PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL σήμα ΟΚ, αλλά ADSL δεν..



PapatangoCharlie
13-10-08, 11:40
Καλημέρα,
Εδώ και 3 εβδομάδες υποτίθεται ότι είμαι συνδεδεμένος με το Tellas 2Play, στην περιοχή του Αλίμου. Το τηλέφωνο λειτουργεί ΟΚ, αλλά από ADSL τίποτα..
- Router από την Tellas ΔΕΝ έχω λάβει ακόμα, προσπαθώ να συνδεθώ με ένα SAGEM που έχω από το CONNEX που είχα πριν.
- Το router έχει σεταριστεί για τα settings της Tellas, χιλιοτσεκαρισμένο με το call center τους.
- Το router δείχνει down σήμα στα 4000+, αλλά το ALARM είναι συνέχεια αναμένο και δεν μπορεί να συνδεθεί με το δίκτυο (δεν βρίσκει external IP address)
- Η Tellas δείχνει ΑΝΙΚΑΝΗ να λύσει το πρόβλημα

Please, έχει κανείς τίποτα να προτείνει; Μήπως η μόνη λύση είναι να καταγγείλω τη σύμβαση και να γυρίσω στον ΟΤΕ;

Thnx!

D_J_V
13-10-08, 11:44
Στο 1212 πήρες? ???????
Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και ήθελε απλά ενα reset η κάρτα μου στο DSLAM...
Οσο για το SAGEM δε νομίζω να κάνει για ADSL2+ ...
Τώρα γιατί ΔΕΝ έχεις παραλάβει εξοπλισμό δε ξέρω!
Μήπως έχεις δηλώσει τηλέφωνο μόνο του σπιτιού και λείπεις τις ώρες που σε καλούν απο τα ΕΛΤΑ?

PapatangoCharlie
13-10-08, 11:59
Έχω πάρει 5 φορές, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη..
Για το router μου είπαν ότι έχει σταλεί από τις 5 Σεπτέμβρη!!
Επειδή είμαι λίγο άσχετος από το θέμα, το reset της κάρτα στο DSLAM υποθέτω ότι είναι κάτι που γίνεται από την Tellas, σωστά;

ermis333
13-10-08, 12:03
Έχω πάρει 5 φορές, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη..
Για το router μου είπαν ότι έχει σταλεί από τις 5 Σεπτέμβρη!!
Επειδή είμαι λίγο άσχετος από το θέμα, το reset της κάρτα στο DSLAM υποθέτω ότι είναι κάτι που γίνεται από την Tellas, σωστά;

Από την Tellas γίνεται.

Ερώτηση σου έχουν δώσει Activation ID για να δημιουργήσεις λογαριασμό;;

gavrinos
13-10-08, 12:09
Από την Tellas γίνεται.

Ερώτηση σου έχουν δώσει Activation ID για να δημιουργήσεις λογαριασμό;;

ερωτηση δική μου... τωρα ηρθε σμσ στο κινητο οτι ενεργοποιηθηκε η συνδεση στην τελας. πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να μπω στο go.tellas.gr (αν και η τηλεφωνητρια μου ειπε οτι το gotellas ειναι μια λεξη.......) και μου εδωσε τον κωδικό. μπαινω απο τη δουλεια λοιπον και εισαγω τον κωδικο τον οποιο δεν δεχεται. πρεπει να μπω απο το σπιτι για να τον δεχτει;;;

thanasiskav
13-10-08, 12:12
Ώστε η κοροϊδία είναι πανελλαδική και δεν συμβαίνει μόνο στην Καβάλα. Λοιπόν φίλε μου εμένα την γραμμή η TEllas την πήρε από τον ΟΤΕ Παρασκευή στις 3/10. Το τηλέφωνο αποκαταστάθηκε (με έντονο φύσημα) σε 1 ώρα αλλά ακόμα περιμένω Ιντερνετ. Και από ενημέρωση μηδέν. Με γράψαν στα παλιά τους τα παπούτσια. Φυσικά router μου έδωσαν έγκαιρα αλλά τι να το κάνω; router έχω της 3com πολύ καλύτερο. Εγώ πολλές φορές βλέπω το λαμπάκι του online αναμμένο μπαίνω κανονικά στο go.tellas.gr αλλά από ενεργοποίηση τίποτα. ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΪΔΙΑ. Τελικά έκανα αίτηση και ξαναγυρίζω στο ΟΤΕ. Αλλά εξ' αιτίας της ανευθυνότητας της Tellas θα μείνω γύρω στις 25 μέρες χωρίς internet. Και είμαι υποχρεωμένος να τρέχω και να πληρώνω τα internet kafe. Τόσο φθηνά μου βγήκε η Tellas. Δεν θα πρέπει να είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες σε τέτοιες περιπτώσεις να αποζημιώνουν για την ταλαιπωρία τους πελάτες τους; Η ΕΕΤΤ τι κάνει; Με κώδικες δεοντολογίας δεν φτιάχνουν τα πράγματα. Μόνο με άμεσες αποζημιώσεις και πρόστιμα. Τελικά στην Ελλάδα ο χώρος των επικοινωνιών είναι ζούγκλα χωρίς κανόνες και αρχές. Γιαυτό μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ. Δυστυχώς το μη χείρον βέλτιστο.

