PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet. Πόσο αξιόπιστη είναι;



KostasV
10-10-08, 23:27
Καλησπέρα στην παρέα,

Βρίσκομαι περιοχή Φάληρο, όρια με Καλαμάκι. Έχω Forthnet Double Play πάνω από ένα χρόνο.
Θέμα 1ο:
Από την αρχή της σύνδεσης η τηλεφωνία ήταν χάλια (κακή ποιότητα φωνής, δεν άκουγα, δεν με άκουγαν). Δεκάδες τηλέφωνα στην εταιρεία, άλλαξε πρίζα, άλλαξε συσκευή, βγάλε τη μια συσκευή, πρόσθεσε/βγάλε φίλτρα, κοκ. Αγόρασα δύο διαφορετικές συσκευές, τη μια μάλιστα με υπόδειξη της forthnet να είναι siemens για να είναι συμβατή με το κέντρο της. Αγόρασα τελευταίο μοντέλο ενσύρματη. Δυστυχώς αποτυχία. Μου έβγαλαν ότι και αυτή η συσκευή, όπως και όλες οι αξιοπρεπείς υπόλοιπες που διέθετα βραχυκύκλωναν τη γραμμή. Μου έστειλαν μια ασύρματη δική τους (φτηνιάρικη των 20 ευρώ) και μετά από μήνες κατάφεραν να καθαρίσουν κάπως τη γραμμή και να ακούω ανεκτά.

Θέμα 2ο:
Στην αρχή - Ιούλιος 2007 μέχρι Νοέμβριος 2007 - είχα αναγνώριση κλήσης, χάλια βέβαια η φωνή όπως προανέφερα. Από Νοε.2007 μέχρι και σήμερα δεν έχω αναγνώριση κλήσης. Δεκάδες τηλεφωνήματα στην εταιρεία, πάνω από δέκα mail και κανονικό γράψιμο. Καμμιά αποκατάσταση, ακόμη και αφού απείλησα ότι θα διακόψω σύνδεση. Έχω κουραστεί με την ανεπάρκεια τους. Το Internet κυμαίνεται από 2,5-4,6 Mbps.

Έχετε καμμιά ιδέα τι να πράξω; Το πρόβλημα είναι κυρίως στην τηλεφωνία. Να αλλάξω πάροχο και αν ναι, ποιός στην περιοχή μου έχει καλές επιδόσεις;

Ευχαριστώ

andreasp
11-10-08, 00:25
Conn-x

geopro64
11-10-08, 00:30
Τα προβληματα στην τηλεφωνια της Forthnet ειναι γεγονος!
Το δυσαρεστο ειναι οτι αρκετοι δεν το παραδεχονται!
Οταν καλω καποιον που εχει Forthnet, αρκει ο πρωτος ηχος κλησης(πριν καν απαντησει) για να γινει αντιληπτη η συμπιεση !
Στην θεση σου δεν θα εμενα αλλο στην Forthnet.

psyxakias
11-10-08, 00:33
Δυστυχώς το θέμα τηλεφωνία ακόμα παραμένει θολό τοπίο στους εναλλακτικούς. Εγώ αν και θα ήθελα πάρα πολύ να έχω ώφελος από προσφορές double-play, τους φοβάμαι και παραμένω στον ΟΤΕ ενώ έχω shared LLU για το Internet μέσω Forthnet (που κοστίζει €19.50 έναντι των €29.90 που κόστιζει στον ΟΤΕ).

Αμα βελτιωθεί και μειωθούν τα προβλήματα τηλεφωνίας, θα μεταπηδήσω γιατί είναι λαλακία να πληρώνω €70-80+ στον ΟΤΕ για υπηρεσίες που της παρέχει το double-play στα €39.90, ως τότε όμως... δυστυχώς ακριβ-ΟΤΕ.

geopro64
11-10-08, 00:36
Δυστυχώς το θέμα τηλεφωνία ακόμα παραμένει θολό τοπίο στους εναλλακτικούς. Εγώ αν και θα ήθελα πάρα πολύ να έχω ώφελος από προσφορές double-play, τους φοβάμαι και παραμένω στον ΟΤΕ ενώ έχω shared LLU για το Internet μέσω Forthnet (που κοστίζει €19.50 έναντι των €29.90 που κόστιζει στον ΟΤΕ).

