PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαραδεκτη ενημερωση σχετικα με HOL Double Play POTS



harisdmac
10-10-08, 23:43
Ημουν παλιος συνδρομητης της HOL adsl χωρις προβληματα και αποφασισα πριν λιγο καιρο να αναβαθμιστω σε double play. Αφου επικοινωνησα με πωλητρια της HOL και με διαβεβαιωσε οτι στην περιοχη μου (Αγ. Παρασκευη) η HOL πλεον διαθετει και POTS προχωρησα στην αιτηση ενεργοποιησης. Ειχα τονισει στην πωλητρια οτι με ενδιαφερει να ειναι αποκλειστικα POTS διοτι το voip δεν με διευκολυνει και θα μου δημιουργουσε προβλημα με fax, συναγερμο, κτλ.
Η αιτηση εσταλει τελος Σεπτ. πριν μια βδομαδα περιπου παρελαβα τον νεο εξοπλισμο (αφου μου πηραν πισω το παλιο router) και πριν απο 2 μερες κοπηκε τελειως το σταθερο. Ενω στη σελιδα διαχειρισης myaccount της hol φαινοταν οτι το voip ηταν ενεργοποιημενο και ηταν pending το full LLU, υπεθεσα οτι απο το router μπορω να παρω τηλεφωνο ενω για να χρησιμοποιησω τις υπολοιπες πριζες στο σπιτι (POTS) θα επρεπε να περιμενω λιγες μερες ακομα.
Φυσικα ουτε το voip ειχε ενργοποιηθει οπως διαπιστωσα. Πηρα λοιπον τηλ. την τεχνικη υποστηριξη και χρησιμοποιωντας το call back (ευτυχως γιατι επαιρνα απο το κινητο) μετα απο κανα 20λεπτο με πηρε ενας τεχνικος. Τον ρωτησα απλα ποτε περιπου να περιμενω ενεργοποιηση του voip μεσω του router και πληρη ενεργοποιηση POTS και εδω αρχιζει η ιστορια: Μου λεει πως στο συστημα βλεπει αιτηση ενεργοποιησης μονο για double play με voip και οτι εντος μερικων ωρων θα ημουν οκ. Του αναφερω εχοντας την αιτηση ενεργοποιησης μπροστα μου (ειχα στειλει αντιγραφο με fax) οτι η αιτηση ειναι για POTS!! Μου λεει οτι στο συστημα η αιτηση ειναι καταχωρημενη για voip και με παραπεμπει στην εξυπηρετηση πελατων. Η εξυπηρετηση πελατων με παραπεμπει στις πωλησεις και εκει μου απανταει ενας τυπος ο οποιος μου λεει οτι επειδη ειχα προηγουμενως adsl δεν γινεται να εχω POTS αλλ μονο voip!!!!
Ο μονος τροπος συμφωνα με αυτον να αποκτησω POTS ειναι να κανω διακοπη συνδεσης και επανασυνδεση απο την αρχη!
Απαραδκτη λοιπον η ενημερωση απο τους πωλητες, δεν ξερουν τι τους γινεται. Δεν προκειται να προχωρησω σε διακοπη, δεν εχω πληρωσει τπτ και ουτε προκειται να τους δωσω τπτ, θα προχωρησω σε ενεργοποιηση connx talk οπου ειμαι σιγουρος οτι ο οτε με χαρα θα αναλαβει να με απαλλαξει απο την hol, να μου επανασυνδεσει το τηλεφωνο, και σιγουρα ολα αυτα σε χρονο dt.

harisdmac
11-10-08, 10:18
Να κανω την εξης ερωτηση:
Για να βαλω connx και να ξεμπερδευω, πρεπει να παω πρωτα στον οτε και να ζητησω επανασυνδεση η αυτο θα γινει αυτοματα με την αιτηση για connx? Την hol δεν την ενημερωνω, ας τους ενημερωσει ο οτε οτι φευγω απο αυτους
Επισης, εχει κανεις παρομοια εμπειρια απο hol ξανα σε οτε? Ποσο χρονο πηρε η διαδικασια?

Crosswind
11-10-08, 10:34
Να κανω την εξης ερωτηση:
Για να βαλω connx και να ξεμπερδευω, πρεπει να παω πρωτα στον οτε και να ζητησω επανασυνδεση η αυτο θα γινει αυτοματα με την αιτηση για connx? Την hol δεν την ενημερωνω, ας τους ενημερωσει ο οτε οτι φευγω απο αυτους
Επισης, εχει κανεις παρομοια εμπειρια απο hol ξανα σε οτε? Ποσο χρονο πηρε η διαδικασια?

Σε μένα κάνανε καμιά βδομάδα για τηλ και 1-2 μέρες ακόμα για το internet αλλά είχα βάλει καινούριο αριθμό. Θεωρητικά άμα κρατήσεις το παλιό σου νούμερο θες 1-2 μέρες για τηλ και 1-2 μέρες ακόμα για internet.

harisdmac
11-10-08, 10:38
thanks nikos1v, εχε χαρη που δεν μπορω να παρω το 134 απο το κινητο και θα περιμενω μεχρι τη δευτερα για να τρεξω στον οτε!

theopan
11-10-08, 12:16
thanks nikos1v, εχε χαρη που δεν μπορω να παρω το 134 απο το κινητο και θα περιμενω μεχρι τη δευτερα για να τρεξω στον οτε!

Μπορείς. 13888 καλείς από κινητό ή εναλλακτικό πάροχο.

jkoukos
11-10-08, 14:04
... επειδη ειχα προηγουμενως adsl δεν γινεται να εχω POTS αλλ μονο voip!!!!. Ο μονος τροπος συμφωνα με αυτον να αποκτησω POTS ειναι να κανω διακοπη συνδεσης και επανασυνδεση απο την αρχη!

Ακριβώς τα ίδια πέρασα κι εγώ πρόσφατα λόγω των απαράδεκτων πωλητών. Αποφάσισα όμως να επαναλάβω όλη τη διαδικασία καθώς ήμουν συνδρομητής της από το 1998 (Dial-Up, Any Access, HiBox), 5 χρόνια χρήση του Evoice, ενώ τα τελευταία 2 περίπου χρόνια είχα και προεπιλογή φορέα μέσω της HOL και μέχρι σήμερα ήμουν ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες, εκτός από το μεγάλο χρονικό διάστημα ενεργοποίησης του Hibox (Shared LLU) αρχές του 2007.


