολύ κάτω των 512 kbs με αποτέλεσμα να έχω σοβαρό πρόβλημα.

2. Την ανυπαρξία ύπαρξης ON LINE τεχνικής βοηθείας αλλά της ανακοίνωσης μέσω τηλεφωνήτριας αφού πήρε τα στοιχεία επικοινωνίας ότι το αρμόδιο τμήμα θα επικοινωνήσει μαζί μου εντός 48 ωρών.

Μέχρι στιγμής η παροχή υπηρεσιών είναι χειρότερη από τον προηγούμενο πάροχο που είχα επί τριετία την HOL η οποία παρά τα παράπονα που είχα μέχρι στιγμής φαίνεται να ήταν πολύ πιο αξιόπιστη παροχος από τον ΟΤΕ.
Έδωσα την βλάβη στο 1242 και σε περίπτωση που δεν διορθωθεί η αστάθεια της γραμμής και η παροχή ταχύτητας 2048 kbs που πληρώνω την στιγμη μαλιστα που διαφιμιζει οτι προσφερει 24mb/s θα θεωρήσω άστοχη ενέργεια την επιστροφή μου στον ΟΤΕ και μετα την παροδο του 6μηνου θα διακοψω καθε υπηρεσια απο αυτόν επιστρέφοντας στον παλαιό παροχο

utp
10-10-08, 22:11
Πριν λίγες ήμερες έγινα συνδρομητής στην ΟΤΕΝΕΤ στην ταχύτητα των 2048 kbs. Μετα λύπης μου διαπίστωσα δυο πράγματα.

1.Η ονομαστική ταχύτητα των 2048kbs πέφτει μετά το μεσημέρι πολύ κάτω των 512 kbs με αποτέλεσμα να έχω σοβαρό πρόβλημα.

2. Την ανυπαρξία ύπαρξης ON LINE τεχνικής βοηθείας αλλά της ανακοίνωσης μέσω τηλεφωνήτριας αφού πήρε τα στοιχεία επικοινωνίας ότι το αρμόδιο τμήμα θα επικοινωνήσει μαζί μου εντός 48 ωρών.

Μέχρι στιγμής η παροχή υπηρεσιών είναι χειρότερη από τον προηγούμενο πάροχο που είχα επί τριετία την HOL η οποία παρά τα παράπονα που είχα μέχρι στιγμής φαίνεται να ήταν πολύ πιο αξιόπιστη παροχος από τον ΟΤΕ.
Έδωσα την βλάβη στο 1242 και σε περίπτωση που δεν διορθωθεί η αστάθεια της γραμμής και η παροχή ταχύτητας 2048 kbs που πληρώνω την στιγμη μαλιστα που διαφιμιζει οτι προσφερει 24mb/s θα θεωρήσω άστοχη ενέργεια την επιστροφή μου στον ΟΤΕ και μετα την παροδο του 6μηνου θα διακοψω καθε υπηρεσια απο αυτόν επιστρέφοντας στον παλαιό παροχο


Moνο που δεν δινουν βλαβες στο 1242......αλλα στο 121.Μη μου πεις οτι κατεγραψαν την βλαβη στο 1242;;;


Δωσε μας τα στατιστικα του ρουτερ σου....

sdikr
10-10-08, 22:12
Πριν λίγες ήμερες έγινα συνδρομητής στην ΟΤΕΝΕΤ στην ταχύτητα των 2048 kbs. Μετα λύπης μου διαπίστωσα δυο πράγματα.

1.Η ονομαστική ταχύτητα των 2048kbs πέφτει μετά το μεσημέρι πολύ κάτω των 512 kbs με αποτέλεσμα να έχω σοβαρό πρόβλημα.

2. Την ανυπαρξία ύπαρξης ON LINE τεχνικής βοηθείας αλλά της ανακοίνωσης μέσω τηλεφωνήτριας αφού πήρε τα στοιχεία επικοινωνίας ότι το αρμόδιο τμήμα θα επικοινωνήσει μαζί μου εντός 48 ωρών.

