PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάλια ταχύτητα - τι μπορώ να κάνω; (ανάλυση της σύμβασης)



papadopa
14-10-08, 00:31
Καλησπέρα,

πριν καλά καλά κλείσω τον πρώτο μου μήνα στην Forthnet, ήδη παραπονιέμαι. Όχι τόσο για την ποιότητα της υπηρεσίας (ίσα ίσα, και με αυτά που έχω καλά είμαι), αλλά περισσότερο για το ότι με παίρνουν για @#$@#...

Μια γρήγορη παρουσίαση της κατάστασης: πρόσφατα πέρασα στην Forthnet (από άλλο πάροχο μέσω δικτύου ΟΤΕ) με το ADSL-Economy. Κάτοικος Παγκρατίου, 24άρα γραμμή έχω μέσω ιδιόκτητου. Δυστυχώς, δεν φαίνεται να ξεκολλάω από τα 9Mbps παρόλο που η γραμμή σηκώνει γύρω στα 20 (attenuation στα 14.5, noise margin 6, μόντεμ μόνο του στη γραμμή, κανένας συναγερμός ή φαξ, κλπ. δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236950) το ανάλογο thread). Έχω πάρει την ΤΥ καμιά 10αριά φορές χωρίς να βρω ακόμα το δίκαιο μου (την περασμένη Τρίτη βέβαια, 30 λεπτά μετά το τηλεφώνημα μου, είδα το attainable bitrate να ανεβαίνει σιγά σιγά και να σταματάει στα 17Mbps. Ύστερα από ένα restart του ρούτερ κλείδωσα στα 17 και έκανα και ένα download test από την apple, όπου έφτασα τα 1.6MB/s [από τα 900kB/s που είχα πριν]).

Άρα, η γραμμή μου δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (με τον προηγούμενο πάροχο, τα ίδια στατιστικά είχα και τα 18Mbps τα έπιανα!), κάτι που αποδεικνύεται και από το γεγονός που μια φορά τουλάχιστον, για λίγες ώρες, είχα 17αρα γραμμή με την Forthnet. Άκρη με την ΤΥ δεν βρίσκω, τα προβλήματα των πελατών μου φαίνεται πως τα πάνε μπαλάκι δεξιά αριστερά ώσπου να κουραστεί ο πελάτης και να σταματήσει να προσπαθήσει να βρει το δίκαιο του.

Βρήκα λοιπόν τη σύμβαση (εδώ (http://www.forthnet.gr/media/double_play/adsl economy/ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ.pdf)) και ορίστε που θα ήθελα τη γνώμη σας (ο αριθμός αντιστοιχεί στις παραγράφους, σελίδα 3):

3.1 - Αν κατάλαβα καλά, αφού γίνει η ενεργοποίηση, υποτίθεται πως συμφωνούμε με τη Forthnet στο ποια θα είναι η μέγιστη ταχύτητά μου (με βάση τη γραμμή, κλπ υποθέτω); Αν ναι, μπορώ τότε να απαιτήσω από τη Forthnet να μου δώσει επίσημα (διαβάστε γραπτώς) αυτό που θεωρεί ως τη μέγιστη ταχύτητα μου. Αν μου πει λοιπόν κάτι πάνω από 10Mbps, εγώ μπορώ τις πω "με δουλεύεις;;;" με βάση την ισχύουσα κατάσταση;

5.3 - Αν ποτέ (λέω εγώ) καταφέρω να παραδεχτούν ότι φταίνε και κάτι πρέπει να κάνουν, με βάση αυτή την παράγραφο, μπορώ να απαιτήσω να ενημερωθώ στο τέλος των διορθώσεων τους (και όχι το γενικό φλου που υπάρχει όταν καλούμε την ΤΥ: τώρα έγινε τίποτα, κάνανε κάτι, δοκίμασαν τουλάχιστον, ή με γράψανε στα παλιά τους τα παπούτσια; )