Να κανω την εξης ερωτηση:
Για να βαλω connx και να ξεμπερδευω, πρεπει να παω πρωτα στον οτε και να ζητησω επανασυνδεση η αυτο θα γινει αυτοματα με την αιτηση για connx? Την hol δεν την ενημερωνω, ας τους ενημερωσει ο οτε οτι φευγω απο αυτους
Επισης, εχει κανεις παρομοια εμπειρια απο hol ξανα σε οτε? Ποσο χρονο πηρε η διαδικασια?

Κανονικά θέλει μόνο αίτηση στον ΟΤΕ. Στη δική μου περίπτωση επειδή βρισκόμουν στα κεντρικά της HOL εκείνη την ημέρα για να βρω λύση στο πρόβλημά μου, έκανα αίτηση κατάργησης της σύνδεσης και 15 λεπτά αργότερα υπέβαλα αίτηση επανασύνδεσης στον ΟΤΕ της περιοχής μου.

Ο ΟΤΕ μου έδωσε ένα νούμερο να επικοινωνήσω για ραντεβού 3 μέρες μετά, αλλά όταν το πήρα ο τεχνικός μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται ραντεβού διότι καθώς έκανα επαναφορά το ίδιο νούμερο η σύνδεση θα γινόταν αυτόματα. Τελικά σε 1 βδομάδα ακριβώς (από την αίτηση) είχα τηλέφωνο.

ΥΓ1. Και με τον ΟΤΕ είχα πρόβλημα καθώς τις πρώτες 2 μέρες εγώ μπορούσα να τηλεφωνήσω παντού, αλλά οι εισερχόμενες κλήσεις αλλές φορές γίνονταν και άλλες όχι (λόγω τεχνικών προβλημάτων όπως ενημέρωνε ο αυτόματος τηλεφωνητής).

ΥΓ2. Από τη HOL μου είπαν ότι όταν γίνει η μεταφορά της γραμμής σε αυτούς, θα μου δώσουν 2 μήνες δωρεάν λόγω των προβλημάτων και του χρηματικού ποσού των 35€ περίπου που θα πληρώσω στον ΟΤΕ λόγω της επανασύνδεσης.

ΥΓ.3 Η πλάκα είναι ότι όλο το χρονικό διάστημα που δεν είχα τηλέφωνο ο συναγερμός προσπαθούσε να επικοινωνήσει με τα κεντρικά για έλεγχο (κάθε βράδυ) και κάποια στιγμή εκεί ενεργοποιήθηκε ένδειξη "Communication Fail" και ειδοποίησαν την αστυνομία χωρίς να επικοινωνήσουν πρώτα μαζί μας , διότι όπως είπαν το μύνημα αυτό μπορεί να ενεργοποιηθεί και όταν γίνει παραβίαση του συναγερμού.

harisdmac
11-10-08, 17:05
Ακριβώς τα ίδια πέρασα κι εγώ πρόσφατα λόγω των απαράδεκτων πωλητών. Αποφάσισα όμως να επαναλάβω όλη τη διαδικασία καθώς ήμουν συνδρομητής της από το 1998 (Dial-Up, Any Access, HiBox), 5 χρόνια χρήση του Evoice, ενώ τα τελευταία 2 περίπου χρόνια είχα και προεπιλογή φορέα μέσω της HOL και μέχρι σήμερα ήμουν ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες, εκτός από το μεγάλο χρονικό διάστημα ενεργοποίησης του Hibox (Shared LLU) αρχές του 2007.

Ημουν και εγω παλιος συνδρομητης και μαλιστα χωρις κανενα απολυτως παραπονο και εκανα την κινηση για double play επειδη πιστευα οτι πλεον οι εναλλακτικοι παροχοι εχουν ωριμασει και εχουν σταματησει τα αρχικα προβληματα με τις καθυστερησεις και τις διακοπες και επειδη επιπλεον λογω εργασιας στον ομιλο που ανηκει η hol θα ειχα σημαντικη εκπτωση και στο double play.
Βλεπω ομως οτι η απαραδεκτη συμπεριφορα, η ελλειπης ενημερωση και τα τεχνικα προβληματα συνεχιζονται ακομα γιαυτο και ξαναγυριζω στον οτε τωρα που εχει βγαλει και πακετα με απεριοριστη τηλεφωνια και ας δινω 15 ευρω παραπανω.




ΥΓ.3 Η πλάκα είναι ότι όλο το χρονικό διάστημα που δεν είχα τηλέφωνο ο συναγερμός προσπαθούσε να επικοινωνήσει με τα κεντρικά για έλεγχο (κάθε βράδυ) και κάποια στιγμή εκεί ενεργοποιήθηκε ένδειξη "Communication Fail" και ειδοποίησαν την αστυνομία χωρίς να επικοινωνήσουν πρώτα μαζί μας , διότι όπως είπαν το μύνημα αυτό μπορεί να ενεργοποιηθεί και όταν γίνει παραβίαση του συναγερμού.
Σε μενα ευτυχως επικοινωνησαν μαζι μου πρωτα στο κινητο (τωρα εχουν καταλαβει τι γινεται με τους παροχους και τις διακοπες) και με διαβεβαιωσαν παλι οτι δεν παιζει ο συναγερμος με voip και οτι θα πρεπει να προσεξω στον καινουριο παροχο να εχω pstn.

1 εβδομαδα για επανασυνδεση το ιδιο νουμερο στον οτε πολυ δεν ειναι?

andreas57g
11-10-08, 20:44
HOL DOUBLE PLEY
Double Play της HOL= Είχα τονίσει στον πωλητή ότι έχω συναγερμό, κτλ.: απάντηση κανένα πρόβλημα. αποτέλεσμα δεν έχω τηλέφωνο με το Fritz το αναφέρεις σου το αλλάζουν με το NET FAWTER στη συνέχεια επειδή έχεις πάλη προβλήματα στο ρυθμίζουνε στα 937 Kbps από 24 Μbps βάζεις συναγερμό και μετά αν είσαι τυχερός και δεν μπλοκάρει το ρουτερ ποιο μπροστά από το πρώτο 24 ωρο σε παίρνουν από τον συναγερμό και σου λένε χάσαμε την επικοινωνία με τον συναγερμό σας δεν φέρουμε καμία ευθύνη εμείς, όπως το ίδιο συμβαίνει και με τον τηλεφωνητή, το αναφέρεις στη HOL και σου απαντά να βγάλεις το ρούτερ από το ρεύμα και βάλτο πάλη. ΕΡ. και όταν φεύγω; ΑΠΑΝΤ. τί να σας πω ότι μπορούσαμε κάναμε!!!!!!!!!!!!!! ΑΚΟΥΩ HOL ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΡΕΧΩ………….

aa144
11-10-08, 21:20
Ειδικά με το θέμα των συναγερμών, το να είναι POTS η τηλεφωνία, δηλαδή VOIP μέχρι το DSLAM, δεν έχει και μεγάλη διαφορά από το να είναι VOIP μέχρι το ρούτερ, με εξαίρεση τη λειτουργία χωρίς ρεύμα.

