PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη-Μουδανιά, σταθερές κάμερες ταχύτητας



bxenos
13-10-08, 16:39
το Σάββατο 11/10/2008 εμφανίστηκαν (τότε τις είδα εγώ τουλάχιστο) δύο νέες σταθερές κάμερες ελέγχου ταχύτητας.
Δεν κυκλοφορούν πιά κάμερες με φίλμ αλλά με μνήμη και δεν χρειάζονται φλάς, άρα ίσως τα σπρέυ και τα λοιπά ανακλαστικά να μήν παίζουν (κάν'ας προβολαίας υπερύθρων τωρά μπορεί...)

α) στην έξοδο απο Θεσσαλονίκη προς Μουδανιά, περνάμε διασταύρωση για Cosmos, περνάμε για Πολύγηρο-Θερμη, περνάμε νέα διασταύρωση για αεροδρόμιο και 2500μετρα μετα έχουμε κάμερα (πρίν φτάσουμε στην έξοδο για Ρύσιο). Όριο 110χαω εδώ.

β) στην επιστροφη απο Χαλκιδική, μόλις περάσουμε διασταύρωση για Τρίλοφο (κορυφή λόφου), αρχίζει η κατηφόρα, περνάμε λίγο μετά την διασταύρωση για Καρδία και στα 500μετρα είναι η κάμερα. Εδώ το όριο είναι 90χαω.

Εγώ τις είδα πρώτη φορά το Σάββατο και περνάω κάθε μέρα, άρα η μπήκαν τότε ή δεν τις είχα δεί νωρίτερα. Αν έχετε άλλη πληροφόριση ενημερώστε με.
Δεν έχει μπεί ακόμα σήμανση ότι ο δρόμος ελέγχεται με τεχνικά μέσα. Δεν έχω δει ακόμα συνδεδεμένα καλώδια (ύπαρχει γαλβανιζέ σωλήνα 3μετρη όπως αυτή που βάζουμε για παροχή ΔΕΗ/ΟΤΕ αλλά δεν έχει καλώδιο συνδεδεμένο ακόμα). Δεν ανάβει ενδεικτικό φωτογράφισης (ακόμα).

Ενημερώνω από τώρα γιατί μόλις μπήκε πρίν χρόνια νέα κάμερα πρίν τα Μουδανιά (με φίλμ ήταν εκείνη), το φίλμ γέμισε σε λιγότερο από ένα απόγευμα. Προσοχή στους πσαράδες,πσαροντουφεκάδες,βολταδόρους και λοιπούς Θεσσαλονικείς και επισκέπτες... προς Χαλκιδική ή προάστια...

karakou
13-10-08, 17:35
Αποψη μου καλά κάναν και τις βάλαν. Ο κάθε ένας που τη βλέπει γρήγορος ανοίγει το αυτοκίνητο του εκεί στη Καρδία.

RyDeR
13-10-08, 18:23
bxenos ευχαριστούμε. Τι εννοείς με το "δεν ανάβει ενδεικτικό φωτογράφισης";

Έχει στην διαστάυρωση του Αγίου Μάμα μία δίπλα απο τον Γαβρίλο (είναι αυτήν των Μουδανιών μάλλον καθώς μετά το "ξήλωμα" εκείνης φυτεύτηκε το Άγιου Μάμα)... μιλάω για αυτούς που πάνε/έρχονται απο Σιθωνία. Επίσης, πρός Κασσανδρεία έχει μετά την Ποτίδεα αν θυμάμαι καλά... κοντά σε ένα ξενοδοχείο - δεν θυμάμαι ποιο όμως. :(

GoofyX
13-10-08, 21:08
Και στον περιφερειακό έχω εντοπίσει δύο κάμερες:

1) Με μέτωπο ανατολικά, στην κατηφόρα του Αγίου Παύλου.
2) Με μέτωπο δυτικά, στο ύψος του Γένεσις.

Όπως και στην παλιά εθνική Θεσ/νίκης-Καβάλας.

Γενικά από ότι κατάλαβα, θα γεμίσουμε κάμερες. Από τη μια λες καλά κάνουν και τις βάζουν ώστε ο κάθε κάγκουρας που νομίζει ότι έχει την αυτοκινητάρα του, να μην τρέχει με 140 και βάλε. Από την άλλη, μου φαίνεται από τις κάμερες θα εξελιχθούμε και αλλού...

pakitis
13-10-08, 21:20
Ένας για όλους και όλοι για έναν! :)

nmavro73
13-10-08, 22:59
Υπάρχει και μία μόλις βγείς από το cosmos προς θεσσαλονίκη.
Υπάρχει και το www.bloka.gr

bxenos
14-10-08, 23:01
Μπήκαν και οι ενημερωτικές πινακίδες πριν τις κάμερες!
Καλώδια δεν έχουν μπεί ακόμα...

nmavro73
14-10-08, 23:17
Πάντως στον περιφερειακό όποιος τρέχει μάλλον δεν τον νοιάζει αν θα πάει σπίτι του το βράδυ.Εχουν γίνει τόσα και τόσα και είναι γνωστό πια ότι είναι καροδρομος

bxenos
15-10-08, 02:44
...είναι γνωστό πια ότι είναι καροδρομος

Συμφωνώ ότι ένα αυτοκίνητο οικογενειακό, νεάνικο-ψευδο σπόρ (π.χ. 106) όπως έρχεται απο το εργοστάσιο δεν αντέχει σε μανούβρες ή διπλοδιορθώσεις (π.χ. αποφυγή εμποδίου), μερικά και με ταχύτητες 80 χαω "χάνουν" το δρόμο, οπότε μια ψιλοχαζομάρα να κάνει ο οδηγός ανακαλύπτει το σύρσιμο στο δρόμο με τις ρόδες πάνω (έχουμε δεί αρκετά με αυτοκόλητο rally να έχουν γίνει αυτοκόλητα σε τοίχους και φορτηγά)!

