PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ CD



INOUT
12-10-08, 18:56
Παιδιά γειά σας.Μία μικρί βοήθεια γιά εσάς μεγάλη γιά εμένα.Εχω έναν υπολογιστή παλιό του έβαλα χρ ολλα καλά,μέχρι που κάποια στιγμή δεν ανταποκρινόταν και των έσβησα με παρατεταμένω το μπουτών(Βλακεια).Τωρα δεν διαβάζει τα win δεν μπάινει καθόλου στα win μονο στο βιος μπάινω του λέω να ξεκινήσει απο το cd γιά να κάνω format αλλά τίποτα.Τι κανω?

antonisperr
12-10-08, 19:56
Παιδιά γειά σας.Μία μικρί βοήθεια γιά εσάς μεγάλη γιά εμένα.Εχω έναν υπολογιστή παλιό του έβαλα χρ ολλα καλά,μέχρι που κάποια στιγμή δεν ανταποκρινόταν και των έσβησα με παρατεταμένω το μπουτών(Βλακεια).Τωρα δεν διαβάζει τα win δεν μπάινει καθόλου στα win μονο στο βιος μπάινω του λέω να ξεκινήσει απο το cd γιά να κάνω format αλλά τίποτα.Τι κανω?

Δυστυχώς δεν λύνονται όλα τα προβλήματα έτσι απλά. Όταν γράφεις ότι δεν ξεκινάνε καθόλου τα win, εννοείς ότι δεν βλέπει καθόλου το δίσκο? Στο BIOS, τον βλέπει τον δίσκο, επίσης το CD το βλέπει?
Και αν βλέπει το CDdrive είναι boot το CD με το λειτουργικό?

Προσωρινά θα έλεγα να πας στο BIOS και να κοιτάξεις τι γράφει. Αν δεν αναφέρει τίποτε κάνε πάλι ενα DETECT του δισκου, εφόσον μετά απ΄ αυτό δεν ανιχνεύσει δίσκο ή βγάλει λάθος στοιχεία, χωρητικότητα κλπ, τότε πιθανό ο δίσκος να έχει τελειώσει. Σε πολλές περιπτωσεις ένας χαλασμένος δίσκος μπορεί να μπλοκάρει στην συνέχεια και την slave συσκευή. Πράγμα που δεν νομίζω για το CD σου. Υποθέτω ότι θα πρεπει να είναι στο άλλο IDE.

INOUT
12-10-08, 20:12
Φιλαρακι καλα τα λες εσυ αλλα δεν τα καταλαβαινω ολλα οτι λες.Ανοιγω των υπολογιστη και δεν μπαινει στα win σταματαει εκει που λεει να πατησω delete η Εsc μπαινω στο βιος κανονικα και του λεω να κανει εκκεινηση απο το cd παταω f10 και βγαινω αλλα δεν ξεκιναει το cd για να κανω format.

grgz
13-10-08, 00:14
Φιλαρακι καλα τα λες εσυ αλλα δεν τα καταλαβαινω ολλα οτι λες.Ανοιγω των υπολογιστη και δεν μπαινει στα win σταματαει εκει που λεει να πατησω delete η Εsc μπαινω στο βιος κανονικα και του λεω να κανει εκκεινηση απο το cd παταω f10 και βγαινω αλλα δεν ξεκιναει το cd για να κανω format.


Νομίζεις ότι εμείς καταλαβαίνουμε αυτά που λες εσύ;

INOUT
13-10-08, 19:40
Εαν δεν καταλαβαινεις εσυ που το παιζεις σχετικος τα απολα πραγγματα αστο τοτε και κανε καμια σουζα.

takisch
13-10-08, 19:43
Μήπως το cd των win έχει πρόβλημα?
Τσέκαρέ το σε άλλο υπολογιστή ή μήπως η συσκευή του cd δεν το διαβάζει (πχ λόγω παλαιότητας). Δοκίμασε αν έχεις και άλλο cd εγκατάστασης.

grgz
13-10-08, 23:07
Εαν δεν καταλαβαινεις εσυ που το παιζεις σχετικος τα απολα πραγγματα αστο τοτε και κανε καμια σουζα.

Που να καταλάβω τα απολα πραγγματα, άσε πάω για σούζες...:lol:

crypter
13-10-08, 23:12
δοκιμασε να κανεις load optimized defaults απο το bios η ακομα καλυτερα clear cmos βγαζωντας την μπαταρια της μητρικης για μερικα δευτερα (εφοσον αποσυνδεσεις το pc απο το ρευμα). αν δεν δεις διαφορα ανοιξε και το πλαινο παραθυρο του pc και αλλαξε με μια καινουργια την φαρδια καλωδιοταινια (κανει 1-2 ευρω σε οποιοδηποτε μαγαζι με υπολογιστες)

hellenicsun
15-10-08, 23:09
Εαν δεν καταλαβαινεις εσυ που το παιζεις σχετικος τα απολα πραγγματα αστο τοτε και κανε καμια σουζα.


Ο φίλος δε θέλησε να σε προσβάλλει, ούτε χρειάζεται να κάνεις κάτι κι εσύ. Η ευγένεια και η αρμονία είναι απαραίτητα.
Λόγω του ότι χρησιμοποιείς κυρίως greeklish, ίσως επειδή βιάζεσαι, αυτά που γράφεις δεν είναι 100% κατανοητά και ίσως να κουράζουν.
Αν χρησιμοποιείς Firefox εγκατέστησε από εδώ (https://addons.mozilla.org/el/firefox/browse/type:3) ένα λεξικό Ελληνικών, το οποίο βρίσκεται κάτω κάτω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.