ermis333
13-10-08, 12:29
ερωτηση δική μου... τωρα ηρθε σμσ στο κινητο οτι ενεργοποιηθηκε η συνδεση στην τελας. πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να μπω στο go.tellas.gr (αν και η τηλεφωνητρια μου ειπε οτι το gotellas ειναι μια λεξη.......) και μου εδωσε τον κωδικό. μπαινω απο τη δουλεια λοιπον και εισαγω τον κωδικο τον οποιο δεν δεχεται. πρεπει να μπω απο το σπιτι για να τον δεχτει;;;

Να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πείς ότι δεν δέχεται τον κωδικό, δεν έχει σημασία από που μπαίνεις για να τον ενεργοποιήσεις :)

........Auto merged post: ermis333 πρόσθεσε 4 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ώστε η κοροϊδία είναι πανελλαδική και δεν συμβαίνει μόνο στην Καβάλα. Λοιπόν φίλε μου εμένα την γραμμή η TEllas την πήρε από τον ΟΤΕ Παρασκευή στις 3/10. Το τηλέφωνο αποκαταστάθηκε (με έντονο φύσημα) σε 1 ώρα αλλά ακόμα περιμένω Ιντερνετ. Και από ενημέρωση μηδέν. Με γράψαν στα παλιά τους τα παπούτσια. Φυσικά router μου έδωσαν έγκαιρα αλλά τι να το κάνω; router έχω της 3com πολύ καλύτερο. Εγώ πολλές φορές βλέπω το λαμπάκι του online αναμμένο μπαίνω κανονικά στο go.tellas.gr αλλά από ενεργοποίηση τίποτα. ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΪΔΙΑ. Τελικά έκανα αίτηση και ξαναγυρίζω στο ΟΤΕ. Αλλά εξ' αιτίας της ανευθυνότητας της Tellas θα μείνω γύρω στις 25 μέρες χωρίς internet. Και είμαι υποχρεωμένος να τρέχω και να πληρώνω τα internet kafe. Τόσο φθηνά μου βγήκε η Tellas. Δεν θα πρέπει να είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες σε τέτοιες περιπτώσεις να αποζημιώνουν για την ταλαιπωρία τους πελάτες τους; Η ΕΕΤΤ τι κάνει; Με κώδικες δεοντολογίας δεν φτιάχνουν τα πράγματα. Μόνο με άμεσες αποζημιώσεις και πρόστιμα. Τελικά στην Ελλάδα ο χώρος των επικοινωνιών είναι ζούγκλα χωρίς κανόνες και αρχές. Γιαυτό μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ. Δυστυχώς το μη χείρον βέλτιστο.

Η ενεργοποίηση δεν γίνεται μόνη της, σου δίνουν Αctivation ID και την κάνεις μόνος σου, από τη στιγμή που μπαίνεις στο go.tellas.gr σημαίνει πως ΕΧΕΙΣ ίνερνετ, απλά πρέπει να φτιάξεις εσύ λογαριασμό κτλ μέσω του Activation ID.

Koροϊδία θα ήταν αν θα σε χρέωναν, στην πραγματικότητα η χρέωση ξεκινά με την πλήρη ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Άρα την εταιρία τη συμφέρει να σε ενεργοποιήσει πλήρως γιατί αλλιώς δεν ξεκινά η χρέωση.

