PDA

Επιστροφή στο Forum : Τώρα που όλα έγιναν ρόδινα, μάπα το καρπούζι;



sharky
22-10-03, 19:45
Τόσο καιρό περιμένω υπομονετικά να προσθέσουν κιαλλες ISDN θύρες στο DSLAM της Κέρκυρας. Σήμερα επιτέλους προστέθηκαν, αλλα οι τεχνικοί υποπτεύονται οτι παρά το γεγονός οτι το www.oteshop.gr δείχνει την υπηρεσία διαθέσιμη, το μοντεμ δε θα μπορέσει να συγχονιστεί γιατί είμαι λίγο πιο μακριά απ'οτι θα έπρεπε :cry:
Έχω ενα ZyXEL 650H-33 δαινεικό, αν δεν παίζει αυτό, μπορώ να ενυσχήσω το σήμα του ΟΤΕ ή είμαι χαμένος;

TiO
22-10-03, 19:47
xamenos....

TiO
22-10-03, 19:47
yparxei bebaia h dynatothta na ginoun kapoies ry0miseis apo to DSLAM kai mesa apo to modem alla an eisai pragmatika poly makrya tote den 0a se boh0hsoun

sharky
22-10-03, 20:26
δεν ειμαι πολύ μακριά. Ξέρω οτι 2χμ απο το σπίτι μου έπεξε.
Έχω ελπίδες γιατί εκει που δεν έπεξε (1χμ απο το σπίτι μου) το μοντεμ ηταν του ΟΤΕ και όχι ZyXEL.

Πόσο θα έχει εξασθενήσει το σήμα στα 2χμ;... Ρυθμίσεις απο το DSLAM του ΟΤΕ... ? Θα το ψάξουν;...

TiO
22-10-03, 20:34
oi apostaseis pou les den exoun nohma apo mones tous... les oti esy eisai sto shmeio B to opoio apexei apo to shmeio A 2 klm alla den mas les thn apostash apo to shmeio B mexri ton OTE poso einai... Oute bebaia gia to shmeio C to opoio brisketai 1klm apo to A, poso apexei apo ton OTE...

Koumooo
23-10-03, 00:07
ακριβως//τοζητημα ειναι εσυ πόσο εισαι (οχισε ευθεια... αλλα σε μηκος καλωδιου..) απο το κεντρο του οΤΕ. Οι τεχνικοι τοθ ΟΤΕ ηρθαν σπιτι σου για μετρηση?? η ότι σου ειπαν ηταν καθαρα θεωρητικο?? αν ειναι το δευτερο επεμεινε να ερθουν να δοκιμασουν δεν χανεις τιποτα.


επίσης αν εχεις υπόψιν σου οτι μπορει να δουλεευις μεν αλλα μονο σε αργες ταχυτητες.. πχ να δουλευει με 384 αλλα οχι με 1024.

sharky
23-10-03, 00:47
βρε παιδιά... υπάρχει τρόπος να ξέρω απο που περνάν τα τηλεφωνικά καλώδια του ΟΤΕ και πόσο απέχουν απο το κέντρο;

Ας τα ανακεφαλαιώσω λιγάκι.
Οι τεχνικοί μου είπαν οτι στο σημείο Α έχουν εγκαταστήσει aDSL και λειτουργεί.
Στο σημείο Β που απέχει 1χμ απο το Α, το επειχείρισαν αλλα το μοντεμ δεν συγχρονιζόταν.
Στο σημείο Γ που είμαι εγώ και απέχει 2χμ απο το Α και ένα απο το Β (υπάρχει πιθανότητα τα τηλεφωνικά καλώδια να δρομολογούνται απο αλλού) ... απόριψαν μια αίτηση χωρίς δοκιμές.

Ευελπιστώ οτι τα ANKO είναι χειρότερα στο συγχρονισμό απο τα ZyXEL και οτι σπίτι μου θα έχω γραμμή ... 384 πάντα.
Για 1024 ούτε συζήτηση...

Koumooo
23-10-03, 03:29
ζητησες να ερθουν και αρνηθηκαν?

bond
23-10-03, 14:22
βρε παιδιά... υπάρχει τρόπος να ξέρω απο που περνάν τα τηλεφωνικά καλώδια του ΟΤΕ και πόσο απέχουν απο το κέντρο;

Δεν χρειάζεται να ξέρεις ακριβή δρομολόγηση. Έστω στο περίπου που είναι το κέντρο του ΟΤΕ και πόσο απέχει από εσένα (έστω με το αυτοκίνητο). Επίσης εκτός από την απόσταση παίζει ρόλο αν υπάρχει και εναέριο δίκτυο.


Ευελπιστώ οτι τα ANKO είναι χειρότερα στο συγχρονισμό απο τα ZyXEL και οτι σπίτι μου θα έχω γραμμή ... 384 πάντα.
Για 1024 ούτε συζήτηση...