Αμα βελτιωθεί και μειωθούν τα προβλήματα τηλεφωνίας, θα μεταπηδήσω γιατί είναι λαλακία να πληρώνω €70-80+ στον ΟΤΕ για υπηρεσίες που της παρέχει το double-play στα €39.90, ως τότε όμως... δυστυχώς ακριβ-ΟΤΕ.

:oneup: +1

KostasV
11-10-08, 07:31
Conn-x
Ευχαριστώ φίλε μου, αλλά o OTE δεν έχει ADSL+ στην περιοχή μου (!!!), βάσει αναζήτησης με αριθμό τηλεφώνου

[DSL]MANOS
11-10-08, 09:08
forthnet shared llu 20 ευρώ + 16 ευρώ ΟΤΕ με αναγνώριση κλήσεων. Εγώ αυτό θα κάνω γιατί στην τηλεφωνία είναι για τα μπάζα.

Lagman
11-10-08, 09:31
Ευχαριστώ φίλε μου, αλλά o OTE δεν έχει ADSL+ στην περιοχή μου (!!!), βάσει αναζήτησης με αριθμό τηλεφώνου
Ούτως η άλλως λόγου απόστασης από ότι κατάλαβα δεν θα πιάνεις adsl2+ ταχύτητες .

Φαντάζομαι πως τις τηλεφωνικές συσκευές δεν τις έχεις πετάξει, ενημερωτικά αν τις δοκιμάσεις σε ΟΤΕ θα σου λειτουργούν άψογα.Οι Ενσύρματες τηλεφωνικές συσκευές με μπαταρίες δημιουργούν "βραχυκύκλωμα" στο δίκτυο της FORTHnet. Επίσης εάν θέλεις να βάλεις πολλές ενσύρματες συσκευές δεν μπορείς θα έχεις πρόβλημα ενώ στον ΟΤΕ μπορείς να βάλεις περισσότερες απο την FORTHnet.
Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις ΟΤΕ.

Θεωρώ απαράδεκτο να παίρνουμε τηλέφωνο την FORTHnet και να μην μας λένε ποιές είναι συμβατές τηλεφωνικές συσκευές ... προτιμούν προφανώς ο κόσμος να έχει προβλήματα με την γραμμή του από το να βγάλουν μια λίστα με συμβατές συσκευές .

arial
11-10-08, 10:24
Καθολου αξιοπιστη .. εγω πηγα στον ΟΤΕ και βρηκα και την ηρεμια μου και την ησυχια μου ... connx με κλειστα ματια :)

chaos38
11-10-08, 11:53
Αυτη τη στιγμή ο πιο αξιοπιστος παροχος για τηλεφωνια (εκτος ΟΤΕ) ειναι νομιζω μακραν η TELLAS :oneup::oneup::oneup:(δυστηχως για καποιους φιλους)

psyxakias
11-10-08, 12:04
Ωχ ωχ, λέγε τέτοια να μπουκάρουν 1010231 συνδρομητές με προβλήματα TELLAS :p

chaos38
11-10-08, 12:08
Ενοεις να μπουκαρουν στην tellas ή στην forthnet?

psyxakias
11-10-08, 12:09
Εννοώ να μπουκάρουν σε αυτό το thread, για να διαφωνήσουν μαζί σου.