5.4 - Μπορώ εγώ να τους πω πως με βάση αυτή την παράγραφο υποχρεούνται να μου δώσουν 17Mbps (αφού τα έχω ήδη πιάσει πριν από μια εβδομάδα για λίγες ώρες); Αν μου πουν αυτοί ότι η γραμμή μου δεν το επιτρέπει, μπορώ (υποθέτω) να απαιτήσω να μου το πούνε γραπτώς και να τεκμηριώσουν πλήρως το γιατί. Σωστά;

5.8 - Εδώ τι εννοούμε "εκ του νόμου οριζόμενα ποιοτικά χαρακτηριστικά της [γραμμής]"; Μιλάμε για την ταχύτητα και την ποιότητά όσον αφορά τη μεταφορά δεδομένων, ή την ποιότητα όπως στην παράγραφο 5.1;

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά επειδή θα ήθελα να έχω και μια 2η γνώμη πριν αρχίσω να τους κυνηγάω λίγο πιο σοβαρά, είπα να ρωτήσω και τους άλλους πονεμένους (ή μη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Υ.Γ: Όταν τους στείλω την επιστολή (γιατί το τηλέφωνο δεν το ξανασηκώνω!), να στείλω και αντίγραφο στον συνήγορο του καταναλωτή ή δεν έχει καμία σχέση (έλεγα να μπλέξω την ΕΕΤΤ αλλά απ' ότι κρίνω όταν κοιτάω τα FAQ της ιστοσελίδας τους, αυτό δεν τους αφορά);

theopan
14-10-08, 01:15
Δε μπορείς να κυνηγήσεις τίποτα δυστυχώς. Πρακτικά δε δεσμεύονται για τίποτα.

manicx
14-10-08, 01:51
Αν αυτό με το download από την Apple στο είπαν από την Forthnet, να τους πάρει πίσω και να τους πεις να σου δώσουν server που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ DATA CENTER.

Αμάν ποια με αυτή την ΤΥ. Βρίσκουν τον κάθε άνθρωπο που δεν ξέρει από που κατεβάζει και του λένε ότι σαχλαμάρα τους κατέβει. Να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις να σου δώσουν server εκτός Ελλάδας. Μετά θα δεις αν έχεις πρόβλημα ή όχι. Για την ιστορία, ο server που σου έδωσαν είναι μέσω AKAMAI στο data center της forthnet.

Πύρρος
14-10-08, 01:58
Αφού το ζήτημα είναι ο συγχρονισμός της γραμμής, θεμιτό είναι να χρησιμοποιείς server της akamai.

papadopa
14-10-08, 08:19
Αν αυτό με το download από την Apple στο είπαν από την Forthnet, να τους πάρει πίσω και να τους πεις να σου δώσουν server που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ DATA CENTER.

Αμάν ποια με αυτή την ΤΥ. Βρίσκουν τον κάθε άνθρωπο που δεν ξέρει από που κατεβάζει και του λένε ότι σαχλαμάρα τους κατέβει. Να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις να σου δώσουν server εκτός Ελλάδας. Μετά θα δεις αν έχεις πρόβλημα ή όχι. Για την ιστορία, ο server που σου έδωσαν είναι μέσω AKAMAI στο data center της forthnet.
Όπως είπε και ο Πύρρος, το θέμα ήταν να δω πόσο μπορούσε να σηκώσει η γραμμή, ανεξαρτήτως από που έρχονται τα δεδομένα. Το ότι έπιασα 1.5MΒ/s σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα από τη μεριά μου.


Δε μπορείς να κυνηγήσεις τίποτα δυστυχώς. Πρακτικά δε δεσμεύονται για τίποτα.
Θέλω να πιστεύω (είμαι ιδεαλιστής τι να κάνουμε ;) ) πως κάνεις λάθος. Βασικά όχι, συμφωνούμε... Αυτό που θέλω να πω είναι πως θέλω να πιστεύω πως δεν μπορεί πάντα να αποφασίζει η Forthnet (ή ο οποιοσδήποτε βασικά) να κάνει ότι θέλει επειδή έτσι γουστάρει (που ζεις θα μου πείτε...). Γι'αυτό το λόγο θα χρειαστεί να μπλέξω και κάποιον τρίτο (π.χ. Συνήγορο καταναλωτή).