Παρ'ολα αυτά πολλοί οδηγοί δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ ενός τέτοιου αυτοκινήτου και ενός ΤΤ(παράδειγμα φέρνω για το ΤΤ) στην ενεργητική ασφάλεια και νομίζουν ότι η μόνη διαφορά είναι στην τελική και επειδή το φιατάκι μοιάζει να βρίσκεται σε καταιγίδα στα 120χαω πρέπει να συμβαίνει το ίδιο σε όλα τα αυτοκίνητα.

Ουσιαστικά το όριο ασφαλούς ταχύτητας εξαρτάτε από τον οδηγό, το αυτοκίνητο, τον δρόμο και τους άλλους (που βρίσκονται στον ίδιο δρόμο). Αυτό όμως το έχουν καταλάβει μόνο κάποιοι βοριότερα (βλέπε autobank). Εμείς θα ασχολούμαστε με τα έσοδα μόνο.

Στην Αγγλία όταν βάλαν στους επαρχιακούς δρόμους ραντάρ, αυξήθηκαν τα τροχαία, διότι οι οδηγοί κοιτάγαν για ραντάρ αντί να κοιτούν στο δρόμο.

Πήγαινα την Τετάρτη που πέρασε βράδυ για Σέρρες και στην διασταύρωση της ε.ο. με Κερκίνη (που έχει πάντα συνοριακή φύλαξη) είχε και τροχαία εκείνο το βράδυ, που σταμάταγε αρκετά αυτοκίνητα με αποτέλεσμα απότομα φρεναρίσματα και κάποια σπρωξίματα (η χαρά των λαμαρινάδων) στην ουρά που δημιουργούσαν. Αυτοί κόβαν τις κλήσεις τους και όσο για την ασφάλεια των διερχόμενων οδηγών την είχαν γραμμένη αλλού.

George978
15-10-08, 02:55
παιδια να ξερετε ο δρομος μουδανια θεσνικη απο τη σωζοπολη και μεχρι ρτα μουδανια παιζει να ειναι και παρανομος. δεν εχει αν ειναι δυνατον λωριδα αναγκης. εχω τυχει φετος τον ιουλιο να σκασει το λαστιχο σε ενα σλοβακο και να πεσει ενας δικος μας πανω του στο κομβο πλαγιων . Εχω την αισθηση οτι τη καμερα την πηραν απο εκει διοτι πρεπει να πεσαν κατι ψιλες αγωγες ή γιατι φαινοταν ευκολα.

Εμενα με εχει γραψει η καμερα στο ποτιδεα παλας , περναγα με 100χλμ οταν το οριο ειναι 90? μαρτιος 2008 τριτη βραδυ , μεχρι τοτε κανεις δεν ηξερε αν οντως δουλευει (την εγκαινιασα), 35 ευρα.

RyDeR
15-10-08, 11:54
Εμενα με εχει γραψει η καμερα στο ποτιδεα παλας , περναγα με 100χλμ οταν το οριο ειναι 90? μαρτιος 2008 τριτη βραδυ , μεχρι τοτε κανεις δεν ηξερε αν οντως δουλευει (την εγκαινιασα), 35 ευρα.

Α γεια σου, μου θύμισες που ήταν αυτή η κάμερα.


Δουλέυει κάτι χρόνια τώρα. ;)

nmavro73
16-10-08, 20:27
Και δεν κλεβει το κοντέρ σου;Οταν δείχνει 100 λογικά πας με πραγματική 90.Όλα κλέβουν λίγο.Παραπάνω πήγαινες!
Οσο για τον περιφερειακό, ότι αμάξι και να έχει επικίνδυνος είναι. Λωρίδα έκτακτης δεν έχει, πολλά αυτοκίνητα έχει, έχει χάλια οδόστρωμα. Αυτός και αν είναι παράνομος.
Αν ήσουν μπροστά στη νταλίκα που δίπλωσε στον περιφερειακό και έκλεισε το δρόμο για ώρες και ΤΤ να είχες δεν τη γλίτωνες.
Μην ξεχνάτε ότι για να φρενάρεις όσο καλό αμάξι και να έχεις θες κάποια απόσταση.Οταν το οδόστρωμα είναι μαπέ θες ποιο πολλή απόσταση.

George978
16-10-08, 20:35
ε αυτο λεω , το χαρτι εγραφε με 100 . αντε να πηγαινα με 110. Τεσπα ειναι πολυ μλκια οταν εχεις κανει ποτιδεα μουδανια πανω απο 2000 φορες στη ζωη σου , μια φορα να ξεχαστεις παει

@ ADSLgr.com All rights reserved.