Lagman
11-10-08, 12:51
εννοείτε πως η Τελλάς έχει και αυτή ένα σωρό προβλήματα και στην τηλεφωνία.Σε μερικούς παίζει καλά σε μερικούς είναι χάλια πχ είχα πάει σε ένα γνωστό μου και πήρα την ΤΥ της Τελλας η ποιότητα ήταν τόσο χάλια που ζήταγα συνέχεια να μου επαναλάβει ... φίλτρα συσκευές όλα οκ τα είχα τσεκάρει .Όμως από άλλο συνδρομητή που μίλησα ήταν μια χαρά...

geopro64
11-10-08, 12:52
Αυτη τη στιγμή ο πιο αξιοπιστος παροχος για τηλεφωνια (εκτος ΟΤΕ) ειναι νομιζω μακραν η TELLAS :oneup::oneup::oneup:(δυστηχως για καποιους φιλους)

Μπορω να επιβεβαιωσω οτι οσους φιλους καλω σε TELLAS δεν εχουν προβλημα.
Επισης θελω να επαναλαβω πως ειναι δυνατον η forthnet να μην αντιλαμβανεται , τα χιλια-μυρια προβληματα της τηλεφωνια της .
Η δηλωση της forthnet περι ασυμβατοτητας επωνυμων συσκευων στο δικτυο της, ειναι μαλλον αστεια και τους ντροπιαζει.
Εχω πολλους φιλους σε forthnet και απλα θελω να μιλω μαζι τους χωρις προβληματα , Μπορω;;

Lagman
11-10-08, 12:55
Μπορω να επιβεβαιωσω οτι οσους φιλους καλω σε TELLAS δεν εχουν προβλημα.
Επισης θελω να επαναλαβω πως ειναι δυνατον η forthnet να μην αντιλαμβανεται , τα χιλια-μυρια προβληματα της τηλεφωνια της .
Η δηλωση της forthnet περι ασυμβατοτητας επωνυμων συσκευων στο δικτυο της, ειναι μαλλον αστεια και τους ντροπιαζει.
Εχω πολλους φιλους σε forthnet και απλα θελω να μιλω μαζι τους χωρις προβληματα , Μπορω;;

Ίσως να μην το έχω προσέξει η Τελλάς λέει κάπου στο site της ποιες είναι οι συμβατές τηλεφωνικές συσκευές ; Γιατί εγώ προσωπικά έχω συναντήσει συσκευές που σε ΟΤΕ παίζανε μια χαρά και μολις εγινε μεταφορα της Γραμμης σε Τελλάς η συσκευη δημιουργουσε προβλήματα στην Γραμμη δεν αφηνε το router να συγχρονίσει κλπ ...
Μια χαρά χάλια είναι και η Τελλάς .

geopro64
11-10-08, 13:15
Λογικα στον 21" αιωνα που τα παντα οριζουν οι νορμες και οι συμμορφωσεις προδιαγραφων, δεν θα επρεπε να γινεται λογος για ασυμβατοτητα.
Απορω πως δεν εχουν ακομα αντιδρασει εταιρειες οπως η panasonic , στην οποια η forthnet ριχνει το μπαλακι για προβληματα οπως η αναγνωριση κλησεων.
Δεν κανει καλυτερα μια σωστη παραμετροποιηση στο voip της ;;:whistle:

bezoss
11-10-08, 13:31
Λογικα στον 21" αιωνα που τα παντα οριζουν οι νορμες και οι συμμορφωσεις προδιαγραφων, δεν θα επρεπε να γινεται λογος για ασυμβατοτητα.
Απορω πως δεν εχουν ακομα αντιδρασει εταιρειες οπως η panasonic , στην οποια η forthnet ριχνει το μπαλακι για προβληματα οπως η αναγνωριση κλησεων.
Δεν κανει καλυτερα μια σωστη παραμετροποιηση στο voip της ;;:whistle:

2 Ασύρματα Panasonic φίλε μου, εγγύηση. Δουλεύουν άψογα! Αγόρασα ένα siemens AL145 Και έβγαζε αναγνώριση όποτε είχε κέφια!:down:

KostasV
11-10-08, 14:05
2 Ασύρματα Panasonic φίλε μου, εγγύηση. Δουλεύουν άψογα! Αγόρασα ένα siemens AL145 Και έβγαζε αναγνώριση όποτε είχε κέφια!:down:

