PDA

Επιστροφή στο Forum : κοβεται η συνδεση



liakoumedos
14-10-08, 00:39
παιδια εχω forthnet 24. εδω και 3 μερες εχω αρκετες αποσυνδεσεις. ειδικα οταν παω να συνδεθω στο msm τοτε κοβεται η συνδεση. εχω το usr9108. δοκιμασα και το crypto που μου ειχε δοσει η forthnet αλλα συνεχιζω να εχω αποσυνδεσεις. τι μπορει να φταει?

cybertroll
14-10-08, 00:43
Πολλά και διάφορα...

α) Δες τα καλώδια σου αν είναι εντάξει (τηλεφώνου και δικτύου)
β) Αποσύνδεσε όλες τις υπόλοιπες συσκευές τηλεφώνου στο σπίτι και δες αν συνεχίζουν οι αποσυνδέσεις.
γ) Ένα τηλεφωνάκι στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet μπορεί και να σου δώσει απαντήσεις για την κατάσταση της γραμμής σου, οπλίσου όμως με υπομονή γιατί θα περιμένεις πολύ στο ακούστικό...

Aias
14-10-08, 08:36
Η forthnet εχει το snr στα 6 dB πραγμα που σου δινει υψηλο συγχρονισμο αλλα μπορει να εχεις προβλημα αποσυνδεσεων.
1.Βαζεις το router στο κεντρικο μπριζακι απευθειας πανω στην τηλεφωνικη γραμμη(χωρις splitter) με καλωδιο οχι πανω απο 2-3 μετρα.
2.Αποσυνδεεις ολα τα υπολοιπα τηλεφωνα απο τις αλλες μπριζες
3.Αν το σπιτι εχει συναγερμο που καλει σε καποιο κεντρο,φροντισε να εχει φιλτρο για adsl ή αποσυνδεσε τον
4.Αν το σπιτι εχει διπολικα μπριζακι ή μπριζακια rj 11 με την ενδειξη ΟΤΕ υποχρεωτικα τα αλλαζεις.Τα 1α δεν κανουν καλες επαφες με τα ανταπτορακια και τα 2α εχουν πισω ενα πηνιο που βραχυκυκλωνει.

νομιζω οτι αυτα ειναι οτι μπορεις να κανεις απο την πλευρα σου διαφορετικα ειναι προβλημα γραμμης.Αν μπορεις δωσε μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου

nmavro73
14-10-08, 23:30
Αν διαβάσεις το υπόλοιπό φορουμ θα δεις ότι υπάρχει πρόβλημα τον τελευταίο καιρο.Οι διακοπές είναι από την αλλαγή δρομολόγησης

hel
15-10-08, 00:04
παιδια εχω forthnet 24. εδω και 3 μερες εχω αρκετες αποσυνδεσεις. ειδικα οταν παω να συνδεθω στο msm τοτε κοβεται η συνδεση. εχω το usr9108. δοκιμασα και το crypto που μου ειχε δοσει η forthnet αλλα συνεχιζω να εχω αποσυνδεσεις. τι μπορει να φταει?

Σε ποιο κέντρο είσαι;
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.