Αντίθετα, POTS τηλεφωνία ονομάζεται και η τεχνολογία TDM που δίνει ο ΟΤΕ (και η Tellas) και που δεν είναι καθόλου ίδιο πράγμα με το POTS άλλων παρόχων που στην πράξη είναι και πάλι VOIP μέχρι το DSLAM.

Για να έχουμε λειτουργία συναγερμών κτλ όπως λειτουργούν με τηλεφωνία ΟΤΕ, θέλουμε τηλεφωνία TDM και όχι POTS, γιατί όταν λέμε POTS αυτό που τελικά θα έχουμε μπορεί να είναι VOIP (στις περισσότερες περιπτώσεις) ή TDM, ανάλογα τον πάροχο που έχουμε.

Με βάση όλα τα παραπάνω, το πρόβλημα δεν είναι αν έχουμε POTS (=VOIP μέχρι το DSLAM) ή VOIP (=VOIP μέχρι το ρούτερ) γιατί οι πιθανότητες να λειτουργήσει ή να μην λειτουργήσει ένας συναγερμός είναι ίδιες, όσο αφορά την δυνατότητα επικοινωνίας με το κέντρο λήψης σημάτων (και όχι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος).

Τα γράφω αυτά, γιατί υπάρχει μεγάλη παρανόηση για το τι ακριβώς είναι το POTS των εναλλακτικών, και αν είναι το ίδιο με την τηλεφωνία του ΟΤΕ, που όμως είναι TDM και δεν βασίζεται σε σύστημα μετάδοσης πακέτων όπως το VOIP (έστω και μέχρι το DSLAM), και άρα δεν έχει την χρονική υστέρηση που προκαλούν τα πακέτα, και καθιστούν μερικές φορές την αμφίδρομη μεταφορά δεδομένων με κωδικοποίηση στο ακουστικό φάσμα δύσκολη ή αδύνατη.

jkoukos
12-10-08, 14:02
1 εβδομαδα για επανασυνδεση το ιδιο νουμερο στον οτε πολυ δεν ειναι?

Όπως μου είπαν στον ΟΤΕ, πρέπει να ενημερώσουν τον προηγούμενο πάροχο για την αίτηση και αν μεσολαβεί και Σαββατοκύριακο νάσου 1 βδομάδα για τη σύνδεση

harisdmac
13-10-08, 09:58
Όπως μου είπαν στον ΟΤΕ, πρέπει να ενημερώσουν τον προηγούμενο πάροχο για την αίτηση και αν μεσολαβεί και Σαββατοκύριακο νάσου 1 βδομάδα για τη σύνδεση

Πηγα στον οτε και μου ειπαν για 15 μερες!!! :cry: :stunned: Επειδη και καλα εχω φυγει εντελως απο τον οτε κτλ...λες και με τιμωρουν ετσι που εφυγα. Μαθαμε τωρα ολοι και λεμε 15 μερες....Τεσπα, ελπιζω να παρει λιγοτερο..

protonium
13-10-08, 12:06
Πηγα στον οτε και μου ειπαν για 15 μερες!!! :cry: :stunned: Επειδη και καλα εχω φυγει εντελως απο τον οτε κτλ...λες και με τιμωρουν ετσι που εφυγα. Μαθαμε τωρα ολοι και λεμε 15 μερες....Τεσπα, ελπιζω να παρει λιγοτερο..

Φορητότητα αριθμού βάση RUO είναι 13 εργάσιμες

harisdmac
13-10-08, 20:00
13 εργασιμες max οποτε ας ελπισω τοτε οτι μπορει να μου παρει καμια βδομαδα οπως και στα παιδια παραπανω...

klainmain
14-10-08, 23:42
Ακριβώς τα ίδια πήγα να πάθω και εγώ. Μοιράζομαι λοιπόν την εμπειρία μου για να μην την πατήσει κάποιος άλλος.

Πριν λίγο πήρα τηλ. στην εταιρία για να αναβαθμιστώ σε double play όντας παλιός συνδρομητής single play στα 24 Mbps. Ρωτάω τον υπάλληλο θα είναι PSTN και όχι voip και μου λέει "βεβαίως", τον ξαναρωτάω το ίδιο πράγμα και παίρνω την ίδια απάντηση. Καθώς συμπληρώναμε την αίτηση τηλεφωνικά, κάποια στιγμή μου λέει "επειδή είστε παλιός συνδρομητής η σύνδεση θα είναι voip τελικά όπως βλέπω εδώ."

Η απάντηση μου ήταν "ακύρωσε τα όλα". Αν ήταν να κάνω κάτι τέτοιο θα το είχα κάνει από καιρό. Τον ρώτησα αν ήταν αστείο αυτό και απάντησε καταφατικά. Αν ακυρώσω το internet και κάνω νέα αίτηση για double play θα ήμουν οκ κατά 99% μου είπε.

Θέλει ή δεν θέλει νέους συνδρομητές η εταιρία λοιπόν; Ιδού το ερώτημα.

Υ.Γ.1 : Να είναι καλά ο άνθρωπος που μου το είπε εγκαίρως και δεν θα τρέχω πανικόβλητος.

Υ.Γ.2 : Νομίζω πως κάτι τέτοια μικραίνουν την εταιρία. Μόνο ως αστείο μπορώ να το πάρω αυτό.

theopan
15-10-08, 12:41
Η απάντηση μου ήταν "ακύρωσε τα όλα". Αν ήταν να κάνω κάτι τέτοιο θα το είχα κάνει από καιρό. Τον ρώτησα αν ήταν αστείο αυτό και απάντησε καταφατικά. Αν ακυρώσω το internet και κάνω νέα αίτηση για double play θα ήμουν οκ κατά 99% μου είπε.