Συμφωνώ απόλυτα. Έχω ασύρματο Panasonic 4ετίας και παίζει μια χαρά.

theopan
11-10-08, 14:10
Εντάξει παιδιά. Η siemens τότε! Δεν είναι εκεί το θέμα μας. Είναι απαράδεκτο να ισχυρίζονται προβλήματα με την όποια μάρκα τηλεφωνικής συσκευής οι πάροχοι. "Συμβατότητες" με τηλεφωνικές συσκευές και ανοησίες...
Ακριβώς επειδή αναφέρονται περιστασιακά προβλήματα και με διαφορετική μάρκα συσκευής, σημαίνει ότι ...δεν είναι στραβός ο γυαλός. Αρμενίζει στραβά η forthnet...

KostasV
11-10-08, 14:18
Εντάξει παιδιά. Η siemens τότε! Δεν είναι εκεί το θέμα μας. Είναι απαράδεκτο να ισχυρίζονται προβλήματα με την όποια μάρκα τηλεφωνικής συσκευής οι πάροχοι. "Συμβατότητες" με τηλεφωνικές συσκευές και ανοησίες...
Ακριβώς επειδή αναφέρονται περιστασιακά προβλήματα και με διαφορετική μάρκα συσκευής, σημαίνει ότι ...δεν είναι στραβός ο γυαλός. Αρμενίζει στραβά η forthnet...

Επί ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ που δεν έχω αναγνώριση κλήσης η κύριοι της FORTHNET απαντούν ότι κάνουν αναβάθμιση στο βρόχο και "ανανέωση"της υπομονής μου.

CptBill
11-10-08, 14:20
Εχω επι ενα χρονο 2play.
Το μονο παραπονο μου ηταν η αναγνωριση κλησεων. Τους ειχα ενοχλησει 3-4 φορες σε ηρεμο υφος, καθε φορα γινοταν καταγραφη προβληματος, η αναγνωριση δουλευε για μια δυο φορες και μετα yok. Στη τελευταια μου επικοινωνια, με email, τον Απριλιο τους ανεφερα παλι το προβλημα που αντιμετωπιζα ρωτώντας τους σε ηρεμο υφος παλι εαν το προβλημα προκειται να επιλυθει αφου η αναγνωριση αποτελει κατι πολυ σημαντικο για εμενα(λεμε τωρα), με πηραν τηλεφωνο για να μου πουν πως θα μου στειλουν δωρεαν dect συσκευη ωστε να εχω αναγνωριση στη τηλεφωνια. Δυο ημερες αργοτερα το siemens dect που εχω αρχισε ξαφνικα να εχει αναγνωριση κλησεων. Απο τοτε η αναγνωριση επανηλθε μονιμα. Δεν μου εστειλαν βεβαια τη δωρεαν συσκευη επειδη μαλλον καταβαλαν οτι εφτιαξε το προβλημα.

Απο θεμα αξιοπιστιας ειλικρινα προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα.
Απο θεμα ποιοτητας τηλεφωνιας δεν αντιμετωπίζω προβλημα (συχνες κλησεις στο εξωτερικο και οχι μονο).

chaos38
11-10-08, 21:41
Ειναι τουλαχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να λεει η εταιρεια στον πελατη οτι για κάνει την δουλεια του (να εχει απλα καλη ποιοτητα τηλεφωνου) πρεπει να εχει συγκεκριμενες συσκευες.
Ειναι σαν να πει αυριο η πχ η Cosmote ''Εμεις παρεχουμε ποιοτικες υπηρεσιες μονο με κινητα της
NOKIA''
Μην τρελαθουμε κιολας........:p:p

ΥΓ.Με τρια τηλεφωνα (Panasonic-philips-Siemens) η τηλεφωνια της TELLAS ειναι αψογη!!!!:oneup::oneup:

spsomas
12-10-08, 11:07
Και εγώ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στην τηλεφωνία. Ένα χρόνο τώρα μια φορά είχα διακοπή όπως και η μισή Έλλάδα. Πέρσυσι του Αγ. Δημητρίου για κανένα 4ώρο. Μετά από αυτό δεν έχω άλλο πρόβλημα.