Yπάρχει και το upload που μπορείς να έχεις σοβαρό πρόβλημα. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα. Εμένα το Zyxel λέει ότι τα 384 Kbps download είναι το 15% της συνολικής δυνατότητας της γραμμής. Όμως τα 128 Κbps upload είναι το 50% της γραμμής. Δηλαδή και να πλήρωνα πάνω από 256 Κbps upload δεν θα μπορούσα να πάρω. Οπότε αν το upload σου είναι πολύ μικρό δεν έχει νόημα να βάλεις ADSL έστω και αν έχει 384 Kbps download.

Nik0s
23-10-03, 17:44
Τόσο καιρό περιμένω υπομονετικά να προσθέσουν κιαλλες ISDN θύρες στο DSLAM της Κέρκυρας. Σήμερα επιτέλους προστέθηκαν, αλλα οι τεχνικοί υποπτεύονται οτι παρά το γεγονός οτι το www.oteshop.gr δείχνει την υπηρεσία διαθέσιμη, το μοντεμ δε θα μπορέσει να συγχονιστεί γιατί είμαι λίγο πιο μακριά απ'οτι θα έπρεπε :cry:
Έχω ενα ZyXEL 650H-33 δαινεικό, αν δεν παίζει αυτό, μπορώ να ενυσχήσω το σήμα του ΟΤΕ ή είμαι χαμένος;

Πόσο καιρό περίπου, γιατί μόλις γέμισαν οι θύρες στην Ξάνθη... :x

sharky
23-10-03, 18:19
Τόσο καιρό περιμένω υπομονετικά να προσθέσουν κιαλλες ISDN θύρες στο DSLAM της Κέρκυρας. Σήμερα επιτέλους προστέθηκαν, αλλα οι τεχνικοί υποπτεύονται οτι παρά το γεγονός οτι το www.oteshop.gr δείχνει την υπηρεσία διαθέσιμη, το μοντεμ δε θα μπορέσει να συγχονιστεί γιατί είμαι λίγο πιο μακριά απ'οτι θα έπρεπε :cry:
Έχω ενα ZyXEL 650H-33 δαινεικό, αν δεν παίζει αυτό, μπορώ να ενυσχήσω το σήμα του ΟΤΕ ή είμαι χαμένος;

Πόσο καιρό περίπου, γιατί μόλις γέμισαν οι θύρες στην Ξάνθη... :x

Όχι πολύ! Μία, δύο εβδομάδες το πολύ!

Υ.Γ. Στην επαρχία σε κάθε πόλη μη νομίζεις οτι υπάρχουν πάνω απο 60 θέσεις αρχικά!

Crosstalk
23-10-03, 18:53
Etsi na gemizoun oi fetes na deis fraga pou tha peftoun ston OTE!!!
Kai meta sou lene einia ipsilo to kostos gia ftasoume grigora to break-even.
RE OUST!

Nik0s
24-10-03, 15:08
Τόσο καιρό περιμένω υπομονετικά να προσθέσουν κιαλλες ISDN θύρες στο DSLAM της Κέρκυρας. Σήμερα επιτέλους προστέθηκαν, αλλα οι τεχνικοί υποπτεύονται οτι παρά το γεγονός οτι το www.oteshop.gr δείχνει την υπηρεσία διαθέσιμη, το μοντεμ δε θα μπορέσει να συγχονιστεί γιατί είμαι λίγο πιο μακριά απ'οτι θα έπρεπε :cry:
Έχω ενα ZyXEL 650H-33 δαινεικό, αν δεν παίζει αυτό, μπορώ να ενυσχήσω το σήμα του ΟΤΕ ή είμαι χαμένος;

Πόσο καιρό περίπου, γιατί μόλις γέμισαν οι θύρες στην Ξάνθη... :x

Όχι πολύ! Μία, δύο εβδομάδες το πολύ!

Υ.Γ. Στην επαρχία σε κάθε πόλη μη νομίζεις οτι υπάρχουν πάνω απο 60 θέσεις αρχικά!

Εμείς δηλαδή πρέπει να μη θεωρούμαστε επαρχία πλέον γιατί είχαμε 84 :D

Koumooo
24-10-03, 16:20
εγω σημερα εκανα αίτηση στο περιστέρι και ο υπάλληλος το ηξερε οτι δεν παιζει πλεόν ο εκβιασμος του ΟΤΕ ¨"περιμένατε επι τούτου: " με ρώτησε..
Ναι του λεω :p

μου ειπε οτι το αργότερο σε 12 (ημερολογιακα) μέρες θα εχει ενεργοποιηθει απο την στιγμη που θα κάνω μονος μου εγκατάσταση. Άντε τωρα να δω τι router θα πάρω

maria
24-10-03, 16:23
Α για να σας πω!Να χαιρεστε που εχετε και τοσες.Εδω ολοκληρος κωδικος και δεν εχει διαθεσιμοτητα.2392 και που? στην Περαια, 20 λεπτα απ'τη Θεσσαλονικη.Ουτε μια πορτα.... :x