Το χειρότερο στην όλη υπόθεση είναι πως αν εξαρχής μου είχαν πει, έστω και έτσι στο ατυπικό από την ΤΥ: "Άκου φίλε, είμαστε λίγο ψιλόμπ....λο και έχουμε πήξει, δεν γίνεται να σου δώσουμε παραπάνω διότι δεν μας παίρνει" δεν θα το είχα κάνει θέμα, να πάει στο καλό τουλάχιστον θα ήταν σαφής η απάντηση...

Αλλά εφόσον θέλουν να χάσω το χρόνο μου, ε τουλάχιστον ας το κάνω σωστά...

Aias
14-10-08, 08:43
check το snr σου.Μπορει να στο εχουν κλειδωσει ψηλα.Αν ισχυει αυτο και γενικα δεν εχεις προβλημα(αποσυνδεσεις κτλ) πες να στο αφησουν στα 6 dB

papadopa
14-10-08, 08:50
check το snr σου.Μπορει να στο εχουν κλειδωσει ψηλα.Αν ισχυει αυτο και γενικα δεν εχεις προβλημα(αποσυνδεσεις κτλ) πες να στο αφησουν στα 6 dB
Καλημέρα,

το snr είναι στα 6 (και λιγότερο ανά στιγμές)... Αν δεις το ανάλογο ποστ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236950) (όπου προσπαθούσα ακόμα να καταλάβω τι γίνεται) θα καταλάβεις πως δεν είναι θέμα "κοινό". Εγώ υποπτεύομαι πως έχουν βάλει ανώτερο όριο (αν κρίνω από τις ταχύτητες που έχουν και οι γειτονικοί χρήστες Forthnet του forum που είναι στο ίδιο DSLAM με μένα)...

hel
14-10-08, 10:33
Καλησπέρα,

πριν καλά καλά κλείσω τον πρώτο μου μήνα στην Forthnet, ήδη παραπονιέμαι. Όχι τόσο για την ποιότητα της υπηρεσίας (ίσα ίσα, και με αυτά που έχω καλά είμαι), αλλά περισσότερο για το ότι με παίρνουν για @#$@#...

Μια γρήγορη παρουσίαση της κατάστασης: πρόσφατα πέρασα στην Forthnet (από άλλο πάροχο μέσω δικτύου ΟΤΕ) με το ADSL-Economy. Κάτοικος Παγκρατίου, 24άρα γραμμή έχω μέσω ιδιόκτητου. Δυστυχώς, δεν φαίνεται να ξεκολλάω από τα 9Mbps παρόλο που η γραμμή σηκώνει γύρω στα 20 (attenuation στα 14.5, noise margin 6, μόντεμ μόνο του στη γραμμή, κανένας συναγερμός ή φαξ, κλπ. δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236950) το ανάλογο thread). Έχω πάρει την ΤΥ καμιά 10αριά φορές χωρίς να βρω ακόμα το δίκαιο μου (την περασμένη Τρίτη βέβαια, 30 λεπτά μετά το τηλεφώνημα μου, είδα το attainable bitrate να ανεβαίνει σιγά σιγά και να σταματάει στα 17Mbps. Ύστερα από ένα restart του ρούτερ κλείδωσα στα 17 και έκανα και ένα download test από την apple, όπου έφτασα τα 1.6MB/s [από τα 900kB/s που είχα πριν]).