psyxakias
12-10-08, 11:58
Πέρσυσι του Αγ. Δημητρίου για κανένα 4ώρο. Μετά από αυτό δεν έχω άλλο πρόβλημα.Όντως τότε είχε υπάρξει ένα πρόβλημα, το απόγευμα. Απο μνήμη πάντως, ομολογώ σκίζεις.:respekt:

thanasis38
12-10-08, 14:27
εγω ουτε προβλημα με τηλεφωνια εχω ουτε με την αναγνωριση κλησεων. το double -play το εχω απο περισυ τον Ιουλη και εκτος απο την μερα που ανεφερε ο spsomas που υπηρχε γενικο ροβλημα στο δικτυο της forthnet.

logosof
12-10-08, 23:52
Καλησπέρα στην παρέα,

Βρίσκομαι περιοχή Φάληρο, όρια με Καλαμάκι. Έχω Forthnet Double Play πάνω από ένα χρόνο.
Θέμα 1ο:
Από την αρχή της σύνδεσης η τηλεφωνία ήταν χάλια (κακή ποιότητα φωνής, δεν άκουγα, δεν με άκουγαν). Δεκάδες τηλέφωνα στην εταιρεία, άλλαξε πρίζα, άλλαξε συσκευή, βγάλε τη μια συσκευή, πρόσθεσε/βγάλε φίλτρα, κοκ. Αγόρασα δύο διαφορετικές συσκευές, τη μια μάλιστα με υπόδειξη της forthnet να είναι siemens για να είναι συμβατή με το κέντρο της. Αγόρασα τελευταίο μοντέλο ενσύρματη. Δυστυχώς αποτυχία. Μου έβγαλαν ότι και αυτή η συσκευή, όπως και όλες οι αξιοπρεπείς υπόλοιπες που διέθετα βραχυκύκλωναν τη γραμμή. Μου έστειλαν μια ασύρματη δική τους (φτηνιάρικη των 20 ευρώ) και μετά από μήνες κατάφεραν να καθαρίσουν κάπως τη γραμμή και να ακούω ανεκτά.

Θέμα 2ο:
Στην αρχή - Ιούλιος 2007 μέχρι Νοέμβριος 2007 - είχα αναγνώριση κλήσης, χάλια βέβαια η φωνή όπως προανέφερα. Από Νοε.2007 μέχρι και σήμερα δεν έχω αναγνώριση κλήσης. Δεκάδες τηλεφωνήματα στην εταιρεία, πάνω από δέκα mail και κανονικό γράψιμο. Καμμιά αποκατάσταση, ακόμη και αφού απείλησα ότι θα διακόψω σύνδεση. Έχω κουραστεί με την ανεπάρκεια τους. Το Internet κυμαίνεται από 2,5-4,6 Mbps.

Έχετε καμμιά ιδέα τι να πράξω; Το πρόβλημα είναι κυρίως στην τηλεφωνία. Να αλλάξω πάροχο και αν ναι, ποιός στην περιοχή μου έχει καλές επιδόσεις;

Ευχαριστώ

Για την περίπτωση σου ένα Conn-X 8άρι ή 4άρι είναι ότι πρέπει

Lagman
13-10-08, 00:05
Όντως τότε είχε υπάρξει ένα πρόβλημα, το απόγευμα. Απο μνήμη πάντως, ομολογώ σκίζεις.:respekt:
Να ήταν μόνο του Αγίου Δημητρίου καλά θα ήταν... ακολούθησαν και τα Χριστούγεννα παρόμοια προβλήματα να μην μπορείς να καλέσεις βεβαία μετά από προσπάθειες μπορούσες να πάρεις , δεν ήταν το χάλι όπως του Αγίου Δημητρίου .

