PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet...Αυτοί είστε πραγματικά!



Vice
13-10-08, 11:53
καλημέρα σας. Ακούστε λοιπόν πως ψαρεύει η αγαπητή μας εταιρεία πελάτες και τι ψέματα πουλάει για να προσελκύσει κόσμο.

Εγώ λοιπόν μένω στην καστοριά. Εδώ και 1-2 μήνες προσφέρεται κανονικά σύμφωνα με το site της forthnet το πολυπόθητο double play. παίρνω και εγώ λοιπόν ο δύσμοιρος τηλέφωνο να κάνω αίτηση. το σηκώνει ενας κύριος πολυ ευγενικός και μου λεει οτι όντως μπορώ να βάλω κανονικά το double play και οτι θα ενεργοποιηθεί σε 10 μέρες περίπου και οτι θα μου έρθει δωρεάν ασύρματος εξοπλισμός. κάνουμε την αίτηση μου στέλνουν τα χαρτιά, υπογράφω και στέλνω πίσω για καταχώρηση.

Μετά απο 2 εβδομάδες κάνω το πρώτο τηλ να δώ που βρισκόμαστε γιατί ακόμα δεν είδα φώς στο τουνελ ούτε εξοπλισμό να έρχεται και μου λέει η κοπέλα που το σήκωσε οτι έχει καταχωρηθεί η αίτηση μου αλλα μέχρι να περάσει ο ένας μήνας δεν θα γίνει τίποτα. ποιος μήνας τους λέω αφού ο ευγενικπος κύριος μου είπε σε 10 μέρες θα είναι όλα έτοιμα. οοοοχι κύριε μου μου λέει ένας μήνας είναι η στάνταρ διαδικασία για τέτοιες αιτήσεις...

Το καταπίνω και λέω θα περιμένω.

εν τω μεταξύ έχω ήδη forthnet internet αλλά μέσω οτε στο 1mbit. το βλέπω το σάββατο που μας πέρασε να είναι στα 2 Mbit αλλά να είναι ακόμα πιο αργό απο πριν (κατέβαζα με 60kbps top ενώ με το 1mbit ήμουν σταθερά στα 106kbps) παίρνω λοιπόν τηλέφωνο να δώ τι γίνεται και το σηκώνει ένας κύριος. του εξηγώ την παραπάνω κατάσταση και μου σκάει το νέο οτι δεν υπάρχει κύριε μου κάλυψη στα 24mbit από εμάς και μέχρι να σας καλύψουμε θα έχετε 2mbit μέσω οτε και οτι θα πληρώνω και το πάγιο του οτε και της forthnet!!!!!

ΕΛΕΟΣ κύριοι...αίσχος και ντροπή... αυτή είναι η κατάντια της forthnet που μας κοροιδεύει και μας τάσει λαγούς με πετραχείλια χωρίς να έχει τους πόρους και τα μέσα να το υπολοποιήσει.


τώρα υπέβαλα άιτηση διακοπής σε όλα και θα βάλω ΟΤΕ 24Μbit να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. μπορεί να είναι λιγο τσιμπημένη η τιμή αλλά δεν θα καθήσω να με τρελάνουν εκει στη forthnet.

συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλα ήθελα να ενημερώσω τον κόσμο για τα παιχνίδια τους μιάς και δεν μπορώ να τους κάνω τίποτα χειρότερο. και το χειρότερο είναι οτι είχα πείσει και κανα 2 φίλους μου να βάλουν double Play. πόσο αφελής ήμουν...


ευχαριστώ

morfeas2002
13-10-08, 14:04
Για βάλε το τηλέφωνο σου εδώ (http://adslwizard.forthnet.gr/index.asp) να δεις τι θα σου βγάλει.Το δοκίμασα με τηλέφωνο της περιοχής σου και μου βγάζει οτι υπάρχει ιδιόκτητο.
Και όταν δεν υπάρχει και σε πάνε μέσω ΑΡΥΣ σου δίνουν 4mbps και οχι 2.Μάλλον με άσχετο μίλησες.

Lagman
13-10-08, 15:31
τώρα υπέβαλα άιτηση διακοπής σε όλα και θα βάλω ΟΤΕ 24Μbit να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. μπορεί να είναι λιγο τσιμπημένη η τιμή αλλά δεν θα καθήσω να με τρελάνουν εκει στη forthnet.

ευχαριστώ

καλά που κάνεις . +1

manicx
13-10-08, 16:42
+1 και από εμένα. Α%ν δεν είχα να πληρώσω τέλη αποσύνδεσης forthnet/επανασύνδεσης OTE θα έφευγα αύριο κιόλας.

Vice
13-10-08, 17:52
κι όμως μου ήρθε μήνυμα το μεσημέρι μετά που τους είπα οτι θέλω να διακόψω και μου λενε οτι αναβαθμίστηκε η γραμμή μου. μαντέψτε πόσο?

2 mbit.

δηλαδή θα πληρώνω πάγιο οτέ 15 ευρώ το μήνα + 39,90 την forthnet για να έχω 2mbit και όοοοοοοταν γουστάρουν και φέρουν το ιδιόκτητο τόοοοοοοοτε και έχω 24άρα!! χώρια το ψέμα και η κοροιδία

ρε άντε γειά σας εκει στην forthnet. :down:

xmperop1
13-10-08, 18:39
Σωστός!!!!!!!!!!!

kkaliamanidis
15-10-08, 15:51
Ψηλέ αυτή είναι η δική μου ιστορία:

11 Μαρτίου 2008 έκανα τηλεφωνικά την αίτηση για μετάβαση στο ιδιόκτητο. Από τις 07/04/08 έχει αναβαθμιστεί η γραμμή σε 4096/256 που είναι η αντίστοιχη για 24 σε μη ιδιόκτητο δίκτυο. Μέχρι τις 20/06/08 στον οδηγό κάλυψης έλεγε "αναμενόμενη ημερομηνία κάλυψης 31/08/08". Στις 20/06/08 διαβάζουμε με χαρά οτι "Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη". Ακολούθησαν τα εξής sms:

23/06/2008 12:00 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
23/06/2008 12:01 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
23/06/2008 12:01 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
24/06/2008 11:43 To αίτημα σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.

Τελείωσαν και τα έργα με το καλώδιο, συνδέθηκε στο παλαιό ΟΤΕ, οπότε περίμενα.

Στις 04 Σεπτεμβρίου 2008 τους παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται. Μου απαντούν οτι η αίτηση μου ακυρώθηκε γιατί δεν μπορούν να βρουν το αστικό κέντρο στο οποίο ανήκω. Θα με καλέσουν αυτοί για να την ξανακάνω. Ρώτησα τρίτο άνθρωπο (τον γείτονα σου βεβαίως) γιατί δεν μπορουν να βρουν το αστικό κέντρο και μου είπε οτι δεν στέκει η δικαιολογία. Φυσικά τηλέφωνο για να ξανακάνω αίτηση δεν πήραν. Με "χαρά" στις 23 Σεπτεμβρίου 2008 διάβασα στον οδηγό κάλυψης "Στην περιοχή σας είναι διαθέσιμες οι ταχύτητες 1024 και 2048 εκτός ιδιόκτητου δικτύου Forthnet.
Αρ. τηλεφώνου: 24670 2xxxx Είδος σύνδεσης: PSTN". Τουλάχιστον να ξέρουμε τι μας γίνεται. Λυπάμαι τα 70€ αλλιώς....

@ ADSLgr.com All rights reserved.