Θέλει ή δεν θέλει νέους συνδρομητές η εταιρία λοιπόν; Ιδού το ερώτημα.

Υ.Γ.1 : Να είναι καλά ο άνθρωπος που μου το είπε εγκαίρως και δεν θα τρέχω πανικόβλητος.

Υ.Γ.2 : Νομίζω πως κάτι τέτοια μικραίνουν την εταιρία. Μόνο ως αστείο μπορώ να το πάρω αυτό.

Πάλι καλά που υπάρχουνε μερικοί υπάλληλοι (μάλλον λίγοι δυστυχώς) σε αυτές τις εταιρείες, που διατηρούν την αξιοπρέπειά τους και το μυαλό τους καθαρό από την πλύση εγκεφάλου που υφίστανται. Ο συγκεκριμένος γλύτωσε την εταιρεία από 10 "εχθρούς" που θα δημιουργούσε ο ένας δυσαρεστημένος πελάτης αν του έλεγε ψέματα. Οι μανατζαραίοι εκεί ψηλά προφανώς αδυνατούν να το κατανοήσουν ακόμα και αυτό το απλό πράγμα...

aa144
15-10-08, 13:38
Αν είσαι ήδη στο ιδιόκτητο, σε Shared LLU, για να πας σε 2play POTS πρέπει να σε βάλουν σε άλλη πόρτα, με την προϋπόθεση ότι στο DSLAM της περιοχής σου έχουν βάλει κάρτες με τέτοιες πόρτες και υπάρχουν διαθέσιμες.

Για να συμβεί αυτό (αλλαγή πόρτας) η διαδικασία περνάει από τον ΟΤΕ, και είναι ίδια με τη νέα αίτηση, με μεταφορά γραμμής, με νέα γραμμή σε ανενεργό βρόχο κτλ κτλ.

Επίσης έχεις και όλους τους κινδύνους που προκύπτουν από κάθε καλωδιακή εργασία όπου μπορεί κάτι να πάει στραβά. Γενικά αν έχεις μια γραμμή που λειτουργεί καλά, είναι πάντα μεγάλο ρίσκο να την πειράξεις για οτιδήποτε λόγο.

Αλήθεια, για ποιό λόγο θέλεις ειδικά POTS; Το POTS της HOL δεν είναι TDM (όπως του ΟΤΕ) αλλά VOIP μέχρι το DSLAM.

harisdmac
16-10-08, 09:34
Αλήθεια, για ποιό λόγο θέλεις ειδικά POTS; Το POTS της HOL δεν είναι TDM (όπως του ΟΤΕ) αλλά VOIP μέχρι το DSLAM.

Αυτο σημαινει πως συσκευες οπως FAX και συναγερμοι δεν λειτουργουν σε καμια περιπτωση με HOL?

dikal
16-10-08, 12:03
Σε μένα λειτουργεί το φαξ άψογα: και η εσωτερική κάρτα pci στο pc και η συσκευή φαξ.
Σε άλλους πάλι δε λειτουργεί.

harisdmac
16-10-08, 17:11
Να ενημερωσω παντως πως ενεργοποιηθηκε το double play με voip μονο κανοντας περιπου 15 μερες απο την αιτηση και μενοντας με κομμενο τηλεφωνο για 4 περιπου μερες (το internet δεν κοπηκε καθολου).

Τωρα εν αναμονη επαναφορας στον οτε περιμενω να κοπουν voip και internet εντος των ημερων

aa144
16-10-08, 19:56
Πράγματι το FAX σε VOIP είναι θέμα τύχης, γραμμής και συσκευής (κάρτας υπολογιστή ή αυτόνομης συσκευής fax).

Αν έχεις θέμα με το Fax, τότε η μόνη εταιρία που δίνει τηλεφωνία TDM (εκτός του ΟΤΕ) είναι η Tellas. Ναι, ξέρω...

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τους συναγερμούς, αλλά με αυξημένη δυσκολία λειτουργίας σε VOIP. Πάρε συναγερμό με θύρα Ethernet που να συνδέεται απευθείας στο ρούτερ και να επικοινωνεί ιντερνετικά με το κέντρο λήψης σημάτων (πού, στην Ελλάδα; )...

Galeone
16-10-08, 23:34
Ημουν παλιος συνδρομητης της HOL adsl χωρις προβληματα και αποφασισα πριν λιγο καιρο να αναβαθμιστω σε double play. Αφου επικοινωνησα με πωλητρια της HOL και με διαβεβαιωσε οτι στην περιοχη μου (Αγ. Παρασκευη) η HOL πλεον διαθετει και POTS προχωρησα στην αιτηση ενεργοποιησης. Ειχα τονισει στην πωλητρια οτι με ενδιαφερει να ειναι αποκλειστικα POTS διοτι το voip δεν με διευκολυνει και θα μου δημιουργουσε προβλημα με fax, συναγερμο, κτλ.
Η αιτηση εσταλει τελος Σεπτ. πριν μια βδομαδα περιπου παρελαβα τον νεο εξοπλισμο (αφου μου πηραν πισω το παλιο router) και πριν απο 2 μερες κοπηκε τελειως το σταθερο. Ενω στη σελιδα διαχειρισης myaccount της hol φαινοταν οτι το voip ηταν ενεργοποιημενο και ηταν pending το full LLU, υπεθεσα οτι απο το router μπορω να παρω τηλεφωνο ενω για να χρησιμοποιησω τις υπολοιπες πριζες στο σπιτι (POTS) θα επρεπε να περιμενω λιγες μερες ακομα.
Φυσικα ουτε το voip ειχε ενργοποιηθει οπως διαπιστωσα. Πηρα λοιπον τηλ. την τεχνικη υποστηριξη και χρησιμοποιωντας το call back (ευτυχως γιατι επαιρνα απο το κινητο) μετα απο κανα 20λεπτο με πηρε ενας τεχνικος. Τον ρωτησα απλα ποτε περιπου να περιμενω ενεργοποιηση του voip μεσω του router και πληρη ενεργοποιηση POTS και εδω αρχιζει η ιστορια: Μου λεει πως στο συστημα βλεπει αιτηση ενεργοποιησης μονο για double play με voip και οτι εντος μερικων ωρων θα ημουν οκ. Του αναφερω εχοντας την αιτηση ενεργοποιησης μπροστα μου (ειχα στειλει αντιγραφο με fax) οτι η αιτηση ειναι για POTS!! Μου λεει οτι στο συστημα η αιτηση ειναι καταχωρημενη για voip και με παραπεμπει στην εξυπηρετηση πελατων. Η εξυπηρετηση πελατων με παραπεμπει στις πωλησεις και εκει μου απανταει ενας τυπος ο οποιος μου λεει οτι επειδη ειχα προηγουμενως adsl δεν γινεται να εχω POTS αλλ μονο voip!!!!
Ο μονος τροπος συμφωνα με αυτον να αποκτησω POTS ειναι να κανω διακοπη συνδεσης και επανασυνδεση απο την αρχη!
Απαραδκτη λοιπον η ενημερωση απο τους πωλητες, δεν ξερουν τι τους γινεται. Δεν προκειται να προχωρησω σε διακοπη, δεν εχω πληρωσει τπτ και ουτε προκειται να τους δωσω τπτ, θα προχωρησω σε ενεργοποιηση connx talk οπου ειμαι σιγουρος οτι ο οτε με χαρα θα αναλαβει να με απαλλαξει απο την hol, να μου επανασυνδεσει το τηλεφωνο, και σιγουρα ολα αυτα σε χρονο dt.