Άρα, η γραμμή μου δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (με τον προηγούμενο πάροχο, τα ίδια στατιστικά είχα και τα 18Mbps τα έπιανα!), κάτι που αποδεικνύεται και από το γεγονός που μια φορά τουλάχιστον, για λίγες ώρες, είχα 17αρα γραμμή με την Forthnet. Άκρη με την ΤΥ δεν βρίσκω, τα προβλήματα των πελατών μου φαίνεται πως τα πάνε μπαλάκι δεξιά αριστερά ώσπου να κουραστεί ο πελάτης και να σταματήσει να προσπαθήσει να βρει το δίκαιο του.

Βρήκα λοιπόν τη σύμβαση (εδώ (http://www.forthnet.gr/media/double_play/adsl economy/ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ.pdf)) και ορίστε που θα ήθελα τη γνώμη σας (ο αριθμός αντιστοιχεί στις παραγράφους, σελίδα 3):

3.1 - Αν κατάλαβα καλά, αφού γίνει η ενεργοποίηση, υποτίθεται πως συμφωνούμε με τη Forthnet στο ποια θα είναι η μέγιστη ταχύτητά μου (με βάση τη γραμμή, κλπ υποθέτω); Αν ναι, μπορώ τότε να απαιτήσω από τη Forthnet να μου δώσει επίσημα (διαβάστε γραπτώς) αυτό που θεωρεί ως τη μέγιστη ταχύτητα μου. Αν μου πει λοιπόν κάτι πάνω από 10Mbps, εγώ μπορώ τις πω "με δουλεύεις;;;" με βάση την ισχύουσα κατάσταση;

5.3 - Αν ποτέ (λέω εγώ) καταφέρω να παραδεχτούν ότι φταίνε και κάτι πρέπει να κάνουν, με βάση αυτή την παράγραφο, μπορώ να απαιτήσω να ενημερωθώ στο τέλος των διορθώσεων τους (και όχι το γενικό φλου που υπάρχει όταν καλούμε την ΤΥ: τώρα έγινε τίποτα, κάνανε κάτι, δοκίμασαν τουλάχιστον, ή με γράψανε στα παλιά τους τα παπούτσια; )

5.4 - Μπορώ εγώ να τους πω πως με βάση αυτή την παράγραφο υποχρεούνται να μου δώσουν 17Mbps (αφού τα έχω ήδη πιάσει πριν από μια εβδομάδα για λίγες ώρες); Αν μου πουν αυτοί ότι η γραμμή μου δεν το επιτρέπει, μπορώ (υποθέτω) να απαιτήσω να μου το πούνε γραπτώς και να τεκμηριώσουν πλήρως το γιατί. Σωστά;

5.8 - Εδώ τι εννοούμε "εκ του νόμου οριζόμενα ποιοτικά χαρακτηριστικά της [γραμμής]"; Μιλάμε για την ταχύτητα και την ποιότητά όσον αφορά τη μεταφορά δεδομένων, ή την ποιότητα όπως στην παράγραφο 5.1;

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά επειδή θα ήθελα να έχω και μια 2η γνώμη πριν αρχίσω να τους κυνηγάω λίγο πιο σοβαρά, είπα να ρωτήσω και τους άλλους πονεμένους (ή μη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Υ.Γ: Όταν τους στείλω την επιστολή (γιατί το τηλέφωνο δεν το ξανασηκώνω!), να στείλω και αντίγραφο στον συνήγορο του καταναλωτή ή δεν έχει καμία σχέση (έλεγα να μπλέξω την ΕΕΤΤ αλλά απ' ότι κρίνω όταν κοιτάω τα FAQ της ιστοσελίδας τους, αυτό δεν τους αφορά);

Aν έχεις το siemens δώσε μας διάγραμμα από το DMT tool μήπως δούμε τίποτα χρήσιμο.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όπως είπε και ο Πύρρος, το θέμα ήταν να δω πόσο μπορούσε να σηκώσει η γραμμή, ανεξαρτήτως από που έρχονται τα δεδομένα. Το ότι έπιασα 1.5MΒ/s σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα από τη μεριά μου.