PapatangoCharlie
13-10-08, 12:47
Μου έχουν δώσει όλα τα στοιχεία για να κάνω το activation, αλλά δεν βλέπει καθόλου το δίκτυο. Δεν μπορώ να μπω ούτε στο go.tellas.gr.

crypter
13-10-08, 12:49
Μου έχουν δώσει όλα τα στοιχεία για να κάνω το activation, αλλά δεν βλέπει καθόλου το δίκτυο. Δεν μπορώ να μπω ούτε στο go.tellas.gr.

ως username/password στα στοιχεια του μοντεμ εχεις βαλει τα zisto/zisto πριν συνδεθεις;

PapatangoCharlie
13-10-08, 12:58
Δοκίμασα και τα zisto/zisto, και τα guest@tellas.gr/tellas..
nothing... :sorry:

ermis333
13-10-08, 13:07
Δοκίμασα και τα zisto/zisto, και τα guest@tellas.gr/tellas..
nothing... :sorry:

Αν το zisto/zisto κτλ δεν πιάνει από το σπίτι σου τότε μάλλον δεν σε έχουν ρυθμίσει σωστα στο DSLAM, πάρε το 1212 και ζήτα reset της πόρτας που κουμπώνεις στο DSLAM.

thanasiskav
13-10-08, 13:15
Η ενεργοποίηση δεν γίνεται μόνη της, σου δίνουν Αctivation ID και την κάνεις μόνος σου, από τη στιγμή που μπαίνεις στο go.tellas.gr σημαίνει πως ΕΧΕΙΣ ίνερνετ, απλά πρέπει να φτιάξεις εσύ λογαριασμό κτλ μέσω του Activation ID.

Koροϊδία θα ήταν αν θα σε χρέωναν, στην πραγματικότητα η χρέωση ξεκινά με την πλήρη ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Άρα την εταιρία τη συμφέρει να σε ενεργοποιήσει πλήρως γιατί αλλιώς δεν ξεκινά η χρέωση.

Φυσικά φίλε μου και έχω πάρει Αctivation ID και ξέρω ότι η ενεργοποίηση δεν γίνεται μόνη της. Βλάκας δεν είμαι. Το ζήτησα όταν είδα ότι μπαίνω στο go.tellas.gr. Μου το έδωσαν από το 1212 αλλά η κοπέλα που με εξυπηρέτησε μου είπε ότι ακόμα δεν είναι ενεργοποιημένο. Και είχε δίκαιο. Όλες αυτές τις μέρες δεν το δέχεται ποτέ. Στα καθημερινά τηλεφωνήματα που έχω κάνει προς την εταιρία όλοι μου λένε ότι δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμα τα προϊόντα αλλά κανείς δεν μου λέει γιατί και κυρίως πότε. Άσε που στην αρχή μου είπαν ότι έφταιγε το Σαββατοκύριακο, μετά ότι χρειάζονται 48 ώρες και μέχρι αργά την Τετάρτη όλα θα είναι ΟΚ. Μετά μου είπαν ότι περιμένουν μετρήσεις από τον ΟΤΕ. Κάποιος υπάλληλος μου είπε μάλλον η tellas δεν έχει πάρει ακόμα την γραμμή και όταν τον είπα πως είναι δυνατόν να παίρνω το 1212 που είναι εσωτερικό νούμερο το γύρισε καλαματιανό, αφήστε μας να το ελέγξουμε και θα σας ενημερώσουμε. Πότε του είπα, δεν ξέρω μου απάντησε.
Όσο για την κοροϊδία δηλαδή άμα η Tellas μου το ενεργοποιήσει το Πάσχα και μείνω 9 μήνες χωρίς internet θα είναι εντάξει απέναντι μου επειδή δεν πληρώνω; Αυτό έλειπε να αρχίζω να πληρώνω και για υπηρεσίες που δεν έχω. Αυτό θα ήταν ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ. Ελπίζω να μην έχουμε φτάσει μέχρι εκεί. Αλλά κοροϊδία είναι, άλλα να σου υπόσχονται και άλλα να κάνουν στην συνέχεια. Επαναλαμβάνω ότι όταν τους ρώτησα ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΧΩΡΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ μου είπαν το πολύ 24 ώρες και έχουν περάσει 11 μέρες. Αυτό στα απλά ελληνικά ονομάζεται ΚΟΡΟΪΔΙΑ.