Είναι λες και το έγραψα εγώ. Έζησα ακριβώς την ίδια ιστορία... Αν ήμουν καχύποπτος θα πίστευα ότι υπάρχει αντίστοιχη οδηγία προς τους πωλητές να κάνουν τον κινέζο... :hmm:
Δε γίνεται μετά από τόσο καιρό λειτουργίας των POTS να ήσουν ο πρώτος πελάτης που του έτυχε κάτι τέτοιο.

harisdmac
17-10-08, 09:25
Είναι λες και το έγραψα εγώ. Έζησα ακριβώς την ίδια ιστορία... Αν ήμουν καχύποπτος θα πίστευα ότι υπάρχει αντίστοιχη οδηγία προς τους πωλητές να κάνουν τον κινέζο... :hmm:
Δε γίνεται μετά από τόσο καιρό λειτουργίας των POTS να ήσουν ο πρώτος πελάτης που του έτυχε κάτι τέτοιο.

Δεν γνωριζω αν προκειται για οδηγια η οφειλεται στο γενικο μπαχαλο που επικρατει στη hol, παντως τοσο η λογικη του οτι εχεις adsl αρα πας voip οσο και η ελλειπης ενημερωση ειναι απαραδεκτες και δηλωνουν πως ακομα και pots να ειχα, ειναι σιγουρο πως στο μελλον θα προεκυπταν και αλλα προβληματα!

aa144
17-10-08, 18:18
Αν πάρεις τηλεφωνία από HOL έχεις πάντα VOIP είτε μέχρι το ρούτερ, είτε μέχρι το DSLAM. Καλή ιδέα να ονομάσουν την τηλεφωνία POTS, για να μην καταλαβαίνει ο πελάτης ότι έχει VOIP μέχρι το DSLAM, όμως κατά τη γνώμη μου το POTS (που είναι VOIP μέχρι το DSLAM) έχει τον συνδυασμό μειονεκτημάτων και από τα δυο συστήματα που το κάνει χειρότερο (για εμένα).

Κατά τη γνώμη μου όποιος έχει θέμα με το VOIP γενικά, δεν έχει νόημα να πάει σε POTS (που είναι VOIP μέχρι το DSLAM) αλλά ας πάει σε κανονικό TDM, υπάρχει και φθηνό TDM από Tellas, και ακριβό TDM από ΟΤΕ. Ή του ύψους, ή του βάθους που λένε...

Alex_Under
20-10-08, 10:59
Είμαι νυν πελάτης της, χρεοκωπημένης πλέον, Altec telecoms και είμαι προς αναζήτηση εναλλακτικού φορέα παροχής internet και τηλεφωνίας. Οι τελικοί υποψήφιοι είναι η HOL και η Tellas (η Forthnet αποκλείεται λόγω πρότερης εξω-δικαστικής διαμάχης). Ενδιαφέρομαι να μπω στο hol double-play lite.
Το μόνο που με κρατάει από το να προχωρήσω σε νέα σύνδεση με την HOL και όχι με την Tellas είναι το ότι δεν είμαι σίγουρος αν η τηλεφωνία που θα μου παρέχεi θα είναι τύπου POTS/PSTN ή τύπου VoIP. Η επιθυμία μου είναι να έχω τηλεφωνία τύπου POTS από την αρχή και σε καμία περίπτωση VoIP. Δεν με νοιάζει για το τι γίνεται μέχρι το DSLAM. Εγώ θέλω να χρησιμοποιώ και τις 3 τηλεφωνικές συσκευές που έχω στο σπίτι μου και όχι μόνο την μία που θα βγαίνει από το router.

Αν συνδεθώ σήμερα, θα έχω σίγουρα τηλεφωνία τύπου POTS και ΟΧΙ VoIP ή αυτό παίζει ανάλογα με περιοχές; Μένω Πυλαία Θεσσαλονίκης.

klainmain
20-10-08, 12:43
Είμαι νυν πελάτης της, χρεοκωπημένης πλέον, Altec telecoms και είμαι προς αναζήτηση εναλλακτικού φορέα παροχής internet και τηλεφωνίας. Οι τελικοί υποψήφιοι είναι η HOL και η Tellas (η Forthnet αποκλείεται λόγω πρότερης εξω-δικαστικής διαμάχης). Ενδιαφέρομαι να μπω στο hol double-play lite.
Το μόνο που με κρατάει από το να προχωρήσω σε νέα σύνδεση με την HOL και όχι με την Tellas είναι το ότι δεν είμαι σίγουρος αν η τηλεφωνία που θα μου παρέχεi θα είναι τύπου POTS/PSTN ή τύπου VoIP. Η επιθυμία μου είναι να έχω τηλεφωνία τύπου POTS από την αρχή και σε καμία περίπτωση VoIP. Δεν με νοιάζει για το τι γίνεται μέχρι το DSLAM. Εγώ θέλω να χρησιμοποιώ και τις 3 τηλεφωνικές συσκευές που έχω στο σπίτι μου και όχι μόνο την μία που θα βγαίνει από το router.