Μη ξεθάψω τώρα τις σημειώσεις με ημερομηνίες που είχαμε πρόβλημα με την τηλεφωνία .
Όχι ότι σε άλλους εναλλακτικούς δεν έχουν τέτοια προβλήματα . Οι γιορτές είναι το πρόβλημα .

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2097631&postcount=7

arial
13-10-08, 00:10
Lagman υπομονη γειτονα :p

spsomas
13-10-08, 16:30
Αναφέρθηκα τότε που είχαν όλοι πρόβλημα. Τα Χριστούγεννα δεν ήμουν εδώ, ήμουν Φιλανδία :p

SpyDerMan
13-10-08, 16:40
Τελικά πρέπει να είμαι ο μόνος με Forthnet 2play που δεν έχω ούτε είχα ποτέ πρόβλημα, είτε στην τηλεφωνία, είτε στο internet... :clap:

hel
13-10-08, 21:46
Να ήταν μόνο του Αγίου Δημητρίου καλά θα ήταν... ακολούθησαν και τα Χριστούγεννα παρόμοια προβλήματα να μην μπορείς να καλέσεις βεβαία μετά από προσπάθειες μπορούσες να πάρεις , δεν ήταν το χάλι όπως του Αγίου Δημητρίου .

Μη ξεθάψω τώρα τις σημειώσεις με ημερομηνίες που είχαμε πρόβλημα με την τηλεφωνία .
Όχι ότι σε άλλους εναλλακτικούς δεν έχουν τέτοια προβλήματα . Οι γιορτές είναι το πρόβλημα .

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2097631&postcount=7

Να βρω κι εγώ το ποστ για εκείνες τις βροχερές ημέρες του 2007 που είχε πέσει η τηλεφωνία και σε ΟΤΕ;
Το θέμα είναι ότι πολλοί περίμεναν να ξαναγίνει "του Αγίου Δημητρίου" , αλλά δεν επαληθεύτηκαν οι προσδοκίες τους:p

Lagman
14-10-08, 10:06
Να βρω κι εγώ το ποστ για εκείνες τις βροχερές ημέρες του 2007 που είχε πέσει η τηλεφωνία και σε ΟΤΕ;
Το θέμα είναι ότι πολλοί περίμεναν να ξαναγίνει "του Αγίου Δημητρίου" , αλλά δεν επαληθεύτηκαν οι προσδοκίες τους:p

για βρες το ποστ γιατί εμείς με την isdn δεν θυμάμαι ποτέ να πέσει η τηλεφωνία του ΟΤΕ .

saint240881
14-10-08, 10:13
για βρες το ποστ γιατί εμείς με την isdn δεν θυμάμαι ποτέ να πέσει η τηλεφωνία του ΟΤΕ .

μην τα βάζεις με τον Darth Vader γιατί θα τον πιούμε :p

Δεν νομίζω πως στην τωρινή κατάσταση της 4νετ μπορούμε να την αποκαλούμε αξιόπιστη... Κρίμα πάντως γιατί όσο είχα 4νετ 3 χρόνια πριν δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει...

Αν το σηκώνει η τσέπη σου φύγε πΟΤΕ imo.

gourdo
16-10-08, 12:58
Οτι ακριβος λεει ο saint240881.Συμφωνω μαζι του.Οσο για την τηλεφωνια της forthnet ειναι απαραδεκτη αλλα και το νετ της εχει χαλασει παααρα πολυ και ειδικα με το ασχετο προσωπικο που βαζει σε θεσεις που ειναι σημαντικες.Εγω απο τοτε που πηγα σε Οτε ειναι ολα οκ.

hel
17-10-08, 14:48
για βρες το ποστ γιατί εμείς με την isdn δεν θυμάμαι ποτέ να πέσει η τηλεφωνία του ΟΤΕ .

Σε πρώτη φάση βρήκα διακοπή τηλεφώνου που είχε γίνει στο περιστέρι για 3 ημέρες : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=186216 .
Χωρίς τηλέφωνο σε Δ. Μακεδονία και Θεσσαλονίκη : http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=215693 .

@ ADSLgr.com All rights reserved.