Και μια που εσύ ξέρεις τα πολλά για πες μου γαιτί όταν μπαίνω στο site της Tellas στην Κατάσταση Αίτησης Double Play και πληκτρολογώ τον νουμερό μου βγάζει τα ακόλουθα:

"Δεν υπάρχουν στοιχεία κατάστασης αιτήματος παροχής υπηρεσίας Tellas Double Play για την σύνδεση με τον τηλεφωνικό αριθμό που πληκτρολογήσατε.
Πιθανοί λόγοι:
1. Πληκτρολογήσατε λάθος αριθμό, παρακαλώ προσπαθήστε πάλι.
2. Δεν έχει παραληφθεί υπογεγραμμένο συμβόλαιο για τον τηλεφωνικό αριθμό που να αφορά παροχή υπηρεσίας Tellas Double Play.
3. Η κατάσταση του αιτήματος βρίσκεται στο στάδιο εσωτερικού ελέγχου, όποτε δεν υπάρχει ακόμα διαθέσιμη πληροφορία. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά σε μία ημέρα.
4. Το αίτημα αφορά τηλεφωνική σύνδεση σε περιοχή όπου δεν έχει ολοκληρωθεί η παραλαβή της αρχικής ή επαύξησης της υποδομής από τον ΟΤΕ προς την Tellas. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά σε λίγες ημέρες.
5. Ο τηλεφωνικός αριθμός που έχετε εισάγει δεν αφορά περίπτωση φορητότητας αριθμού, αλλά χορήγηση νέου αριθμού από την Tellas (αριθμοδότηση)"

Φυσικά τίποτα από αυτά δεν ισχύει. Μιλάμε για σοβαρή εταιρία τώρα;

PapatangoCharlie
13-10-08, 13:19
Αν το zisto/zisto κτλ δεν πιάνει από το σπίτι σου τότε μάλλον δεν σε έχουν ρυθμίσει σωστα στο DSLAM, πάρε το 1212 και ζήτα reset της πόρτας που κουμπώνεις στο DSLAM.

Ευχαριστώ για το tip, Ermis.. Θα το δοκιμάσω..

ermis333
13-10-08, 14:48
Δηλαδή απότι κατάλαβα thanasiskav, στην περίπτωσή σου δεν δέχεται το ID με τη γραμμή δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι;;

Τότε ναι είναι πολύ κόπανοι, αν κάνουν τόσο καιρό για ένα ID.....δεν μπορούν να βγάλουν εκείνη τη στιγμή ένα άλλο να σου δώσουν;;;

Ή στη χειρότερη να σε ενεργοποιήσουν αυτοί τηλεφωνικά με το username που θές και να σου βάλουν ένα ηλίθιο κωδικο...πχ 123 για να τον αλλάξεις εσύ μετά;;

subwrc
13-10-08, 17:29
Σε 3 γραμμές Tellas που έχω βάλει Χανιά είχα το ίδιο πρόβλημα. Συγχρόνιζε ο router. είχα πάρει id και δε το δεχόταν το site λόγω του ότι δεν ενημερωνόταν άμεσα η βάση τους. Πέρναγαν τουλάχιστον 3 μέρες μέχρι να το δεχτεί και να πάρω κωδικούς.

vasiliou
13-10-08, 18:04
Σε 3 γραμμές Tellas που έχω βάλει Χανιά είχα το ίδιο πρόβλημα. Συγχρόνιζε ο router. είχα πάρει id και δε το δεχόταν το site λόγω του ότι δεν ενημερωνόταν άμεσα η βάση τους. Πέρναγαν τουλάχιστον 3 μέρες μέχρι να το δεχτεί και να πάρω κωδικούς.

Ακριβώς αυτο γίνετε ...
Ομως σε 2 γραμμές πήρα τηλ το 1212 έπεσα σε κάλους υπαλλήλους και ενημέρωσαν επιτόπου την βάση και δέχτηκε το acctivation ID άμεσα, 30 sec τους πίρε να το κάνουν!

gavrinos
13-10-08, 18:11
Να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πείς ότι δεν δέχεται τον κωδικό, δεν έχει σημασία από που μπαίνεις για να τον ενεργοποιήσεις :)

........Auto merged post: ermis333 πρόσθεσε 4 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Τελικά μου ειχαν πει λαθος τον κωδικό.