Αν συνδεθώ σήμερα, θα έχω σίγουρα τηλεφωνία τύπου POTS και ΟΧΙ VoIP ή αυτό παίζει ανάλογα με περιοχές; Μένω Πυλαία Θεσσαλονίκης.

Απ' ότι μου είπαν στο τηλέφωνο, για νέες συνδέσεις όπως τη δική σου, δεν υπάρχει πρόβλημα. Καλό θα είναι βέβαια να πάρεις 2-3 φορές τηλ να τους ρωτήσεις εσύ. Με απαντήσεις από διαφορετικούς ανθρώπους μπορείς να βγάλεις άκρη και συμπέρασμα.

harisdmac
20-10-08, 22:51
Είμαι νυν πελάτης της, χρεοκωπημένης πλέον, Altec telecoms και είμαι προς αναζήτηση εναλλακτικού φορέα παροχής internet και τηλεφωνίας. Οι τελικοί υποψήφιοι είναι η HOL και η Tellas (η Forthnet αποκλείεται λόγω πρότερης εξω-δικαστικής διαμάχης). Ενδιαφέρομαι να μπω στο hol double-play lite.
Το μόνο που με κρατάει από το να προχωρήσω σε νέα σύνδεση με την HOL και όχι με την Tellas είναι το ότι δεν είμαι σίγουρος αν η τηλεφωνία που θα μου παρέχεi θα είναι τύπου POTS/PSTN ή τύπου VoIP. Η επιθυμία μου είναι να έχω τηλεφωνία τύπου POTS από την αρχή και σε καμία περίπτωση VoIP. Δεν με νοιάζει για το τι γίνεται μέχρι το DSLAM. Εγώ θέλω να χρησιμοποιώ και τις 3 τηλεφωνικές συσκευές που έχω στο σπίτι μου και όχι μόνο την μία που θα βγαίνει από το router.

Αν συνδεθώ σήμερα, θα έχω σίγουρα τηλεφωνία τύπου POTS και ΟΧΙ VoIP ή αυτό παίζει ανάλογα με περιοχές; Μένω Πυλαία Θεσσαλονίκης.

Οπως απαντα και ο συναδερφος πιο πανω οντως το πιο πιθανο ειναι να εισαι pots, οπως και να εχει ομως, να ξεκαθαρισεις με τον πωλητη οτι θα εχεις pots αλλα και με τεχνικο της hol γιατι μπορει να σου πουν αλλα και αλλα να κανουν (βλεπε δικια μου περιπτωση)....

aa144
21-10-08, 00:19
Η τηλεφωνία της Tellas δεν είναι ίδιου τύπου με την τηλεφωνία τύπου POTS της HOL (παρόλο που μοιάζει να είναι ίδια). Τις συσκευές μπορούμε να τις συνδέσουμε σε όλες τις πρίζες ακόμα και αν έχουμε VOIP μέχρι το CPE, το γράφει αναλυτικά το βιβλίο οδηγιών του ρούτερ, και είναι πολύ συχνό να συνδέονται έτσι.

Το μόνο θέμα που υπάρχει με την τηλεφωνία VOIP μέχρι το CPE είναι ότι εξαρτάται από το ρούτερ, όχι όμως με την έννοια ότι πρέπει να είναι οι συσκευές συνδεμένες υποχρεωτικά εκεί, αλλά επειδή αν δεν έχει ρεύμα το ρούτερ, ή αν αποσυνδεθεί το ρούτερ, δεν έχουμε τηλέφωνο. Φυσικά το VOIP μέχρι το CPE έχει και πλεονεκτήματα γι αυτό κάποιοι προτιμούν ακριβώς αυτόν τον τύπο τηλεφωνίας (μαζί τους και εγώ), και όχι τον τύπο POTS ή το πραγματικό TDM που δίνουν ΟΤΕ και Tellas.

greenarrow
21-10-08, 12:57
Φυσικά το VOIP μέχρι το CPE έχει και πλεονεκτήματα γι αυτό κάποιοι προτιμούν ακριβώς αυτόν τον τύπο τηλεφωνίας (μαζί τους και εγώ), και όχι τον τύπο POTS ή το πραγματικό TDM που δίνουν ΟΤΕ και Tellas.

Θα μπορούσε να μας εξηγήσεις τα πλεονεκτήματα του VOIP μέχρι το CPE γιατί δεν το ξέρω το θέμα.
Ευχαριστώ.

:worthy:

aa144
21-10-08, 14:58
Τα πλεονεκτήματά του (για εμένα) είναι ότι έχω δυο γραμμές, ότι το τηλεφωνικό σήμα δεν έρχεται από χιλιόμετρα μακρυά, ότι κυκλοφορεί μόνο μέσα στο σπίτι μου, αφού το εσωτερικό τηλεφωνικό δίκτυο είναι τροποποιημένο για να περνάει η γραμμή από το ρούτερ και μετά οι δυο τηλεφωνικές γραμμές να πηγαίνουν στα τηλέφωνα στους χώρους του σπιτιού (δηλαδή χωρίς την πατέντα με το σπλίτερ). Δηλαδή δεν μπορεί κανένας να παρέμβει στο τηλεφωνικό σήμα μου, να κάνει κλήση, να παρακολουθήσει κτλ, γιατί το σήμα δεν υφίσταται εκτός του σπιτιού. Επίσης έχω τη δυνατότητα εσωτερικών κλήσεων (μέσω του ρούτερ) από τη μια γραμμή στην άλλη, χωρίς να πηγαίνει το σήμα στη HOL, άρα χωρίς (την τυπική για VOIP) καθυστέρηση στον ήχο, άλλες ευκολίες όπως επιλεκτικός αποκλεισμός εισερχομένων κλήσεων, ξυπνητήρια, μπορώ να δω τις κλήσεις μου (και όλο το ρούτερ μου) από όπου βρίσκομαι, και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι τώρα.

Τίποτε από όλα αυτά δεν θα μπορούσε να γίνει με τηλεφωνία POTS. Προσωπικά για εμένα αυτός ήταν ο λόγος που είμαι στη HOL, επειδή έχω δυο γραμμές και VOIP μέχρι το CPE, έτσι ακριβώς που το θέλω και με βολεύει.

klainmain
21-10-08, 19:23
Προσωπικά για εμένα αυτός ήταν ο λόγος που είμαι στη HOL, επειδή έχω δυο γραμμές και VOIP μέχρι το CPE, έτσι ακριβώς που το θέλω και με βολεύει.

