PDA

Επιστροφή στο Forum : Μόλις ενεργοποιήθηκε το double play, χαμηλή ένταση τηλεφωνίας



sparky82
11-10-08, 02:13
Μόλις ενεργοποιήθηκα και η τηλεφωνική ένταση είναι αρκετά χαμηλή. Έχω 2 συσκευές (1 ασύρματη και μία ενσύρματη) συνδεδεμένες κανονικά στο router και από κει στην μια και μοναδική ενεργή πρίζα στον τοίχο (οι άλλες δύο που έχω σε άλλα δωμάτια δεν δίνουν σήμα). Και οι δύο συσκευές παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα.

Η γραμμή μου άλλαξε από ISDN που ήταν πριν κι έγινε pstn φυσικά τώρα. Πήρα την Hol και μου είπανε ότι θα το δηλώσουν ως βλάβη και θα κοιτάξουν εντός της εβδομάδας να το διορθώσουν, αλλιώς θα έρθει τεχνικός μετά.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να βελτιώσει την ένταση της γραμμής μέσα απο το NETFASTER? Ευχαριστώ.

dikal
11-10-08, 08:54
Έλεγξε στο μενού VOIP - VOIP Extensions αν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "Different dial tone for VoIP". Απενεργοποίησέ την.

sparky82
12-10-08, 03:00
Όχι, δεν είναι ενεργοποιημένη. Επίσης το Voip δεν είναι ενεργό, δεν ανάβει το λαμπάκι στο router.
http://img.photobucket.com/albums/v216/princeG/pic.jpg

Σήμερα παρατήρησα το εξης. Αν συνδέσω το τηλέφωνο κατευθείαν στον τοίχο και όχι μεσω router, η βελτίωση της έντασης είναι εμφανέστατη. Βέβαια δεν γίνεται να το κάνω αυτό γιατί χρειάζομαι το router και για το dsl. Καμία ιδέα? :(

cotzak
12-10-08, 03:10
vale ena spliter

dikal
12-10-08, 10:41
vale ena spliter :oneup:

Προφανώς έχεις τηλεφωνία POTS, οπότε σύνδεσε στην πρίζα το ρούτερ και το τηλέφωνο χρησιμοποιώντας splitter. Στις άλλες πρίζες (όταν τις φτιάξεις) σύνδεσε τηλέφωνα βάζοντας φίλτρα.

aa144
12-10-08, 13:45
Οι άλλες τηλεφωνικές πρίζες γιατί δεν λειτουργούν; Ποιός τις αποσύνδεσε;

sparky82
13-10-08, 02:16
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ώντος έχω POTS τελικά και συνδέοντας τα παραπάνω απλά με to splitter έχουν φτιάξει την ένταση.

Έχω πρόσφατα μετακομίσει στο διαμερισμα αυτό και οι δύο πρίζες που υπάρχουν στα άλλα δύο δωμάτια ήταν ήδη ανενεργές. Πρέπει να καλέσω τεχνικό για να τις φτιάξουν?

dikal
13-10-08, 09:46
Αν έχεις στοιχειώδεις γνώσεις από καλώδια, συνδέσεις κλπ πιθανότατα δε θα χρειαστεί τεχνικός. Άνοιξε την κεντρική πρίζα και δες αν ενώνονται εκεί τα καλώδια που οδηγούν στις άλλες 2 πρίζες. Κάνε το ίδιο και στις πρίζες των δωματίων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.