Μέχρι στιγμής η παροχή υπηρεσιών είναι χειρότερη από τον προηγούμενο πάροχο που είχα επί τριετία την HOL η οποία παρά τα παράπονα που είχα μέχρι στιγμής φαίνεται να ήταν πολύ πιο αξιόπιστη παροχος από τον ΟΤΕ.
Έδωσα την βλάβη στο 1242 και σε περίπτωση που δεν διορθωθεί η αστάθεια της γραμμής και η παροχή ταχύτητας 2048 kbs που πληρώνω την στιγμη μαλιστα που διαφιμιζει οτι προσφερει 24mb/s θα θεωρήσω άστοχη ενέργεια την επιστροφή μου στον ΟΤΕ και μετα την παροδο του 6μηνου θα διακοψω καθε υπηρεσια απο αυτόν επιστρέφοντας στον παλαιό παροχο

Και γιατί αλλάξατε παρόχο;

030366
10-10-08, 22:14
Από πού βλέπεις ότι η ταχύτητα πέφτει κάτω από 512 kbps και ποιό ρούτερ έχεις;

fantomXxXx
10-10-08, 22:21
πολλες ανακριβειες στο συγκεκριμενο post....ρε παιδια 1000 συγγνωμη αλλα απο κατι τετοια posts μου φαινεται οτι ειναι βαλτοι μερικοι μερικοι...και απο την αλλη,δεν κλωνιζεται η αξιοπιστεια του οτε απο μια γραμμη που εχει καποιο προβλημα,στο συνολο ειναι ο πιο αξιοπιστος απο ολους ( η δικη μου εκτιμηση ειναι αυτη...)

enakos
10-10-08, 23:48
MODEM εχω το SAGEM 1540

........Auto merged post: enakos πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πολλες ανακριβειες στο συγκεκριμενο post....ρε παιδια 1000 συγγνωμη αλλα απο κατι τετοια posts μου φαινεται οτι ειναι βαλτοι μερικοι μερικοι...και απο την αλλη,δεν κλωνιζεται η αξιοπιστεια του οτε απο μια γραμμη που εχει καποιο προβλημα,στο συνολο ειναι ο πιο αξιοπιστος απο ολους ( η δικη μου εκτιμηση ειναι αυτη...)

ελπιζω να λυθει το προβλημα μου διοτι πραγματικα δεν γυρισα στον ΟΤΕ για να ξαναφυγω αλλα με σκοπο να μεινω

........Auto merged post: enakos πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και γιατί αλλάξατε παρόχο;

ειχα οικονομικες διαφορες

........Auto merged post: enakos πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Από πού βλέπεις ότι η ταχύτητα πέφτει κάτω από 512 kbps και ποιό ρούτερ έχεις;

ειχα βαλει το SAGEM 1540 αλλα πριν λιγο το εβγαλα και δοκιμαζω το BAUDTEC

........Auto merged post: enakos πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Από πού βλέπεις ότι η ταχύτητα πέφτει κάτω από 512 kbps και ποιό ρούτερ έχεις;

το βλεπω εδω στο forum μετρωντας την βλεποντας την ταχυτητα μου μικρη.
Βεβαια αυτο δεν συμβαινει ολη την ημερα
αλλα το απογευμα

Georgevtr
11-10-08, 00:01
ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ
121 ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΒΛΑΒΩΝ
ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΒΛΑΒΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ PSTN, ISDN BRA, ADSL όταν καλείτε από σταθερό τηλέφωνο ΟΤΕ. (ατελώς για όλη την Ελλάδα)
Ώρες Λειτουργίας: Καθημερινά 07:00-22:00 Σάββατο-Κυριακή -Αργίες: 08:00-14:00
13888 ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΒΛΑΒΩΝ
ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΒΛΑΒΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ PSTN, ISDN BRA, ADSL όταν καλείτε από κινητό τηλέφωνο ή από σταθερό τηλέφωνο εκτός ΟΤΕ.
Ώρες Λειτουργίας: Καθημερινά 07:00-22:00 Σάββατο-Κυριακή -Αργίες: 08:00-14:00
1242 Για θέματα εξοπλισμού και εγκατάστασης ADSL modems. (αστική χρέωση για όλη την Ελλάδα)
Ώρες Λειτουργίας: Καθημερινά 9:00 - 21:00
Κυριακές 10:00 - 14:00
1200 ΚΕΝΤΡΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ
Ώρες Λειτουργίας: Καθημερινά 07:00 - 22:00
1303 ΒΛΑΒΟΛΗΠΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΓΑΛΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ
24ωρη Εξυπηρέτηση