το αστειο της υποθεσης ειναι οτι ενω μου εστειλαν sms οτι η μεταφορα στην τελας εχει ολοκληρωθει, επεστρεψα σπιτι και εχω ακομα teledome!!! οταν τους πηρα τηλεφωνο και τους το ειπα, η απαντηση ηταν οτι ειναι υπο εξελιξη η μεταφορα και οτι "απλα, το μηνυμα εφυγε πιο νωρις απο ο,τι επρεπε"..................................

ας το προσπερασω κι αυτο ομως. μου ηρθε σημερα ο εξοπλισμος, ενα ρουτερ της siemens. για να μην αλλαζω ομως ρουτερ και κανω παλι port forwarding Κλπ για τα τορεντ, μπορω να χρησιμοποιησω ενα speedtouch st530 v6 που εχω στο οποιο να αλλαξω απλα τους κωδικους προσβασης;;;

ariadgr
13-10-08, 20:48
μπορω να χρησιμοποιησω ενα speedtouch st530 v6 που εχω στο
οποιο να αλλαξω απλα τους κωδικους προσβασης;;;

Φυσικά

nikosbee
16-10-08, 09:38
!!!!. >> Ping Primary Domain Name Server . FAIL
Αυτό το φειλ στα διαγνωστικά του Βαυοτεκ Ξερει κανείς γατί βγένει.

PapatangoCharlie
16-10-08, 11:27
Ακόμα τίποτα, οπότε....:

Προς Υπεύθυνο/η Εξυπηρέτησης Πελατών Εταιρείας Tellas

Την 1η Ιουλίου 2008 έκανα αίτηση σύνδεσης με το προϊόν της εταιρείας σας, Tellas 2Play.
Η σύνδεση της τηλεφωνικής γραμμής πραγματοποιήθηκε, εν τέλει, στα μέσα Σεπτεμβρίου, μετά από συνολική καθυστέρηση 2,5 μηνών και ενώ η αρχική ενημέρωση από το προσωπικό σας ήταν για 20 εργάσιμες.
Από την ημέρα σύνδεσης της τηλεφωνικής γραμμής και έως σήμερα, ωστόσο, ΔΕΝ έχει καταστεί δυνατή η σύνδεση με το δίκτυο παροχής internet (ADSL).
Σε πολλαπλές επαφές μου με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της εταιρείας σας, καθώς και με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης, υπήρξε πλήρης αδυναμία επίλυσης του προβλήματος. Σημειωτέον, ότι όλες οι προσπάθειες επίλυσης του προβλήματος γίνονται με εξοπλισμό (router) δικής μου ιδιοκτησίας, καθώς ακόμα δεν έχω παραλάβει τον εξοπλισμό που υποχρεούται η εταιρεία σας να μου έχει αποστείλλει. Στην τελευταία επικοινωνία μου (14/10) με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, με διαβεβαίωσαν ότι θα έχει αποστελλεί και παραδοθεί στην διεύθυνση της οικίας μου ο εξοπλισμός εντός της τρέχουσας εβδομάδας.

Με την παρούσα επιστολή επιθυμώ να σας ενημερώσω ότι:
- Αναμένω τον εξοπλισμό το αργότερο εντός της αυριανής ημέρας (Παρασκευή 17 Οκτωβρίου)
- Μετά την παράδοση του εξοπλισμού, την σύνδεση και ικανοποιητική λειτουργία του δικτύου ADSL έως και την 22 Οκτωβρίου.

Σε περίπτωση που κάποιος από τους δύο ανωτέρω όρους δεν ικανοποιηθεί, με λύπη μου, θα αναγκαστώ να προβώ σε χρήση του άρθρου 2.1 των ΓΕΝΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ και να καταγγείλω αζημίως τη σύμβαση παροχής τηλεπικοινωνιών και ADSL Internet, μεταξύ εμού και της εταιρίας Tellas.

Παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε μαζί μου στον τηλεφωνικό αριθμό 210 ... (ώρες γραφείου), 211 ... (19:00+) ή στο κινητό μου 69..., για τις όποιες κινήσεις προτίθεστε να λάβετε άμεσα προς επίλυση των προβλημάτων του προϊόντος σας.

ΑΘΗΝΑ 16/10/2008
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ
Παύλος Μαριάτος


ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΗΣ ΠΡΟΣ:
1) ΕΕΤΤ
2) ΙΝΚΑ
3) ΕΚΠΟΙΖΩ
4) adslgr.com forum

@ ADSLgr.com All rights reserved.