PDA

Επιστροφή στο Forum : 4850 x 2 crossfire



geofromalimos
12-10-08, 13:57
Καλησπερα σε όλους.Λέω να προχωρήσω σε CF με 2 ati 4850(έχω ήδη τη μια και θα πάρω άλλη μια).Το έχει εφαρμόσει κανείς?Αξίζει τον κόπο να προχωρήσω?Τι άλλο έχετε να προτείνετε?

crypter
12-10-08, 13:58
τι παιχνιδια παιζεις και σε τι αναλυση; η σκετη 4850 δεν σε ικανοποιει;

geofromalimos
12-10-08, 14:10
Μου άρεσε πολύ το crysis που το δοκίμασα.Επίσης είμαι μέγας fan του fsx.Αυτά είναι τα βασικά.Παίζω σε 1680x1050.Αλλά φαντάζομαι μια CF υλοποίηση είναι και "επένδυση" για το μέλλον.Ή κάνω λάθος?

crypter
12-10-08, 14:14
δεν εχει και πολυ νοημα να βαλεις απο τωρα CF,
γιατι θα εχεις μεγαλυτερη καταναλωση, ζεστη στο κουτι, θορυβο ενω η αυξηση στα fps μπορει να ειναι απο 40(πριν) σε 58 (τα νουμερα ειναι τυχαια) οποτε εσυ ουσιαστικη διαφορα δεν θα καταλαβεις αφου το παιχνιδι πανω απο τα 30fps ειναι μια χαρα playable.
καλυτερα να περιμενεις μεχρι να μην μπορεις να παιξεις ικανοποιητικα με την τωρινη καρτα και τοτε (που θα εχουν πεσει και οι τιμες στην 4850 και στις υπολοιπες καρτες) αποφασιζεις τι θα κανεις;

psolord
12-10-08, 15:55
δεν εχει και πολυ νοημα να βαλεις απο τωρα CF,
γιατι θα εχεις μεγαλυτερη καταναλωση, ζεστη στο κουτι, θορυβο ενω η αυξηση στα fps μπορει να ειναι απο 40(πριν) σε 58 (τα νουμερα ειναι τυχαια) οποτε εσυ ουσιαστικη διαφορα δεν θα καταλαβεις αφου το παιχνιδι πανω απο τα 30fps ειναι μια χαρα playable.
καλυτερα να περιμενεις μεχρι να μην μπορεις να παιξεις ικανοποιητικα με την τωρινη καρτα και τοτε (που θα εχουν πεσει και οι τιμες στην 4850 και στις υπολοιπες καρτες) αποφασιζεις τι θα κανεις;

Αν και συμφωνώ απόλυτα με τα έστω θεωρητικά νούμερα που λες, δεν συμφωνώ με τα 30fps.

60fps είναι το minimum για ομαλή κίνηση στην οθόνη μας.

Νομίζω οτι όλοι μπορούμε να μάθουμε πέντε πράγματα παραπάνω, διαβάζοντας αυτό το αρκετά παλιό 30vs60fps (http://www.daniele.ch/school/30vs60/30vs60_3.html)άρθρο (περιέχει και μερικά ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τους αετούς, τις κουκουβάγιες και τις γυναίκες:lol:)!

Επίσης απλά τεστ που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας για να μελετήσουμε την διαφορά στην ομαλότητα της κίνησης είναι να φορτώσουμε το Χ,Ψ παιχνίδι και να βάλουμε την μέγιστη ανάλυση του panel μας με αρκετό ΑΑ ώστε να έχουμε 30fps average. Μετά να βάλουμε αρκετά χαμηλότερα settings ωστε να έχουμε 60fps average και να συγκρίνουμε τις διαφορές!Το fraps είναι απαραίτητο για την αριθμητική ένδειξη σε ένα τέτοιο τεστ, ωστε να μην πέσουμε θύματα υποκειμενικής αξιολόγησης!;)

Τώρα όσον αφορά το crossfire που θέλει να κάνει ο Γιώργος απο τον Άλιμο, προσωπικά θα του έλεγα το go ahead. Μία ματία στα benchmarks του review της 4870Χ2 της υπογραφής μου, θα σε βοηθήσει φίλε Γιώργο να καταλάβεις ποια παιχνίδια έχουν καλύτερο scaling. Το FSX δεν το έχω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.