AmaZona
11-10-08, 00:19
βλεπω εδω στο forum μετρωντας την βλεποντας την ταχυτητα μου μικρη.
Βεβαια αυτο δεν συμβαινει ολη την ημερα
αλλα το απογευμα

Η αρχική σου περιγραφή δεν ήταν ξεκάθαρη για το που βλέπεις την πτώση αλλά τώρα οκ.
Το πρόβλημα που έχεις ενδεχομένως οφείλεται σε φόρτο του DSLAM(κυρίως της ώρες αιχμής) και δεν συνιστά βλάβη.;)

sprog111
11-10-08, 12:15
το βλεπω εδω στο forum μετρωντας την βλεποντας την ταχυτητα μου μικρη.
Βεβαια αυτο δεν συμβαινει ολη την ημερα
αλλα το απογευμα

Δοκίμασε και από εδώ, http://www.speedtest.net/

Georgevtr
11-10-08, 12:57
Δοκίμασε και από εδώ, http://www.speedtest.net/


Mη τον μπερδευεις.....βασικα διαβασες αυτο ? πιστευω θα σου λυθουν πολλες αποριες .. http://adslgr.com/features/ADSLgr_info/adsl_line_problem.php

Hunter 85
11-10-08, 15:45
Η αρχική σου περιγραφή δεν ήταν ξεκάθαρη για το που βλέπεις την πτώση αλλά τώρα οκ.
Το πρόβλημα που έχεις ενδεχομένως οφείλεται σε φόρτο του DSLAM(κυρίως της ώρες αιχμής) και δεν συνιστά βλάβη.;)

Σωστός!
enakos μάλλον τα έχεις μπερδεψει! Και εγω ωρες ωρες εχω χαμηλότερη ταχυτητα. Αλά είναι μπουκωμενο το dslam (Ηλιούπολης). Οπότε τι να κάνουμε.

Παρόλα αυτά αν συνεχιστεί ανεφερε το αλλα στο 121 και οχι στο 1242 .

VirusSnake
11-10-08, 22:15
Σωστός!
enakos μάλλον τα έχεις μπερδεψει! Και εγω ωρες ωρες εχω χαμηλότερη ταχυτητα. Αλά είναι μπουκωμενο το dslam (Ηλιούπολης). Οπότε τι να κάνουμε.

Παρόλα αυτά αν συνεχιστεί ανεφερε το αλλα στο 121 και οχι στο 1242 .

αυτο το τι να κανουμε μας εφαγε...

andreasp
13-10-08, 09:30
πολλες ανακριβειες στο συγκεκριμενο post....ρε παιδια 1000 συγγνωμη αλλα απο κατι τετοια posts μου φαινεται οτι ειναι βαλτοι μερικοι μερικοι...και απο την αλλη,δεν κλωνιζεται η αξιοπιστεια του οτε απο μια γραμμη που εχει καποιο προβλημα,στο συνολο ειναι ο πιο αξιοπιστος απο ολους ( η δικη μου εκτιμηση ειναι αυτη...)

Το διαβάζω... το ξαναδιαβάζω.... και το ξαναδιαβάζω!
Θεωρώ αδιανόητο, μέσα στο γενικότερο μπάχαλο που επικρατεί στις τηλεεπικοινωνίες στην Ελλάδα, να υπάρχουν άνθρωποι απο εταιρίες , που να κάνουν διαφήμιση στο μαγαζί τους, και δυσφήμιση του ανταγωνισμού, μέσα σε ένα forum στο internet.
Δεν φτάνει μέχρι εκεί , η οργάνωση καμιάς εταιρίας!

@ ADSLgr.com All rights reserved.