Φιλικά πάντα, ο λόγος που είσαι ΕΣΥ στη HOL είναι γιατί είσαι υπάλληλος της. Δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο. Από το crosstalk (και τη μείωση της ταχύτητας) που έφταιγε για τα πάντα το γυρίσαμε στο voip και pots. Καλά θα είναι να είμαστε ακριβείς στις προτάσεις μας για άλλους συνφορουμίτες.

Επαναλαμβάνω πάντα φιλικά.

dikal
21-10-08, 22:15
Αυτό το πράγμα έχει καταντήσει αηδία.

theopan
21-10-08, 22:50
Φιλικά πάντα, ο λόγος που είσαι ΕΣΥ στη HOL είναι γιατί είσαι υπάλληλος της. Δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο. Από το crossover (και τη μείωση της ταχύτητας) που έφταιγε για τα πάντα το γυρίσαμε στο voip και pots. Καλά θα είναι να είμαστε ακριβείς στις προτάσεις μας για άλλους συνφορουμίτες.

Επαναλαμβάνω πάντα φιλικά.

Έλα όμως που όλα αυτά που αναφέρει είναι σοβαροί λόγοι! Και εγώ για αυτούς τους λόγους περίπου θεωρώ ανώτερο το voip (ό,τι και να λέτε μερικοί). Είμαι κι εγώ μάλλον υπάλληλος της netone...

klainmain
22-10-08, 02:52
Δεν λέω ότι το συγκεκριμένο μέλος δεν έχει βοηθήσει με τις όποιες γνώσεις του. Λέω όμως ότι παρουσιάζει αρκετές φορές την θετική μόνο πλευρά του οποιουδήποτε θέματος αφορά την συγκεκριμένη εταιρία και ταυτόχρονα αναφέρει λίγο ή και καθόλου τ' αρνητικά σημεία. Αυτό λοιπόν εγώ λέω ότι δεν είναι σωστό. Και το γράφω για να γνωρίζουν άπαντες εδώ μέσα ποιος λέει και τι είναι πέρα από ένα ψευδώνυμο. Σου εύχομαι και διευθυντική θέση στην netone κάποτε.........

aa144
22-10-08, 12:07
Πες μας εσύ τα αρνητικά της συγκεκριμένης υλοποίησης (για εσένα) αφού τα ξέρεις, στο κάτω κάτω με ρώτησες και απάντησα γιατί το προτιμώ εγώ προσωπικά. Σε ενοχλεί η απάντηση; Έχεις κάποια αντίρρηση σε κάτι; Πολύ ευχαρίστως να την ακούσω, ειδικά αν μπορείς να την τεκμηριώσεις κιόλας.

Και όταν κατέβεις Αθήνα, έλα να σε κεράσω καφέ εκεί που εργάζομαι. Τη διεύθυνση την ξέρεις ήδη, έτσι δεν είναι;

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 11 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φιλικά πάντα, ο λόγος που είσαι ΕΣΥ στη HOL είναι γιατί είσαι υπάλληλος της. Δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο. Από το crosstalk (και τη μείωση της ταχύτητας) που έφταιγε για τα πάντα το γυρίσαμε στο voip και pots. Καλά θα είναι να είμαστε ακριβείς στις προτάσεις μας για άλλους συνφορουμίτες.

Επαναλαμβάνω πάντα φιλικά.

Ειδικά τώρα για την (απίθανη) περίπτωση να μην εργάζομαι στη HOL, μήπως θα μπορούσες να τους στείλεις μια πρόταση δική σου να με προσλάβουν; Δεν με χαλάει καθόλου, ειδικά αν θα με πληρώνουν καλύτερα από εκεί που είμαι τώρα.

Επίσης να προσθέσω, ότι για τους λόγους που είμαι στη HOL, θα μπορούσα να είμαι σε NetOne, ή σε Vivodi, όμως στην περιοχή μου ήρθε πρώτη η HOL, μάλιστα περίμενα και μήνες να συνδεθώ γιατί δεν είχαν πόρτες. Αν σήμερα έπρεπε να διαλέξω πάροχο, θα πήγαινα σε Vivodi, και μάλιστα όχι στο πρόγραμμα Telefonet+ αλλά στο Telefonet (το απλό, χωρίς το "+"). Αν όμως για κάποιο λόγο ήθελα static IP θα πήγαινα σε NetOne, μιας και σήμερα όλες αυτές οι εταιρίες έχουν δίκτυο στην περιοχή μου. Πιθανότατα μάλιστα να απέφευγα τη HOL αν έδινε υποχρεωτικά τηλεφωνία POTS, όπως δεν εξετάζω τους άλλους παρόχους λόγω του ότι δεν θέλω τηλεφωνία τύπου POTS ή TDM (σε PSTN). Θα έπαιρνα όμως άνετα TDM σε ISDN από OTE αν ήταν φθηνό όσο το Telefonet της Vivodi.

Κουίζ για το σπίτι: Σε ποιά εταιρία εργάζομαι τελικά;

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 5 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και να μην το ξεχάσω, είμαι και ΜΠΑΟΚ (αλήθεια, έχω ζήσει 10 χρόνια στη Σαλόνικα). Μη μου πεις ότι το είχες καταλάβει και αυτό;

harisdmac
22-10-08, 22:58
Δεν βλεπω λογο να θελει καποιος να εγαστει στη hol, οι μισθοι ειναι ψιλοχαλια....
:p

TaTe
23-10-08, 09:45
FAX μέσα απο VOIP σε double Play της HOL μπορείτε να στείλετε. Εγώ στέλνω.
Απλά χρειάζεται να ρυθμιστεί κατάληλα το modem/router που έχουμε σπίτια μας.
Και το NetFaster και το Fritz έχουν στις ιδιότητες για τα phone extensions επιλογή που εαν ενεργοποιηθεί μπορεί να περάσει και το FAX.
Θεωρώ το VOIP μέχρι το modem/router καλίτερο απο το να έχω το σήμα της φωνής μέχρι το DSLAM σε αναλογική μορφή και να υπάρχουν απώλειες και παράσιτα χώρια την πιθανότητα υποκλοπής.
Αυτά τα ολίγα....

klainmain
23-10-08, 13:58
@aa144

Το να μην έχεις τηλέφωνο όταν δεν έχεις ρεύμα νομίζω είναι σημαντικό (εκτός και αν έχεις ups). Και σε συνεχείς αποσυγχρονισμούς πάλι θα έχεις προβλήματα. Και όταν ανοίγεις κανένα αζούρι πιθανόν να έχεις προβλήματα από τα connections αν και τα περιορίζει και δίνει περισσότερο στο τηλέφωνο. Άσε που το μόντεμ που δίνουν δεν είναι και πολύ της προκοπής. Χρειάζονται και διάφορες πατέντες για να στείλεις το σήμα στις πρίζες του σπιτιού.