Για να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από τη μεριά σου πρέπει να γίνει έλεγχος στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου.

papadopa
14-10-08, 19:05
Aν έχεις το siemens δώσε μας διάγραμμα από το DMT tool μήπως δούμε τίποτα χρήσιμο.

Έχω βάλει στο προηγούμενο ποστ μου (βλ. σύνδεσμο πιο πάνω).

[
Για να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από τη μεριά σου πρέπει να γίνει έλεγχος στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου.
Όλος περιέργος, σήμερα το απόγευμα έλαβα κλήση από τη Forthnet για να κλείσουμε ραντεβού με τεχνικό. Παρασκεύη το απόγευμα έρχεται... Μήπως βιάστηκα να τους θάψω; :)

hel
15-10-08, 00:27
[
Όλος περιέργος, σήμερα το απόγευμα έλαβα κλήση από τη Forthnet για να κλείσουμε ραντεβού με τεχνικό. Παρασκεύη το απόγευμα έρχεται... Μήπως βιάστηκα να τους θάψω; :)

Χρειάζονται πολλά φτυάρια τελευταία με τα προβλήματα διασύνδεσης εξωτερικού:evil:
Απλά να πεις στον τεχνικό να κοιτάξει και τον κατανεμητή και να τον ρωτήσεις πως εξηγεί τα χαμηλά μέγιστα των διαγραμμάτων bits per tone ανά KHz , που είχαμε δει στο thread που άνοιξες παλαιότερα.

papadopa
15-10-08, 08:52
Καλημέρα,

όταν λες να μου εξηγήσει τα χαμηλά μέγιστα για όλες τις συχνότητες, βασικά το ίδιο δεν είναι να τον ρωτήσω γιατί 9Mbps (εφόσον σε όλο το φάσμα συχνοτήτων παρουσιάζεται πρόβλημα);

Όσο για τον κατανεμητή, αν καταλαβαίνω καλά, είναι το κουτί του ΟΤΕ στην είσοδο της πολυκατοικίας, που μου ζήτησαν ήδη από το τηλέφωνο να είναι ανοιχτό...

Όσο για τα προβλήματα σύνδεσης εξωτερικού... Θα δούμε, ένα ένα να τα παίρνουμε :D

Lagman
15-10-08, 09:43
Όπως είπε και ο Πύρρος, το θέμα ήταν να δω πόσο μπορούσε να σηκώσει η γραμμή, ανεξαρτήτως από που έρχονται τα δεδομένα. Το ότι έπιασα 1.5MΒ/s σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα από τη μεριά μου.

.

Ο manicx καλά τα λέει , εσύ θα παραπονεθείς οτι κατεβάζεις με χαμηλές ταχύτητες αυτοί θα σου πούνε δοκιμάστε με download manager απο το ftp της apple... πιανεις το μέγιστο της γραμμής σου και σου λένε το εξης ψεμα : βλέπετε με πόσο κατεβάζετε αρα έχει πρόβλημα το site Που κατεβάζετε και όχι η FORTHnet. Δεν κατηγορώ τα παιδια που δουλευουν στην FORTHnet ισα ισα δεν εχω κανενα παράπονο (εξαιρεση μερικες γυναικες που δεν μιλανε ωραια ) .

Στο λέω αυτο γιατι μου έτυχε , πήρα τηλεφωνο και μου είπανε οτι φταίει το rapidshare...
Βεβαια μετα απο test κλπ απο Linux λειτουργικο που δεν εχει ιους που τρωνε bandwidth ... μου παραδέχτηκαν οτι η FORTHnet έχει ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SITE ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ PING και και και....


η FORTHnet έχει πήξει άσχημα έχει packet loss!!! έχει πρόβλημα με τον aix ... και λογικό είναι να έχει, ο ΟΤΕ είναι χαζός που εκανε αναβαθμιση απο 2Gbps σε 10Gbps ? και η FORTHnet έκανε μόνο 1Gbps αναβάθμιση απο 2Gbps πήγε στα 3Gbps και τώρα πιάνουμε 400ms με ελλάδα ... λες και είναι στην άλλη άκρη του κόσμου .


ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

theopan
15-10-08, 12:50
ραντεβού με τεχνικό. Παρασκεύη το απόγευμα έρχεται... Μήπως βιάστηκα να τους θάψω; :)

Μη νιώθεις τύψεις. Αργά η γρήγορα θα έχει βάση το θάψιμο. :)

papadopa
15-10-08, 19:14
@Lagman: τώρα παραπονιέμαι γιατί κλειδώνω στα μισά απ'ότι θα έπρεπε. Αφού λυθεί αυτό, βλέπουμε τι λέει το πράγμα και τότε μιλάμε για ταχύτητες...

@theopan: :D :D

papadopa
23-10-08, 18:52
Τέλος καλό, όλα (σχετικά και μέχρι στιγμής) καλά... Αφού πέρασε και τεχνικός εδώ (συμπαθέστατος παρεπιπτόντως, όχι για να μην κριτικάρουμε μόνο), μου είπε πως φαίνεται το πρόβλημα να είναι στην γραμμή μου, γύρω στα 910 μέτρα (από τα 2430 που με χωρίζουν από το DSLAM [με μόνο 14dB attenuation, μπράβο!]). 2 με 3 εργάσιμες μου λέει και θα είσαι οκ.

Δευτέρα πρωί, στις 8:30 λίγο πριν φύγω για τη δουλειά, κόβεται το internet... Μπράβο λέω ΟΤΕ (διότι μάλλον αυτόν αφορούσε η βλάβη), δουλευταράδες με άμεση ανταπόκριση... Το απόγευμα γυρνάω ανυπομονώντας να δω τα στατιστικά... Τίποτα, νέκρα, ούτε τηλέφωνο δεν είχα πια.

Τέλος πάντων, αφού έπεσα σε κάνα δυο έξυπνους στην ΤΥ που μου είπαν να τους πάρω με το κινητό (διότι πρέπει να είναι κάποιος στον χώρο για να περάσουν την κλήση, δεν τους φτάνει το ότι τους λέω πως η γραμμή είναι νεκρή, ούτε ρεύμα δεν έχει το τηλέφωνο!). Μου είπαν πως ΘΑ με πάρει κάποιος το απόγευμα (τρίχες) και τελικά χθες έπεσα σε μια συμπαθής πάλι (φθηνά τη γλύτωσε, είχα πάρει ανάποδες και ετοιμαζόμουν να βγάλω τα αποθυμένα μου) που μου είπε πως όντως κάτι δεν πάει καλά και θα περάσει το αίτημα. 2 με 3 εργάσιμες, αν θέλω ενημέρωση να πάρω την Παρασκευή το απόγευμα να μου πουν τι γίνεται. Γύρισα σήμερα, όλα ρολόι, με συγχρονισμό στα 18497 (μια χαρά δηλαδή)...

Τώρα το μόνο που μου μένει είναι (με βάση τα λεγόμενα του συμβολαίου) να ζητήσω εξηγήσεις και επιστροφή (η αφαίρεση από τον επόμενο λογαριασμό) των ημερών που δεν μου έδιναν τα απαιτούμενα, δηλαδή 1 μήνα... Τρέχα γύρευε, αλλά δεν θα το αφήσω, έτσι απλά λόγω αρχών...

beeftech
23-10-08, 23:07
αλλά δεν θα το αφήσω, έτσι απλά λόγω αρχών...
:respekt:
το οφείλεις πρώτα πρώτα στον εαυτό σου. ως πότε θα κάνουμε πίσω; :clap: Να μάθουν να ικανοποιούν πρώτα αυτούς που πληρώσανε και ύστερα να αρχίσουν να γράφουν και καινούριους.

τα 18Mb σου πάντως μου φαίνονται πολύ καλά:oneup:... για κάνε ένα ping -n 100 www.forthnet.gr να δούμε χαρές:oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.