PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταβαση απο fritz σε netfaster. Πως θα βρω την WAN MAC ADDRESS του fritz?



SlotKiller
13-10-08, 14:07
Καλησπερα,
Εχω HOL DP με το fritz 7140 και θελω να συνδεσω το Netfaster IAD για να κανω καποιες δοκιμες στην τηλεφωνια. Το προβλημα ομως ειναι οτι δε μπορω να μεινω χωρις τηλεφωνια για εως 18 ωρες που λενε απο την hol.
Σκεφτηκα να κανω clone την MAC του fritz στο IAD, αλλα βαζωντας την MAC που παιρνω με arp -a δεν εχω τηλεφωνια παλι.

Εβαλα και τα settings τηλεφωνιας που εχω... αλλα δε μπορω να ρυθμισω DNS τηλεφωνιας πουθενα και δεν εχω τηλεφωνο παλι...

Μπορω με καποιο τροπο να μαθω την WAN MAC ADDRESS του fritz? Στην hol λενε οτι ειναι η ιδια με την lan mac address, αλλα στο IAD δεν ισχυει αυτο... και απο την αλλη αν ηταν η ιδια επρεπε να παιζει το IAD με mac address cloning!

Τι λετε?

και κατι αλλο... το τελνετ πως ανοιγει στο 7140? με ενα συνδυασμο πληκτρων απο τηλεφωνικη συσκευη που διαβασα εδω μεσα δεν μου ανοιξε... πιθανων να το κλειδωνει η hol! Να ξαναπερασω firmware και πριν βαλω τις ρυθμισεις της hol να δοκιμασω τελνετ? Ρωταω γιατι αυτη τη στιγμη ειμαι 350χλμ μακρυα απο τον ρουτερ! Αλλιως θα το δοκιμαζε χωρις να ρωτησω :p

aa144
13-10-08, 18:50
Αφού είσαι μακρυά, βάλε το NetFaster πάνω ένα απόγευμα και πιθανόν το πρωί να έχεις τηλέφωνα κανονικά.

SlotKiller
13-10-08, 22:31
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα... εκει ειναι γραφειο που θελει την τηλεφωνια 16 ωρες /24!
Μηπως καποιος τουλαχιστον μπορει να μου πει πως να μπω στο τελνετ? Γιατι ο κωδικος με τα # και * που ειχα διαβασει καπου εδω μεσα δεν μου δουλεψε. Δε ξερω μηπως χρειαζεται και καποια αλλη προηποθεση.

Επισης απο τελνετ δε θα μπορεσω να δω την wan mac address?

@ ADSLgr.com All rights reserved.