Koumooo
24-10-03, 18:06
Α και επειδή εκανα ακριβως πριν μεταβίβαση το τηλεφωνο απο το όνομα της μάνας μου στο δικό μου και αυτο θα φανει στο σύστημα την δευτέρα... οπότε την κράτησε και θα την περάσει την δευτέρα. φυσικά καλο κακκού του ζητησα να μου βγαλε μια φωτοτυπια να την εχω ρε παιδι μου...

sharky
25-10-03, 04:13
Τόσο καιρό περιμένω υπομονετικά να προσθέσουν κιαλλες ISDN θύρες στο DSLAM της Κέρκυρας. Σήμερα επιτέλους προστέθηκαν, αλλα οι τεχνικοί υποπτεύονται οτι παρά το γεγονός οτι το www.oteshop.gr δείχνει την υπηρεσία διαθέσιμη, το μοντεμ δε θα μπορέσει να συγχονιστεί γιατί είμαι λίγο πιο μακριά απ'οτι θα έπρεπε :cry:
Έχω ενα ZyXEL 650H-33 δαινεικό, αν δεν παίζει αυτό, μπορώ να ενυσχήσω το σήμα του ΟΤΕ ή είμαι χαμένος;

Πόσο καιρό περίπου, γιατί μόλις γέμισαν οι θύρες στην Ξάνθη... :x

Όχι πολύ! Μία, δύο εβδομάδες το πολύ!

Υ.Γ. Στην επαρχία σε κάθε πόλη μη νομίζεις οτι υπάρχουν πάνω απο 60 θέσεις αρχικά!

Εμείς δηλαδή πρέπει να μη θεωρούμαστε επαρχία πλέον γιατί είχαμε 84 :D


Πήγα στο DSLAM και είδα ακριβώς πόσες είναι! Αρχικά καμια 50ρια PSTN και 36 ISDN (αρχικά). Τώρα βάλαμε άλλες 12 ISDN... άρα σας τρώμε λάχανο! :lol:

Nik0s
28-10-03, 18:18
Τόσο καιρό περιμένω υπομονετικά να προσθέσουν κιαλλες ISDN θύρες στο DSLAM της Κέρκυρας. Σήμερα επιτέλους προστέθηκαν, αλλα οι τεχνικοί υποπτεύονται οτι παρά το γεγονός οτι το www.oteshop.gr δείχνει την υπηρεσία διαθέσιμη, το μοντεμ δε θα μπορέσει να συγχονιστεί γιατί είμαι λίγο πιο μακριά απ'οτι θα έπρεπε :cry:
Έχω ενα ZyXEL 650H-33 δαινεικό, αν δεν παίζει αυτό, μπορώ να ενυσχήσω το σήμα του ΟΤΕ ή είμαι χαμένος;

Πόσο καιρό περίπου, γιατί μόλις γέμισαν οι θύρες στην Ξάνθη... :x

Όχι πολύ! Μία, δύο εβδομάδες το πολύ!

Υ.Γ. Στην επαρχία σε κάθε πόλη μη νομίζεις οτι υπάρχουν πάνω απο 60 θέσεις αρχικά!

Εμείς δηλαδή πρέπει να μη θεωρούμαστε επαρχία πλέον γιατί είχαμε 84 :D


Πήγα στο DSLAM και είδα ακριβώς πόσες είναι! Αρχικά καμια 50ρια PSTN και 36 ISDN (αρχικά). Τώρα βάλαμε άλλες 12 ISDN... άρα σας τρώμε λάχανο! :lol:

Δεν κατάλαβες. Έχουμε 84 ISDN θύρες :lol:

sharky
13-11-05, 22:04
Είχα ξεχάσει αυτό το thread, το βρήκα τυχαία σήμερα ... κοιτάχτε ημερομηνίες. Απλά να αναφέρω το πως τελείωσε η ιστορία!
Τα έκανα καρπούζια στους ΟΤΕτζήδες μέχρι να ανοίξουν το DSL και τελικά όχι απλά έπεξε, αλλά οριακά σηκώνει και 1024! :-)

Είναι θαύμα, καθώς κανένας γειτωνάς μου ακόμα και αυτοί που είσαι σε κοντινότερη απόσταση από το DSLAM δεν μπορούν να συγχρονήσουν... μόνο εγώ:thumb_dup

euri
14-11-05, 03:22
Δεν πας να ρίξεις κανά Τζόκερ; :D

4saken
14-11-05, 16:14
Ελα μωρη πατριδα Κερκυραρα....
Αντε μεγεια το dsl και χερετισματα στο νησι μας!;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.