Αυτά εν ολίγοις.

Για τους παραπάνω λόγους δεν θα έβαζα ποτέ voip.

Δεν διαθέτω επίσης μαντικές ικανότητες. Να προσέχεις λοιπόν την ομάδα σου γιατί από ότι φαίνεται σου φέρνει "επίπτωσα" στη ζωή σου.

dikal
23-10-08, 15:54
Για τους παραπάνω λόγους δεν θα έβαζα ποτέ voip.


Εσύ δε θα έβαζες. Επειδή όμως δεν είναι όλοι "εσύ", δε σημαίνει ότι όποιος δεν έχει τα ίδια γούστα με τα δικά σου είναι υπάλληλος της hol, ή ΜΠΑΟΚ.


Και το γράφω για να γνωρίζουν άπαντες εδώ μέσα ποιος λέει και τι είναι πέρα από ένα ψευδώνυμο.

Απ' αυτό μοιάζει να γνωρίζεις κάτι παραπάνω από τους υπόλοιπους, ή να έχεις όντως μαντικές ικανότητες. ;)

Alex_Under
23-10-08, 16:52
Σε σχετικό μου email, για το αν θα έχω Voip ή POTS που έστειλα προ-προχτες, μόλις μου ήρθε απάντηση


Καλησπέρα σας κ. ********. Είμαι στη θέση να σας ενημερώσω ότι η εταιρίας μας παρέχει POTS τηλεφωνία και όχι VOIP. Η αίτηση για Doubleplay ενεργοποιεί την υπηρεσία στο ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρίας μας απευθείας. Τα παραπάνω συμπεριλαμβάνονται στους όρους της σύμβασης. Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση. Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την καλή συνεργασία.

theopan
23-10-08, 23:20
Μα τι στο διάλογο όλοι θυμούνται να μιλήσουν στο σταθερό τηλέφωνο τις 2 ώρες το χρόνο που θα τους κοπεί συνεχόμενα το ρεύμα; Και τι κάνουν τότε; Κατεβάζουν από το πατάρι την ξεχασμένη ενσύρματη συσκευή για να τη μπριζώσουν; Απορώ γιατί προσπαθώ να πείσω φίλους και γνωστούς τότε, να με καλούν στο σταθερό μου και δεν τα καταφέρνω! Αφού όλοι ξιπαστήκαμε και μιλάμε στα κινητά μας! :rofl:
Μακράν η πιο ανόητη δικαιολογία που υπάρχει. Μόνο ο συναγερμός αποτελεί αξιοπρεπή δικαιολογία για την άρνηση του voip πλέον (και αυτή υπό προϋποθέσεις).

greenarrow
24-10-08, 10:31
Τα πλεονεκτήματά του (για εμένα) είναι ότι έχω δυο γραμμές, ότι το τηλεφωνικό σήμα δεν έρχεται από χιλιόμετρα μακρυά, ότι κυκλοφορεί μόνο μέσα στο σπίτι μου, αφού το εσωτερικό τηλεφωνικό δίκτυο είναι τροποποιημένο για να περνάει η γραμμή από το ρούτερ και μετά οι δυο τηλεφωνικές γραμμές να πηγαίνουν στα τηλέφωνα στους χώρους του σπιτιού (δηλαδή χωρίς την πατέντα με το σπλίτερ). Δηλαδή δεν μπορεί κανένας να παρέμβει στο τηλεφωνικό σήμα μου, να κάνει κλήση, να παρακολουθήσει κτλ, γιατί το σήμα δεν υφίσταται εκτός του σπιτιού. Επίσης έχω τη δυνατότητα εσωτερικών κλήσεων (μέσω του ρούτερ) από τη μια γραμμή στην άλλη, χωρίς να πηγαίνει το σήμα στη HOL, άρα χωρίς (την τυπική για VOIP) καθυστέρηση στον ήχο, άλλες ευκολίες όπως επιλεκτικός αποκλεισμός εισερχομένων κλήσεων, ξυπνητήρια, μπορώ να δω τις κλήσεις μου (και όλο το ρούτερ μου) από όπου βρίσκομαι, και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι τώρα.

Τίποτε από όλα αυτά δεν θα μπορούσε να γίνει με τηλεφωνία POTS. Προσωπικά για εμένα αυτός ήταν ο λόγος που είμαι στη HOL, επειδή έχω δυο γραμμές και VOIP μέχρι το CPE, έτσι ακριβώς που το θέλω και με βολεύει.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την γρήγορη και επεξηγηματική απάντηση σου.
:worthy::worthy:

harisdmac
24-10-08, 20:52
Μα τι στο διάλογο όλοι θυμούνται να μιλήσουν στο σταθερό τηλέφωνο τις 2 ώρες το χρόνο που θα τους κοπεί συνεχόμενα το ρεύμα; Και τι κάνουν τότε; Κατεβάζουν από το πατάρι την ξεχασμένη ενσύρματη συσκευή για να τη μπριζώσουν; Απορώ γιατί προσπαθώ να πείσω φίλους και γνωστούς τότε, να με καλούν στο σταθερό μου και δεν τα καταφέρνω! Αφού όλοι ξιπαστήκαμε και μιλάμε στα κινητά μας! :rofl:
Μακράν η πιο ανόητη δικαιολογία που υπάρχει. Μόνο ο συναγερμός αποτελεί αξιοπρεπή δικαιολογία για την άρνηση του voip πλέον (και αυτή υπό προϋποθέσεις).

Θα συμφωνησω....και επισης, δεδομενων των προβληματων που παρουσιαζουν οι παροχοι ειτε απο την εναρξη της υπηρεσιας η κατα τη διαρκεια, νομιζω οτι στην ελλαδα τουλαχιστον ο συναγερμος και η ποιοτητα υπηρεσιεας αποτελουν καλες δικαιολογιες για αρνηση του voip.

@ ADSLgr.com All rights reserved.